Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nooo. Piszą, że akumulacja zmniejsza wykorzystanie aktywnych systemów grzewczych.

 

Kilka ciekawych zdań:

"Thermal mass is ideally placed within a building where it is shielded from direct solar gain but exposed to the building occupants."

 

"The correct use and application of thermal mass is dependent on the prevailing climate in a district."

 

"Thermal mass in this situation is best applied over a large area rather than in large volumes or thicknesses. 7.5–10 cm (3-4") is often adequate."

 

Dla mnie to zaleta, ale Ty widzę lubisz mieć różne temperatury o różnych porach dnia bez możliwości rozłożenia zysków na później.

 

O jakich zyskach na później mówisz ? Jeszcze raz powtarzam, że nie buduje pudełka styropionowego, ani domu nydara (u niego cała masa akumulacyjna to jedyne 5cm anhydrytu, materiału którego ciężko nazwać masą akumulacyjną) tylko dom z masą akumulacyjną ulokowaną w odpowiednim miejscu, czyli wewnątrz domu a nie w przegrodach zewnętrznych.

 

O izolacji od środka w murowanym nikt oprócz TB nie mówi z przyczyn wydaje się oczywistych - jak już masz masę akumulacyjną, to grzech z niej nie skorzystać.

 

Ogólnie budownictwo pasywne jest bardzo ubogie w Polsce. A izolacja od wewnątrz mus być "specjalnie" projektowana. Nie traktowałbym tego typu izolacji jako wielki zło wobec akumulacji. Wiadome jest, że akumulacja ciepła w ścianach zewnętrznych to straty.

 

Co najmniej nierozsądnym jest robienie większych fundamentów, stropów i drogich murowanych ścian, żeby zeżreć powierzchnię styropianem od środka. No i na sam koniec jak braknie prądu, to dom bez akumulacji szybciej się wychłodzi niż taki masywny murowaniec.

 

m2 ściany jest tańszy niż izolacji. Opłaca się zatem zmienić ścianę i izolację miejscami.

To samo z fundamentami. Tym bardziej, że likwidujesz mostek.

 

Ty chcesz inaczej. Ty chcesz nowocześnie. Ja zamiast męczyć się z utrzymywaniem w pionie krótkiego wahadła wybrałbym długie i stabilne.

 

Przemek, zauważ, że rozprawiamy o domu jak w temacie. Znasz takie domy z masywną akumulacją ?

 

Co do samej akumulacji, to w domach 60-80kWh czy gorszych, zasilanych "kopciuchem", solidna masa akumulacyjna to praktycznie same zalety.

W domu, który planuję, uważam, że zbyt duża masa akumulacyjna jest bardzo trudna do ujarzmienia.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skąd Ci wychodzi ten gorszy komfort ? Przychodzę z roboty do domu (16 - 17:00) i mam tyle ile chciałem. Co ciekawe, mam tyle samo do wieczora. Idę spać, temperatura naturalnie spada. W czym problem ?

Dlatego ze napisales:

...

W nocy niech spadnie 20oC, a do południa dnia następnego nawet i do 18-19oC

ALE... przyznaje ci racje, bo spojrzalem na to przez pryzmat moich potrzeb, a te sa takie ze caly czas ktos jest w domu i takie spore obnizanie temp. w ciagu dnia nie wchodzi w gre. Tylko czy ta temp. naprawde ci spadnie? Pomimo izolacji wew. na scianach bedziesz mial tej akumulacji w posadzce betonowej i silce calkiem sporo, a straty w niewielkie.

 

Wszystko się zgadza. Tylko co zrobić z nadmiernymi zyskami ? Masz stabilną temp. przez 24 godz. na dobę

...

No właśnie. U ciebie podniesie się z 22oC do 24-26oC i zaczniesz wietrzyć lub załśaniać okna. U mnie podniesie się z 20 do 22-24oC i nie będę musiał wietrzyć. Gdzie będą niższe rachunki, gdzie będzie wyższy komfort ?

Wniosek taki ze nie ma idealnych rozwiazan dla wszystkich i trzeba dopasowac to pod siebie. Dla mnie spadek do 20 czy wspomnianych wczesniej 18 jest niedopuszczlany, wzrost do 26 nie stanowi problemu, potrzeby wietrzenia nie bedzie, zatem energia w koncowym efekcie i tak zostanie przez dom skonsumowana. Kolejny wniosek, to ze pomysl nydara z FG i poludniowa sciana z wbudowanym solarem nie jest glupi bo odseparowujesz sie od pikow energetycznych. wrzucasz energie do stabilnego odbiornika/emitera, tym bardziej ze jak pisza:

 

"Thermal mass is ideally placed within a building where it is shielded from direct solar gain but exposed to the building occupants."

 

Wypisz wymaluj FG. Co prawda pisza rowniez:

 

"Thermal mass in this situation is best applied over a large area rather than in large volumes or thicknesses. 7.5–10 cm (3-4") is often adequate."

 

ale tu wzialbym na poprawke, ze jego FG nie jest dodatkowo doladowywany niskotemperaturowo. Bo powierzchnia jest, tylko na grubosci chce dolozyc.

 

edit:

czy mozna to zgrubnie przeliczyc dla twojej kubatury w pomieszczeniach naslonecznionych(?):

U ciebie podniesie się z 22oC do 24-26oC...U mnie podniesie się z 20 do 22-24oC i nie będę musiał wietrzyć

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE... przyznaje ci racje, bo spojrzalem na to przez pryzmat moich potrzeb, a te sa takie ze caly czas ktos jest w domu i takie spore obnizanie temp. w ciagu dnia nie wchodzi w gre.

 

W takim przypadku moje rozwiązanie dla twojego domu jest gorsze. Dlatego nie można generalizować i twierdzić, że nie ma czegoś takiego jak za duża masa akumulacyjna. Ja uważam, że jest.

 

Tylko czy ta temp. naprawde ci spadnie?

 

Nie wiem :) Zobaczymy. Dam znać.

 

Wniosek taki ze nie ma idealnych rozwiazan dla wszystkich i trzeba dopasowac to pod siebie.

 

Zgadzam się w 100%.

 

Kolejny wniosek, to ze pomysl nydara z FG i poludniowa sciana z wbudowanym solarem nie jest glupi bo odseparowujesz sie od pikow energetycznych. wrzucasz energie do stabilnego odbiornika/emitera,

 

Zgadzam się. JEśli miałbym widoki od wchodu, to pewnie poważniej pomyślałbym o wykorzystaniu tej południowej ściany. Ale prędzej dałbym tam panele PV :p

 

 

edit:

czy mozna to zgrubnie przeliczyc dla twojej kubatury w pomieszczeniach naslonecznionych(?):

U ciebie podniesie się z 22oC do 24-26oC...U mnie podniesie się z 20 do 22-24oC i nie będę musiał wietrzyć

 

Wcześniej liczyłem i wychodzi mi, że przy -20oC mam dobowy spadek temp. na poziomie 3-4oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z innej beczki - nie wiem czy zauwazyliscie, ze zgodnie z moimi przewidywaniami kol. kszhu strzelil mega focha i dziennik skasowal.

A tak narzekal ze forum niemoderowane...

 

Szkoda, że to kszhu odpadł. TB większe bzdury wygadywał i nie mniej obraźliwe zdania wypisywał. I to do wszystkich, a nie tylko do nydara ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym zatem wg. Pana jest GWC ? Bo to rodzaj kolektora słonecznego - ziemnego z potężną inercją.

Bardzo dobry przykład! To by Panu rozjaśnić, zadam pomocnicze pytanie. Czy wentylator lub pompka cyrkulacyjna to OZE?

Widzi Pan pompy ciepła, wentylatory, czy nawet pompki cyrkulacyjne są np. w lodówkach czy samochodach i nikt nie nazywa ich OZE Odnawialne Źródła Energii. Wentylator, pompa ciepła, pompka cyrkulacyjna, taczka do kompostu - nie są ŹRÓDŁAMI. To tylko transport.

 

Nie wiem jak to jaśniej wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że to kszhu odpadł. TB większe bzdury wygadywał i nie mniej obraźliwe zdania wypisywał. I to do wszystkich, a nie tylko do nydara ...

Mnie nie biega o bzdury, bo nie o merytoryke w tym wypadku chodzi - a o ogolne podejscie do pewnych spraw. I nie jestem zdziwiony - niestety. Ale EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Ci wychodzi ten gorszy komfort ? Przychodzę z roboty do domu (16 - 17:00) i mam tyle ile chciałem. Co ciekawe, mam tyle samo do wieczora. Idę spać, temperatura naturalnie spada. W czym problem ?

 

...

Konsekwentnie pomijasz ten problem. Jakim cudem spadnie ci temperatura w domu pasywnym pomijając te parę dni w roku gdy na zewnątrz jest bardzo zimno?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niemoderowane ale to małpa z brzytwą, której ociupinka władzy zrobiła spustoszenie w makówce, musi wiedzieć co oznacza "moderacja".
ujujuju ... :( Kszhu nie ładnie nie ładnie:(

Trochę pokory by się przydało, mnie też czasem coś wkurza.

Ale przyjmuję zasadę, na zachowanie można wiadro pomyj wylać .. ale nigdy na człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry przykład! To by Panu rozjaśnić, zadam pomocnicze pytanie. Czy wentylator lub pompka cyrkulacyjna to OZE?

Widzi Pan pompy ciepła, wentylatory, czy nawet pompki cyrkulacyjne są np. w lodówkach czy samochodach i nikt nie nazywa ich OZE Odnawialne Źródła Energii. Wentylator, pompa ciepła, pompka cyrkulacyjna, taczka do kompostu - nie są ŹRÓDŁAMI. To tylko transport.

 

Nie wiem jak to jaśniej wytłumaczyć.

 

Pan założy ,że przy GWC fi 160-200 ,zimą powietrze nie wymaga wentylatora a przepływ następuje samoczynnie.

Rozumiem,że Pan uważa iż system który cokolwiek pobiera z gniazdka ,nie jest OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan założy ,że przy GWC fi 160-200 ,zimą powietrze nie wymaga wentylatora a przepływ następuje samoczynnie.

Rozumiem,że Pan uważa iż system który cokolwiek pobiera z gniazdka ,nie jest OZC.

 

Dlatego pompa ciepła nie należy ( tak jak wentylator czy taczka) do odnawialnych źródeł energii.

Lodówka nie jest OZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...