Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jakbym kszhu czytał. :) Złe historie przydarzyć się mogą innym, jemu nie. Trzeba być optymistą, by budować dom. :) Świdnica to blisko Wrocka. W Suwałkach i w Zakopanem jest najmniej w Polsce + 2,7 st C. Nawet w takiej temperaturze nie masz co liczyć na jakieś konkretny spadek temperatury w domu.

 

To zacznijmy od podstaw. Jak się liczy średnią z okresu grzewczego ?

 

Tak jak Karolek pisał, masy akumulacyjnej, przy tak ocieplonym domu będziesz miał wystarczająco dużo, by zmiana temperatury musiała być wymuszana. Będziesz chłodził przed snem? To strata. Otworzysz okno? To strata. Można mieć taki dom ale dojdziesz do systemu proponowanego przez Brzęczkowskiego czyli zerowa akumulacja (jak ją osiągnąć to tylko chyba Brzęczkowski wie ale się nie chwali) i pełna automatyka przez cały rok. Tylko po co ci wtedy tak dobrze ocieplony dom skoro na grzaniu/chłodzeniu nie zaoszczędzisz?

 

perm, nie popadajmy w skrajności. Mamy na tapecie konkretny dom.

 

Dodane:

Mieszkam w bloku. Ocieplenie 15 cm styropianu. Temperatura na zewnątrz w nocy 2 st, w dzień 5 i tak od kilku dni. Nikt w moim bloku nie grzeje. Mieszkam na pierwszym piętrze, wszystkie piony są zimne więc wiem. W domu mam cały czas 20 st, mimo, że na noc uchylam w sypialni okno. Rano jest tam 16 - 17. Zamykam okna, idę do pracy, wracam jest 20. Akumulacja. Pełen komfort i nic mnie to nie kosztuje.

 

Aleś przykład zapodał :) Nie mam pojęcia co z niego wynika ? Może to, że mamy ciepły listopad? Albo, że lepiej budować domy wielorodzinne i wybierać mieszkanie gdzie dookoła będziemy mieć sąsiadów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Okno OW8.jpg tu jest zestawienie średnich miesięcznych i bilans energetyczny okna OW8 ...

okno słabe .. 3k .. szyba dwie 1,1 .. Uw 1,7 ... procent szyby .. 53 % strasznie dużo ramy .. zobaczcie na Ur.

A liczenie sezonowo .. to tylko tak na chwilę na skróty ..

Piękne jest przecież że na sezon jest 360 kWh do zagospodarowania na 1m2 okna brutto.

Stąd ja zaczynam przeliczać godzina po godzinie bilans okna.

A nie nawet 1 miesiąc ...

a co dopiero sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacznijmy od podstaw. Jak się liczy średnią z okresu grzewczego ?
Śr. T.jpg

 

perm, nie popadajmy w skrajności. Mamy na tapecie konkretny dom.
Konkretny czyli baaardzo dobrze ocieplony.

Aleś przykład zapodał :) Nie mam pojęcia co z niego wynika ? Może to, że mamy ciepły listopad? Albo, że lepiej budować domy wielorodzinne i wybierać mieszkanie gdzie dookoła będziemy mieć sąsiadów ?
Nie jest ciepło. Jest poniżej średniej dla tego miesiąca. Podpowiedz mi jak mam pasywnie (bez otwierania okien) obniżyć temperaturę w sypialni. Będziesz miał bardzo podobną sytuację, mimo kompletnie innej konstrukcji. Jak to zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]291426[/ATTACH]

 

No i teraz wykreśl wrzesień, kwiecień oraz maj, bo dla mojego domu to nie będą miesiące grzewcze. Jaka Ci wówczas średnia wychodzi ?

 

Nie jest ciepło. Jest poniżej średniej dla tego miesiąca. Podpowiedz mi jak mam pasywnie (bez otwierania okien) obniżyć temperaturę w sypialni. Będziesz miał bardzo podobną sytuację, mimo kompletnie innej konstrukcji. Jak to zrobić?

 

Nie robić nic. Czekać aż samo spadnie. A jeszcze lepiej, w ogóle nie ogrzewać sypialni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth to że piszę czasem luźno, to nie znaczy że szyki nie spięte i nie gotowe do wyliczeń na 8760 godzin .. jakoś chyba tyle rok ma.

Rzeszów i Krosno zaraz pod Suwałkami/ Białystok i Zakopane.

a u mnie w docelowym miejscu domu jest zimniej niż w Krośnie. Nie raz nie dwa było tak że w okolicach Krosna nie było śniegu u mnie był ..

dwa światy .. stąd tylko 2 razy przez 20 lat nie było na Boże Narodzenie śniegu.

Wiejskie rekordy to -35 i -36,5 st -35 było przed Świętami 96' a -36,5 było w 2006 roku ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz wykreśl wrzesień, kwiecień oraz maj, bo dla mojego domu to nie będą miesiące grzewcze. Jaka Ci wówczas średnia wychodzi ?
4 st? Wiele to nie zmieni.

Nie robić nic. Czekać aż samo spadnie. A jeszcze lepiej, w ogóle nie ogrzewać sypialni ;)
Ale nie spada, mimo, że od kilku dni utrzymują się takie same temperatury. Nie spada mimo, że otwieram na noc okna. Pisałem przecież, że nie grzeję, jak i nikt z sąsiadów. Co mam zrobić? Co zrobisz ty, będziesz miał podobny problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 st? Wiele to nie zmieni.

 

Mówisz teraz o Wrocławiu ? To odejmij jeszcze październik, bo 10,25oC jest dalej powyżej temp. przy której włączam ogrzewanie. A i marzec jest na granicy.

 

Poza tym rozmawianie o średnich z okresu grzewczego, średnich z miesiąca jest mało wiarygodne. Należałoby rozmawiać o stopniodniach, a jeszcze lepiej o stopnio godzinach (jak pisze merkava) dla temp. przy której muszę włączyć ogrzewanie.

 

Ale nie spada, mimo, że od kilku dni utrzymują się takie same temperatury. Nie spada mimo, że otwieram na noc okna. Pisałem przecież, że nie grzeję, jak i nikt z sąsiadów. Co mam zrobić? Co zrobisz ty, będziesz miał podobny problem.

 

W sumie masz rację, bo dla małej sypialni i dwóch osób, które tam śpią pomieszczenie te staje się w tym czasie zeroenergetyczne. Straty tego pomieszczenia są pokrywane przez ciepło śpiących tam osób. Jedyną możliwości wychładzania tego pokoju jest całkowite wyłączenie ogrzewania. Wystarczy sama wentylacja.

W ciągu dnia te pomieszczenie się nie przegrzeje, ponieważ sypialnie ulokowaną mam w zachodnio-północnej części domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Barth jest jeszcze coś innego niż stopniogodziny, ponieważ stopniogodziny w OZC są mnożone przez średnią dt danego miesiąca ..

tak że do jest średnia miesięczna tylko. W ujęciu do Budynku i pojemności będzie to prawdą ..

do okien już nie. Bo zyski są rozrzucone .. i czy w danym dniu okna da bobu czy nie .. będzie bardzo ważne.

Jeśli nie będzie skąd brać tej energii to musi się system grzewczy włączyć .. zestawienia .. słońce grzało pełne 4 godziny

nabiło przez ten czas tyle kWh . na ile to starczy .. w obliczu strat nocnych przez okno czy się zamknie na + czy minus.

Przy -20 st okno Ug 0,6 straci 24 Waty na 1m2 a ile może zyskać w dzień ..

na 1m2 ... TR =60% = 1070 wat * 0,60 = 642 waty ... jeden 1m2 okna da 0,642 kWh energii teraz tylko to złapać w beton ..

przez 4 godziny to jest 2,6kWh tylko z 1m2 .. okna .. 10m2 i jest nabite full.. pod warunkiem że wszytko wyłapiemy.

I teraz godzina 16 temp zewnętrzna -10 st .. wat tyle ..

ogdzina 2 w nocy wat tyle .. i wykresik ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz teraz o Wrocławiu ? To odejmij jeszcze październik, bo 10,25oC jest dalej powyżej temp. przy której włączam ogrzewanie. A i marzec jest na granicy.

 

Poza tym rozmawianie o średnich z okresu grzewczego, średnich z miesiąca jest mało wiarygodne. Należałoby rozmawiać o stopniodniach, a jeszcze lepiej o stopnio godzinach (jak pisze merkava) dla temp. przy której muszę włączyć ogrzewanie.

Ale to tylko skraca okres kiedy będziesz mógł pasywnie sterować temperaturą w domu. Nie wdając się specjalnie w liczenie masz zdaje się dom o 1,5 x większym zapotrzebowaniu na moc niż dom w Darmstadt. Tamten przy delcie temp. środek domu - otoczenie 30K nie potrzebuje energii dla podtrzymania temperatury. Twój pewnie przy 20K. Ile będzie jej potrzebował przy -3 st C? 5W/m2? Nawet jeżeli są to tylko wartości mocno przybliżone to zobacz jak bardzo skraca się okres w którym możesz myśleć o pasywnym zmienianiu temperatury.

 

 

 

W sumie masz rację, bo dla małej sypialni i dwóch osób, które tam śpią pomieszczenie te staje się w tym czasie zeroenergetyczne. Straty tego pomieszczenia są pokrywane przez ciepło śpiących tam osób. Jedyną możliwości wychładzania tego pokoju jest całkowite wyłączenie ogrzewania. Wystarczy sama wentylacja.

W ciągu dnia te pomieszczenie się nie przegrzeje, ponieważ sypialnie ulokowaną mam w zachodnio-północnej części domu.

Ale ty chcesz je ochładzać. Być może da się ale tylko kilkanaście dni w roku. Nie lepiej ustawić stałą temperaturę?

 

No nic, muszę kończyć bo robota czeka. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda pionowa krawędź była nagrzana, a pozioma nawet letnia nie była.

U mnie w blaszaku alla TB 20m2 okien operuje w posadzkę .. i nic..

za to każdy przedmiot pionowy jest nagrzany.

To świadczy, że posadzka nie jest izolowane. U mnie najcieplejsza jest posadzka.

Nie da się pogodzić akumulacji z izolacją. Do akumulacji trzeba szukać tanich źródeł energii, co nie jest tanie, ale jest nieskuteczne i niekomfortowe.

Zostanę przy termosie 0.08 W/m2 K z dobrym rekuperatorem i kanałówką z ppc oraz ogrzewaną podłogą z termostatami.

Tanio,

W opisywanym ostatnio domu 110m2

- podłogówka 6300zł

-kanałówka YORK 6kW ze skrzynką i kanałami antybakteryjnymi + dodatkowy wentylator. 5500

-rekuperator requra z kanałami PE antybakteryjne i skrzynkami 6300 zł

Ceny brutto 23%

Ustawia Pan temperaturę latem i zimą, pełen komfort i poniżej 15kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ty chcesz je ochładzać. Być może da się ale tylko kilkanaście dni w roku. Nie lepiej ustawić stałą temperaturę?

 

Bart, ty chcesz je ochladzac? czy optymistycznie zakladasz ze same sie ochlodza na tyle by lepiej wchlonac zyski ? Bo z tego co ja "wylapalem" to jednak nie planujesz aktywnego chlodzenia zima? Jedynym twoim celem jest zwiekszenie "bufora" na zyski sloneczne, a przy jego przepelnieniu sytuacja bedzie taka sama jak w domu z wieksza akumulacja - energia tak czy siak ma zostac w srodku w scianach. Bo w posadzce - zgadzam sie z i merkava, kszhu i innymi, ze pochlanianie slabo wyglada.

 

Nie mniej, przygladajac sie obecnej, duzo spokojniejszej dyskusji jak i wczesniejszym erupcjom niezdrowych emocji, coraz bardzie rozumiem intencje nydara - realizacje FG i solara w scianie - czyli ujarzmienie slonca, moze nie do konca pasywne i efektywne jak przy lapaniu zyskow bezposrednio, ale komfort wydaje sie zdecydowanie wyzszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Barth jest jeszcze coś innego niż stopniogodziny, ponieważ stopniogodziny w OZC są mnożone przez średnią dt danego miesiąca ..

tak że do jest średnia miesięczna tylko. W ujęciu do Budynku i pojemności będzie to prawdą ..

do okien już nie. Bo zyski są rozrzucone .. i czy w danym dniu okna da bobu czy nie .. będzie bardzo ważne.

Jeśli nie będzie skąd brać tej energii to musi się system grzewczy włączyć .. zestawienia .. słońce grzało pełne 4 godziny

nabiło przez ten czas tyle kWh . na ile to starczy .. w obliczu strat nocnych przez okno czy się zamknie na + czy minus.

Przy -20 st okno Ug 0,6 straci 24 Waty na 1m2 a ile może zyskać w dzień ..

na 1m2 ... TR =60% = 1070 wat * 0,60 = 642 waty ... jeden 1m2 okna da 0,642 kWh energii teraz tylko to złapać w beton ..

przez 4 godziny to jest 2,6kWh tylko z 1m2 .. okna .. 10m2 i jest nabite full.. pod warunkiem że wszytko wyłapiemy.

I teraz godzina 16 temp zewnętrzna -10 st .. wat tyle ..

ogdzina 2 w nocy wat tyle .. i wykresik ..

 

Zgadza się merkava.

Jeśli chodzi o ilość energii przyjętej do wnętrza, to chyba logincze, że jak mamy zyski to lepiej mieć niższą temperaturę w domu, aby "wysztko wyłapać" i spożytkować. Jeśli przez zyski przekroczysz ustaloną temperaturę to niestety są to już straty. "Wszystko wyłapiesz" tylko wtedy, gdy samymi zyskami osiągniesz zakładaną temperaturę.

 

Barth. Ogniwo Peltiera to pompa ciepła.

 

Ale czy to jest OZE ?

 

Bart, ty chcesz je ochladzac? czy optymistycznie zakladasz ze same sie ochlodza na tyle by lepiej wchlonac zyski ? Bo z tego co ja "wylapalem" to jednak nie planujesz aktywnego chlodzenia zima? Jedynym twoim celem jest zwiekszenie "bufora" na zyski sloneczne, a przy jego przepelnieniu sytuacja bedzie taka sama jak w domu z wieksza akumulacja - energia tak czy siak ma zostac w srodku w scianach.

 

Dokładnie tak. Nie ma mowy o jakimś wymuszonym chłodzeniu.

 

Bo w posadzce - zgadzam sie z i merkava, kszhu i innymi, ze pochlanianie slabo wyglada.

 

Przepraszam za sformułowanie, ale to jest bzdura. To, że betonowa ściana wystawiona na przeciw okna ogrzeje się do wyższej temp. niż betonowa posadzka nie oznacza, że przyjmie więcej energii. Przyjmie tyle samo, ale zakumuluje mniej. Wiadome jest, że lepszą efektywnośćmają układy nisko temperaturowe. Posadzka betonowa przyjmuje tą samą energię, ale większą powierzchnią. Stąd ten efekt, że podłoga jest chłodniejsza. Ale w ujęciu akumulacji lepsza będzie podłoga, bo przyjmuje niższą temperaturę.

 

Proste porównanie - lupa i skupianie promieni słonecznych w jeden punkt. Dzięki lupie możesz posadzkę ogrzać do bardzo wysokich temperatur, ale tylko w jednym punkcie. Zabierasz lupę i masz tą samą ilość energii tylko na większej powierzchni. Zastanówcie się, co lepiej w takim przypadku zakumuluje energię?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jakie będą wahania temperatury w Twoim Bart3z domu. Czy to nie będzie tak, że z zadanej temperatury 22stC promienie słoneczne zrobią 25, a potem jak temperatura zacznie spadać, to zanim przejdzie przez histerezę i rozbuja się podłogówka w domu będziesz miał 19stC. To ani komfortowe, ani zdrowe.

 

Chyba że czegoś nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jakie będą wahania temperatury w Twoim Bart3z domu. Czy to nie będzie tak, że z zadanej temperatury 22stC promienie słoneczne zrobią 25, a potem jak temperatura zacznie spadać, to zanim przejdzie przez histerezę i rozbuja się podłogówka w domu będziesz miał 19stC. To ani komfortowe, ani zdrowe.

 

Chyba że czegoś nie rozumiem.

Byłoby tak w ideale Brzęczkowskiego - domu bez akumulacji. System grzewczo-chłodzący będzie miał kompletne rozwolnienie i to przez cały rok. Barth jednak będzie miał akumulację wystarczającą, by i po chwilowym podgrzaniu i chwilowym chłodzeniu (np otwarcie okna) temperatura pozostała na tym samym poziomie. Nie da się niestety w ten sposób zaoszczędzić na chwilowym nieogrzewaniu pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jakie będą wahania temperatury w Twoim Bart3z domu. Czy to nie będzie tak, że z zadanej temperatury 22stC promienie słoneczne zrobią 25, a potem jak temperatura zacznie spadać, to zanim przejdzie przez histerezę i rozbuja się podłogówka w domu będziesz miał 19stC. To ani komfortowe, ani zdrowe.

 

Chyba że czegoś nie rozumiem.

 

Im precyzyjniejsza automatyka w pokojach i większa moc na m2 tym mniejsze wahania i większy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie baw się mapką bo nic z tego nie zrozumiesz - ze Świdnicy tyle samo i do Wro i do Ząbkowic a zimą różnice w klimacie ogromne.

...

No jasne, że nie rozumiem, to bardzo skomplikowane w końcu. Wszyscy wiedzą, że w Świdnicy, w przeciwieństwie do Wrocławia średnie temperatury w sezonie grzewczym oscylują około - 5 st zamiast + 7, ja niestety nie wiedziałem. Masz pecha Barth, że się w takim miejscu budujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie było to nie traktowałbyś jednej i drugiej lokalizacji tak samo. To nawet różne strefy klimatyczne.

Ale o tym już było.

...

Jakie to ma znaczenie? Mniej niż w Zakopanem nie ma a tam jest 2,7. Zabierasz głos tylko po to, by napisać coś co kompletnie nie ma związku z problemem. I potem dziwisz się, że ktoś ci zarzuca czepialstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę po to abyś nie wprowadzał w błąd, celowo lub przez niewiedzę, bez znaczenia.

Twierdzenie, że we Wro średnia temp. w sezonie grzewczym to 7*C i podpieranie się jakimiś wątpliwymi źródłami, gdy wg GUS średnia z całego roku to 9,8*C to wprowadzanie w błąd. A poza tym jakie to ma znaczenie jeśli system ogrzewania robi się tak aby był równie komfortowy przy najniższych temp.?

O czym ty piszesz? Znowu jakieś drobiazgi bez znaczenia. Chcesz się bawić w przepychanki poczekaj na nydara.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...