Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przepraszam za sformułowanie, ale to jest bzdura.

 

Chodzilo mi o to o czym pisze szczegolnie kszhu - posadzka nie jest pusta i zamiast akumulowac nagrzewasz wyposazenie.

A z innej stronie - czy ktos wie jak wyglada odbijanie promieniowania podcerwonego od typowych materialow w domu? Od posadzki pokrytej kaflami, drewnem ( bo zakladam ze nie robisz czystego betonu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepraszam za sformułowanie, ale to jest bzdura. To, że betonowa ściana wystawiona na przeciw okna ogrzeje się do wyższej temp. niż betonowa posadzka nie oznacza, że przyjmie więcej energii.
nie jest bzdurą .. bzdurą jest wiara w akumulację w posadzce.

Beton nagrzany.. plus jego szybka dyfuzja termiczna = duże pochłanianie. Inaczej za oknem temp powierzchni była by nie +30 tylko +70...

np powierzchnia drewniana tak silnie się nagrzewa ponieważ drewno ma bardzo nikłą dyfuzję termiczną.

Jeśli ściana będzie za daleko od okna to nici akumulacji, jest nawet na to warunek liczbowy jak daleko ma być ta ściana od okien ..

~około 2h okna .. Inaczej nici z akumulacji.

Zobacz sobie wartości mocy promieniowania na poszczególne płaszczyzny, bo na 0 st jest 1/3 tego co na pion w zimie ..

 

A z innej stronie - czy ktos wie jak wyglada odbijanie promieniowania podcerwonego od typowych materialow w domu? Od posadzki pokrytej kaflami, drewnem ( bo zakladam ze nie robisz czystego betonu)
emisyjność powłoki trzeba znać ..

dwóch zakresach pochłaniania i świecenie w podczerwieni ..im więcej pochłania i mniej świeci tym lepiej ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym jakie to ma znaczenie jeśli system ogrzewania robi się tak aby był równie komfortowy przy najniższych temp.?
Tego lata więcej kWh poszło na chłodzenie, niż grzanie w sezonie 2013-2014 . Może więc należałoby już pisać:

A poza tym jakie to ma znaczenie jeśli system robi się tak aby był równie komfortowy przy każdej temp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Kąt padania ma ogromne znaczenie bo lakierowane meble (też ciemne), na które pada słońce pod dużym kątem jednak rozgrzewają się bardzo (pokazywałem kiedyś zdjęcia IR).

nie jest bzdurą .. bzdurą jest wiara w akumulację w posadzce.

 

I ja juz kiedys o tym pisalem, i teraz Barth3z tez - sumaryczna ilosc energii ktora dotrze przez okna jest caly czas ta sama. Chodzi o to, zeby nie lapac tego wysokotemperaturowo, bo razem z powietrzem poleci przez otwarte okna albo przez podkrecona wentylacje jak zrobi sie za goraco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to chcesz osiągnąć?

No i to wlasnie jest problem trudny do ogarniecia przy tradycyjnym lapaniu zyskow w pasyny sposob - bezposrednio przez okna - i planach barth3za hustania "systemem".

 

Warto zimą być tak tolerancyjnym na temp. jak latem;) Jak się zdarzy kilka razy w sezonie grzewczym temp. przez kilka godzin i te 26*C to chyba da się przeżyć?

Ja jestem, wiec stawiam na stabilna temp z okresowym przegrzaniem - ja mam inne potrzeby niz Barth3z.

 

ps.

Jesli ja buduje dom z silki E18+E12 , wylewki bede mial 8-10cm - pi razy oko akumulacji bede mial niewiele wiecej niz Barth3z z jego wylewka na chudziaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej, przygladajac sie obecnej, duzo spokojniejszej dyskusji jak i wczesniejszym erupcjom niezdrowych emocji, coraz bardzie rozumiem intencje nydara - realizacje FG i solara w scianie - czyli ujarzmienie slonca, moze nie do konca pasywne i efektywne jak przy lapaniu zyskow bezposrednio, ale komfort wydaje sie zdecydowanie wyzszy.

 

niby tak, ale zastępując okna na południowej ścianie takim kolektorem żegnamy się z dobrze doświetlonym wnętrzem w okresie listopad-luty albo nawet dłuższym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie huśtanie a zaledwie lekki dygot dla domu jak w temacie. Wszystko będzie w ryzach tolerancji. Oczywiście jeśli nie ustawi jej na 1/10*C.

W domu o tak mikrym zużyciu słońce zrobi dostatecznie dużo. Nie warto walczyć o każdy dodatkowy procencik darmowej energii precyzyjną akumulacją bo ta płatna energia jest niesamowicie tania.

Ja w pelni popieram dzialania i proby Barth3za, bo pasuja do jego potrzeb. Niemniej, przy dosc zmiennych warunkach na zewnatrz w zakresie naslonecznienia i temperatur - proste nie bedzie

 

Tyle, że będziesz miał tę akumulację w ścianach zewn. z tego co się domyślam? Zwiększysz zatem ilość energii bezpośrednio dostępnej przy izolacji zewn.

Pamietam, ze kiedy sie spieralismy o to przywolujac asolta i wg mnie nie powinno to miec znaczenia. Ale zostalem przekonany, ze jednak ma. Ale to jest takze kwestia komfortu, bo bez tej akumulacji w scianach zew. obawialbym sie efektu "ciagnie od sciany". Majac jednak to ogolnie na uwadze, byl to drugi powod zeby dolozyc 2-3 cm na izolacji scian zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak, ale zastępując okna na południowej ścianie takim kolektorem żegnamy się z dobrze doświetlonym wnętrzem w okresie listopad-luty albo nawet dłuższym.

 

Trafna uwaga. Zobaczmy co autor pomyslu na to :)

A i Merkava moze cos powiedziec bo u niego mowil ze brak poludniowej ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że jak powtarzam - trzeba określić co dla kogo jest komfortem. W moim domu żyjemy komfortowo w granicach 20-25*C cały rok. Poniżej trzeba grzać aby osiągnąć tę dolną granicę, powyżej trzeba (będzie) chłodzić aby zejść poniżej górnej granicy.

 

Regulacja to rola automatyki pokojowej, ja mam tylko zapewnić że to co sobie ustawi, to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ustawić dom po przekątnej północ-południe?

Wtedy część słońca można przeznaczyć na inne cele :p

Na całej południowej elewacji robisz ogród zimowy z nadmuchem do domu i możliwością wietrzenia a w lecie zamiany na częściowo oszkloną wiatę. Masz uzyski z których korzystasz jeżeli potrzebujesz, masz osłonę od słońca no i ładne miejsce do popijania wina po pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o to o czym pisze szczegolnie kszhu - posadzka nie jest pusta i zamiast akumulowac nagrzewasz wyposazenie.

 

Zgadzam się, w takiej sytuacji podłoga ma ograniczone przyjmowanie. Ale ściana również może być osłonięta.

 

Zobacz sobie wartości mocy promieniowania na poszczególne płaszczyzny, bo na 0 st jest 1/3 tego co na pion w zimie ..

 

A jaki to ma związek z akumulacją energii ? Na podłogę pada mniej Watów energii w przeliczeniu na m2, ale zbierając z całej powierzchni będzie tyle samo co energia padająca na prostopadłą ścianę. Bardziej istotna będzie zdolność pochłaniania, a nie kąt.

 

No i to wlasnie jest problem trudny do ogarniecia przy tradycyjnym lapaniu zyskow w pasyny sposob - bezposrednio przez okna - i planach barth3za hustania "systemem".

 

A teraz pomyśl, jak masywne ściany zewnętrzne (SILKA 18 czy 24) mają akumulować energię słoneczną, skoro nie pada na nie promieniowanie słoneczne ? Co zatem te ściany akumulują ? Ano tylko energię systemu grzewczego lub jedynie ciepło z powietrza ogrzanego od posadzki na której pada słońce.

 

W domu o tak mikrym zużyciu słońce zrobi dostatecznie dużo.

 

Otóż to. Dlatego warto przygotować się na jej przyjęcie niż później otwierać okna. Można próbować bazować na prognozie pogody, albo tak jak w moim przypadku ogrzewać dopiero popołudniu, bo w ciągu dnia i tak nikogo nie ma w domu.

 

...

 

klaudiusz, korzystając z okazji zapytam o ten twój GWC maxowy :) Nie myślałeś o tym, żeby jednak tego maxowca wykorzystać poprzez zastosowanie dodatkowego wymiennika (wstępny wymiennik) ?

 

Na całej południowej elewacji robisz ogród zimowy z nadmuchem do domu i możliwością wietrzenia a w lecie zamiany na częściowo oszkloną wiatę. Masz uzyski z których korzystasz jeżeli potrzebujesz, masz osłonę od słońca no i ładne miejsce do popijania wina po pracy.

 

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. :)

http://www.obczajamy.pl/photos/a/a3stcanzynpwros_1359478874.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam interesów na tym forum, więc nikt mi tutaj nie podpada.

 

Wiadomo, że od tego co dużo dostał jeszcze więcej się wymaga. W KK trąbią o tym w 33-cią Niedzielę zwykłą. Domyślam się, że jakiś cham podkablował krzhu'a za chamstwo do redakcji, a ta stwierdziła, że chamstwo mieszczuchowi nie przystoi, bo za dużo dostał w genach i wychowaniu, i powinien uszlachetniać naród, a nie go schamiać.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To efekt pierwszych moderacji Koleżanki Elfir, jak widać przykłada się do roboty.

o mało za "zakuty łeb" do Pana Tomasza mogłem mieć 3 dni wolnego.

 

Promieniowanie słoneczne w zimie musi padać na powierzchnię pionową. Ponieważ; na prostym przykładzie wyjaśnię.

Czasem będąc koło jakieś "galerii" handlowej, dużo szkła itp. Akurat pech chciał że słońce odbijało się od szyby.

Niesamowite to było uczucie, jak było czuć na sobie efekt słońca tyłem do tegoż słońca.

Te prawidła tyczą się nie tylko podłóg, ale też kolektorów słonecznych. W zimie nic z kolektora pod kątem 30st .. a co dopiero na płasko.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o mało za "zakuty łeb" do Pana Tomasza mogłem mieć 3 dni wolnego.
Nie wiem dlaczego? ja to odebrałem jako komplement. Często ludzie małej wiedzy a dużego mniemania o sobie, tak sie zachowują. to świadczy, ze zaczynają coś rozumieć. A o to tu chodzi.

Jestem pewien, ze i Pan załapie podstawy izolowania i regulacji temperatury . Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że będę mógł dalej próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...