Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i minął 2-gi miesiąc;

WM 30kWh

Kable 96kWh

Klima 89kWh

CWU 198kWh

Razem 413kWh

Temp.zew.max 11st.min. -4st.

Temp.wew. 21-23st. łazienki 24-25st.

Wilgotność wew. max.52 min. 34

Wczoraj zamontowany w końcu pod licznik dwu taryfowy także za grudzień będę mógł podać zużycie całkowite.

 

Jaką ma Pan temperaturą ustawioną na klimie a jaką na kablach ?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie budowa małego domu typu justyna czy Z11 50-60m2 max :

http://www.tooba.pl/projekt-domu-D51...,idp,4952.html

http://z500.pl/projekt/11/Z11,maly-d...ytkowaniu.html

 

Jako że większość działek ma tylko prąd i wodę to chcę ogrzewać taki mały dom prądem i cwu też.

Ocieplenie oczywiście 30cm styro grafit 0.031 na ściany i podłogę, i z 45-50cm wełny 0.035 na stropie drewnianym, okna energooszczędne pasywne 0,7-0,9, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła np.brink 180, Chcę dobić do standardu pasywnego albo troszkę gorszego 15-25kWh/m2/rok ,kable grzejne i cwu z przepływowego ogrzewacza. 1 osoba będzie mieszkać. Ile można się spodziewać zapotrzebowania na ogrzewanie przy takim ociepleniu?

 

Jakie szacunkowe byłoby Ek przy takim domu i Ep czy jest szansa się zmieścić przy wspólczynniku 3 przy prądzie w 120kWh/m2/rok czyli Ek by musiała być max 40kWh/m2/rok z ogrzewaniem i cwu. Kluczem jest chyba ilość ciepłej wody użytkowej i ile kWh zużyje się na to.

 

Ile kWh przyjmuje się na rok dla ozc na zużycie cwu dla 1 osoby? Bo przy przyjęciu dla jednej osoby 35dm3 na dobę rocznie daje to: 12,775m3 cwu.

Przyjmując że podgrzanie 1m3 wody zabiera 0,189GJ czyli jakieś 52,5kWh daje to 670kWh na rok dla jednej osoby przy podgrzewaniu prądem ze sprawnością 1 czyli jakimś przepływowym podgrzewaczem wody.

Czy takie wartości się przyjmuje do celów ozc i świadectwa energetycznego czy np można podać że dziennie cwu będzie tylko 20 litrów zamiat 35?

 

Chodzi mi o to żeby żeby zobaczyć ile kwH mi zostanie przy obliczaniu Ep żeby zmieścić się w normach Ep 120kWh przy grzaniu wody prądem i kablami grzejnymi bardzo małego domu 50-60m2

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie budowa małego domu typu justyna czy Z11 50-60m2 max :

http://www.tooba.pl/projekt-domu-D51...,idp,4952.html

http://z500.pl/projekt/11/Z11,maly-d...ytkowaniu.html

 

Jako że większość działek ma tylko prąd i wodę to chcę ogrzewać taki mały dom prądem i cwu też.

Ocieplenie oczywiście 30cm styro grafit 0.031 na ściany i podłogę, i z 45-50cm wełny 0.035 na stropie drewnianym, okna energooszczędne pasywne 0,7-0,9, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła np.brink 180, Chcę dobić do standardu pasywnego albo troszkę gorszego 15-25kWh/m2/rok ,kable grzejne i cwu z przepływowego ogrzewacza. 1 osoba będzie mieszkać. Ile można się spodziewać zapotrzebowania na ogrzewanie przy takim ociepleniu?

 

Jakie szacunkowe byłoby Ek przy takim domu i Ep czy jest szansa się zmieścić przy wspólczynniku 3 przy prądzie w 120kWh/m2/rok czyli Ek by musiała być max 40kWh/m2/rok z ogrzewaniem i cwu. Kluczem jest chyba ilość ciepłej wody użytkowej i ile kWh zużyje się na to.

 

Ile kWh przyjmuje się na rok dla ozc na zużycie cwu dla 1 osoby? Bo przy przyjęciu dla jednej osoby 35dm3 na dobę rocznie daje to: 12,775m3 cwu.

Przyjmując że podgrzanie 1m3 wody zabiera 0,189GJ czyli jakieś 52,5kWh daje to 670kWh na rok dla jednej osoby przy podgrzewaniu prądem ze sprawnością 1 czyli jakimś przepływowym podgrzewaczem wody.

Czy takie wartości się przyjmuje do celów ozc i świadectwa energetycznego czy np można podać że dziennie cwu będzie tylko 20 litrów zamiat 35?

 

Chodzi mi o to żeby żeby zobaczyć ile kwH mi zostanie przy obliczaniu Ep żeby zmieścić się w normach Ep 120kWh przy grzaniu wody prądem i kablami grzejnymi bardzo małego domu 50-60m2

Pozdrawiam

 

Lepiej, taniej i bardziej komfortowo będzie Ep 40. Ep120 to standard domów pasywnych, drogich i dość energochłonnych, a przy tym mało komfortowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, taniej i bardziej komfortowo będzie Ep 40. Ep120 to standard domów pasywnych, drogich i dość energochłonnych, a przy tym mało komfortowych
Pan nie miesza pojęć ! nie mając pojęcia co to znaczy !

EP 120 to znaczy że dom nie może zjeść więcej cały niż 40kWh czystego prądu na 1m2. Pranie gotowanie itp CWU w tym.

Najważniejszy parametr to trzymanie się mocy grzewczej 10 W/m2 przy tych -20 / -22 ...ten parametr jest najważniejszy

który pozwala przypiąć łatkę ... dom pasywny. Sorry, ale jakiś poziom równania w górę musi być.

 

Te 10 W/m2 oznacza że w Wierchojańsku taki dom zje nawet 50 kWh rocznie .. na ogrzewanie.

a ten sam dom w Francji 1kWh... wspólny mianownik moc. Ukoronowaniem budowy domu właśnie jest medal z pasywności mocy ...

u mnie jest 6 wat przy -30. Jeśli zda to poprzeczka zawiśnie bardzo wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy parametr to trzymanie się mocy grzewczej 10 W/m2 przy tych -20 / -22 ...ten parametr jest najważniejszy

który pozwala przypiąć łatkę ... dom pasywny. Sorry, ale jakiś poziom równania w górę musi być.

Nie interesują mnie domy pasywne, tylko zużywające poniżej 15kWh/m2. Pasywne grzanie i chłodzenie to bajka dla... Przy małych potrzebach ciepła, pasywne ogrzewanie jest masakrą. Zapewne dlatego nikomu się nie udało. Pan dopisze 0 i będzie super!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ vulcanator

 

Jeśli masz zmieścić się w Ep=120, to przy czystym prądzie musisz osiągnąć całkowite zużycie roczne prądu równe max 40kWh/m2. To jasne.

 

Popatrzyłem na licznik i wychodzi mi, że w ciągu 4 lat od założenia zużyłem 5900kWh, co oznacza 1475 rocznie, co oznacza 22 kWh/m2*rok samego prądu do celów niegrzewczych.

Co się tyczy zużycia wody, to trzeba chyba przyjąć 50L/os. i grzanie takiej ilości kosztuje 850kWh rocznie, a t Twoim przypadku 17kWh/m2*rok.

No i dochodzi ogrzewanie. Szczerze wątpię, żeby udało się zejść do 15kWh/m2*rok bo dużo ścian w stosunku do kubatury.

 

Jak widać nawet bez CO trudno zmieścić się w limicie. Ale można zastosować klimę i ją wpisać jako główny system grzejny, a kable tylko pomocniczo. Wtedy i zużycie mniejsze i limit większy.

 

EDIT: O kurdę! To jest jeszcze inaczej, bo do limitu Ek=40 zalicza się tylko prąd do grzania, chłodzenia i wentylacji. Jeśli tak, to zrób dom 20kWh/m2*rok i będzie dobrze. Mój błąd - sorki.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi Panie Brzęczykowski Pan będziesz tu gadał.

Powtórzę raz jeszcze. Włączenie grzania = strata, włączenie chłodzenia = strata.

Ja nie Panu! Otworzyłem ten wątek dla tych co chcą mieć domy izolowane i piszę o praktyce.

Pan nie jest człowiekiem technicznym, nie zna się na budownictwie, o czym świadczy parametr 10W/m2 i stara się Pan robić wątek frazesami z Darmstadt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ vulcanator

Jak widać nawet bez CO trudno zmieścić się w limicie. Ale można zastosować klimę i ją wpisać jako główny system grzejny, a kable tylko pomocniczo. Wtedy i zużycie mniejsze i limit większy.

 

A można wpisać klimatyzator jako główny system grzejny, chyba raczej nie bo ogrzewa tylko 1 pomieszczenie aczkolwiek jako pomocnicze można i wtedy grzejemy połowę z zapotrzebowania z większą sprawnością i obniżamy Ep i taniej wyjdzie niż montaż kominka.

Jeżeli przyjmiemy że na ogrzanie CWU weźmiemy 15-20kwH/m2/rok pytanie jest jakie ocieplenie wystarczy aby zmieścić ogrzewanie w 20-25kWh/m2/rok w tak małym domu jak Justyna czy Z11 i nie przekroczyć 120kWh/m2/rok czyli przy współczynniku przy prądzie 3 max 40kWh/m2/rok na wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i piszę o praktyce.

No, tak. Pisać każdy może, jeden lepiej... Ale pisać o praktyce? Czyli pisać o praktyce to trzeba coś wypraktykować, zmierzyć, porównać, wybudować. Czyli coś robić materialnie. A tu jak na razie szanowny Pan nie pisze o praktyce a jedynie teoretyzuje, i to nawet nie o praktyce.

Zwieńczeniem praktyki jest jakaś dokumentacja, której to na razie od 25 lat szanownemu Panu brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: zmniejszyłem bo nie widziałem, że to na windzie takie kobylaste(!), Przemek przesadził troch
a no :) teraz ok :)

nawet smaczne.

COP jaki pokazuje sama pompa to aktualnie 4,3.
czyli na 15,05 kWh ciepła w tym jest 3,5 kW prądu ..

dużo potrzeba jak na teraz 15 kW chyba że grzejesz baniak na 500 L

 

Ale to nie moje słowa ani forma a, że czysta prawda w oczy kole... może to lepsze niż jak na razie marzenia typu:
chodziło mi o mega wielkość :) tak jest ładnie :)

mnie nie kole. Bo wiem doskonale co wynika z moich działań ..

na razie zajmuję się pracą u podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko, według przepisów bud. kominek nawet z DGP nie może być jedynym źródłem ciepła, czy jak zainstaluje w domu dodatkowo konwektory w każdym pomieszczeniu razem kominkiem to mogę podać do zapotrzebowania energetycznego że będę grzał głównie kominkiem np w 80%, czy kominek może mieć tylko 49-50% użytku w tym wypadku jeżeli nie może być jednym źródłem ciepła?

Przy grzaniu kominkiem współczynnik nakładu spada do 0,2 czyli 15 krotnie mniej Ep. Klimatyzacja też by obniżyła Ep ze względu na sprawność ale też chyba nie może być jedynym źródłem ciepła jak jest tylko w jednym pomieszczeniu?

Bo przepisy w artykułach też piszą różnie sam murator pisze że kominek moze być jedynym źródłem ciepła:

http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/kominek-jedyne-zrodlo-ciepla-w-domu-czy-mozna-go-zainstalowac-w-kazdym-domu,35_10830.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko, według przepisów bud. kominek nawet z DGP nie może być jedynym źródłem ciepła, czy jak zainstaluje w domu dodatkowo konwektory w każdym pomieszczeniu razem kominkiem to mogę podać do zapotrzebowania energetycznego że będę grzał głównie kominkiem np w 80%, czy kominek może mieć tylko 49-50% użytku w tym wypadku jeżeli nie może być jednym źródłem ciepła?

Przy grzaniu kominkiem współczynnik nakładu spada do 0,2 czyli 15 krotnie mniej Ep. Klimatyzacja też by obniżyła Ep ze względu na sprawność ale też chyba nie może być jedynym źródłem ciepła jak jest tylko w jednym pomieszczeniu?

Bo przepisy w artykułach też piszą różnie sam murator pisze że kominek moze być jedynym źródłem ciepła:

http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/kominek-jedyne-zrodlo-ciepla-w-domu-czy-mozna-go-zainstalowac-w-kazdym-domu,35_10830.html

 

To jest wątek o instalacja w domach izolowanych, a w takich się nie da ogrzewać kominkiem. Poza tym, kominek jako kotłownia i obowiązek traci błyskawicznie urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...