Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dla "papieru" nie trzeba izolować domu. poszedłem z ciekawości na szkolenie NF15 i40 , gdzie wręcz to mówili. Dom nieizolowany, grzany prądem, gazem węglem, nieważne, wstawia się kominek, podaje że 80% ogrzewania kominkiem, kominek to biopaliwko, a bio... to x 0.2 . jak mówił prowadzący szkolenie: I tak tego nikt nie sprawdzi. I już z durszlaka 90kWh/m2 mamy 40.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Byłem pewien że EP dotyczy całego zużycia, ale byłem w błędzie. Szczerze powiedziawszy to jest tak głupie, że jakoś nie zmobilizowałem się do analizowania rozporządzenia i uważam, że była to dobra decyzja.

 

Tak na szybko i obrazowo, to dom Justyna ma:

 

- pow. zabudowy 61,5m2

- pow. użytkową 51,5m2

- grubość ścian zewn. 36cm (pewnie do modyfikacji, ale tak jest w projekcie)

 

Z tego wynika powierzchnia przeszkleń 51,5/8= 6,43, a okien o jakieś 40% więcej, czyli 9m2.

Powierzchnia ścian zewnętrznych to około 100m2, strop i podłoga średnio około 55m2 licząc w połowie grubości ścian.

Parametry przegród nieprzezroczystych to U=0,1, a stolarki okiennej U=0,9

Średni współczynnik U dla przegród zewn to zatem:

 

[(100+55+55-9)*0,1+9*0,9]/210=0,134

 

Przy średniej dt=20K masz moc strat 0,134*20*210=562W, co przy 5-ciu miesiącach grzania pociągnie jakieś 2000kWh, co oznacza 38,8kWh/m2*rok. Szału nie ma. Odpowiednio zorientowane okna zmniejszą nieco zużycie, a źle zorientowane zwiększą, ale to już nie będzie "Justyna"

 

Kominek nie może być jedynym źródłem ciepła, ale kable+PC to inna bajka. W takim domku centralnie umieszczona jednostka zrobi swoje i nie trzeba rozprowadzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kable+PC to inna bajka. W takim domku centralnie umieszczona jednostka zrobi swoje i nie trzeba rozprowadzeń
Dla obniżenia kosztów jeszcze bardziej, robi się rozprowadzenie bez kanałów. Zabudowany odpowiednio split lub kanałówka kanałówka1.jpgdmucha chłodne lub ciepłe powietrze w szczelinę lekko opuszczonego sufitu tylko w korytarzu (przedpokoju) W górnej części ścian działowych z pokojami robi się otwory, czy szczelinę i maskuje ćwierćwałkiem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prąd jest drogi, to nikt tym grzał nie będzie. Jeśli jednak jest wystarczająco tani, żeby nim grzać, to wprowadzenie współczynników uniemożliwiających mi to jest zmuszaniem do zakupu innej energii. Skoro więc sam bym jej nie kupił, to dlaczego mam to robić? Kto na tym skorzysta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi :yes: sporo się dowiedziałem, czyli niestety będę musiał kominek wybudować bo w tak małym domu jest bardzo ciężko zmieścić się w Ep 120 kwh/m2/rok bo m2 jest bardzo mało. Wybór takiego domu jest świadomy, będę w nim mieszkał sam a i tak 2 sypialnie są dla gości, sam będę kimał w salonie 22m2+kuchnia 5,3m2 :D, zamontuje chyba najtaniej będzie konwektory na ścianie bo to sobie sam zrobię, przy kablach w wylewce jest więcej problemów no i jak kabel się spali to o tak zostaje bez ogrzewania :( plus sterowniki i montaż tych kabli, no i koszty kabli też są większe od konwektorów, będę chyba jednym z nielicznych który buduje tak mały dom :D, przy kominku chyba też nie ma sensu robić wentylacji mechanicznej w tak małym domu, w salonie zamontuje może ten klimatyzator LG H09AK za 4tys z montażem już jest.

 

PS:

Przemek Kardyś dzięki za wyliczenia, czy przy wentylacji mechanicznej chyba te warunki się poprawiają bo 90% ciepła jest odzyskiwana?

Edytowane przez [email protected]
Zapytanie do Przemka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić kominka, tylko postaw kozę. Nawet taką za stówkę na odwal się, a oprócz tego klimatyzator i kable w podłodze. BARDZO nie przekonuje mnie połączenie ogrzewania nadmuchowego z konwektorami.

Kabli bym się tak nie bał - zobacz kompendium DEVI:

 

http://fheprod.danfoss.com/PCMPDF/DEVI%20Kompendium%202014.pdf

 

a klimatyzator to pompa ciepła. Znajdź architekta, powiedz mu co chcesz i on wpisze co ma wpisać - najprawdopodobniej nawet kozy nie będzie potrzeba. Adaptacja projektu wraz z ceną samego projektu to koszt około 4 tyś. W podobnej cenie dostaniesz taki projekt od zera - tak jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko, według przepisów bud. kominek nawet z DGP nie może być jedynym źródłem ciepła, czy jak zainstaluje w domu dodatkowo konwektory w każdym pomieszczeniu razem kominkiem to mogę podać do zapotrzebowania energetycznego że będę grzał głównie kominkiem np w 80%, czy kominek może mieć tylko 49-50% użytku w tym wypadku jeżeli nie może być jednym źródłem ciepła?

Przy grzaniu kominkiem współczynnik nakładu spada do 0,2 czyli 15 krotnie mniej Ep. Klimatyzacja też by obniżyła Ep ze względu na sprawność ale też chyba nie może być jedynym źródłem ciepła jak jest tylko w jednym pomieszczeniu?

Bo przepisy w artykułach też piszą różnie sam murator pisze że kominek moze być jedynym źródłem ciepła:

http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/kominek-jedyne-zrodlo-ciepla-w-domu-czy-mozna-go-zainstalowac-w-kazdym-domu,35_10830.html

 

Murator niejest wykładnią obowizaującego prawa budowlanego, wspomniany artykuł mówi tylko o technicznej mozliwosci ogrzewania kominkiem jako jedynym zródłem ciepła. Starostwa wydając pozwolenie na budowę nie kierują sie artykułami z muratora a obowiązujacym prawem. Nie, w swiadectwie nie mozna podac ze udzuał kominka to np 80%, jezeli nie moze być głownym to przy 2 zródłach moze najwyzej wynosic 49%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kominek może być w 80% i własnie chyba np. j-j ma swój bio jako 80% a reszta kable.

To jest kwestia tego co będzie zaprojektowane więc rozmawiaj z projektantem.

 

Własnie kominek nie moze byc w 80%, a przynajmniej nie w charakterystyce energetycznej i swiadectwie, nie wprowadzaj w bład, zarzucasz Przemkowi a sam robisz tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić kominka, tylko postaw kozę. Nawet taką za stówkę na odwal się, a oprócz tego klimatyzator i kable w podłodze. BARDZO nie przekonuje mnie połączenie ogrzewania nadmuchowego z konwektorami.

Kabli bym się tak nie bał - zobacz kompendium DEVI:

 

http://fheprod.danfoss.com/PCMPDF/DEVI%20Kompendium%202014.pdf

 

a klimatyzator to pompa ciepła. Znajdź architekta, powiedz mu co chcesz i on wpisze co ma wpisać - najprawdopodobniej nawet kozy nie będzie potrzeba. Adaptacja projektu wraz z ceną samego projektu to koszt około 4 tyś. W podobnej cenie dostaniesz taki projekt od zera - tak jak chcesz.

Kable się nie psują a jak się zepsują to łatwo je naprawić. Wystarczy je wyjąć z podłogi i po naprawie wsadzić z powrotem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś już to na elektrycznym. Nikt nie zna przypadku zepsucia samoistnego, jedyne uszkodzenie to u R&K i to z powodu przewiercenia. Naprawa to było połączenie zestawem naprawczym (tak, są takie na takie okoliczności). Po co więc siejesz defetyzm jak nie masz ŻADNYCH danych na ten temat?
A ktoś cię o coś pytał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest jedynym źródłem ciepła? Znam taki dom, w którym jest tylko kominek z DGP.

 

Ja tez znam i co z tego wynika? Wynika ze były, jezeli dom jest nowy, jakies przekręty w dokumentach do PNB (charakterystyka energ.) lub na SE. To ze prawo jest mówiąc delikatnie głupie nie oznacza nie mamy go respektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego się pytam czy może być jedynym źródłem ciepła a jak nie to w jakim procencie jeśli jest głównym i z czego to wynika?

 

To ze nie moze byc jedynym zródłem ogrzewania wynika z prawa budowlanego, jezeli nie jest głównym to musi byc ponizej 50 % udziału (to wynika z matematyki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z DGP czy płaszczem traktowany jest jako instalacja ogrzewcza i jest odbierany, np.: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75456-Kominek-z-p%C5%82aszczem-wod-jako-jedyne-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-CO-przepisy-bud

 

To czy z DGP czy z płaszczem nie ma znaczenia, chyba ze będzie zainstalowany w kotłowni. Kominek zinstalowany w salonie nie moze byc jedynym zródłem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 49.

 

Budynek i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz inne budynki, jeżeli wynika to z ich przeznaczenia, powinny być wyposażone w instalacje (urządzenia) do ogrzewania pomieszczeń w okresie obniżonych temperatur, umożliwiające utrzymanie temperatury powietrza wewnętrznego odpowiedniej do ich przeznaczenia. Wymaganie to nie dotyczy budynków rekreacyjnych, użytkowanych wyłącznie w sezonie letnim.

http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_iii_budynki_i_pomieszczenia/rozdzial_1_wymagania_ogolne tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...