Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A gdzie widzisz te marnowanie? Jak masz mieć ścianę 50cm to czy ją zrobisz 20 muru i 30 styro czy odwrotnie to ściana nadal będzie miec 50cm. Tyle, że styro wewnątrz to jego mniej i dobrze bo styro droższe od muru.

 

Następna ciekawa teza. Od wewnątrz styro mniej niż zewnątrz ,a przewodność taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana/mur - jedna cena. Najdrożej materiałowo wychodzi pianówka - 45zł/m2. Ściana z ceramiki za jakieś 38zł/m2. Ocieplenie 30cm - 39zł/m2. Różnice kilku stówek na domu są pomijalne.
Kiedyś liczyliśmy jakie ściany są najtańsze. Biorąc pod uwagę podobny opór cieplny. Wyszło, że różnice są pomijalnie, w stosunku do całkowitych kosztów budowy małe. Jedynie ściany z żelbetu dawały jakąś znaczącą różnicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie widzisz te marnowanie? Jak masz mieć ścianę 50cm to czy ją zrobisz 20 muru i 30 styro czy odwrotnie to ściana nadal będzie miec 50cm. Tyle, że styro wewnątrz to jego mniej i dobrze bo styro droższe od muru.
Nie w technologii w pełni murowej, tzn również stropy i ściany działowe. To jest ten problem którego Brzęczkowski nigdy nie wyjaśnił, bo nie mógł. Zawsze wyjdzie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie widzisz te marnowanie? Jak masz mieć ścianę 50cm to czy ją zrobisz 20 muru i 30 styro czy odwrotnie to ściana nadal będzie miec 50cm. Tyle, że styro wewnątrz to jego mniej i dobrze bo styro droższe od muru.
nie to.. tylko przestrzeń pod dachem .. chyba że na wylewce alla płyta fu oprzesz ściany nośne pod strop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teza. Z jakiego powodu ,skoro izolacja od środka?Będę wdzięczny za wyjaśnienie w kilku słowach.

 

Chodzi o to, że typowego projektu kupionego w necie w większości przypadków nie da się przerobić na dom izolowany od wewnątrz, ponieważ jakakolwiek ściana nośna w domu dyskryminuje takie rozwiązanie.

 

W tym samym obrysie ścian o tej samej ich grubości będzie muru więc i fundamentu (tylko w m.b.) więcej ale za to drogiego ocieplenia mniej i fundament płytszy. Wychodzi taniej. Strop czy stropodach to już inna kwestia więc nie ma co uogólniać - jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

 

To prawda, że poprzez odwrócenie izolacji i muru w ścianach zewnętrznych za dużo nie zarabiamy. Może ze 100zł ?

 

Więcej oszczędności mamy na fundamentach i stropie. Fundamentów w ogóle nie trzeba izolować od zewnątrz (styro aqua czy XPS). Ja nawet dysperbitem nie maziałem. Do tego likwidujesz mostek ściana-fundament. Do tego płytki fundament na wysokość dwóch bloczków - tylko na wysokość izolacji podłogi.

 

To samo strop. Izolując pod dolną belką wiązarową masz ciągłość izolacji. Likwidujesz mostek na murłacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że poprzez odwrócenie izolacji i muru w ścianach zewnętrznych za dużo nie zarabiamy. Może ze 100zł ?

.

Jakim cudem zarabiasz na ociepleniu ściany od środka skoro 1m2 ocieplenia 30 cm jest mniej więcej dwukrotnie tańszy od dowolnej ściany murowanej? Izolując od środka dajesz mniej tańszego styro a więcej droższej ściany przy takiej samej powierzchni wewnątrz. Gdzie tu oszczędność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem zarabiasz na ociepleniu ściany od środka skoro 1m2 ocieplenia 30 cm jest mniej więcej dwukrotnie tańszy od dowolnej ściany murowanej? Izolując od środka dajesz mniej tańszego styro a więcej droższej ściany przy takiej samej powierzchni wewnątrz. Gdzie tu oszczędność?

 

Jak ty to liczysz ?

BK24 kosztuje mnie 6zł x 5,76 = 35zł / m2

Styro graf. kosztuje mnie 190zł /m3, czyli 57zł / m2 przy grubości 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem zarabiasz na ociepleniu ściany od środka skoro 1m2 ocieplenia 30 cm jest mniej więcej dwukrotnie tańszy od dowolnej ściany murowanej? Izolując od środka dajesz mniej tańszego styro a więcej droższej ściany przy takiej samej powierzchni wewnątrz. Gdzie tu oszczędność?

 

na pewno 1 m2 ściany ściany wychodzi taniej niż 1 m2 ocieplenia 30 cm w postaci grafitowego styropianu (markowego)? u mnie tak nie chciało wyjść, a stosowałem bloczki silikatowe 24 cm. przy zastosowaniu 18 cm bloczków to już w ogóle wychodzi taniej ocieplenie od środka, do tego nie ma dyskusji czy kołkować czy nie. do tego od środka nie ma obaw o wpływ warunków atmosferycznych, więc można zastosować tańszy klej, siatkę i klej do siatki.

 

rośnie za to powierzchnia dachu. zaletą takiego sposobu budowania jest niski koszt eliminacji mostków do fundamentu i dachu i to by mnie do tego przekonało. jakby jeszcze był jakiś sensowny sposób postawienia ciężkiej ściany wewnątrz bez śmiesznych łączników z zewnętrzną. może jakieś słupki usztywniające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty to liczysz ?

BK24 kosztuje mnie 6zł x 5,76 = 35zł / m2

Styro graf. kosztuje mnie 190zł /m3, czyli 57zł / m2 przy grubości 30cm.

BK h+h cena 6,57 zł/szt. x 7,1 m2 = 46 zł. zaprawa cienkowarstwowa (zwykła) 6 zł/m2 = 52 zł/m2. Robocizna średnio 25 zł/m2 = 77 zł/m2. Styro czemu ma być grafitowe? To może ściany też nie najtańsze a z czegoś droższego? Tani EPS - 30 cm około 42 zł/m2. Klej 3 zł/m2 Robocizna 5 zł/m2. Razem 50 zł/m2. Dojdzie jeszcze koszt umocowania w jakiś sposób ścianek działowych. Jest ściana pasywna. Może nie dwa razy więcej ale więcej. W całej koncepcji chodzi o to, by zbudować dom najtańszym kosztem. EPS grafitowy nie pasuje do tego. Licząc opłacalność trzeba przyjmować produkty na podobnym poziomie cenowym czyli porównywalnej klasie. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK h+h cena 6,57 zł/szt. x 7,1 m2 = 46 zł. zaprawa cienkowarstwowa (zwykła) 6 zł/m2 = 52 zł/m2. Robocizna średnio 25 zł/m2 = 77 zł/m2. Styro czemu ma być grafitowe? To może ściany też nie najtańsze a z czegoś droższego? Tani EPS - 30 cm około 42 zł/m2. Klej 3 zł/m2 Robocizna 5 zł/m2. Razem 50 zł/m2. Dojdzie jeszcze koszt umocowania w jakiś sposób ścianek działowych. Jest ściana pasywna. Może nie dwa razy więcej ale więcej. W całej koncepcji chodzi o to, by zbudować dom najtańszym kosztem. EPS grafitowy nie pasuje do tego. Licząc opłacalność trzeba przyjmować produkty na podobnym poziomie cenowym czyli porównywalnej klasie.

 

Do obliczeń biorę swój dom. EPS "nie grafitowy" jest dla mnie nie opłacalny, bo albo tracę U przegrody, albo rośnie szerokość ściany, która i tak jest już bardzo duża.

Przy silce byłoby taniej.

 

EDIT: Poza tym chyba nie ma sensu się o to spierać, bo "zarabiamy" jedynie w narożnikach budynku. Dla prostej ściany nie ma różnicy.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczeń biorę swój dom. EPS "nie grafitowy" jest dla mnie nie opłacalny, bo albo tracę U przegrody, albo rośnie szerokość ściany, która i tak jest już bardzo duża.

Przy silce byłoby taniej.

 

EDIT: Poza tym chyba nie ma sensu się o to spierać, bo "zarabiamy" jedynie w narożnikach budynku. Dla prostej ściany nie ma różnicy.

Też uważam, że nie ma sensu, choć gdybyśmy zaczęli rozważać wszystkie aspekty to musielibyśmy wziąć pod uwagę również większą rozpiętość stropu, mocowanie ścian działowych czy paroizolację. Mimo wszystko, w stosunku do całkowitych kosztów budowy różnice są pomijalnie małe, zaznaczając, że mówimy o określonej konstrukcji domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że nie ma sensu, choć gdybyśmy zaczęli rozważać wszystkie aspekty to musielibyśmy wziąć pod uwagę również większą rozpiętość stropu, mocowanie ścian działowych czy paroizolację. Mimo wszystko, w stosunku do całkowitych kosztów budowy różnice są pomijalnie małe, zaznaczając, że mówimy o określonej konstrukcji domu.

 

Pytałem konstruktora wiązarów właśnie o tą rozpiętość. Mówił, że praktycznie nie ma różnicy. Zmieniając punkt podparcia, przy zachowaniu rozpiętości wiązara konstrukcja w moim przypadku nie zmienia się.

Co do mocowania ścian to groszowe sprawy. Przy "normalnym" izolowaniu ściany wewnętrzne również kotwi się do ścian zewnętrznych, więc tutaj praktycznie różnic nie ma.

Kolejna sprawa to paroizolacja. Pokazywałem na moim przykładzie, że jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem konstruktora wiązarów właśnie o tą rozpiętość. Mówił, że praktycznie nie ma różnicy. Zmieniając punkt podparcia, przy zachowaniu rozpiętości wiązara konstrukcja w moim przypadku nie zmienia się.

Co do mocowania ścian to groszowe sprawy. Przy "normalnym" izolowaniu ściany wewnętrzne również kotwi się do ścian zewnętrznych, więc tutaj praktycznie różnic nie ma.

Kolejna sprawa to paroizolacja. Pokazywałem na moim przykładzie, że jest zbędna.

Nie dajesz paroizolacji? To ciekawe. Mam nadzieję, że wiesz co robisz. Gdzieś pewnie o tym pisałeś ale, jeżeli możesz napisz jak rozwiązałeś problem skraplania się pary w izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...