Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Bedziesz to jakoś ocieplał?

 

Nie. Tzn. tylko tym 30-cm styropianem pod chudziakiem. Kineta będzie w gruncie. Czwarte zdjęcia pokazuje mniej więcej poziom do którego ten wymiennik będzie ocieplony.

 

Jak to ma działac ? Przeciwpradowo? Czyli tylko podczas poboru wody, a to co nie odzyskane w grunt pod domem ?

 

To nie będzie przeciwprądowiec. To będzie typowy wymiennik odbierający ciepło ze stojącej/zrzutowej wody w zasobniku. Zasilanie zimnej wody wodociągowej będzie podawane od dołu. To czego nie odzyska zostanie rozproszone w pospółce między ławami. Chłodna - bo już pod odzysku - woda zrzutowa "osiądzie" na dole przez co zostanie wypchana przez syfon i wyrzucona do POŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ze zdjęcia wynika,że rury dopływowa i odpływowa jest na jednym poziomie.

 

To tylko tak wygląda na zdjęciu. W rzeczywistości różnica jest jednego "karba" studzienki.

 

Dołożył bym kolanko na odpływie skierowane do góry i solidnie przycięte. To zabezpieczy przed ucieczką ścieku na skróty.

 

Jest delikatny spad (kolano przy kinecie ma kąt 87o, a nie 90o, co daje 3o spad). Sprawdzę czy to wystarczy. Jeśli nie, to wkleję jakąś "tamę" ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka tamka albo kolanko. Musisz sprawdzić,czy przy max. zżucie nie poleci na skróty. Wentylacja tej przestrzeni nie zrobi specjalnych strat energetycznych,ponieważ po czasie powstanie warstwa tłuszczu ,która skutecznie powstrzyma parowanie ścieków.

Tak na marginesie zatrzymywanie tego tłuszczu jest zbawienne dla prawidłowej pracy POŚ-KI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka tamka albo kolanko. Musisz sprawdzić,czy przy max. zżucie nie poleci na skróty.

 

Taki mam plan. Może być kolanko, ale tamę łatwiej mi zrobić.

Klej poliuretaanowy do PVC/PP. Wytrzyma ze 100 lat.

 

I rurkę czystej zwiń w stożek jak adam_mk radzi dla bufora - sprawniejsza.

 

Po pierwsze nie da się uzyskać mniejszego fi na rurze karbowanej, po drugie muszę zachować drożny otwór zrzutowy. Robiąc stożek narażam ten wymiennik na zapchanie i częstsze mycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno być zaizolowane. Nie zaizolowany zbiornik będzie w miarę sprawnie odzyskiwał energię cieplną przy dużych zrzutach. Należy pamiętać,że w wystudzonym zbiorniku najpierw nastąpi uśrednienie temp. ,czyli strata na wstępne podgrzanie zimnego ścieku.

Małe zrzuty będą poza zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma działać wtedy jak biorę kąpiel (prysznic). To ma być natychmiastowe sprzężenie zwrotne. Później może rozpraszać się w gruncie. A, że wód gruntowych nie mam, to dookoła zasobnika może być nawet wyższa temp. niż u nydara. Tego co nie odzyskam w wymienniku woda- woda rozładuje w grunt. Jakby nie było, to zawsze na plus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno być zaizolowane. Nie zaizolowany zbiornik będzie w miarę sprawnie odzyskiwał energię cieplną przy dużych zrzutach. Należy pamiętać,że w wystudzonym zbiorniku najpierw nastąpi uśrednienie temp. ,czyli strata na wstępne podgrzanie zimnego ścieku.

Małe zrzuty będą poza zasięgiem.

 

I odzysk tylko wtedy gdy jest pobor wody + to co sie zagrzalo a potem wystyglo w wezownicy. Powiedzialbym ze to narzuci okreslony rezym jesli bedzie chcial odzyskac - patrz 2 posty wyzej.

Druga sprawa - duzy zrzut np z wanny sie zmiesci ?

 

edit: ile ci sie zmiesciwody w tej wezownicy ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odzysk tylko wtedy gdy jest pobor wody + to co sie zagrzalo a potem wystyglo w wezownicy. Powiedzialbym ze to narzuci okreslony rezym jesli bedzie chcial odzyskac - patrz 2 posty wyzej.

Druga sprawa - duzy zrzut np z wanny sie zmiesci ?

 

Wanny nie liczę. Aż tyle wody tam nie wejdzie. Zasobnik ma pojemność ok. 60 litrów minus wężownica. Nie liczę też wody wypchanej już do syfonu.

 

edit: ile ci sie zmiesciwody w tej wezownicy ?

 

Jak dobrze liczę to 6 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor1 zrobił taki. Mały, zgrabny i do zamontowania praktycznie wszędzie. Po odczytach wyników wygląda na bardzo sprawny, działa i odzyskuje okrągły rok. Poszukaj na elektrodzie albo pytaj tu autora.

 

Ja znam realizacje kolektora - typowy przeciwpradowy. Dla tego sie pytalem jakie mial zalozenia - czy przeciwpradowo i czy jakos inaczej.

U Barth3za, zanim dojdzie do odzysku podczas prysznica to go juz zakonczy, chyba ze lubi bardzo dlugie. Inna sprawa, ze na jedna kapiel wlasnie i odzysk przeciwpradowo czyli na biezaco dla jednego pryszniac - troche za duzy mi sie wydaje ten RSS. Wymiesza sie z tym co juz ostyglo, jak pisze nydar.

 

edit: - ten RSS jakos blisko lazienki bedzie ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam realizacje kolektora - typowy przeciwpradowy. Dla tego sie pytalem jakie mial zalozenia - czy przeciwpradowo i czy jakos inaczej.

U Barth3za, zanim dojdzie do odzysku podczas prysznica to go juz zakonczy, chyba ze lubi bardzo dlugie. Inna sprawa, ze na jedna kapiel wlasnie i odzysk przeciwpradowo czyli na biezaco dla jednego pryszniac - troche za duzy mi sie wydaje ten RSS. Wymiesza sie z tym co juz ostyglo, jak pisze nydar.

 

Zrzut ciepłej wody jest od góry. I tam też jest ostatni odcinek wężownicy. Faktem jest, że większa sprawność będzie przy większym rozbiorze, ale o to się nie boje. Mam zagwarantowane 4 prysznice każdego wieczoru ;)

Poza tym zasobnik mam pod domem. Jeśli ma mieć straty ciepła do piachu to miejsce pod podłogą - między ławami fundamentowymi - jest najlepszym miejscem. Lepiej ogrzewać grunt pod domem, niż grunt dookóla POŚ, ki która jest na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zasobnik mam pod domem. Jeśli ma mieć straty ciepła do piachu to miejsce pod podłogą - między ławami fundamentowymi - jest najlepszym miejscem. Lepiej ogrzewać grunt pod domem, niż grunt dookóla POŚ, ki która jest na zewnątrz.

Absolutnie sie z toba zgadzam. Ja mam RSS pod garazem, i nawet gdybym nie mial odzysku a'la nydar, to uwazam ze warto byloby tam SS przetrzymac zamiast oddawac do GZK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może samym proszkiem pigeona obsypać ten zasobnik ?

 

Zawsze lepiej niz nic. Mysle ze wystarczy, tymbardziej ze nie musisz go zalowac. Nydar swoj ma od spodu niezaizolowany, ale on sie obawial zamarzania bo RSS ma poza domem. W twoim ( i moim ) wypadku to nie grozi wiec zrob ma kompletna izolacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...