Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba, że będzie blisko, chyba, że zmniejszy jego pojemność (nie trudno go czymś wypełnić), chyba, że zmieni rurkę od zimnej itp. itd. - do doświadczeń takie coś jak znalazł tylko trzeba opomiarować aby wiedzieć w którym kierunku iść.

 

Dokładnie. Jeśli okaże się, że odzysk nie następuje w tym samym czasie to włożę do środka tzw. wypełniacz, np. rurę PVC fi 200 z zaślepką i zasypaną piachem. W posadzce będę miał rewizję fi 315 ;)

 

Zgadza się.

Wymiennik będzie dogrzewać grunt w którym jest GWC.

Po wypłynięciu tego na zewnątrz, koniec z GWC.

 

Pokleiłem go specjalnym klejem poliuretanowym. I to podwójnie. Widać na zdjęciach. Ale zanim osadzę go w dole to zaleję wodą i sprawdzę, czy gdzieś nie przepuszcza.

 

PS. Zasobnik opianowany - 4 pianki z PSB. Wykop na zasobnik powiększony. Jutro osadzam, obsypuję proszkiem od pigeona i zagęszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, za może głupie pytanie ale ile w ten sposób można odzyskać energii? Warte to w ogóle takiej zabawy?

Tak przy okazji. Można spokojnie porozmawiać. Może Kszhu z Nydarem wyciągniecie wnioski?

 

Załóżmy, że temp. wody w zasobniku ma 46oC. Woda wodociągowa ma 6oC. Różnica 40oC. Niech nawet uda mi się podbić temp. wody wodociągowej o 10oC to mam zysk 25%. Zużycie roczne wody to ok. 2500kWh. 25% z tego daje wartość 625kWh.

Policzmy: grzeję CWU w płaskiej taryfie pompą ciepła z COP=3. 625kWh x 60gr / COP=3 = 125zł rocznie. Szału nie ma, ale inwestycja zwraca się w 3-5 lat, więc chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że temp. wody w zasobniku ma 46oC. Woda wodociągowa ma 6oC. Różnica 40oC. Niech nawet uda mi się podbić temp. wody wodociągowej o 10oC to mam zysk 25%. Zużycie roczne wody to ok. 2500kWh. 25% z tego daje wartość 625kWh.

Policzmy: grzeję CWU w płaskiej taryfie pompą ciepła z COP=3. 625kWh x 60gr / COP=3 = 125zł rocznie. Szału nie ma, ale inwestycja zwraca się w 3-5 lat, więc chyba warto.

:) Troszkę kreatywna księgowość. Średnioroczna temperatura zimnej wody to 8 st. C, wody ciepłej to 40 st. C. Temperatura ścieku z prysznica, pralki itp do wykorzystania w tym state-of-the-art urządzeniu :) to, biorąc pod uwagę straty na drodze prysznic - (czy cokolwiek) - wymiennik około ??? Wg niektórych źródeł 18 st. C, wg niektórych 25 st. C. ( W oczyszczalniach ta temperatura oscyluje wokół 18 st. C). Policz jeszcze raz czy warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Troszkę kreatywna księgowość. Średnioroczna temperatura zimnej wody to 8 st. C, wody ciepłej to 40 st. C. Temperatura ścieku z prysznica, pralki itp do wykorzystania w tym state-of-the-art urządzeniu :) to, biorąc pod uwagę straty na drodze prysznic - (czy cokolwiek) - wymiennik około ??? Wg niektórych źródeł 18 st. C, wg niektórych 25 st. C. ( W oczyszczalniach ta temperatura oscyluje wokół 18 st. C). Policz jeszcze raz czy warto.

 

Uważasz, że nie uda się podgrzać wody wodociągowej o 10oC ?? nydar grzeje grunt do 15oC, więc wodę ogrzeję do wyższych temperatur. Niedługo to sprawdzę.

 

EDIT: Przy 40oC wody ciepłej i 8oC wodociągowej odzysk 10oC podnosi sprawność. Przy bojlerku grzanego do 65oC już takich oszczędności nie będzie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to różnica do czego zużyjesz tę samą określoną porcję energii zawartą w tej wodzie?

 

Ponieważ mieszasz wodę ciepłą z wodociągową, która nie bierze udziału w odzysku. Zrzucasz ok. 2x więcej wody ciepłej niż pobiera twój bojler. Najlepiej jest gdy w 100% korzystasz z CWU z zasobnika, wówczas 100% wody zrzutowej bierze udział w odzysku ciepła.

 

No chyba, że zimną też przepuścisz przez syfon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższą temp. zrzutu jaką udało mi się zmierzyć to 32oC. Do obliczeń średnią można przyjąć jako 25oC. Nie oznacza to ,że to jest temp. odzysku. Temp. odzysku to średnia artmetyczna z 25oC i 15oC. Z tąd pomysł aby wykorzystać to do powietrza. Łatwiej-skuteczniej niż do wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji zauważ, że to rozmowa na argumenty. Coś o co za każdym razem proszę.

I przy okazji zauważ kto na tym forum wymyśla teorie bez dowodów.

W aktualnie wykańczanym domu, musieliśmy oświetlenie na LED wymienić i koza stoi zimna, przy 3 pracujących, było 26st

Zapraszam, puki inwestor nie przejął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji zauważ, że to rozmowa na argumenty. Coś o co za każdym razem proszę.

I przy okazji zauważ kto na tym forum wymyśla teorie bez dowodów.

 

Tak przy okazji,to ta rozmowa zaczęła się od :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6702617&viewfull=1#post6702617

Dopiero Barth postawił cię do pionu.Między nami to przynajmniej brak rozeznania tematu.

Niestety ale nasze rozmowy zawsze tak się zaczynają.

 

ps. twoja nieuzasadniona niechęć do Peltiera wynika z tego ,że ja o tym pisze ,czy masz jakieś głębsze przemyślenia?

Kilkadziesiąt lat temu,wysłano sondę poza możliwość poznawcze odległości . Systemy utrzymywane są dzięki ogniwom Peltiera . Źródłem ciepła dla nich jest porcja plutonu. To tylko świadczy o niezawodności tych urządzeń.W przypadku domowego wykorzystania praca na 15-20% max. mocy gwarantuje tą niezawodność.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, za może głupie pytanie ale ile w ten sposób można odzyskać energii? Warte to w ogóle takiej zabawy?

Tak przy okazji. Można spokojnie porozmawiać. Może Kszhu z Nydarem wyciągniecie wnioski?

 

Na forum utworzyły się pary ,,przyjaciół" .

Ty utworzyłeś z TB. Przypomnij sobie przypowieść o ciskaniu kamieniem.

Krew nie woda.

Dobry obyczaj nakazuje odpowiedzieć adwersarzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana z banicji.

Dziękuję, ale nie będę pisał. Chyba, że ktoś o coś zapyta. Zawsze zapraszam, zobaczyć jak komfortowo cały rok temperaturę utrzymuje klimatyzacja.

 

Szanowny Panie nydar, kupuję ostatnio odwracalne pompy 6kW po 2000zł - i zapewniam Pana, żadne, ale to żadne gwc nie ma z nimi szans.

Mam już do kompletu, tanie kanały ze srebrem (bo do chłodzenia) PE 75mm jak i miękkie izolowane też ze srebrem, w różnych rozmiarach.

Tak to działa rewelacyjnie, że wyprze nawet drogie kotłownie węglowe z domów nieizolowanych. I mogą sobie pompiarze pisać co chcą, 6kW pompa kupiona za 2000zł ogrzewała lokal w starym budownictwie 65m2 do 21 st. nie pobierając ani przez moment (na podliczniku poza zużyciem jest największy chwilowy pobór) 1000W przy 03 ba zewnątrz, Lokal stary nie izolowany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ale nie będę pisał. Chyba, że ktoś o coś zapyta...

Szanowny Panie nydar, kupuję ostatnio odwracalne pompy 6kW po 2000zł ...

Mam już do kompletu, tanie kanały ze srebrem (bo do chłodzenia) PE 75mm jak i miękkie izolowane też ze srebrem, w różnych rozmiarach.

 

To ja pierwszy pytam: co za pompa i co za kanaly - poprosimy szczegoly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...