Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wentylacja konwekcyjna z odzyskiem ciepła? To będzie trudne przy oporach wymiennika.

 

mrTB tu ma akurat racje.. i nie tylko o opory chodzi, ale tez kwestie poziomu nawiewu i wywiewu/ czerpni i wyrzutni - tak jak je widza masy powietrza o roznych temperaturach..

 

Wentylacja "grawitacyjna" to niezbyt fortunna nazwa wentylacji konwekcyjnej, ale mniejsza o nazwy, wszak chlebak jest do noszenia granatów, jeżeli wentylator jest na nawiewie powietrza do pokojów (od góry) - to jest to wentylacja plus ( nadciśnieniowa ) - Ma ona uzasadniony sens w przypadku ogrzewania z sieci miejskiej ( ryczałt) lub kotłowni na paliwa stałe.

 

tu tez sie zgadzam. cofajac sie w swoich rozwazaniach o wentylacji myslalem o gwc, nawiewach do pomieszczen czystych kratkach wywiewnych higrosterowalnych.

mysle, ze dla tradycyjnego budownictwa jakie jest najpowszechniej w Polsce (z kominami i piecami na paliwo stale) praktykowane to jest najlepsza i najtansza droga, z jednoczesnie zetknieciem sie z trendem eko i geo.. i jednoczesnie wiekszym komfortem niz typowy nawiew przez szczeliny w oknach..

 

Jeżeli brakuje kasy, to znacznie większe korzyści da odzysk ciepła z wentylacji niż gwc.

 

tu mozna dywagowac.. pewnie w nieskonczonosc..

 

 

a tak wogole to jak juz przejdzie ci faza zlosci perm to wejdziesz w faze blogiej nirvany.. dostrzezesz poziom satyryczny dyskusji z mrTB i docenisz jego starania na doksztalcanie sie chlopakow na forum co wychodzi z korzyscia dla nich samych jak i wszystkich czytajacych : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja konwekcyjna z odzyskiem ciepła? To będzie trudne przy oporach wymiennika.

Witam. Panie Tomaszu jak duże są to opory? Czy dadając słaby wentylator usprawni się tą wentylację. Chodzi mi oto, że z powodu nagłego braku prądu wentylacja rekuperacyjna pada całkowicie. Chciałbym połączyć grawitację ze słabym silnikiem wentylatora i mieć pewność działania takiego zestawu zawsze, w każdych warunkach. Mały silnik, mniejsza cena, mniejsze zużycie prądu, mniejszy hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak wogole to jak juz przejdzie ci faza zlosci perm to wejdziesz w faze blogiej nirvany.. dostrzezesz poziom satyryczny dyskusji z mrTB i docenisz jego starania na doksztalcanie sie chlopakow na forum co wychodzi z korzyscia dla nich samych jak i wszystkich czytajacych : )

Ja już przeszedłem przez wszystkie fazy. Tez myślałem, że TB jest inspirujący, że zmusza do myślenia i dokształcania się. Byłem nawet za tym by tu pisał choć ci którzy go znają już od dawna pisali, że to nie ma sensu. Niestety mieli rację. On jest tępym nieukiem umiejącym jedynie powtarzać wyuczone banały, niezależnie od tego co pisze interlokutor. On tu szuka klientów i bez skrupułów karmi ich swoimi idiotyzmami. Jest szkodnikiem, nie widzę już w nim nic zabawnego, bo co może być zabawnego w tępym i prymitywnym monterze??

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno widać efekty, może nie w podstawowej wiedzy o fizyce, ale w języku polski, w kulturze pisania. To też jest cenne osiągnięcie.
Taaaa. Najbardziej załamujące są te twoje klapki na oczach. Kultura pisania... Ty się słyszysz? Te twoje prymitywne teksty, te aluzje nie wiadomo do czego i kogo, ten brak smaku i wyczucia. Kultura pisania to była tu zanim żeś się zjawił ze swoim językiem z magla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie bezdyskusyjnie wolę na wlocie do pokojów +20 st.C niż +5 z gwc.

 

Też wolę, ale za darmo mi nikt nie da tych 20oC. Jeśli decydujemy się na GWC, to przy przepływie ok 100-150m3 świeżego powietrza przez dom nie opłacalne jest inwestowanie w centralę wentylacyjną z rekuperatorem.

Rocznie zaoszczędzisz z 1000kWh/rok na samej rekuperacji. 1000 x 0,55gr (1kWh w płaskiej taryfie) / COP=3 (przy zastosowaniu pompy ciepła) = 183zł rocznie. Przy założeniu, że centrala będzie nas kosztowała ok. 7000zł to stopa zwrotu wychodzi 38 lat !

Licząc dalej, zakładam, że o te 7000zł inwestor musi zwiększyć kredyt na dom, zatem inwestycja w "półkowy" rekuperator nigdy się nie zwróci (oprocentowanie kredytu jest równe oszczędnością rocznym na ogrzewaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z Prawdę prawisz.

Ja bym uzupełnił system o wymiennik ciepła i wentylator, jeden.

Nie całą centralę, ale o tym już będę pisał u siebie w dzienniku.

Szkoda że gdzieś poszła kartka papieru, miałem schemat rozrysowany.

W układzie byłą pompa ciepła i ciągle brakowało mi wymiennika, ale to jeszcze raz przerysuję na kompie i zobaczę na 100% czy tak było.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolę, ale za darmo mi nikt nie da tych 20oC. Jeśli decydujemy się na GWC, to przy przepływie ok 100-150m3 świeżego powietrza przez dom nie opłacalne jest inwestowanie w centralę wentylacyjną z rekuperatorem.

Rocznie zaoszczędzisz z 1000kWh/rok na samej rekuperacji. 1000 x 0,55gr (1kWh w płaskiej taryfie) / COP=3 (przy zastosowaniu pompy ciepła) = 183zł rocznie. Przy założeniu, że centrala będzie nas kosztowała ok. 7000zł to stopa zwrotu wychodzi 38 lat !

Licząc dalej, zakładam, że o te 7000zł inwestor musi zwiększyć kredyt na dom, zatem inwestycja w "półkowy" rekuperator nigdy się nie zwróci (oprocentowanie kredytu jest równe oszczędnością rocznym na ogrzewaniu).

Zapomina Pan (lub myli się Pan) o kilku sprawach!!!

- 1000kWh... Nie 1000 a 4000kWh

- gwc wcale nie jest tańsze od centrali!

- przy małych potrzebach ciepła - możemy dać mniejszą pompę ciepła ( oczywiście powietrze powietrze by COP był znacznie wyższy)

 

Wykluczam też pompę ciepła jako podstawowe źródło ustawienia temperatury ( w domach izolowanych - należy już przestać pisać o "grzaniu"

 

Wg mnie chce Pan drożej i gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały silnik, mniejsza cena, mniejsze zużycie prądu, mniejszy hałas.
Pan to badał? Czy w necie wyczytał? Wg moich obserwacji jest inaczej! Mogę Panu zademonstrować, ze centrala ( bez kanałów) 700m3/h na 30% chodzi ciszej niż nowy laptop i pobiera znacznie mniej prądu w przeliczenie na m3/h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan to badał? Czy w necie wyczytał? Wg moich obserwacji jest inaczej! Mogę Panu zademonstrować, ze centrala ( bez kanałów) 700m3/h na 30% chodzi ciszej niż nowy laptop i pobiera znacznie mniej prądu w przeliczenie na m3/h

Witam. Nie badałem, ale jestem tym zainteresowany. Co będzie jak prądu zabraknie, bo wichura poprzewracała słupy energetyczne. Dzisiaj to normalne, bo zmiany klimatu już są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolę, ale za darmo mi nikt nie da tych 20oC. Jeśli decydujemy się na GWC, to przy przepływie ok 100-150m3 świeżego powietrza przez dom nie opłacalne jest inwestowanie w centralę wentylacyjną z rekuperatorem.

Rocznie zaoszczędzisz z 1000kWh/rok na samej rekuperacji. 1000 x 0,55gr (1kWh w płaskiej taryfie) / COP=3 (przy zastosowaniu pompy ciepła) = 183zł rocznie. Przy założeniu, że centrala będzie nas kosztowała ok. 7000zł to stopa zwrotu wychodzi 38 lat ! .

Witam. 1000 kWh oszczędności energii rocznie to chyba w kurniku dla 20 niosek. Według moich obliczeń dla domu o powierzchni 160 m2 wychodzi 6000 kWh oszczędności po 0,6 zł co daje 3600 zł. Rekuperator za 7000 zł zwraca się po 2 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 1000 kWh oszczędności energii rocznie to chyba w kurniku dla 20 niosek. Według moich obliczeń dla domu o powierzchni 160 m2 wychodzi 6000 kWh oszczędności po 0,6 zł co daje 3600 zł. Rekuperator za 7000 zł zwraca się po 2 latach.

 

Twoje obliczenia oszczednosci są tyle warte co obliczenia strat na konsolach JBD czyli dokładnie nic. Na twoim miejscu dałbym sobie spokój ze wszystkimi obliczeniami. Moze ten czas poswiecic na inne zajecia bedzie bardziej pozytecznie wykorzystany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie badałem, ale jestem tym zainteresowany. Co będzie jak prądu zabraknie, bo wichura poprzewracała słupy energetyczne. Dzisiaj to normalne, bo zmiany klimatu już są.

A co ma być? Jeżeli zrobi Pan Sobie dom izolowany - to sporo się wytrzyma. Jeżeli postawi Pan dom zeroenergetyczny ( to naprawdę nie jest droższe od "zwykłego" domu z centralnym) to co Pan obchodzi zerwana linia.

 

Ale nawet- rekuperator pobiera 0.5W/l/sek - zakłada Pan do niego UPS - i parę dni pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 1000 kWh oszczędności energii rocznie to chyba w kurniku dla 20 niosek. Według moich obliczeń dla domu o powierzchni 160 m2 wychodzi 6000 kWh oszczędności po 0,6 zł co daje 3600 zł. Rekuperator za 7000 zł zwraca się po 2 latach.

Najczęściej ustawiana wentylacja przez tych co ustawiać mogą - to 130m3/h - ogrzanie takiej ilości powietrza o 20 st.C to 1kWh. tak więc wychodzi 4000-4500kWh by ogrzać powietrze wentylacyjne . Odzyskanie z tego minimum 90% daje nam minimum 3600kWh.

Z tym, że rekuperacji w wentylacji jest 160euro - ( cena wymiennika RS160) - Liczenie kiedy nam się zwróci wentylacja - jest kompletnym nieporozumieniem. 160 euro + VAT i jakieś marże - to 1000-1200zł - Tak więc rekuperacja zwraca się z naddatkiem po pierwszej zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obliczenia oszczednosci są tyle warte co obliczenia strat na konsolach JBD czyli dokładnie nic. Na twoim miejscu dałbym sobie spokój ze wszystkimi obliczeniami. Moze ten czas poswiecic na inne zajecia bedzie bardziej pozytecznie wykorzystany

 

W takim razie ja proszę o pomoc w interpretacji danych OZC co będzie dotyczyło aktualnego problemu.

Gdzie i czy robię błąd ?

 

W przykładowym OZC na okrągłych liczbach do dobrego liczenia udział strat przez wentylację wynosi 4000kWh/rocznie i stanowi 30% strat ciepła domu. W OZC brana była pod uwagę wymiana n1 czyli rozumiem, że 1 raz cała kubatura domu. W OZC było brane pod uwagę wg. mnie zastosowanie przyzwoitego rekuperatora o sprawności sezonowej 60%. Czy oznacza, że bez rekuperatora w domu tym starty na wentylację będą 10 000kWh/rocznie (10 000kWh - 60 % odzysku, zostaje 4000kWh).

Czy tak to "działa".

 

Jeśli tak to nie stosując rekuperatora w domu jestem 10 000kwh/rocznie w plecy na wentylację? Nie mniej zakładam, że wymiana n1 nie jest częsta i w praktyce może być na poziomie rocznym n0,6 czyli w plecy bez rekuperatora jestem 6000kWh/rocznie. Nawet spotykam się z opiniami wielu osób, że na 3 biegi rekuperatora najchętniej by korzystali z biegu "połówka" i zachęcają mnie do zakupu rekuperatora o mniejszej wydajności aby jechać na pierwszym biegu, zaś 2 i 3 zostawić okazyjnie i tak da radę a jak nie to 5 razy w roku uchylę sobie to okno na 15 min.

Wstawiając teraz cenę 1kWh czy to z PC czy to z gazu mam wynik jaki muszę dopłacić do ogrzewania bez reku. Morał z tego taki, że nawet jak się będę grzał PC z danymi jakie podał Barth3z (prąd 0,55gr, COP 3) to koszty strat na wentylacji wyniosą ok 1100 zł (wymiana n0,6, dla kubatury 430m3, domu 5 litrowego. Oczywiście mniejszy dom i mniejsze n to i koszt mniejszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja proszę o pomoc w interpretacji danych OZC co będzie dotyczyło aktualnego problemu.

Gdzie i czy robię błąd ?

 

W przykładowym OZC na okrągłych liczbach do dobrego liczenia udział strat przez wentylację wynosi 4000kWh/rocznie i stanowi 30% strat ciepła domu. W OZC brana była pod uwagę wymiana n1 czyli rozumiem, że 1 raz cała kubatura domu. W OZC było brane pod uwagę wg. mnie zastosowanie przyzwoitego rekuperatora o sprawności sezonowej 60%. Czy oznacza, że bez rekuperatora w domu tym starty na wentylację będą 10 000kWh/rocznie (10 000kWh - 60 % odzysku, zostaje 4000kWh).

Czy tak to "działa".

 

Jeśli tak to nie stosując rekuperatora w domu jestem 10 000kwh/rocznie w plecy na wentylację? Nie mniej zakładam, że wymiana n1 nie jest częsta i w praktyce może być na poziomie rocznym n0,6 czyli w plecy bez rekuperatora jestem 6000kWh/rocznie. Nawet spotykam się z opiniami wielu osób, że na 3 biegi rekuperatora najchętniej by korzystali z biegu "połówka" i zachęcają mnie do zakupu rekuperatora o mniejszej wydajności aby jechać na pierwszym biegu, zaś 2 i 3 zostawić okazyjnie i tak da radę a jak nie to 5 razy w roku uchylę sobie to okno na 15 min.

Wstawiając teraz cenę 1kWh czy to z PC czy to z gazu mam wynik jaki muszę dopłacić do ogrzewania bez reku. Morał z tego taki, że nawet jak się będę grzał PC z danymi jakie podał Barth3z (prąd 0,55gr, COP 3) to koszty strat na wentylacji wyniosą ok 1100 zł (wymiana n0,6, dla kubatury 430m3, domu 5 litrowego. Oczywiście mniejszy dom i mniejsze n to i koszt mniejszy).

 

Straty na wentylacje to suma strat na powietrzu wentylujacym i na infiltracji (kóre tez wentyluje ale bez odzysku i kontroli przepływu) Wartosc przepływu powietrza infiltracyjnego uzalezniona jest od wsp n50 tym mniejsza im ow wsp. jest mniejszy. De facto odzysk jest liczony tylko dla powietrza wentylowanego mechanicznie.

Obliczenie rzeczywistych a nie wynikajacych z norm oszczednosci nie wcale takie łatwe i oczywiste. Jezeli biezemy sprawnosc całosezonową rekuperatora to moze załozyc ze jest ona zblizona do zakładanej. Natomiast ciezko jest sie odniesc do całkowitej czy tez sredniej wymiany grawitacyjnej dla tego samego budynku. Cóz z tego ze normy zakładaja takie a takie strumienie , problem jak je w praktyce osiagnąc uwzgledniajac fakt ze nowe domy są coraz bardziej szczelne.

Jak slusznie zauwazyłes strumien powietrza wentylacyjnego w rzeczywistosci znacznie odbiega od załozen normowych totez straty albo inaczej zyski wynikajace z rekuperacji bedą mniejsze. Nie wydaje mi sie zebys miał az 4000 kWh strat na wentylację chyba ze masz duzy n50. A 10000 kWh na wentylacji grawitacyjnej to duzo za duzo.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim OZC nie nadaje się do budownictwa, to wymysł ciepłowników - Inwestor musi cały czas pamiętać, że rolą izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji, jest marginalizacja do zera roli ogrzewania W związku z tym co "oblicza" program Instytutów Technik Cieplnych - nie należy brać poważnie.

Podawanie strat ciepła w procentach, jest błędem i świadczy o nieznajomości statystyki.

Niezależnie od izolacji - zawsze straty w procentach wynoszą 100% i nie ma najmniejszego problemu wykazać, że przez wentylację może uciekać 99% .

 

Straty ciepła nie są proporcjonalne. Zwłaszcza w domach izolowanych 0-20kWh/m2 - tam nawet najmniejsza szczelina, niedokładność może zwiększyć zużycie 2 a nawet 3 razy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...