Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Moim faworytem koncepcji nieziszczalnych jest magazyn ciepła wykorzystujący głazy nagrzane do 400 st C. Kilkadziesiąt ton opakowane w izolację. Nagrzewamy w lecie i delta razy lambda razy Pi razy oko energii wystarczy na całą zimę. :)

 

Nie naśmiewasz się ze mnie ? ;) Ten wynalazek niby testują w Świdnicy, raptem 2km ode mnie ...

http://cte.fea.pl/var/kde/storage/images/media/images/budynek-kolektor-nadazny-zloze-mineralne/85924-1-pol-PL/budynek-kolektor-nadazny-zloze-mineralne_configurator_small.png

http://cte.fea.pl/Centrum-Transferu-Technologii/Baza-wiedzy/Nasze-badania/Stanowisko-badawcze-nadaznego-kolektora-parabolicznego-z-mineralnym-zlozem-akumulacyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli magazynować ciepło, to najlepiej w wodzie. Należy nabyć taki zbiorniczek:

 

http://www.chemet.com.pl/site/UserFiles/P1077357.JPG

 

napchać tam na full kolektorem w lecie i powinno wystarczyć na zimę dla pasywnego. Ktoś wie ile taki baniak kosztuje?

 

Po zaizolowaniu to jedyny sposób. O reszcie cudownych sposobów zapomnijcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naśmiewasz się ze mnie ? ;) Ten wynalazek niby testują w Świdnicy, raptem 2km ode mnie ...

http://cte.fea.pl/var/kde/storage/images/media/images/budynek-kolektor-nadazny-zloze-mineralne/85924-1-pol-PL/budynek-kolektor-nadazny-zloze-mineralne_configurator_small.png

http://cte.fea.pl/Centrum-Transferu-Technologii/Baza-wiedzy/Nasze-badania/Stanowisko-badawcze-nadaznego-kolektora-parabolicznego-z-mineralnym-zlozem-akumulacyjnym

Kiedyś już to podziwialiśmy. Najlepszy jest cel tego eksperymentu:

...Badanie ma określić ile ciepła można zgromadzić w izolowanym złożu mineralnym o określonej wielkości, które później może być wykorzystanie do zaopatrzenia w ciepło domu...
Nie wystarczy przybliżona pojemność cieplna x gradient T - straty przez izolację w funkcji czasu. To na palcach można policzyć. Musi jakaś dotacja na to poszła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę cicho i nic nie mówię, patrzę co knujecie.

 

Jak masz jakiego Femapa albo innego MESa, to lepiej policz z jakiej to trzeba blachy zrobić.

 

Długość całkowita 10m. Średnica zbiornika wewnętrznego 2300mm. Średnica zbiornika zewnętrznego 2500mm. Zbiornik wypełniony wodą. Pomiędzy zbiornikami próżnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest zaizolowane i to próżniowo, więc da radę. Myślę, że chłopaki zrobią na zamówienie co tam potrzeba. Nie wiem tylko ile trzeba zapłacić, ale to się chyba da zrobić samemu zatrudniając lokalnego spawacza. No co? To możliwe.

 

Nie trzeba robić. Można odkupić taki używany, za drobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiego Femapa albo innego MESa, to lepiej policz z jakiej to trzeba blachy zrobić.
jeszcze się nie dorobiłem.

na razie mam gołego solid edga bez MES'a :(

 

Długość całkowita 10m. Średnica zbiornika wewnętrznego 2300mm. Średnica zbiornika zewnętrznego 2500mm. Zbiornik wypełniony wodą. Pomiędzy zbiornikami próżnia.
poradzi sobie taki baniak z wodą, tylko zbyteczne jest takie magazynowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hand made.

Nic tańszego i efektywniejszego nie da się dla powietrza wymyśleć.

 

A na koniec i tak Szanowni Panowie dojdziecie do wniosku, że najtaniej, komfortowo i najprościej wykonać samemu, to:

- zrobić wentylację z 90% odzyskiem ciepła.

- kablami lub grzejniczek elektryczny

- chłodzić i ogrzewać powietrze klimatyzacją

-wodę mieć z term elektrycznych przy małym zużyciu, przy większym zasobnik z pompą ciepłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na koniec i tak Szanowni Panowie dojdziecie do wniosku, że najtaniej, komfortowo i najprościej wykonać samemu, to:

- zrobić wentylację z 90% odzyskiem ciepła.

- kablami lub grzejniczek elektryczny

- chłodzić i ogrzewać powietrze klimatyzacją

-wodę mieć z term elektrycznych przy małym zużyciu, przy większym zasobnik z pompą ciepłą.

Ooo! Czegoś się Brzęczkowski nauczyłeś! Już nie kW kabli a grzejniczek? Farelka górą! Już nie "ustawianie temperatury" tylko grzanie i chłodzenie? Zasobnik z PC zamiast term i kranów bezdotykowych? Powoli, powoli ale coś tam dociera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy; ostatnie strony trochę puściły wodzę fantazji, aby mieć całkowicie ogrzewanie za free; trzeba tylko dać parę paneli słonecznych

i większy jak mniejszy bufor ciepła.

 

Z buforem się mi nie udało i nie znam nikogo komu się udało. Natomiast kilka ogniw PV odprowadzających kWh do sieci a potem pobranie tego z sieci, daje bardzo "komfortowy" bufor/magazyn . Komfortowy, bo bez strat i nie zajmujący miejsca.

W tym domu z (dom 15 letni dom 150m2) WP_20140530_003 (2).jpg WP_20140530_006 (2).jpg w zeszłym roku Mitsu zużył 1660 kWh a Atlanic 550 kWh . Daje to 6 kWh / dobę . Tyle do sieci odprowadzić a potem odebrać można naprawdę niezbyt rozbudowaną fotovoltaiką.

Dodam, że ogrzewanie elektryczne, które w tym domu było (grzejniki Noirot) zużyły 50kWh , tak więc jest to do pominięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tyle, że on-grid to jakoś teraz 11 groszy brutto za sprzedaż i zakup za dużo, dużo więcej. Gdzie tu sens inwestowania w PV?

 

18 gr. nie 11 i tylko sprzedaż!! Tyle co do sieci oddamy tyle możemy odebrać, sprzedajemy nadwyżki!!. Dlatego nie opłaca się kupować ogniw ponad potrzeby, przynajmniej na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tyle, że on-grid to jakoś teraz 11 groszy brutto za sprzedaż i zakup za dużo, dużo więcej. Gdzie tu sens inwestowania w PV?

 

TB pisze o bilansowaniu. To rzeczywiście zmieniłoby podejście do sposobu ogrzewania domu jak w temacie. Póki co tego nie ma.

 

Z tym, że obecnie, przy instalacji PV wpiętej do sieci obowiązuje tylko taryfa płaska G11. Płacisz standardowo ok. 60gr/kWh o każdej porze. W takiej sytuacji każdy musi indywidualnie policzyć, czy opłacalne będzie ogrzewanie czystym prądem i inwestowanie w większą farmę PV czy zakup mniejszej i zasilanie CO i CWU pompą ciepła. Mi wychodzi to drugie (licząc na dofinansowanie).

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...