Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A jaki sens grzać w dzień? To niekonsekwencja. Chcesz grzać 2 godziny dziennie wykorzystując akumulację. Czemu nie masz nagrzewać tej akumulacji w nocy jak już?

 

Grzeje w dzień, bo potrzebuję ciepła. Natomiast nagrzany dom do 21,5oC stopniowo wychładza się w nocy. A tak się składa, że w nocy lepiej jak jest o ten 1oC chłodniej, więc grzać nie ma sensu. Rano wstaję i zaraz wychodzimy do pracy/szkoły. Nikt w domu nie przebywa do godz. 16:00, więc po co w ym czasie ogrzewać?

 

A obszar jaki jesteś bo nie Wro?

U mnie zawsze 13-15 a, że licznik mało dokładnie ustawiony to tak naprawdę 12.40-14.40.

 

Rejon wałbrzyski. Ale wydaje mi się, że typowa G12 jest wszedzie miedzy 14 - 16.

 

kable o mocy 150W/m2 grzeją ~14godz w ciągu sezonu grzewczego więc jakć mają grzać ? codziennie po 2 godziny? nie lepiej rozłożyć grzanie na dłuższy okres ?

 

150m2 x 150W = 22,5kW x 2 godziny = 45kW. Moje obciązenie cieplne przy -20oC to 60kWh/dobę. Jak zatem widzisz, przez 2 godziny jestem w stanie dostarczyć 75% dobowego zapotrzebowania. Resztę można splitem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lepiej tylko drożej jeśli te zużycie więcej niż 10kWh/m2*r.

 

Moim zdaniem są trzy sposoby na kable:

 

1. Ułożenie dużo za dużo ,

2. Ułożenie tyle aby wykorzystać tanią taryfę w dzień w 100%

3. Ułożenie tyle ile tylko potrzeba do ogrzania domu pasywnego, ewentualnie asekuracyjnie nagrzewnica kanałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny x 0,15 kW/m2. W dwie godziny dostarczysz do domu około 30 kWh. To faktycznie zapotrzebowanie bliskie dobowemu ale nie ma siły byś miał w chaupie komfortową temperaturę. Ugotujesz się tam! No tak ale będzie przecież split. :) Schłodzisz sobie przed snem. Rano dogrzejesz itd. Chłodzenie w zimie to niezbyt szczęśliwy pomysł ale jak ktoś się uprze.

 

MYlisz energię z temperaturą.

 

Bzdura:) Przy odp. grubości wylewki oddawać będzie naście godzin.

 

Otóż to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje w dzień, bo potrzebuję ciepła. Natomiast nagrzany dom do 21,5oC stopniowo wychładza się w nocy. A tak się składa, że w nocy lepiej jak jest o ten 1oC chłodniej, więc grzać nie ma sensu. Rano wstaję i zaraz wychodzimy do pracy/szkoły. Nikt w domu nie przebywa do godz. 16:00, więc po co w ym czasie ogrzewać?
Ale ty chcesz dobowe zapotrzebowanie dostarczyć w dwie godziny. Jakim cudem unikniesz przegrzania swojego bardzo dobrze ocieplonego domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam (i co mam) to typowo w G12 drogi jest 6-13 i 15-22. W rejonach górniczych (???) jest 7-14 i 16-23.

 

"10 godzin w ciągu doby*,

z tego 8 następujących po sobie

godzin z przedziału pomiędzy

godzinami 22:00 a 7:00

oraz 2 następujące po sobie

godziny z przedziału pomiędzy

godzinami 13:00 a 16:00"

 

A nie patrząc na tanią taryfę, można ogrzać dom pasywny PC ?

 

A czemu nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dostarczam tej energii bezpośrednio do powietrza ! Ładuję podłogę, która uwalnia tą energię do powietrza.
Jaką temperaturę będą miały kabelki by w ciągu dwóch godzin dostarczyć te 30 kWh?

 

No ok, ułatwię ci zadanie. O ile zmieniać się będzie temperatura wylewki w ciągu doby?

 

1 K? 2 K? W największe mrozy? W Świdnicy dni bardzo mroźnych jest średnio 1.4 w ciągu roku. Półtora dnia!

Wracając do sensu instalowania set W/m2. Co za różnica jeżeli zamiast przez 2 godziny będziesz podgrzewał w nocy w taniej taryfie swoją wylewkę instalując nie set a dziesiąt W/m2? Odczujesz różnicę 1 - 2 K? Odczujesz na pewno w kieszeni kupując kable.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko jednio pytanie, na ile Watt przeważnie projektuję się podłogówkę?

 

Przerabialiśmy ten temat dla PC

Jak zrobić ogrzewanie skoro zapotrzebowanie bardzo małe np. 10w/m2

Są na to trzy sposoby:

1) zrobić bardzo mały rozstaw rur (nie polecane) - wysokie temperatury, słaba delta

2) zrobić instalację "standardowo" - chodzi o pojemność podłogówki

3) zrobić dodatkowy zasobnik buforowy (mało opłacalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę będą miały kabelki by w ciągu dwóch godzin dostarczyć te 30 kWh?

 

Tyle ile potrzeba :) Beton bardzo szybko rozprowadza ciepło.

 

No ok, ułatwię ci zadanie. O ile zmieniać się będzie temperatura wylewki w ciągu doby?

 

Zależy od pojemności (objętości) betonu w podłodze i temp. zewn. Przy skrajnych temperaturach będzie to ok. 3, a może nawet 4oC/dobę.

 

1 K? 2 K? W największe mrozy? W Świdnicy dni bardzo mroźnych jest średnio 1.4 w ciągu roku. Półtora dnia!

Wracając do sensu instalowania set W/m2. Co za różnica jeżeli zamiast przez 2 godziny będziesz podgrzewał w nocy w taniej taryfie swoją wylewkę instalując nie set a dziesiąt W/m2? Odczujesz różnicę 1 - 2 K? Odczujesz na pewno w kieszeni kupując kable.

 

Te 75% zapotrzebowania wyliczyłem dla mocy kabli 150W/m2. To wg mnie jest za dużo, bo na samą podłogówkę potrzebowałbym 22,5kW / godz. ! Ale 100W/m2 (15kW) brzmi ciekawie ;) Przez dwie godziny dostarczę 30kW, czyli połowę zapotrzebowania dla -20oC. Tak jak piszesz, tym sposobem załatwię prawie cały sezon, bo te wyjątkowo mroźne dni albo uzupełnię splitem, albo przeciągnę ogrzewanie do I taryfy.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dalej:

 

"* godziny zegarowe trwania stref czasowych określa Operator";)

 

za: http://www.tauron-pe.pl/sitecollectiondocuments/ts/tpe_ki_taryfa_sprzedazowa_tauron.pdf

 

Ale nawet nie wiedziałem, że pojawiła się u nas 1.10.2014 G12w.

Trzeba liczyć czy ma sens...

 

W G12 spokojnie ustawisz od 14:00-16:00, ale u ciebie G12w może być bardziej opłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile potrzeba :) Beton bardzo szybko rozprowadza ciepło.
:) Wiesz czemu o to pytam. Przy małej delcie 2 godziny może być za mało. Przy dużej problem przegrzania domu stanie się bardzo prawdopodobny.

 

 

 

Zależy od pojemności (objętości) betonu w podłodze i temp. zewn. Przy skrajnych temperaturach będzie to ok. 3, a może nawet 4oC/dobę.
Kilka dni w roku. :)

 

Te 75% wyliczyłem dla mocy kabli 150W/m2. To wg mnie jest za dużo, bo na samą podłogówkę potrzebowałbym 22,5kW / godz. ! Ale 100W/m2 (15kW) brzmi ciekawie ;) Przez dwie godziny dostarczę 30kW, czyli połowę zapotrzebowania dla -20oC. Tak jak piszesz, tym sposobem załatwię prawie cały sezon, bo te wyjątkowo mroźne dni albo uzupełnię splitem, ale przeciągnie ogrzewanie do I taryfy.
No to teraz powiedz po co płacić tyle za kable skoro efekt komfortu, praktycznie taki sam osiągniesz dając np 20 W/m2 i pykając w drugiej taryfie, utrzymując taką samą temperaturę. W bardzo zimne dni można się dogrzać w pierwszej taryfie. Rachunki za bardzo od tego nie wzrosną. Rozumiem ideę ale uważam, że to nie jest warte wydawania więcej na kable.

Co by jednak nie mówić ten pomysł nic jednak nie ma wspólnego z pomysłem Brzęczkowskiego poza ilością W/m2. Mechanizm działania jednak zupełnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...