Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ja buduję w rodzinie kolejny dom w większości oparty o konkrety wyłuskane z dziesięciu tysięcy postów TB

 

Sorry, ale TB żadnych konkretów nie podał. A to co pisał nigdy nie było konkretne. Konkrety trzeba samemu dopracować stąd m.in. ta twoja koncepcja izolacji styropianem od środka. Wiesz dobrze, że TB nigdy takiej koncepcji nie przedstawił. Nawet teraz nie widzi oczywistych błędów w projektach, które przedstawia...

Ale przez to, że jest tak kontrowersyjny i zaparty w swoich teoriach spowodowało, że większość z nas sięgnęło głębiej w "wiedzę", aby precyzyjnie nazwać błędy w jego rozumowaniu (o ile takowe w ogóle się przejawiało).

Czy można zatem cokolwiek zawdzięczać TB ? Czy złodziejowi można dziękować za to, że kradnie, bo dzięki temu mamy policję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrozumiałem że podłoga (element grzewczy) reaguje na zyski (w pomieszczeniu) ale poczekajmy na odp. autora i dociśnijmy o precyzyjne wyjaśnienie jeśli będą niejasności. Dla mnie takie rozwiązanie nie ma sensu.

 

Jeśli jednak jest jak piszecie i uważacie, że to nie działa to jeśli nydar właśnie pisze o tym samym to nie ma problemu?

Może inaczej. Jeśli o tym pisze TB w wykonaniu kabli pod okładziną to jest to możliwe do osiągnięcia bez względu na to czy sensowne czy nie. Sterowanie temp. podłogi z dokładnością czujnika przy pomocy płytko kabli to pikuś. Jak sterować tym w przypadku rewolucyjnej teorii nydara? Ktoś wie jak to zrobić w wypadku elementu grzewczego na metrze głębokości czy jakoś tak? Ktoś to ma, ktoś to zbadał, opomiarował, udowodnił?

Zrobić test rozwiązania TB aby stwierdzić sens to kolejny pikuś - jutro przestawiam na sterowanie względem czujnika w podłodze/ścianie a nie "pokojowego", zdejmuję kaganiec taniej taryfy i będę po kilku dniach wiedział wszystko. Gdzieś jest coś na temat teorii (albo tezy bo do teorii droga daleka) nydara? Chciałbym mieć system efektywny i tani w instalacji oraz eksploatacji. Jak to nydarowe zrobić? Ktoś udowodni?

 

A kto twierdzi, że nydarowa podłoga, gruba na 70cm to dobry pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem że podłoga (element grzewczy) reaguje na zyski (w pomieszczeniu) ale poczekajmy na odp. autora i dociśnijmy o precyzyjne wyjaśnienie jeśli będą niejasności. Dla mnie takie rozwiązanie nie ma sensu.

 

Jeśli jednak jest jak piszecie i uważacie, że to nie działa to jeśli nydar właśnie pisze o tym samym to nie ma problemu?

Może inaczej. Jeśli o tym pisze TB w wykonaniu kabli pod okładziną to jest to możliwe do osiągnięcia bez względu na to czy sensowne czy nie. Sterowanie temp. podłogi z dokładnością czujnika przy pomocy płytko kabli to pikuś. Jak sterować tym w przypadku rewolucyjnej teorii nydara? Ktoś wie jak to zrobić w wypadku elementu grzewczego na metrze głębokości czy jakoś tak? Ktoś to ma, ktoś to zbadał, opomiarował, udowodnił?

Zrobić test rozwiązania TB aby stwierdzić sens to kolejny pikuś - jutro przestawiam na sterowanie względem czujnika w podłodze/ścianie a nie "pokojowego", zdejmuję kaganiec taniej taryfy i będę po kilku dniach wiedział wszystko. Gdzieś jest coś na temat teorii (albo tezy bo do teorii droga daleka) nydara? Chciałbym mieć system efektywny i tani w instalacji oraz eksploatacji. Jak to nydarowe zrobić? Ktoś udowodni?

 

Nie pojmiesz tego . Stała temp. posadzki jest kluczem +/- 23oC w zależności od preferencji.W domu energooszczędnym gradient 1oC to max dla utrzymania komfortu . Jedną wiązką kabla,pexa,czy kto co woli . Z każdego istniejącego w przyrodzie źródła o dowolnej mocy.Bez udawania ,że w domu z posadzką betonową grubości kilku cm i ścianami działowymi można cokolwiek regulować z dokładnością do 0,1oC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i jakieś są bo nie ma systemów bez wad. Kszhu przy 70cm proponuje dać ogrzewanie na metrze głębokości .Cóż jaki fachowiec ,takie rady.

 

ps. Jakie wady FG dostrzegasz?

 

Pomijając cenę takiego fundamentu to zapewne wadą jest bezwładność/sterowanie. Takie FG jest dobry w ziemiance bez okien, w której panuje stabilna temperatura. Ty chcesz ruszyć takim fundamentem za pomocą 100metrów PEX'a ... Ja tego nie widzę.

 

Zresztą pisaliśmy już o tym. Nie chcę powtarzać tego, że uzupełnieniem dla takiego fundamentu byłby split. A i w takim wypadku zastanawiałbym się nad sensem budowy takiego FG. Ja jestem za wersją "optymalnej" akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś ty biedaku chociaż w kilku % pojął na czym polega różnica miedzy tymi systemami .Żałosne jest to co wypisujesz.O jakim sterowaniu ty piszesz?Nie pojmujesz jak to działa a bezsensowne krytykanctwo uprawiasz. Nie ośmieszaj się . Zbuduj ten styropianowiec,owiń konstrukcje drewnianą sztuczydłem i opisz za kilka lat jakie to cudo.

Pamiętasz nonajronowe koszule? Ojciec takie miał.:D Twój też a może nawet ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając cenę takiego fundamentu to zapewne wadą jest bezwładność/sterowanie. Takie FG jest dobry w ziemiance bez okien, w której panuje stabilna temperatura. Ty chcesz ruszyć takim fundamentem za pomocą 100metrów PEX'a ... Ja tego nie widzę.

 

Zresztą pisaliśmy już o tym. Nie chcę powtarzać tego, że uzupełnieniem dla takiego fundamentu byłby split. A i w takim wypadku zastanawiałbym się nad sensem budowy takiego FG. Ja jestem za wersją "optymalnej" akumulacji.

 

Ja też. Z ceną się mylisz a optymalna to 1oC dla max. zapotrzebowania dobowego . Pod stopami najkorzystniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój konkretny projekt z moimi konkretami (bo projekt to konkrety) w oparciu o posty TB. Idee. Nie liczyłem na konkretny projekt z forum, nawet bym takiego nie chciał.

 

Ale o te konkrety chodzi. Sama idea może być palcem po wodzie pisana i nigdy nie będzie miała racji bytu (np. pelteiry nydara) póki nie doprowadzisz do konkretów. To o czym TB napisał na pierwszej stronie nie można nazwać ideą. To jest po prostu sposób ogrzewania domu i tyle. Wiele osób takie rozwiązania zna i stosuje. Nazywanie tego ideą to dalece idące nadużycie. Tym bardziej, że idea/koncepcja się zmienia (kiedyś było niecentralne oparte na kablach, dziś już dopuszcza centralne).

 

I o to chodzi aby te błędy korygować i samemu robić bez błędów. Ale idee pozostają a nie są całkowicie odrzucane i zastępowane czymś kompletnie przeciwstawnym i od zupełnie od czapy jak to nydar uprawia.

 

A jaką idee przedstaiwa TB ? Izolowanie od środka ? Teraz chyba znów ewoluowała do samej izolacji. Tym razem styro od zewnątrz, a wełna od wenątrz. Paroizolacja w środku. Oczywiście, że tak można, ale co to za rewolucja i jakie ma zalety ?

A i znów są błędy, które TB nawet nie chce zgłębić. Wg niego wszystko jest OK i przedstawia jakiś dziwny dom jako wzorzec domu pasywnego, czy jeszcze lepszego ...

 

Złe porównanie i za daleko idące uogólnienie. "Dobremu" hakerowi płaci się za to, że pokazuje obraz systemu i kierunki jego udoskonalenia a nie za naprawę w nim dziur.

 

To chyba my jesteśmy tymi dobrymi hakerami, którzy szybko reagują na dziurawe systemy TB :)

 

No utrzymywanie stałej temp. posadzki w wypadku TB to jakieś okropne zło jeśli wszyscy od dawien dawna regularnie jemu wytykają to sławne sterowanie "0,1" a nydara w efekcie takie samo jest ok choć nikt on sam nie wie jak to ma działać i nigdzie tego nie ma.

 

Ja nie wiem o co chodzi z tym 0,1. Jak dla mnie nie ma sensu tak precyzyjnie sterować temp., więc uważam, że to kolejna fanaberia TB. Palnął sobie i już. niech mu będzie. Póki nie pisze głupot, że dzięki temu zużywa mniej kWh niż przy pompie ciepła to nie ma co mu zabraniać takiego sterowania. Kto bogatemu zabroni dać nawet i 200W/m2, żeby reakcja była jeszcze szybsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też. Z ceną się mylisz a optymalna to 1oC dla max. zapotrzebowania dobowego . Pod stopami najkorzystniej .

 

Kiedy włączyć grzanie tego klocka ? 1 września, 22 października czy 5 grudnia ?

Jak to przewidzieć ? bo jeśli 1 września spadnie mi temp. na tyle, że warto włączyć ogrzewanie, to czas reakcji bedę miał z tydzień póxniej, a wtedy na zewnątrz będzie +17oC. Po co mam wówczas utrzymywać temp. posadzki na poziomie 23oC ? Wtedy wolałbym, żeby podłoga miała 20oC, żeby chłodziła powierzchniowo, a nie grzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2014-12-22 13.44.49.jpg do wentylacji najlepiej montować syfony z kulką. Należy pamiętać, że poza okresem grzewczym, możenie być w nich wody.

Radom, dnia 9.12.2014 r.

Potwierdzenie parametrow central! AirPack 400

Instytut Technologii Eksploatacji

- Panstwowy Instytut Badawczy

26 - 600 Radom, uL Pulaskiego 6/10

Potwierdzamy, ze parametry

Centrali wentylacyjnej AirPack 400 dla wydajnosci 225 m^/h

Osi^gajq wartosci:

Graniczna sprawnosc temperaturowa odzysku ciepla: 90,5 %

 

 

Centrala z wymiennikiem w układzie Tichelmanna Przy 20% odzysk jeszcze większy a pobór przy instalacji 150Pa 17W i i nic nie słychać nawet jak nie są założone kanały i stoimy przy samej centrali.

Do "zabawy" jest najbardziej zaawansowana automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa - zarzucasz TB kłamstwo więc udowodnij, że nie ma takich domów albo choć podaj jakiekolwiek niezbite poszlaki.

Tylko nie odwracaj kota ogonem i wymagaj aby TB udowadniał, że są bo to ty jemu coś zarzucasz więc na tobie spoczywa ciężar dowodu.

I dowiedz się co to jest teoria a co to jest to o czym prawisz bo to jednak nie to samo.

 

Zbudowalem juz 2 domy oparte na FG ladowanych PCi na peltierach z COP4,6. Zapotrzebowanie ok 7,5 kWh/m2*rok na CO, CWU i chlodzenie.

Udowodnij ze ich nie ma.

 

 

Cyt.: Zgodnie z obowiązującą w logice regułą odpowiedzialności za głoszone poglądy ciężar dowodu spoczywa na osobie, która wygłasza daną tezę (łac. Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat). Często zdarza się, że dyskutanci próbują przerzucić onus probandi na swojego przeciwnika i w ten sposób uchylić się od konieczności udowodnienia postulowanych przekonań. Ten nieuczciwy chwyt erystyczny, a jednocześnie rodzaj niemerytorycznej argumentacji, nazywamy argumentum ad ignorantiam.

 

Jaka ty jestes pokretna osoba.

Varme zareagowal na to co wyglosil TB. Skoro TB pierwszy cos wyglosil to on to musi udowodnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię domy z izolacją próżniową - tanie, lekkie, pływają, dach służy za żagiel, a wyrzutnia z reku za ster kierunkowy. Próbowaliśmy używać jej do napędu, ale wtedy trzeba zbyt świeżym/zimnym powietrzem oddychać i się nie opłaca.

 

Pracujemy nad wykorzystaniem kabli grzejnych do ogrzewania sufitu, który potem ogrzewa podłogę, która potem ogrzewa ściany, które potem ogrzewają wnętrze. Na razie czuć to ciepło, ale już niedługo 2 gigawaty mocy grzejnej będą pracować całkiem niezauważalnie.

 

Największym ograniczeniem dzisiaj jest konieczność rozwijania kabla jeśli chce się gdzieś popłynąć w czasie powodzi.

 

http://static3.depositphotos.com/1003852/191/i/950/depositphotos_1910144-HV-cable-on-wooden-spool.jpg

 

Ale ZAPEWNIAM, że już tylko krok dzieli nas od domu w pełni autonomicznego. Ten kabel służy do oddawania nadwyżek energetycznych do sieci, więc pracujemy nad technologią bezprzewodowego przesyłu energii i w tej kwestii współpracujemy z panami Zbigniewem Nowakiem i Anatolijem Kaszpirowskim.

 

Radzę 2x zastanowić się nad ideą domu ze styropianu. Do czego to ma służyć? Żeby płonął, czy żeby go myszy żarły?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme zareagowal na to co wyglosil TB. Skoro TB pierwszy cos wyglosil to on to musi udowodnic.
Szanowny Szwed Varme osobiście prosił by ignorować Jego posty, uczy się polskiego, korzysta (sądząc po sposobie wypowiedzi ) z tłumacza w googlach, więc spełniam Jego życzenie i mam Go w ignorowanych.

A co do dowodów. Opisuje realizacje i umieszczam zdjęcia. Szanowny asolt i kszu poprosili o dokładną dokumentację z kosztorysem, wysłałem.

Nikt więcej się o to nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw jest idea sprawiająca wrażenie realnej, potem musi być koncepcja a na koniec konkrety. Vel ocieplenie od wewnątrz, potem moja koncepcja a na koniec budowa, którą prowadzisz.

 

Ale izolacja od wewnątrz znana jest od wieków. Co zatem TB wymyślił pisząc o niej ? On pisał o wełnie i nawet nie miał na myśli takiego projektu jaki nam wyszedł. Łut szczęścia ;)

 

Jeśli już peltiery to jak to u nydara jest już tradycją, pozostaje w sferze idei nierealnej i na tym się kończy, konkretnych dowodów brak.

Ty budujesz z ociepleniem od wewnątrz, nydar nic nie pokazuje a Varme twierdzi, że to ja mam klapki:D

 

Ja tego peltiera jednak tak do końca bym nie odrzucał. Znalazłem gdzieś opis ogrzewania peltierami domu pasywnego. Nie było tam szczegółów, ale teraz wpadłem na to, że gdyby zastosować wentylację nawiewno-wywiewną per pokój, to na każdy z nich moglibyśmy zastosować układ pelteirów. Wówczas TB miałby w końcu swój niecentralny wraz z klimatyzacją (wystarczy zamienić plus z minusem). Malutki potencjometr na ścianie z czujką temperaturową regulowałbym przepływ prądu przez układ peltiera. Wtedy nawet reku nie potrzebne. Tylko GWC, GMC i RSŚ ;) nydar, co ty na taki pomysł ? Czyżby nierealna idea przerodziła się w realną koncepcję ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płynął, nie płonął ;)

 

No cóż. Można pływać na kawałku styropianu, ale do komfortu domu próżniowego bardzo temu rozwiązaniu daleko. Gdyby było inaczej już dawno budowalibyśmy pływające styropianowce.

Niewątpliwie i Pan się o tym przekona. Widać nauka na cudzych błędach jest trudno przyswajalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale izolacja od wewnątrz znana jest od wieków. Co zatem TB wymyślił pisząc o niej ? On pisał o wełnie i nawet nie miał na myśli takiego projektu jaki nam wyszedł. Łut szczęścia ;)

 

 

 

Ja tego peltiera jednak tak do końca bym nie odrzucał. Znalazłem gdzieś opis ogrzewania peltierami domu pasywnego. Nie było tam szczegółów, ale teraz wpadłem na to, że gdyby zastosować wentylację nawiewno-wywiewną per pokój, to na każdy z nich moglibyśmy zastosować układ pelteirów. Wówczas TB miałby w końcu swój niecentralny wraz z klimatyzacją (wystarczy zamienić plus z minusem). Malutki potencjometr na ścianie z czujką temperaturową regulowałbym przepływ prądu przez układ peltiera. Wtedy nawet reku nie potrzebne. Tylko GWC, GMC i RSŚ ;) nydar, co ty na taki pomysł ? Czyżby nierealna idea przerodziła się w realną koncepcję ? ;)

 

A jak ustawić temperaturę podłogi? Chłodzenie dziś nie jest problemem, komfortowa temperatura podłogi, to komfort.

Do sterowania nawiewami jest rozdzielacz z żaluzjami sterowanymi termostatami w pokojach skrzynka do klimy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczył, że tak jest więc jeśli wiesz, że to nie prawda to na tobie spoczywa ciężar dowodu. Potrafisz zatem udowodnić, że się myli czy pozostajesz przy zasadzie rozkapryszonego dzieciaka - "nie bo nie i już"?

 

Nikt wcześniej nie robił odzysku ciepła, bo nie było szczelnych okien. Kable grzewcze... bracia Nyc uruchamiali produkcję, a ja zajmowałem się tematem: jak zrobić, by elektryczne było tańsze od gazu i węgla. Przypomnę w 1990 ( przeliczając) 1kWh = 0.21 zł im3 gazu 0.20 zł tona węgla 40-70zł. Litr oleju 0.40 zł.

To były wyzwania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy pytać, nikt jakoś się nie kwapi więc ja spytam.

 

Jak powinna być regulowana temp. pomieszczenia ogrzewanego kablami? Czy sterownik powinien utrzymywać dokładną temp. podłogi czy dokładną temp. pomieszczenia tj. reagować na wskazania czujnika podłogowego czy pokojowego/ściennego?

 

Stosuje się czujniki podłogowe. W domach izolowanych podłoga jest od 1 st. cieplejsza od powietrza. Przy ogrzewaniu podłogi podczerwienią, sufit jest 4-5 st.C od powierzchni podłogi.

Jeżeli zyski bytowe podgrzeją powietrze o ponad 1 st. Podłoga staje się odbiornikiem , nie grzejnikiem. Nie da się zrobić ogrzewania kablami w II taryfie. To jest możliwe tylko przy ogrzewaniu wodnym, zasobnik grzejemy w II taryfie, ale straty z tym (ogrzewanie pośrednie) związane przy tak małym zapotrzebowaniu, zabierają więcej kWh niż jest zysku na II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...