Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Chłopaki, a jak wentylować sypialnię ? W ciągu dnia wiadomo, że nawiew może pracować na min. A jak sterować nawiewem w sypialni na noc ? Zakładając sypialnie o pow. 12m2, gdzie śpi dwoje dorosłych to nawiew powinien być na poziomie 2x 25m3/h, czyli 50m3/h. Pozostałe 2x po 25m3/h powinno nawiewać do pokoi dzieciaków. Z tego wynika, że na noc warto odcinać nawiew w salonie. Macie pomysł jak to łatwo i tanie zrealizować ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem jak to obliczyłeś i co na to producenci tych paneli. Ponoć to takie świetne. ...
:) Nie ja liczyłem. Za cienki jestem na to. Zrobiła to znajoma fizyczka z tytułem doktora. Liczyła to w Excelu wg wzorów Stefan-Boltzmann. Czego nie wiedziałem a co mi uświadomiła, każda wewnętrzna przegroda obniża straty o połowę. Dlatego panele straty przez promieniowanie mają bardzo małe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że u siebie tym bardziej nie będę musiał grzać :)

Masz zrobione OZC per pomieszczenie ? Ile Wat traci twoja sypialnia ? Moja (12m2) 185W przy -20oC.

Mam tam napisane całkowita projektowa strata ciepła 25,91W/m2,ale za bardzo nie kumam tego OZC, jak chcesz podaj meila na PW to prześle Ci całe OZC,może przy okazji parę rzeczy się dowiem o co tam chodzi:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, a jak wentylować sypialnię ? W ciągu dnia wiadomo, że nawiew może pracować na min. A jak sterować nawiewem w sypialni na noc ? Zakładając sypialnie o pow. 12m2, gdzie śpi dwoje dorosłych to nawiew powinien być na poziomie 2x 25m3/h, czyli 50m3/h. Pozostałe 2x po 25m3/h powinno nawiewać do pokoi dzieciaków. Z tego wynika, że na noc warto odcinać nawiew w salonie. Macie pomysł jak to łatwo i tanie zrealizować ?
Klapka i dźwigienka. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał dźwigienkę. Wieczorem cyk i rano cyk. Jaki to problem?

 

Lenistwo :)

Kiedyś zastanawiałem się nad kratką wywiewną z czujnikiem CO2. W ciągu dnia otwarta jest na min. 12m3/h, a w przypadku wzrostu stężenia CO2 otwiera się do 80m3/h.

Ale czy to dobry pomysł, aby w sypialni był wyciąg ?

 

A jak ogólnie ludzie radzą sobie z potrzebą wzmożonej wentylacji sypialni w nocy ? Czyżby dopuszczali zwiększone stężenie CO2 ? Przecież nie po to wykonujemy wentylację mech. żeby się podduszać (nie mówię o tych co lubią taką perwersję ;) )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz centralę 300m3/h i zrobisz 6 odnóg nawiewnych fi 63, to przez każdą poleci 16,3-32,6-50 m3/h w zależności od biegu. Jeśli dasz w sypialniach po jednej odnodze na łeba, to w nocy na jedynce masz 81% normy wentylacyjnej. Nie znam się, ale wydaje mi się, że śpiąc oddycha się mniej intensywnie i to wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz centralę 300m3/h i zrobisz 6 odnóg nawiewnych fi 63, to przez każdą poleci 16,3-32,6-50 m3/h w zależności od biegu. Jeśli dasz w sypialniach po jednej odnodze na łeba, to w nocy na jedynce masz 81% normy wentylacyjnej. Nie znam się, ale wydaje mi się, że śpiąc oddycha się mniej intensywnie i to wystarczy.

 

Wentylowanie na poziomie 300m3/h w zimie nie jest dobrym pomysłem. Chciałbym utrzymać poziom wentylacji na poziomie 100 - 120m3/h ze względu na lepszą sprawność rekuperatora, mniejszy pobór energii przez wentylatory oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. No i GWC przy 120m3/h będzie bardziej efektywnie pracować.

 

PS. To prawda, że podczas snu potrzebujesz mniej tlenu, więc można zjechać do 20m3/h na osobę. A może 15m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz ze sterowaniem elektrycznym, na kila kanałów, nie są drogie. Można go dozbroić w sterowanie (czasowe, co2, wilgotność, temp.).

Nie ma regulacji przy skrzynce rozdzielczej, wywiewie i szczelinach między pokojami.

Jak jednym leci mniej, to drugim więcej, wywiew robi podciśnienie i wszystko się wyrównuje, reguluje. Dobra centrala na 20% pobiera poniżej 20W więc wszelkie regulacje na anemostatach czy przepustnicach nie mają sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylowanie na poziomie 300m3/h w zimie nie jest dobrym pomysłem. Chciałbym utrzymać poziom wentylacji na poziomie 100 - 120m3/h ze względu na lepszą sprawność rekuperatora, mniejszy pobór energii przez wentylatory oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. No i GWC przy 120m3/h będzie bardziej efektywnie pracować.

 

PS. To prawda, że podczas snu potrzebujesz mniej tlenu, więc można zjechać do 20m3/h na osobę. A może 15m3/h ?

 

Przy centrali 300m3/h masz na I-szym biegu 100m3/h na całość, czyli 16,66m3/h przez jedną rurę. Dajesz po jednej rurze na łeba do sypialni i dwie do salonu. W nocy na jedynce nikt się nie udusi, a w dzień na dwójce będziesz miał jakieś 66,66 m3/h, więc także wystarczy. Po co przepustnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum, temat z czasowym wyłączaniem wentylacji, był już przerabiany.

Generalnie, z tego co pamiętam, nie opłaca się. Pozostaje jakiś zaduch itp.

Chyba nawet jasiek71 brał udział w dyskusji.

Na noc, ile to czasu?

Coś od 6 do nawet 16 godzin (dochodzi czas spędzony w pracy). To dużo.

Edytowane przez elemele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tam napisane całkowita projektowa strata ciepła 25,91W/m2,ale za bardzo nie kumam tego OZC, jak chcesz podaj meila na PW to prześle Ci całe OZC,może przy okazji parę rzeczy się dowiem o co tam chodzi:confused:

 

Twoja sypialnia ma straty 322W, przy temp. obliczeniowej -18oC (2 strefa). U mnie 185W przy -20oC. Jeśli u ciebie przy -6oC nie musiałeś włączać ogrzewania to ja w ogóle nie robię podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy centrali 300m3/h masz na I-szym biegu 100m3/h na całość, czyli 16,66m3/h przez jedną rurę. Dajesz po jednej rurze na łeba do sypialni i dwie do salonu. W nocy na jedynce nikt się nie udusi, a w dzień na dwójce będziesz miał jakieś 66,66 m3/h, więc także wystarczy. Po co przepustnice?

 

Do salonu daje 3 nawiewy. Przewiduję, że bardzo często będziemy przesiadywać w 4 osoby. Wtedy będę potrzebował nieco więcej powietrza. Jaki sens wówczas wentylować sypialnie, która zabiera min. 32m3/h ? Tzn. sypialnia i tak będzie wentylowana, ale z mniejszym strumieniem. Dopiero odcięcie salonu spowoduje wzrost wentylacji do poziomu ok. 40m3/h. To spowoduje sprawną wentylację bez regulacji strumienia w ciągu dnia.

 

Tak do końca nie jestem przekonany do wyłączenia wentylacji w salonie na noc.

Niech gdzieś zawieruszy się jakiś śmierdziel za kanapą. Co wtedy?

Wszystko zdąży naciągnąć.

 

Odcinam tylko nawiew. Wyciąg w otwartej na salon kuchni będzie pracował tak samo.

 

Na forum, temat z czasowym wyłączaniem wentylacji, był już przerabiany.

Generalnie, z tego co pamiętam, nie opłaca się. Pozostaje jakiś zaduch itp.

Chyba nawet jasiek71 brał udział w dyskusji.

Na noc, ile to czasu?

Coś od 6 do nawet 16 godzin (dochodzi czas spędzony w pracy). To dużo.

 

Nikt nie mówi o wyłączaniu wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, a jak wentylować sypialnię ? W ciągu dnia wiadomo, że nawiew może pracować na min. A jak sterować nawiewem w sypialni na noc ? Zakładając sypialnie o pow. 12m2, gdzie śpi dwoje dorosłych to nawiew powinien być na poziomie 2x 25m3/h, czyli 50m3/h. Pozostałe 2x po 25m3/h powinno nawiewać do pokoi dzieciaków. Z tego wynika, że na noc warto odcinać nawiew w salonie. Macie pomysł jak to łatwo i tanie zrealizować ?

 

Przepustnica na kanały nawiewu do salonu + przepustnica + sterownik czasowy. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie patrząc na aspekt strat/korzyści.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...