Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja tez taka robie. I nie przewiduje bym musial sie potem zastanawiac.

 

Co zrobisz zatem z ciepłym powietrzem z domu? Nurtuje mnie właśnie to, bo skoro wyrzucisz precz 70m3/h powietrza o temperaturze 22stC, a na to miejsce zaciągniesz tyle samo powietrza o temp. 6stC z GWC, to będziesz w plecy 1350kWh w sezonie.

RSŚ może podnieść temperaturę na nawiewie, ale to jest jednak energia z zewnątrz i można jej użyć do innych celów.

 

Nydar proponuje użycie ciepła odpadowego z CWU do ogrzewania powietrza i pewnie skończy się na tym, że ciepłe powietrze będzie ogrzewać wstępnie wodę do CWU. Jaki sens ma mieszanie dwóch systemów, skoro strumienie cieplne są tam różne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest to rozwiązanie tanie do bólu . A,że jest, to kto ma ten system promować? Stąd popularność mizerna.

 

Wbrew pozorom nie jest tania. Pierwotnie, w pierwszym projekcie domu z poddaszem użytkowym miałem zamiar zrealizować tą wentylację, ponieważ dzięki izolacji nakrokwiowej tworzyła się przestrzeń nad poddaszem użytkowym, która miała "zbierać" wyciągi. W parterówce już tak tanio nie wychodzi, bo izolacja nakrokwiowa nie dość, że więcej kosztuje to jeszcze powiększa znacznie kubaturę ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobisz zatem z ciepłym powietrzem z domu? Nurtuje mnie właśnie to, bo skoro wyrzucisz precz 70m3/h powietrza o temperaturze 22stC, a na to miejsce zaciągniesz tyle samo powietrza o temp. 6stC z GWC, to będziesz w plecy 1350kWh w sezonie.

RSŚ może podnieść temperaturę na nawiewie, ale to jest jednak energia z zewnątrz i można jej użyć do innych celów.

 

Nydar proponuje użycie ciepła odpadowego z CWU do ogrzewania powietrza i pewnie skończy się na tym, że ciepłe powietrze będzie ogrzewać wstępnie wodę do CWU. Jaki sens ma mieszanie dwóch systemów, skoro strumienie cieplne są tam różne?

 

Nie znalazłem lepszego rozwiązania, które zastąpiłoby rekuperator. Nie wyobrażam sobie jego brak w wentylacji. Ale rekuperator nie dyskryminuje wentylacji promowanej przez nydara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem lepszego rozwiązania, które zastąpiłoby rekuperator. Nie wyobrażam sobie jego brak w wentylacji. Ale rekuperator nie dyskryminuje wentylacji promowanej przez nydara.

 

Jasne, że nie dyskryminuje, bo można go założyć. Nawet można porobić ocieplone kanały wywiewne, żeby nie ocieplać nakrokwiowo poddasza. Tylko od takiej instalacji już tylko z 1500 zł brakuje do zwyczajnej nawiewno-wywiewnej, gdzie nie ciągnie po kostkach zimnym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...