Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Może warto pisać prawdę?

...współczesna Pana wiedza...

Jeżeli zaś chodzi o marketing, to zdecydowanie sprzedawałbym centralne pompy ciepła z gruntowym DŹ i nawet rurki umieszczałbym w podłodze.

Jest tylko jedno ale... To się nie nadaje do domów izolowanych. Propagowanie izolowania, gdy się go nie sprzedaje, pisanie o tanich systemach, które na dodatek można montować we własnym zakresie, nie jest dobrym pomysłem marketingowym. Przynajmniej jeszcze nie. Ale trzeba nieść kaganek oświaty w świecie, gdzie marketing i brak wiedzy, powodują, że wciąż inwestor rozważa gaz, węgiel a nawet pompę ciepłą zasilającą rurki w podłodze.

Walka z brakiem podstawowej wiedzy, to nie marketing.

Dawaj misiu! Twoje górą! Kaganek oświaty niesiony przez nieuka. :) Może najpierw siebie oświeć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fajnie by było, gdybyś Tomku faktycznie znał się na izolacji. A znasz się nie lepiej od innych piszących tutaj. Każdy wie, że płyta fundamentowa jest najlepsza, ale ludzie liczą mostki cieplne, bo trochę gorsza jakość za dużo niższą cenę też się opłaca.

 

Kable i pompy fajne, ale to tylko opcja i to wcale nie idealna.

 

W związku z tym pytam o wentylację, bo na tym się znasz. Na pewno było już wiele razy, ale czy można zrobić sensowny rekuperator w sensownych pieniądzach na tym wymienniku?

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=wymiennik+przeciwpr%C4%85dowy&sourceid=Mozilla-search&bmatch=seng-v10-p-sm-isqm-2-o-1222

 

Gdzieś jest tasiemcowy wątek, ale potrzebuję tak na skróty, żeby ocenić czy to czytać, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było, gdybyś Tomku faktycznie znał się na izolacji. A znasz się nie lepiej od innych piszących tutaj. Każdy wie, że płyta fundamentowa jest najlepsza, ale ludzie liczą mostki cieplne, bo trochę gorsza jakość za dużo niższą cenę też się opłaca.

 

Kable i pompy fajne, ale to tylko opcja i to wcale nie idealna.

 

W związku z tym pytam o wentylację, bo na tym się znasz. Na pewno było już wiele razy, ale czy można zrobić sensowny rekuperator w sensownych pieniądzach na tym wymienniku?

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=wymiennik+przeciwpr%C4%85dowy&sourceid=Mozilla-search&bmatch=seng-v10-p-sm-isqm-2-o-1222

 

Gdzieś jest tasiemcowy wątek, ale potrzebuję tak na skróty, żeby ocenić czy to czytać, czy nie.

Jakie wentylatory chcesz użyć z tym rekuperatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było, gdybyś Tomku faktycznie znał się na izolacji. A znasz się nie lepiej od innych piszących tutaj. Każdy wie, że płyta fundamentowa jest najlepsza, ale ludzie liczą mostki cieplne, bo trochę gorsza jakość za dużo niższą cenę też się opłaca.

 

Kable i pompy fajne, ale to tylko opcja i to wcale nie idealna.

 

W związku z tym pytam o wentylację, bo na tym się znasz. Na pewno było już wiele razy, ale czy można zrobić sensowny rekuperator w sensownych pieniądzach na tym wymienniku?

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=wymiennik+przeciwpr%C4%85dowy&sourceid=Mozilla-search&bmatch=seng-v10-p-sm-isqm-2-o-1222

 

Gdzieś jest tasiemcowy wątek, ale potrzebuję tak na skróty, żeby ocenić czy to czytać, czy nie.

Wymienniki z blachy al są pokryte żywicą. Te się szybko zaszlichci i ma mała powierzchnię wymiany. RS 160 ma 35m2

Wentylatory - to zdecydowanie RadiCal z EC, nie takie 545_555-1.jpg (promieniowe)

 

Na izolacji może się nie znam, ale co powiedzieć o takich nieukach, co dopuszczają domy 30kWh/m2 czy nawet więcej??? Przy tak licznej grupie nie znających się kompletnie na izolowaniu, czuję się dość mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic nie wiem, oprócz tego, że chcę wymiennik przeciwprądowy. Nie wiem ile kosztuje ten Recair RS160, nie wiem ile klingenburg, ale zakładam że poniżej 2 tyś. Do tego dwa wentylatory po 600zł, jakieś proste sterowanie 0-10V i obudowa z ocynku, którą zrobię w robocie. Mam laser i krawędziarkę, a całość poskładam na nitach. Powinno wyjść 3500-4000zł, co w porównaniu do markowych konstrukcji po 8 tyś wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Ale może to nie tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zrobię GWC rurowy z rur wodnych PE. Skoro można pić z tego wodę, to i powietrze się nie zepsuje.

Taką rurę gość od rozbudowy sieci wodociągowej którą będę sponsorował oferuje mi za około 40zł/mb w odcinkach po 12mb. Całość z kolankami będzie zgrzewana, a mam zamiar zakopać tego 24mb. Na koniec gmina zwróci mi 70 procent kosztów tej rozbudowy i to na podstawie KOSZTORYSU. Myślę, że dobrze na tym wyjdę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica 200mm. Grubość ścianki 7,7mm. Teoretycznie grubość ma niewielkie znaczenie, ale powierzchnia wymiany już tak.

Zastanawiam się jeszcze nad zastosowaniem trzech rur fi 110 i ścianka 4,2mm w cenie poniżej 16zł/mb, ale nie mam miejsca na trzy rury, bo muszę jeszcze POŚ zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS160 - 160euro dobry RadiCal 300 euro (ceny neetto w zakupie dużych ilości u producenta. ) Sterowanie... to nie jest byle co.

Szczelna obudowa izolowana.

Jak centrala do 5000zł która ma współpracować z gwc to tylko OPTIMAL . za 6500 ONYX 550 . Za 6800 To już odstający od wszystkich airpack.

Wentylatory w zagranicznych, to zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zrobię GWC rurowy z rur wodnych PE. Skoro można pić z tego wodę, to i powietrze się nie zepsuje.

Taką rurę gość od rozbudowy sieci wodociągowej którą będę sponsorował oferuje mi za około 40zł/mb w odcinkach po 12mb. Całość z kolankami będzie zgrzewana, a mam zamiar zakopać tego 24mb. Na koniec gmina zwróci mi 70 procent kosztów tej rozbudowy i to na podstawie KOSZTORYSU. Myślę, że dobrze na tym wyjdę;)

Z 24mb na 1.5mgł. można wyciągną w upalne dni 1 kW . Z klimatyzatora za 2000zł ponad 3 kW , to latem , a zimą gwc to kwiatek przy kożuchu jak wymiennik ma ponad 90% a klimatyzator taki za 2000 zł ogrzeje dom izolowany 120m2 przy nawet - 10... gdzie tu ekonomia i komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS160 - 160euro dobry RadiCal 300 euro (ceny neetto w zakupie dużych ilości u producenta. ) Sterowanie... to nie jest byle co.

Szczelna obudowa izolowana.

Jak centrala do 5000zł która ma współpracować z gwc to tylko OPTIMAL . za 6500 ONYX 550 . Za 6800 To już odstający od wszystkich airpack.

Wentylatory w zagranicznych, to zabawki.

 

Podaj realne ceny przy detalicznym zakupie.

Inaczej pomijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS160 - 160euro dobry RadiCal 300 euro (ceny neetto w zakupie dużych ilości u producenta. ) Sterowanie... to nie jest byle co.

Szczelna obudowa izolowana.

Jak centrala do 5000zł która ma współpracować z gwc to tylko OPTIMAL . za 6500 ONYX 550 . Za 6800 To już odstający od wszystkich airpack.

Wentylatory w zagranicznych, to zabawki.

 

Te 300 euro to za jeden czy dwa wentylatory? Chyba za dwa. Szczelna obudowa to nie problem, bo w robocie mogę choć co z blachy zrobić. Do tego trochę styroduru to też nie koszty, tylko dłubanina. Sterowanie wystarczy mi takie najprostsze. Nawet można zrobić na jakimś Arduino za kilka dych.

 

Tylko jak to ma wyjść taniej o 5 stówek to ja się tak nie bawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 300 euro to za jeden czy dwa wentylatory? Chyba za dwa. Szczelna obudowa to nie problem, bo w robocie mogę choć co z blachy zrobić. Do tego trochę styroduru to też nie koszty, tylko dłubanina. Sterowanie wystarczy mi takie najprostsze. Nawet można zrobić na jakimś Arduino za kilka dych.

 

Tylko jak to ma wyjść taniej o 5 stówek to ja się tak nie bawię.

315 szt netto.

Pewnie, że może być najprostsze - wystarczy zrobić sterowanie 0-10V i 48 V DC, rozmrażanie... 20 lat temu to wystarczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...