Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W wątku o reku własnymi rękami płacili 120...160 euro za sztukę. Wentylatory po 1300 zł za sztukę to jakiś kosmos.

Cisza, spręż i małe zużycie.

Dla przykładu... 400-tka znanej firmy między wyliczonym zużyciem + odzyskiem a stanem faktycznym, różni się o 2000kWh w sezonie.

 

Można kupić tanio wentylator, tylko czy ma on 300-400m3/h przy 200Pa ? Bo może ma, ale przy 150 czy 100?

Może będzie go słychać? Może trzeba go będzie za rok, dwa przy pracy pod obciążeniem wymienić?

Wentylatory AC są tanie, ale na małym biegu biorą tyle co moja klima, gdy ogrzewa. Zapraszam, podłączone są podliczniki i można sprawdzić.

 

Zrobić to nie wszystko, tu nie chodzi o to, by działało, ale by nadawało się do domów izolowanych i nie było słyszalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy ludzie patrzą na mnie dziwnie, bo zamontowałem okna na konsolach zamiast w murze, a o rekuperatorach nie mają większego pojęcia firmy zajmujące się wentylacją mechaniczną. Pracowałem w firmie robiącej kanały, kolana, trójniki (nieraz bardzo przekombinowane) na zlecenie tych instalatorów i mam z nimi kontakt, ale nie potrafią rozmawiać ze mną z poziomu specjalistów od rekuperacji. Trudno - szukam w necie.

 

p.s. Chybaś się o jedno zero za bardzo rozpędził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy ludzie patrzą na mnie dziwnie, bo zamontowałem okna na konsolach zamiast w murze, a o rekuperatorach nie mają większego pojęcia firmy zajmujące się wentylacją mechaniczną. Pracowałem w firmie robiącej kanały, kolana, trójniki (nieraz bardzo przekombinowane) na zlecenie tych instalatorów i mam z nimi kontakt, ale nie potrafią rozmawiać ze mną z poziomu specjalistów od rekuperacji. Trudno - szukam w necie.

 

.

25 lat temu, też na mnie dziwnie patrzyli. Nie ma czym się przejmować, trzeba robić swoje.

p.s. Chybaś się o jedno zero za bardzo rozpędził
Tyle to kosztuje. Formatki, oprogramowanie, własnej pracy nie liczę. Ale to prototyp Onyxów i airpacków. To pierwsze centrale na RadiCal

Myśli Pan, że automatyka do AC/EC jest prosta...20110127123.jpg Nie rozpędziłem, się tyle to kosztowało. Można się spytać R&D (konstruktor z frapola)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, wymiennik klingenburga 25/400 (optymalny dla zakresu 100-300m3/h) kosztuje ok. 100euro. Do tego dwa wentylatory po 9zł brutto:

http://allegro.pl/wentylator-24-v-dc-41-w-ebmpapst-dc6224-i4932417964.html i masz tani reku.

 

Jeśli chcesz nówki wentylatory, to najlepszy model EBM'a to cena na dziś 136euro (pytałem przed świętami). Różni się tylko tym, że ma większy spręż niż ten za 9zł.

 

Co do RS160 to bardzo dziwny jest to wymiennik. Piszą, że ma o wiele większą powierzchnię wymiany niż identyczny wymiennik Klingenburga GS-K 366, a znacznie mniejsze opory. Przecież to się kłóci. Co więcej, odpowiednikiem GS-K25/400 jest wymiennik Recair RS300 a tym przypadku jest odwrotnie, znacznie większe opory ma recair.

Klingenburg jest certyfikowany przez eurovent. Recair'a tam nie ma. Nie wiem zatem na ile są wiarygodne dane podawane tylko przez producenta.

 

PS. Jak dobrze poszukasz to kupisz ThesslaGreen z 25% rabatem.

 

EDIT: Obudowę robię w płyt PIR dwustronnie laminowanych powłoką alu, np.: http://allegro.pl/plyta-plyty-poliuretanowe-pir-60mm-i4933303157.html 6cm powinno wystarczyć.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, wymiennik klingenburga 25/400 (optymalny dla zakresu 100-300m3/h) kosztuje ok. 100euro. Do tego dwa wentylatory po 9zł brutto:

http://allegro.pl/wentylator-24-v-dc-41-w-ebmpapst-dc6224-i4932417964.html i masz tani reku.

 

Jeśli chcesz nówki wentylatory, to najlepszy model EBM'a to cena na dziś 136euro (pytałem przed świętami). Różni się tylko tym, że ma większy spręż niż ten za 9zł.

150m3/h przy 200Pa - Onyx i airpack podają wydajność przy takich właśnie oporach.

 

Co do RS160 to bardzo dziwny jest to wymiennik. Piszą, że ma o wiele większą powierzchnię wymiany niż identyczny wymiennik Klingenburga GS-K 366, a znacznie mniejsze opory. Przecież to się kłóci. Co więcej, odpowiednikiem GS-K25/400 jest wymiennik Recair RS300 a tym przypadku jest odwrotnie, znacznie większe opory ma recair.
To sprawa laminarnego przepływu, przez kanaliki.

Klingenburg jest certyfikowany przez eurovent. Recair'a tam nie ma. Nie wiem zatem na ile są wiarygodne dane podawane tylko przez producenta.
Najlepiej brać nasze badania z PIB ITE w Radomiu.

 

PS. Jak dobrze poszukasz to kupisz ThesslaGreen z 25% rabatem.
To akurat nie jest trudne. A w komplecie z kanałami może wyjść jeszcze taniej, centrala jak i kanały + skrzynki i redukcje... i wszystko jest dopasowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m3/h przy 200Pa - Onyx i airpack podają wydajność przy takich właśnie oporach.

 

Osiąga 300m3/h przy 150Pa. Teraz zadajmy sobie pytanie, kiedy będziemy kręcić wentylację na te 300m3/h ? Pewnie w lecie, więc odpada opór rekuperatora. Natomiast w zimie zapewne będziemy w 99% pędzić wentylację na 100m3h. Przy 100m3/h wentylatory mają spręż 270Pa, więc uciągną i reku i GWC i całą instalację.

DV6224 airflow.jpg

Do tego wentylator sterowany jest PWM oraz zasilany na 24V. Moim skromnym zdaniem jest idealny do tego celu.

 

To sprawa laminarnego przepływu, przez kanaliki.

 

Przepływ laminarny jest mniej sprawny od turbulentnego, więc jakim cudem sprawność w RS160 rośnie ? Poza tym jakie wymiary ma 1 kanalik tego rekuperatora. Jaką grubość ma ścianka kanalika ? Czy wogóle RS160 określa minimalny przepływ powietrza przez wymiennik ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory z allegro zamówię sobie zaraz po świętach, bo teraz się nie da. Zobaczę co to warte i czy bardzo głośne. Najwyżej przydadzą się do czegoś innego.

 

Właśnie tak myślałem cenowo o tych nówkach i nie wiem skąd te ceny podawane przez Tomka. Wychodzi zatem na to, że za mniej niż 2500zł można zrobić całkiem sprawny reku tymi ręcami. Blachy to nie problem. Izolacja też. Grzałki mi nie potrzeba, bo będę robił GWC. Termometry jakieś cyfrowe za kilka złotych na ds18b20 i nie wiem jakie sterowanie. Najtaniej Arduino, ale boję się, że to długo nie pociągnie. Chociaż kosztuje 3 dychy z wysyłką i jakby go dać w osobnej obudowie... za stówkę można kupić 4 sztuki i mieć na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory z allegro zamówię sobie zaraz po świętach, bo teraz się nie da. Zobaczę co to warte i czy bardzo głośne. Najwyżej przydadzą się do czegoś innego.

 

 

Zamów już teraz, bo nie tylko Ty czytasz te forum ;)

 

Właśnie tak myślałem cenowo o tych nówkach i nie wiem skąd te ceny podawane przez Tomka. Wychodzi zatem na to, że za mniej niż 2500zł można zrobić całkiem sprawny reku tymi ręcami. Blachy to nie problem. Izolacja też. Grzałki mi nie potrzeba, bo będę robił GWC. Termometry jakieś cyfrowe za kilka złotych na ds18b20 i nie wiem jakie sterowanie. Najtaniej Arduino, ale boję się, że to długo nie pociągnie. Chociaż kosztuje 3 dychy z wysyłką i jakby go dać w osobnej obudowie... za stówkę można kupić 4 sztuki i mieć na zapas.

 

Lan kontroler - http://tinycontrol.ats.pl/pl/kontroler,lan-controller,167,363 Ma strowanie PWM, czujniki temperatur oraz wilgotności. Można nawet sterować przez Internet (posiada LAN) oraz przez smartfona (zrobili aplikację). Rejestruje też pomiary temperatur i exportuje na zewnętrzne, darmowe serwery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie obraża - zapomniał Pan dodać, że pewien pracownik PIB ITE w Radomiu jest pracownikiem jednego z producentów rekuperatorów !!

O jakiej zatem OBIEKTYWNEJ OCENIE chce Pan mówić?

Można jaśniej? O kogo chodzi. Kolejna kwestia, to nie piszemy o rekuperatorach a wymiennikach, tu producenci są zagraniczni. Trzy, gdy była taka sytuacja jak Pan raczył napisać, to wg. mnie uczciwy dla pracodawcy pracownik laboratorium, powinien polecić producentowi rekuperatorów najlepszy wymiennik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...