Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można jaśniej? O kogo chodzi. Kolejna kwestia, to nie piszemy o rekuperatorach a wymiennikach, tu producenci są zagraniczni. Trzy, gdy była taka sytuacja jak Pan raczył napisać, to wg. mnie uczciwy dla pracodawcy pracownik laboratorium, powinien polecić producentowi rekuperatorów najlepszy wymiennik.

 

Był Pan przecież przy badaniu i wie kto wykonywał testy (a sprawdza się nie wymienniki, lecz rekuperatory z tymi wymiennikami - a to różnica ! Wymienniki z modelu 160 były badane wielokroć !).

Wystarczy przypomnieć sobie nazwiska i sprawdzić w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zacząłeś....

Czy zna ktoś urządzenie, do którego można dopiąć ok. 30 czujników temperatur i przesyłać dane do komputera? Fajnie gdyby była możliwość podpięcia także czujników wilgotności...

A gdzie mają być te czujniki wilgotności? Poza tym i tak trzeba by wybrać czujnik priorytetowy, więc podłączanie więcej, byłoby sztuką dla sztuki i generowaniem kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był Pan przecież przy badaniu i wie kto wykonywał testy (a sprawdza się nie wymienniki, lecz rekuperatory z tymi wymiennikami - a to różnica ! Wymienniki z modelu 160 były badane wielokroć !).

Wystarczy przypomnieć sobie nazwiska i sprawdzić w necie.

Oczywiście, że byłem. Byłem także w Waawiijk kilkanaście lat temu, na prezentacji. Do dziś ma jeden z pierwszych egzemplarzy RS160... Były montowane w francuskich centralach Duolix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan często robi pomiary instalacji?

 

Nie po to producenci dają monogramy dla poszczególnych elementów systemu wentylacji, żeby robić instalację na 350Pa !. Jak spotykasz (a nie daj Boże wykonujesz) takie instalacje to tylko współczuć.

 

Kupiłem dwa i zobaczymy. Po co Ci aż 5 Bart3z?

 

bo mam chętnych na takie reku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli połówka na dwóch...

 

Serio chyba kupię tego klingenburga i coś podłubię przez zimę w ciepełku. Cóż w tym może być trudnego?

 

Ważne jest tylko to, żebyś dobrał odpowiedni wymiennik. Przestudiowałem troszkę ten temat i wybrałem GS-K25/400mm. Jeśli jednak nie będziesz schodził do 100m3/h, tylko ustawisz min. na 120m3/h to możesz brać GS-K 25/450mm. Tylko nie kupuj za dużego, bo przy niskich przepływach drastycznie spada sprawność. Klingenburg zaleca strumień z zakresu 0,5m/s - 2m/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę robił 100m3/h jako standard i ten wymiennik pasuje mi jak Tobie. Tylko wolę obudowę z blachy, a najwyżej do środka te płyty. Znajoma będzie ocieplała pianką poddasze, to może się załapię na darmowy wtrysk.:rolleyes:

 

Kiedy będziesz to robił, bo wydajesz się bieglejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli coś takiego:

http://botland.com.pl/moduly-glowne-i-zestawy-raspberry-pi/972-raspberry-pi-model-b-512mb-ram.html

lub

http://botland.com.pl/moduly-glowne-beaglebone/1505-beaglebone-black.html

 

Przez GPIO obawiam się błędów (z tego co kojarzę przypisuje się ręcznie każdy czujnik) - troszkę się tego obawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończymy projektować dom parterowy (będzie certyfikowany)

Czujniki temperatury zamontujemy w następujących miejscach:

- pod płytą fundamentową (pod styrodurem)

- na styrodurze

- w betonie

- w jastrychu

- w ścianie południowej pod strukturą

- w ścianie południowej pomiędzy styropianem, a murem

- w tynku wewnętrznym

- w ścianie północnej pod strukturą

- w ścianie północnej pomiędzy styropianem, a murem

- w warstwie ocieplenie stropu (od strony wewnętrznej)

- w warstwie ocieplenie stropu (od strony zewnętrznej na strychu)

- w warstwie ocieplenie stropu (w środku docieplenia)

- w systemie WM + GGWC - razem 6 sztuk

 

I moje pytanie:

- czy macie jakieś propozycje, gdzie przydałyby się dodatkowe czujniki?

Dom ma być małym "poligonem badawczym".

 

Dom będzie posiadał dwa niezależne sposoby ogrzewania:

- ogrzewanie podłogowe + PC gruntowa (polska w bardzo rozsądnej cenie) - PC załatwi temat CWU

- ogrzewanie kablami grzewczymi

 

Oba systemy w pełni opomiarowane.

 

Jeśli ktoś ma sugestie, propozycje chętnie wysłuchamy.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piachu pod domem trzeba dać:

 

- na rogu, metr od rogu, dwa metry od rogu, trzy metry od rogu, na głębokościach 25cm, 50cm, 75cm, 100cm (16 czujników)

- analogicznie na środku ściany (16 czujników),

- w centrum domu na podanych głębokościach (4 czujniki),

- w połowie odległości od centrum do środka ściany zewnętrznej (4 czujniki),

- w połowie odległości od powyższych czujników do środka ściany zewnętrznej (4 czujniki),

- w połowie odległości od centrum do rogu (4 czujniki),

- w połowie odległości od powyższych czujników do rogu (4 czujniki).

 

To taka podstawa - w tym wątku to jest najważniejsze. Ważniejsze nawet niż czujniki temperatury wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...