Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W pełni zamieszkały.

No to współczuję i życzę konsekwencji w odczytywaniu tych wszystkich danych,ja mam może 2% tego co Ty mieszkam dopiero 3 miesiące i już zaczyna mi to zwisać,najważniejsze dla mnie to że jest ciepło,ciepła woda,na głowę nie kapie,a sądząc po wskazaniach licznika energetyka komornika na mnie

nie naśle:yes:Mimo wszystko życzę powodzenia,i opisywania wyników ja niestety jestem zbyt leniwy:x,i nie mam aż tyle czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przede wszystkim temperatury.

Systemy grzewcze (zdublowane x 3)

 

I to nie ja :-)

Tylko firma w której pracuję.

 

Unia sianko dała i trzeba było coś wymyślić :)

 

Żeby to dobrze zrobić to należałoby zrobić 3 identyczne domy z różnymi systemami grzewczymi. Nie wiem jakie wnioski wyciągniecie z pomiarów 3 systemów grzewczych w tym samym domu. Najciekawsze będą jednak temp. gruntu pod i wokoło domu, bo tutaj najtrudniej cokolwiek wyliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też napisałem;

Co prawda jeszcze za wcześnie na wnioski końcowe.:)

 

Sam jestem ciekaw jak to będzie u ciebie jak temperatury zewn. będą utrzymywać się w okolicach -7oC do -10oC przez tydzień. Masz jedną z lepszych pomp ciepła p-p jakie są na rynku. Sam byłem mocno zainteresowany tym modelem. Trzymam kciuki, aby jednak te kable nie były Ci potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów hop. Jeszcze zima się nie zaczęła. Dopiero późna jesień. W pasywniakach dopiero kapcie zakładają. Do włączenia ogrzewania jeszcze nie pora :)

 

Przeginasz. Jest teraz -9oC i musisz mieć ogrzewanie . Obiad skończyłeś o 15-tej. Chodzisz w ciuchach więc nie emitujesz 80-100Wh.

U mie leci teraz w podłogę 4L/min 28/23oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie ma Pan czujników w podłodze w każdym pomieszczeniu?

Co do wilgotności... należy zmniejszyć wentylację do 20, maksymalnie 30m3/h na osobę .

Szanowny Panie Tomaszu i kto to mówi komfort,komfort,i jeszcze raz komfort mam czujniki w każdym pomieszczeniu,ale za za przeproszeniem wielkie G obchodzi mnie temp.podłogi (do chwili gdy mnie w nogi nie parzy,co mi raczej nie grozi gdyż czujniki mam ustawione na max.25st.lub nie przymarzam do niej co już tak pewne nie jest gdyż nie da się ustawić temp. minimalnej) dla mnie liczy się temp.odczuwalna w pomieszczeniu i równie wielkie G obchodzi mnie co pokazuje termometr,jak pokazuje 22 a mi jest za zimno,to pyk pilotem klimę na 23,a jak pokazuje 20 a mi za gorąco to pyk na 19 i przypominam u mnie akumulacji brak,dlatego też reakcja na zmianę temp.prawie natychmiastowa.WM 100m3/h 3 osoby czli jakieś 33,3333333333 m3/h no tu chyba przesadziłem:lol2:

A teraz niech Pan ogłosi prawdę objawioną jak ustawić temp.pomieszczenia np.22st. czujnikiem podłogowym bez czujników pogodowych,danych z NASA,stacji kosmicznych i wróżki zębuszki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw jak to będzie u ciebie jak temperatury zewn. będą utrzymywać się w okolicach -7oC do -10oC przez tydzień. Masz jedną z lepszych pomp ciepła p-p jakie są na rynku. Sam byłem mocno zainteresowany tym modelem. Trzymam kciuki, aby jednak te kable nie były Ci potrzebne.

Tak jak mówiłem to dopiero początek,ale już się mi widzi żem walnął babola,nic poczekamy zobaczymy,wnioski wyciągniemy.

A korcił mnie multi split,że o kanałówce nie wspomnę.

Edytowane przez 1964as
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Tomaszu i kto to mówi komfort,komfort,i jeszcze raz komfort mam czujniki w każdym pomieszczeniu,ale za za przeproszeniem wielkie G obchodzi mnie temp.podłogi (do chwili gdy mnie w nogi nie parzy,co mi raczej nie grozi gdyż czujniki mam ustawione na max.25st.lub nie przymarzam do niej co już tak pewne nie jest gdyż nie da się ustawić temp. minimalnej) dla mnie liczy się temp.odczuwalna w pomieszczeniu i równie wielkie G obchodzi mnie co pokazuje termometr,jak pokazuje 22 a mi jest za zimno,to pyk pilotem klimę na 23,a jak pokazuje 20 a mi za gorąco to pyk na 19 i przypominam u mnie akumulacji brak,dlatego też reakcja na zmianę temp.prawie natychmiastowa.

 

"Teoria wentylacji" by Swegon opisuje poziomy komfortu cieplnego. Najwyższy poziom TQ1 określa:

- temp. powietrza w zimie: 21oC - 23oC

- temp. powietrza w lecie: 23,5oC - 25,5oC

- temp. podłogi: 22oC a 26oC, przy czym 24oC wskazuje się jako optymalną

choć wg BFS 1988:18 najniższą dopuszczalną temp. może być nawet i 16oC

 

Jak widać tolerancja temp. podłogi jest nieco większa niż powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Tomaszu i kto to mówi komfort,komfort,i jeszcze raz komfort mam czujniki w każdym pomieszczeniu,ale za za przeproszeniem wielkie G obchodzi mnie temp.podłogi (do chwili gdy mnie w nogi nie parzy,co mi raczej nie grozi gdyż czujniki mam ustawione na max.25st.lub nie przymarzam do niej co już tak pewne nie jest gdyż nie da się ustawić temp. minimalnej) dla mnie liczy się temp.odczuwalna w pomieszczeniu i równie wielkie G obchodzi mnie co pokazuje termometr,jak pokazuje 22 a mi jest za zimno,to pyk pilotem klimę na 23,a jak pokazuje 20 a mi za gorąco to pyk na 19 i przypominam u mnie akumulacji brak,dlatego też reakcja na zmianę temp.prawie natychmiastowa.WM 100m3/h 3 osoby czli jakieś 33,3333333333 m3/h no tu chyba przesadziłem:lol2:

A teraz niech Pan ogłosi prawdę objawioną jak ustawić temp.pomieszczenia np.22st. czujnikiem podłogowym bez czujników pogodowych,danych z NASA,stacji kosmicznych i wróżki zębuszki

Termostat pilnuje dokladnie temperatury, najlepij ustawić 22, 23 st.

Grzanie klimatyzacja jest mało precyzyjne, Poza tym mogą przyjść wieksze mrozy.

Podstawowym objawem zbyt silnej wentylacji jest za sucho. Pan ustawi 70 czy 80m3\h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taką klimkę i poważnie myślę nad zakupem:

 

http://slick.com.pl/index.php?route=product/product&path=65&product_id=514

 

Firma dobra, moc grzewcza max. 3,2kW, praca do -15stC.

 

Mój dom ma 128m2 i niechby zużył na ogrzewanie nawet 5000 kWh, to przy 150 dniach daje 33,3 kWh dziennie przy średniej temperaturze zewnętrznej 0stC. Przy tych minimalnych -15stC zapotrzebowanie wzrośnie niechby dwukrotnie, to jest 66,6 kWh, czyli potrzebna moc 2,77kW.

Takiej mocy ta pompa nie odda, ale te warunki są skrajne i w praktyce występują kilka dni w roku. Chyba się skuszę. Jak myślicie - warto?

 

Inna opcja to ten LG Split ultra mega coś tam zamknąć w pudło i dać dodatkowy wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat pilnuje dokladnie temperatury, najlepij ustawić 22, 23 st.

Grzanie klimatyzacja jest mało precyzyjne, Poza tym mogą przyjść wieksze mrozy.

Podstawowym objawem zbyt silnej wentylacji jest za sucho. Pan ustawi 70 czy 80m3\h

 

Ostatniego zdania nijak nie pojmuję . Pan jako wykonawca musi trzymać się litery prawa. Prawo a właściwie PN mówi : 50m3/h-łazienka ,30m-70m3/h kuchnia (w zależności czy elektryczna czy gazowa),pokój 30m3/h/.

W domu dwie łazienki,kuchnia i trzy pokoje .Wychodzi,że min. to 220m3/h zgodnie z PN .

Pan tymczasem namawia na 70m3/h .

Dziwne. Z jednej strony namawia Pan do łamania zasad wyznaczonych przez PN z drugiej strony bezwzględnie trzyma się przepisów w przypadku GWC.

Wygląda na to,że Pan przestrzega tych zaleceń,które nie kolidują z Pana interesami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat pilnuje dokladnie temperatury, najlepij ustawić 22, 23 st.

Grzanie klimatyzacja jest mało precyzyjne, Poza tym mogą przyjść wieksze mrozy.

Podstawowym objawem zbyt silnej wentylacji jest za sucho. Pan ustawi 70 czy 80m3\h

Twierdzi Pan,że jak ustawię temp. podłogi na dajmy na to 22st.to bez względu na to czy na zewnątrz -10st.czy +10st.temp.w pomieszczeniu będzie stała

+-1st.,że o 0,1 nie wspomnę;).Zaczynam eksperyment ustawiłem czujnik temp.podłogi na 22st.

Co do wentylacji to producent wymyślił,że poniżej 100m3/h nie zejdę no chyba że może zrobić to instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...