Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

ścienne ogrzewanie łazienki.

Ponieważ w łazience jest wentylacja "z dołu do góry" nie ma najmniejszego sensu montować grzejni konwekcyjne czy drabinkowe. Natomiast działające grzejniki łazienkowe ( z nawiewem ciepłego powietrza w dół) są albo brzydkie 9180df194d59653840dc6242415261c7.jpg27017818.jpg Albo dość drogie: 2014-seche-serviettes-atlantic-doris-pte.jpgdoris_rys_techniczny.jpg, Dla tych, co chcą taniej a więcej we własnym zakresie, mogę polecić aktywne grzejniki drabinkowe.

W dowolnie wykonane poprzeczki z rurki (od spodu otwory ) Sunerzha-grzejnik-lazienkowy-Furore-558x575-zloty-elektryczny.jpg Czy ze zwiniętej blachy, ze szczeliną od dołu wprowadzamy kable samoregulujący EM2-XR lub HWAT i podłączamy do rurek odpowiedni wentylatorek oraz dwa wyłączniki - wentylatora i grzałki. Można też pokusić się o założenie zamiast wyłączników timerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rzucę temat do przedyskutowania:

 

Czy ściany wewnętrzne, działówki w domu pasywnym powinny być ścinami izolującymi ciepło (np. płyty GK a pomiędzy wełna), czy jednak powinny być przewodnikami typu SILKA, cegła czy beton ? Jak izolacja temperaturowa pomieszczeń w domu pasywnym wpływa na ewentualne oszczędności czy komfort ?

 

Czy takie izolowanie termiczne pomieszczeń w ogóle ma sens w domu w którym działa typowa WM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie izolowanie termiczne pomieszczeń w ogóle ma sens w domu w którym działa typowa WM ?

Nie wiem czy to ma sens,wiem tylko co mam u siebie czyli ściany wewnętrzne 10 cm. wełny drzewnej i jedno pomieszczenie w którym kable były wyłączone,a temp.o +-2 st.niższa niż w pozostałych pomieszczeniach.Raczej obstawałbym przy izolacji akustycznej niż termicznej,ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym domu (0.08W/m2xK podłoga ściana dach - koniec lat 90-tych) Dom nad Pilicą.jpg projekt APOarchitekci po obu stronach przedpokoju są jakby dwa mieszkania 3-pokojowe z łazienką. Gdy już dzieci się wyprowadziły i nie ma gości, kable trzymają tam 10 st.C i wełna w ścianach działowych bardzo dobrze się sprawdza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że izolacja termiczna może mieć jaki-taki sens pomiędzy pomieszczeniami o zupełnie różnych temperaturach, czyli pomiędzy garażem a domem. W przypadku łazienki 26st i reszty 20 stopni mamy grzanie przez taką ścianę na poziomie max nawet 500W w ekstremalnych warunkach, ale jak długo potrzeba ci tyle w łazience? Niechby i godzinę dziennie, to musisz dodatkowo zużyć 0,5 kWh w łazience, które "niepotrzebnie" rozejdą się po domu.

 

Myślę, że izolowanie łazienki i konieczność wstawienia drzwi pasywnych w tym miejscu mało mają wspólnego z mądrością. O innych pomieszczeniach nawet nie wspomnę.

 

p.s. Nie mają tych polecanych przez Ciebie wentylatorów (158 Euro/szt, 7-9 tygodni, konieczność zamówienia 10 szt.)

p.s.2 Ale może ma sens wyłożenie łazienki od środka izolacją, żeby ściany nie odbierały tego chwilowego ciepła? Tylko nie można dawać płytek...

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna w takiej ściance pełni zupełnie inną rolę niż izolacja termiczna. Ona jest tylko dodatkiem ( w gratisie) do roli którą pełni.

 

Tak, wiem. Ale pod kątem akustyki np. SILKA jest lepszym materiałem od GK z wełną. Zatem jakie są plusy zabudowy GK ?

 

Myślę, że izolacja termiczna może mieć jaki-taki sens pomiędzy pomieszczeniami o zupełnie różnych temperaturach, czyli pomiędzy garażem a domem. W przypadku łazienki 26st i reszty 20 stopni mamy grzanie przez taką ścianę na poziomie max nawet 500W w ekstremalnych warunkach, ale jak długo potrzeba ci tyle w łazience? Niechby i godzinę dziennie, to musisz dodatkowo zużyć 0,5 kWh w łazience, które "niepotrzebnie" rozejdą się po domu.

 

Ciepło wypromieniowane przez cieplejszą ścianę łazienki i tak zostanie spożytkowane w innych pomieszczeniach. Po prostu mniej ogrzewania pójdzie wtedy na pokoje. A podgrzane powietrze i tak wróci do łazienki wraz z wentylacją. Chyba nie ma sensu izolować pomieszczeń w domu pasywnym.

 

Myślę, że izolowanie łazienki i konieczność wstawienia drzwi pasywnych w tym miejscu mało mają wspólnego z mądrością. O innych pomieszczeniach nawet nie wspomnę.

 

A może jednak warto tak wykonać choćby spiżarkę, czy pomieszczenie gospodarcze/techniczne ?

 

p.s. Nie mają tych polecanych przez Ciebie wentylatorów (158 Euro/szt, 7-9 tygodni, konieczność zamówienia 10 szt.)

 

Ja rozmawiałem z Piotrem Śniatowskim. Potwierdzam, że K3G 220 nie mają na magazynie w Warszawie i trzeba zebrać zamówienie na 10szt., żeby to sprowadzili. Ale cenę mam 136 euro (przy zamówieniu tych 10szt.) Ja jednak najpierw wypróbuje te DV6224. Jeśli się nie spiszą, wówczas będę kombinował jak zakupić te K3G 220. A, że mam inne reku do zrobienia to pewnie ze 4 - 6 sztuk ja sam bym zamówił.

 

Izolowanie termiczne pozwala na nienagrzewanie pomieszczeń przez ściany. WM, która nawiewa do pomieszczeń, nie może przenosić do nich żadnej energii bo jak.

 

Do łazienki i spiżarki przenosi. Do sypialnie nie, chyba, że tak jak wcześniej pisałem wykona się w niej wywiew.

 

We wszystkich ścianach mam wełnę, poza tym, że wygłusza to pewnie izoluje lepiej niż lita ściana bo zimą bez problemu utrzymuję ~19*C a latem ~21*C, gdy w pozostałych jest ~3*C więcej. Oczywiście WM nawiewa więc do sypialni też zawsze chłodniejsze powietrze.

 

Co zatem lepsze - akumulacja w ścianach działowych, czy jednak izolacja termiczna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym domu (0.08W/m2xK podłoga ściana dach - koniec lat 90-tych) [ATTACH=CONFIG]296137[/ATTACH] projekt APOarchitekci po obu stronach przedpokoju są jakby dwa mieszkania 3-pokojowe z łazienką. Gdy już dzieci się wyprowadziły i nie ma gości, kable trzymają tam 10 st.C i wełna w ścianach działowych bardzo dobrze się sprawdza.
O! Mój ulubiony obrazek! Konia z rzędem temu co dostrzeże tam jakiekolwiek szczegóły. Nasz montero-sklepikarz robi co może by było wesoło. Dawaj misiu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Mój ulubiony obrazek! Konia z rzędem temu co dostrzeże tam jakiekolwiek szczegóły. Nasz montero-sklepikarz robi co może by było wesoło. Dawaj misiu!

Przecież Brzęczkowski sam tam ledwo co widzi., pisząc, że są tam "jakby' dwa mieszkania. A właściwie to nie wie czy jest jedno, czy są dwa mieszkania.

A tak naprawdę to w realu nie ma tego domu bo to ten pływający na tereny zalewowe.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem wentylatory K3G 190 RC 05-03. Będą zaraz po nowym roku.

 

Zastanawiam się nad tymi Klingenburgami GS-K 366/250. Cena 96Euro i chyba najlepsza sprawność. Bart3z - ty sugerowałeś GS-K 25/350, ale jest droższy (107Euro), większy i trzeba większą obudowę. Zalety to spadek ciśnienia mniejszy o 7 Pa i temperatura na nawiewie wyższa o 0,1stC. Chyba nie warto.

 

Oryginalny Alres MSR-14 to 750 netto, a kolorowy MSR-20 to 850 netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem wentylatory K3G 190 RC 05-03. Będą zaraz po nowym roku.

 

Widzę, że niecierpliwy jesteś :) Daj znać jaka bedzie różnica względem tych DV6224.

 

Zastanawiam się nad tymi Klingenburgami GS-K 366/250. Cena 96Euro i chyba najlepsza sprawność. Bart3z - ty sugerowałeś GS-K 25/350, ale jest droższy (107Euro), większy i trzeba większą obudowę. Zalety to spadek ciśnienia mniejszy o 7 Pa i temperatura na nawiewie wyższa o 0,1stC. Chyba nie warto.

 

JA sugerowałem GS-K 25/400. GS-K 366/250 ma znacznie wyższe opory.

Ale nie sprawdzaj oporów przy 100m3/h, tylko przy maksymalnym strumieniu jaki chcesz przepuścić przez reku, czyli np. 300m3/h. Wtedy wyjdą Ci duże różnice i te wartości są istotne.

 

EDIT: Co do ceny, to jeśli mieszkałbyś w tym samym mieście to pewnie też miałbyś nieco lepsze "przywileje" ;)

 

Oryginalny Alres MSR-14 to 750 netto, a kolorowy MSR-20 to 850 netto.

 

Drogo ...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest JEDNA, wszystko trafia do JEDNEGO wymiennika, odbiór jest z JEDNEGO wymiennika.

Średnio rozgarnięte dziecko to pojmuje tylko nie nydar:D

 

Czyli moja koncepcja:D.A do czego to ciepło wykorzystasz to wolna wola.Choć z istniejących miejscowych ,,odzyskiwaczy" wynika,że łżesz jak pies :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest JEDNA, wszystko trafia do JEDNEGO wymiennika, odbiór jest z JEDNEGO wymiennika.

Średnio rozgarnięte dziecko to pojmuje tylko nie nydar:D

 

Ale prysznic jest najważniejszy. Reszta ma mały udział w zyskach. Pralka nie pobiera czystej wody jak zrzuca zużytą. To samo zmywarka. Zwykłe mycie rąk, zębów itp. czynności też odzysku nie realizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...