Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kol.kszhu proponuje zaangażowanie środków finansowych na odzysk z prysznica. Przeciętny dom zużywa ...m 3 ciepłej wody 30-20oC. Tego gościa należy się bać. Znaczy pomysłów. GWC pod chałupą wystarczy.

 

Ja nie dość, że GWC zrobiłem pod domem (chociaż jest on metr wgłąb pospółki) to jeszcze WWS (wymiennik wody szarej) tam wpakowałem :)

 

Zrobiłeś zbiornik o określonej pojemności, zrzucasz do niego ciepłą a potem pobierasz podgrzaną zimną. Czy ona zostanie pobrana do bojlera, zmywarki czy pralki nie ma znaczenia. Z pralką jest jednak inny problem - są programy, które potrzebują zimnej do płukania.

 

Ale proponowałeś, żeby w środek wpakować pustą rurkę (np. fi 200), żeby zapewnić lepszą, przeciwprądową wymianę ciepła przy kąpieli prysznicowej. I zgadzam się z tym, że w takiej sytuacji będzie szybsza wymiana. W pozostałych przypadkach warto tej pustej rury tam nie pakować, aby wykorzystać pojemność wymiennika. Jak to pogodzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie rozumiesz, że do tego może spływać zużyta szara z dowolnej ilości źródeł?

U mnie będzie spływać ze wszystkich poza pralką (ecobuble pracuje w 15*C) oraz zmywarką (ma swój wymiennik, zrzuca wychłodzoną i bierze tylko 11l/cykl).

 

Za wiele źródeł Ci nie pozostaje :)

W twoim przypadku zastanowiłbym się, że jest sens robić taki centralny zrzut. Chyba, że chciałbyś wykorzystać wodę zrzutową do kibelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś. Noc rodzina idzie się myć. Idą spać Co wyciekło to wyciekło. Do wykorzystania rano,o ile coś zostanie.

 

Ale co ma zostać ? Podstawowym zadaniem takiego wymiennika jest podgrzanie wody wodociągowej wpadającej do zasobnika w czasie rzeczywistym. Po skończonej kąpieli za wiele tam ciepła nie zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to ,znaczy tak ograniczony, kombinujcie chłopaki tylko uwaga na pomysły kszhu,bo jakby...... No ale można.:D

Problem polega na tym ,że wy kombinujecie,nie wiecie ile to da ,coś na zasadzie,chciała bym a boję się,a ja to mam i wiem :).

Bez obrazy kszhu ale twoje pomysły porażają nonsensem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś przegrywał na argumenty? O czym piszesz?

Szare ścieki jest problem w sensie energetycznym bo pomijane. To kupa energii Że się nie lubimy nie oznacza,że musisz na siłę wymyślać bzdurne wykorzystanie,tylko na zasadzie kontra . Efektywne wykorzystanie jest wtedy gdy natychmiastowe. A to tylko przy wykorzystaniu dla powietrza. Fakt. Rekuperator p-p wtedy bez sensu,ale cóż, nowe idzie. Zużyte powietrze do Peltierów z COP-em i dzięki swoim właściwościom tak do +0,5oC ,bez lodu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma moc 6kW i chyba to za mało.

 

Ja to liczę tak:

 

Wewnątrz wymiennika jest woda, która napływa do bojlera. Zakładam, że wylot wtórny z tego rekuperatora będzie podłączony do bojlera, żeby się nie ograniczać do jednego odbiornika.

 

W warunkach zimowych mamy:

 

- temp. wody zimnej +5stC,

- temp. CWU +60stC,

 

Skoro z kranu płynie mieszanina o temp. + 37stC, to znaczy, że potrzeba do tego 42% zimnej i 58% ciepłej. Zużywamy 10L/minutę mieszaniny, więc z bojlera ubywa 0,58*10=5,8L/min CWU.

 

Te 5,8L w ciągu minuty musi się ogrzać o 32K żeby wykorzystać wymiennik w 100%, co oznacza 5,8*4200*32= 779 520 J = 0,2165kWh konieczne do przeniesienia w ciągu minuty, czyli 0,2165*60= 12,99kWh w ciągu godziny.

 

Konieczna moc wymiennika 13kW! Na tym etapie mamy maksymalną sprawność 58%

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

Aby stworzyć wymiennik, który przeniesie tę moc, oprócz komory pierwotnej na szarą wodę o pojemności 10L, będziemy potrzebować wężownicę. Wężownica z miedzi będzie dobra - wieczna i sprawna, więc taką wybieram.

 

Powszechnie dostępne są rurki miedziane fi 22x1, czyli fi 22 po zewnątrz, fi 20 w środku, czyli średnio fi 21.

 

Objętość 1m takiej rury miedzianej to w środku 0,314L. W ciągu minuty musi tamtędy przepłynąć jednak aż 5,8L, czyli mamy 18,5 wymiany w ciągu minuty. Zatem dla długości 18,5m 0,314L wody ma 1 minutę na ogrzanie się o 32K. Do tego potrzeba energii 0,01172kWh, czyli 0,7kW mocy grzałki. Jednak grzejemy 5,8L w ciągu minuty, więc potrzebujemy 18,5x większą moc, czyli 12,95kW [ta zbieżność nie jest przypadkowa :cool:]

____________________________________________________________________________________________________________

 

Powierzchnia 1m długości takiej rurki to A=21*3,14*1000= 65 940mm2 = 0,06594m2

Współczynnik lambda dla miedzi to minimum 370W/mk, więc taki przyjmuję.

Grubość ścianki to g=0,001m, więc U=lambda/g=370/0,001=370 000 W/m2*K (!)

Średnia różnica temperatur po obu stronach wymiennika to dTs=37-5/2=16K

 

Zatem 1mb takiej rury miedzianej w tych warunkach może przenieść moc P=U*A*dTs=370 000 * 0,06594 * 16 = 390 364,8W = 390kW [dużo]

 

Miedź nie jest ŻADNYM ograniczeniem.

___________________________________________________________________________________________________________

 

Czyli dochodzimy do wniosku, że potrzeba 18,5m rurki miedzianej fi 22, żeby odzyskać wszystko co się da w idealnych warunkach i uzyskać sprawność 58%. Problemem jest konieczność dosyć ciasnego dopasowania wody pierwotnej (ścieków) do zewnętrznej powierzchni wężownicy, żeby wymiana była sprawna. Przy tym trzeba zostawić światło dla odpływu żeby wymiennik się nie zatkał, więc sprawność wymiany oceniam na znacznie mniej niż pół - może 1/3. Zatem trzeba wężownicę wydłużyć trzykrotnie - do 55,5mb.

 

W handlu dostępne są zwoje 25mb, więc trzeba użyć dwóch, co kosztuje 1100zł. Można użyć tańszych rur - prawdopodobnie nawet PEX by się nadał, ale o tej samej średnicy wewnętrznej (25x2,5) Gdyby tak, to użycie 55,5mb PEXA to koszt 55,5*5,20zł = 288,60zł

 

Za pomocą sprężyny można to nawinąć na wałek fi 200. Bez sprężyny fi 400.

 

Zakładam, że bez sprężyny, więc robimy taki wałek fi 400, nawijamy luźno wężownicę zostawiając odstępy o szerokości 1/2 średnicy rury PEX i tym sposobem każde 0,4*3,14= 1,256mb wężownicy zajmuje 32,5mm wysokości na wałku. Mamy 55,5mb, więc potrzebujemy szpuli o wysokości 1,43mb. To niepraktyczne, więc należałoby jednak zrobić wałek fi 800 i wysokość wyjdzie 700mm. Całkiem sensowny rozmiar.

 

Mamy zatem wałek o objętości 351L i nawiniętą na niego wężownicę fi 25x55,5mb o objętości 27L, a wody omywającej tę wężownicę ma być 10L. Razem mamy 388L przy wysokości 700mm, czyli potrzebna średnica zewnętrznego płaszcza to 840mm wewnątrz.

 

Całość robimy z nierdzewki na kształt karuzeli do waty cukrowej, na wewnętrzną szpulę nawijamy PEX, wodę pierwotną doprowadzamy dołem, a przelew zbieramy w rynienkę i do ścieku.

 

 

EASY:popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymiennika pobierasz w stosunku 1:1 czyli również 10l/min. i z tego niech będzie, że 5,8l trafia do bojlera a 4,2l do odbiornika (np. prysznic) poprzez trójdrożny termostatyczny zawór mieszający.

 

Dobre. Ale trzeba wtedy 100mb PEXa za 520zł i większą "karuzelę". Ale naprawdę dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to ,znaczy tak ograniczony, kombinujcie chłopaki tylko uwaga na pomysły kszhu,bo jakby...... No ale można.:D

Problem polega na tym ,że wy kombinujecie,nie wiecie ile to da ,coś na zasadzie,chciała bym a boję się,a ja to mam i wiem :).

Bez obrazy kszhu ale twoje pomysły porażają nonsensem :)

 

Dziś rekuperator można zrobić za około 1k.

Więc to co masz u siebie, można zmodyfikować.

Nadwyżkę energii użyć do podgrzania powietrza przed reku w czasie mrozu.

Reszta według kszhu z zaworem 3d, lub koncepcją Przemka.

W sumie można stworzyć prom kosmiczny za duże $

Trzeba iść w jednym kierunku ograniczając nakłady.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szare ścieki do dobro okresowe .Nawet przewidywalne kiedy nastąpi . Powietrze to dobro ciągłe .Potrzebne ze względów fizjologicznych. No ale można n a przekór

 

Wylot z reku dam pompie ciepła na pożarcie. Prawdopodobnie nic lepszego nie da się z tym zrobić. Boję się trochę o zamarzanie kondensatu, boakie powietrze ma sporą wilgotność, ale czym jest 100m3/h wobec potrzebnych 700?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro za 1k zrobiłem rekuperator który odzyskuje mi 90% temperatury to szkoda bawić się w RSŚ'a do powietrza. Niech ten WSS kosztuje 400zł i odzyska mi 100zł rocznie to czy nie warto ?

Sumarycznie taki układ będzie bardziej efektywny niż RSŚ do powietrza. W sumie to sam reku będzie bardziej efektywny niż RSŚ ;) A przy reku + GWC dalej mam mnóstwo energii na wylocie (120m3/h o temp. 8oC i wilgotności 95% ;) ) Dla pompy idealne powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wymiennik Barta.

U siebie mam piwnicę, w najgorszym wypadku mogę ją podgrzewać takim baniakiem.

Bardziej ciekawi mnie koncepcja rozprowadzenia kanałów na poddaszu do klimy z grzaniem.

Na skosach będzie wełna (obijam się, stelaże gotowe od początku października), jednak jętki, to grafitowy styro zakupiony, czeka na swoją kolej

Parter niestety nie da rady. Za nisko, 2,5m na gotowo.

Góra ma 2,4m, ale mogę coś wyrzeźbić w styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot z reku dam pompie ciepła na pożarcie. Prawdopodobnie nic lepszego nie da się z tym zrobić. Boję się trochę o zamarzanie kondensatu, boakie powietrze ma sporą wilgotność, ale czym jest 100m3/h wobec potrzebnych 700?

 

Przeanalizuj to pod względem energetycznym .Po reku nadal sporo wody. Woda to zwiększony defrost. .Defrost zeżre potencjalną korzyść.Sens żaden . W 100m3 jest sporo dodatkowej wilgoci.Policz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kiepskie rozwiązanie ponieważ styro nie jest szczelne a chłodzenie tymi kanałami może powodować wykraplanie się, przecieki, zawilgocenie styro. To już lepiej kup zwykłe blaszane kanały prostokątne i wpasuj w te styro.

 

Nic się nie wykropli. Nie ma takich warunków.

A szczelność można poprawić smarując wycięte kanały folią w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kiepskie rozwiązanie ponieważ styro nie jest szczelne a chłodzenie tymi kanałami może powodować wykraplanie się, przecieki, zawilgocenie styro. To już lepiej kup zwykłe blaszane kanały prostokątne i wpasuj w te styro.

 

VS 40cm -czy 30cm styro pod fundamentem,bez folii. Robi się ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...