Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

1/7 ale czym chłodniej tym więcej powietrza jednostka zewn. przemłóci więc i relacja korzystniejsza. Poza tym spadek temp. na wymienniku też nie jest gigantyczny więc nie bałbym się o szronienie.

Tyle, że ja nie robię GWC bo nie widzę potrzeby.

 

Ja też nie wiem czy zrobię - okaże się. W sumie podgrzewając powietrze nagrzewnicą pierwotną mamy wyższą temperaturę na wyrzutni, a wyrzutnia będzie skierowana na PC, więc chyba nie ma sensu to GWC.

 

Przecież przemiana fazowa to jest moc !

 

No oby bez szronienia. Qubic narzekał na sporą wilgotność, ale jakoś nie wpływała znacząco na powietrzną PC, tylko na Julę. Jest szansa na sukces.

 

Bardziej ciekawi mnie koncepcja rozprowadzenia kanałów na poddaszu do klimy z grzaniem.

 

Też myślałem o kanałach od klimy na poddaszu (mam nieużytkowe), ale na lepsza będzie ciepła kratka przy podłodze. Dlatego sprowadzę tylko powietrze z Samsunga rurą fi 250 do podłogi i dalej rury w styropianie. Mam mieć 30cm, więc się zmieszczą.

Planuje jeszcze podłączyć kominek pod te kanały trójnikiem i przepustnicą i do tego wentylator (ten za 9,99zł), a WM zrobić zupełnie osobno. Wydaje mi się to łatwiejsze, sprawniejsze i bardziej niezawodne, a przy tym nie spalę wymiennika reku powietrzem z kominka.

 

Przeanalizuj to pod względem energetycznym .Po reku nadal sporo wody. Woda to zwiększony defrost. .Defrost zeżre potencjalną korzyść.Sens żaden . W 100m3 jest sporo dodatkowej wilgoci.Policz.

 

Takie powietrze po reku ma z 5 stopni i niechby nawet 100% wilgoci. Wybełtane z tym suchutkim z zewnątrz będzie tylko delikatnie wilgotne. Wydaje się sensownym być rozwiązanie więc takież.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

90% przy -10 i 100% przy +5 to jednak różnica .Ale skoro Panowie myślą inaczej to słowami TB trzymam kciuki.Może siłą woli uda się fizykę nadgiąć:)

 

Strumień A _____Strumień B

100m3/h_______600m3/h

+5stC_________0stC

100% RH______80% RH

 

:stirthepot:

 

Zamarznie :-?

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciepłego kanału latem wrzucasz zimne powietrze z klimatyzatora.

 

Wypuszczane powietrze z klimatyzatora ma zapewne z 10oC i blisko 100% wilgotności. Aby doszło do kondensacji, musiałbyś te powietrze jeszcze mocniej schłodzić. Jak chcesz to zrobić w kanałach nawiewnych wentylacji ?

 

Dlatego my będziemy wpasowywać w styro kanały, zawsze to bezpieczniej a i opory mniejsze. Nie wiem czy te paćkanie i rzeźbienie będzie dużo tańsze i szybsze kiedy te kanały blaszane są bardzo tanie a wiele ich nie trzeba.

 

Sądzę, że wklejanie kanałów w styro to też sporo roboty.

W tym przypadku nie ma co dyskutować. Przerobię temat to się podziele info jak poszło.

 

A co do powietrza za requ w porównaniu do zewnętrznego to ledwie ~5*C różnicy (http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/index.php) - wiele więcej wilgoci się tym nie przeniesie więc martwić się nie ma czym.

 

Przy -5oC będzie 3x mniej wody w powietrzu niż przy +8oC i 95% wilgotności powietrza wyrzucanego z reku. A wiadome jest, że to wilgoć jest transmiterem energii. Faktem jest też to, że 100m3/h w stosunku do 1800m3/h jakie mieli jednostka zewnętrzna to jak kropla w morzu. Ale moc drzemie w kondensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WP_20141121_08_59_34_Pro.jpg Pod 40 cm styropianu (120m2), już jest +6 na środku i +3 od wewnątrz pionowej opaski przeciwysadzeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie takiej mieszanki - z tego schematu wynika różnica ~5*C pomiędzy czerpnią zewnętrzną a wyrzutnią na zewnątrz.

Tyle, że w ogóle po co to analizować jak tego powietrza dla pompy o rząd wielkości za mało i jest ono już bardzo wysycone z energii.

 

Nie ma sensu analizować. Po prostu będę miał jednostkę zewnętrzną na poddaszu, a wyjście na wyrzutnię też będzie przechodzić przez poddasze. Zatem po prostu podłożę wylot pod nos pompy ciepła i sprawa załatwiona. Coś zawsze da, a nie kosztuje nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu analizować. Po prostu będę miał jednostkę zewnętrzną na poddaszu, a wyjście na wyrzutnię też będzie przechodzić przez poddasze. Zatem po prostu podłożę wylot pod nos pompy ciepła i sprawa załatwiona. Coś zawsze da, a nie kosztuje nic.
Da? Tyle że przestanie pracować pompa ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bąbel ciepła pod domem się utrzymuje. A miało jakoby wychłodzić się błyskawicznie, bo grunt tak dobrze odbiera ciepło. Praktyczne zaprzeczenie teorii Brzęczkowskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da? Tyle że przestanie pracować pompa ciepła.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212810-Pompa-ciep%C5%82a-JULA&p=6677899&viewfull=1#post6677899

 

Bąbel ciepła pod domem się utrzymuje. A miało jakoby wychłodzić się błyskawicznie, bo grunt tak dobrze odbiera ciepło. Praktyczne zaprzeczenie teorii Brzęczkowskiego.

 

Czyli trzeba zrobić izolację fundamentów od zewnątrz jak najgrubszą i ograniczyć wyciek z domu przez podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]296347[/ATTACH] Pod 40 cm styropianu (120m2), już jest +6 na środku i +3 od wewnątrz pionowej opaski przeciwysadzeniowej.

A u mnie jak już pisałem wcześniej 2m od sciany zew. północnej pod 20 cm styropianu 9,5 a na środku pewnie jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut od włączenia zaczyna się defrost
Przecież w wentylacji wylatuje powietrze ze 100% wilgotnością względną, na wymiennik mocno ujemnej temperaturze!

Parowanie w inwerterze jest robione głównie przez podciśnienie a nie podgrzewanie! Przy obniżeniu ciśnienia do 0,1at. zagotuje Pan wodę w niecałych 7 st.C!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut od włączenia zaczyna się defrost :(

 

a tymczasem ON/OFF zaiwania aż .... ciepło :)

 

.....a tymczasem jak gdyby nigdy nic ;) ON/OFF spokojnie grzeje ustawiony na 30*C tzn.max

 

chyba przy takich warunkach przerzucę się na PC p-p

 

a Blyss za 699zł dalej spokojnie swoje :wiggle:

 

Inverter żre powietrze z zewnątrz o podobnej wilgotności i działa. Powietrze z wyrzutni jest cieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której wilgotności Pan raczył napisać? Ile wody jest w powietrzu przy - 5 st. a ile przy +5 i 100% ww.?

Poza tym - Po co ?

 

-5stC, 100%RH----------------2,48g/kg, entalpia 15,6kJ/kg

+5stC, 100%RH---------------5,40g/kg, entalpia 33,4kJ/kg

 

Podstawię i zobaczę. Będzie źle, to przeniosę wyrzutnię i porównam. Co za problem?

 

Sprawdzałeś to Tomku w sklepach izolowanych, w których nie da się porównać, czy odczytałeś z wykresu pojemności cieplnej gruntu? A może to taka sama prawda, jak wentylatory po 315 Euro, zamiast 135 Euro? Jak to się nazywa? Czeski błąd? Czy częsty błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym? Tam nigdy nie było uruchomione żadne ogrzewanie. Nawet rurki jeszcze są nie rozprowadzone.

 

:lol2:

 

W styczniu karolek będzie robił odwiert w płycie pod czujnik temp. Na razie tylko naście cm izolacji ,drugie tyle będzie dołożone przy posadzce. Stan surowy otwarty. Ciekawe ile będzie pod płytą w styczniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...