Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zobaczysz co się będzie dziać jak zaczniesz grzać. Jeśli wzrośnie to za mało izolacji bo stratami będziesz zwiększał jego temp.

Z tego doskonale zdaję sobie sprawę natomiast mając pomiary teraz bedę mógł ocenić faktyczne straty potem a nie do wydumanych temperatur 3 stopnie i mniej jak podaje szanowny TB dzięki czemu straty przez podłogę wychodzą mu równe lub większe jak przez dach i ściany razem wzięte.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-5stC, 100%RH----------------2,48g/kg, entalpia 15,6kJ/kg

+5stC, 100%RH---------------5,40g/kg, entalpia 33,4kJ/kg

 

Podstawię i zobaczę. Będzie źle, to przeniosę wyrzutnię i porównam. Co za problem?

 

Sprawdzałeś to Tomku w sklepach izolowanych, w których nie da się porównać, czy odczytałeś z wykresu pojemności cieplnej gruntu? A może to taka sama prawda, jak wentylatory po 315 Euro, zamiast 135 Euro? Jak to się nazywa? Czeski błąd? Czy częsty błąd?

 

Powietrze na zewnątrz nigdy nie będzie miało -5oC i 100% wilgotności. A powietrze -5oC i 90% o strudze 1800m3/h ma wystarczającą pojemność, żeby przyjąć 100m3/h o temp. +5oC i 100% wilgotności. Żadnego defrostu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak. Lato, kanały porowate, ~25*C, w porach dużo powietrza. I teraz wpuszczasz tam zimne.

 

Nic nie będzie.

Do kondensacji może dość tylko wtedy, gdy ściany kanału będą schłodzone powietrzem z klimy i wyłączysz całkowicie wentylację. Wówczas zderzenie ciepłego i wilgotnego powietrza ze schłodzoną ścianą kanału wentylacyjnego może rosić. Ale to nie realne, żeby ktoś wyłączał wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc grzeje Pan grunt, widać nieizolowana podłoga.
Grunt ponoć odbiera ciepło dużo lepiej od powietrza. Skąd więc pod domem 16 st a tuż przy ścianie - 5? Te 16 st nie zgadza się z teorią o wychładzaniu domu przez grunt. Powinno pod domem być tyle ile pod garażem a jakoś nie chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt ponoć odbiera ciepło dużo lepiej od powietrza. Skąd więc pod domem 16 st a tuż przy ścianie - 5? Te 16 st nie zgadza się z teorią o wychładzaniu domu przez grunt. Powinno pod domem być tyle ile pod garażem a jakoś nie chce.

 

Ja chyba już wiem skąd ta teoria TB o największych stratach do gruntu.

TB zapewne oparł teorię o swoje badania gruntu, gdzie pod domem zmierzył 0oC. W takiej sytuacji, gdzie 0oC pod domem, a na zewnątrz +2oC to rzeczywiście większe straty ma do gruntu :) Ale, żeby te 0oC uzyskać musisz dać 40cm izolacji podłogi. A czy moje 30cm grafitowego mogę traktować jak 40cm EPS'a o lambdzie 038-40? A może te 40cm to miał na myśli grafitowego o lambdzie 031, czyli tyle co pół metra EPS 038 ? :D

 

http://bi.gazeta.pl/im/02/03/ce/z13501186Q,Podloga-na-gruncie-z-ociepleniem-pod-izolacja-prze.jpg

 

 

W styropianie jest powietrze o temp. otoczenia i pewnej wilgotności. Ty zaczynasz ochładzać ścianki kanału więc co się dzieje z tym uwięzionym powietrzem i wilgocią?

Dlatego kanały klimatyzacyjne zawsze są izolowane.

Inna sprawa to skala tego zjawiska i związane z tym problemy. Ja wolę uniknąć.

 

Nooo... W takiej sytuacji jaką przedstawiłeś może coś się wykroplić. Ale właśnie ta skala zjawiska .. micro.

Ale skoro wolisz unikać to należy oddzielić klimę od wspólnych kanałów nawiewowych dzielonych z wentylacją.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wystarczy dobrze izolowana mała "płytka" na gruncie, bez opasek poziomych czy pionowych aby ciepło spod niej uciekało. Jak faktycznie płytka pod kioskiem to pod nią ciepło nie będzie.

 

Sądzisz, że udałoby się osiągnąć 0oC pod takim kioskiem ?

A poza tym jak można przekładać takie kioskowe teorie na dom ? Po co ? (to raczej pytanie retoryczne)

 

Wystarczy je zaizolować. Teraz mam całą WM w izolowanych kanałach a kosztowało to niewiele.

 

Nie wystarczy. Nawet szczelne kanały metalowe spowodują kondensację. Tylko nie w kanale, lecz na styku z izolacją. Dlatego też metalowe kanały izoluje się wełną z metalizowaną folią, którą ogranicza dyfuzję pary wgłąb tej izolacji. Ale chyba za daleko brniemy w te skrajne przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym okleja się kanały klimatyzacyjne w pociągach. Robimy blachy do takich kanałów, więc wiem:

 

http://mtcgrupa.pl/pl_PL/p/ACE-ARMAFLEX-mata-samoprzylepna/3186

 

Fajne, super robota, działa idealnie i nie ma żadnego skraplania. Tylko cena...

 

Grubość tej izolacji jest jednak chyba za mała (6mm). Powietrze z klimatyzatora może na tyle schłodzić tą izolację, że na zewn. powierzchni tego materiału będzie woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie zam się wniosków wyciągał nie będę,przedstawie tylko co zaobserwowałem u siebie.

Dom jest posadowiony na 20cm. płycie,mam 2 czujniki nie pod płytą a na płycie,a na tym 30cm.ocieplenia (nie chciało mi się wiercić dziur,i w D mam latać i odczytywać dane bo może mi tam uciekło 2kwh,a jak nie tam to gdzie?????????? i cheja obliczenia szukanie dziury w całym,mam to gdzieś te dwa czujniki to tak z ciekawości założone w ostatniej chwili dlatego te dziury nie wywiercone) jeden z nich jest 30cm.od zew. krawędzi ściany północnej,a drugi prawie na środku domu,na tym pierwszym w chwili obecnej jest 8,2st.i na nim temp.czasami wzrasta jak wzrasta temp. na zewnątrz,ale to nie kwestia godzin a dni na początku grudnia jak nastały przymrozki to spadła nie pamiętam do ilu później wzrosła też nie wiem do ilu,natomiast na drugim czujniku ta temp. spada non stop nie podskoczyła ani razu na początku października było to coś koło 15 czy 16 st. dziś pokazuje 13,3 Tak jak stwierdziłem na początku mój dom to dom nie laboratorium badawcze:no:ale może komuś coś z tych informacji się przyda.Sie wysiliłem,ale spadam bo mnie małżowina atakuje,ponoć Sylwester jakiś przyjechał,czy jest:lol2:Wszystkiego najlepszego z Nowym Rokiem,i ciut więcej dystansu do wszystkiego z dystansem włącznie;) A za grudzień coś cirka 750kwh:yes: na wszystko szczegóły jak Sylwester wyjedzie.WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość tej izolacji jest jednak chyba za mała (6mm). Powietrze z klimatyzatora może na tyle schłodzić tą izolację, że na zewn. powierzchni tego materiału będzie woda.

 

Stosują chyba 13mm, ale MUSZĄ, bo tak jest w specyfikacji. Można taniej:

 

http://allegro.pl/pianka-mata-wygluszajaca-kauczukowa-z-klejem-25mm-i4923786677.html

 

EDIT: Błąd. To cena za 1/4 m2!

 

No to jednak armaflex.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Twoje czujniki pokazują to co wszyscy wiedzą oprócz Brzęczkowskiego. Ucieczka ciepła spod domu następuje nie "do gruntu" tylko, poprzez strefy brzegowe do otaczającego dom powietrza. Wniosek jest jeden. Podstawa to opaska, również w formie izolacji fundamentu od zewnątrz i zaizolowanie stref brzegowych. "40 cm od gruntu" można sobie wsadzić gdzieś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tuż obok się nie potrafił utrzymać:D

Nic się nie utrzymuje tylko jest cały czas ładowany.

Oj Krzychu masz poniżej fotki z garażu który jest dziurawy jak ......

wylewka jest bezpośrednio na chudziaku i NIEMA tam nigdzie grama izolacji

a prześwity pod bramą wychładzają garaż do temperatur jakie pokazałem

ostatnie dni były dzień -10*C noc -17*C

trzeba jeszcze jakies speclane wytłumaczenie ???

a taryfe z innego wątku mam G12e i podałem faktyczne stany i zużycia

w domu mieszkamy.

garaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Krzychu masz poniżej fotki z garażu który jest dziurawy jak ......

wylewka jest bezpośrednio na chudziaku i NIEMA tam nigdzie grama izolacji

a prześwity pod bramą wychładzają garaż do temperatur jakie pokazałem

ostatnie dni były dzień -10*C noc -17*C

trzeba jeszcze jakies speclane wytłumaczenie ???

a taryfe z innego wątku mam G12e i podałem faktyczne stany i zużycia

w domu mieszkamy.

"Oj, Krzychu" się nie przejmuj, bo jest zaprogramowany przez swojego szefa, by tak gadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz cudowny izolator - piach. To jest izolacja czy jej nie ma?

Ale nie o to chodzi. Chodzi o to dlaczego ten niby bąbel pod garażem się nie utrzymał a w domu jest?

Czy nie dlatego, że z domu następuje transport energii do piachu pod nim a z garażu nie bo w nim zimno?

..........

 

W terenach gdzie mieszkam grunt to nie piach tylko glina, celina czy inne gooo..no

pod garażem jest tylko glina zero piachu

garaż w stosunku do domu obniżony jest o jakies 140 cm (taki teren)

pod dom mam wsypane jakieś 40 może 50cm piachu reszta to też glina (grunt rodzimy)

Nadal nie widzisz dlaczego pod garażem mam chłodniej o ~ 7 *K niż pod domem ?

to teraz weź powierzchnie zabudowy ~ 150m2 i do głębokości czujnika 50cm policz ile trzeba tam władować wg Ciebie energii aby utrzymać ~ 16*C i do tego w domu utrzymać 21,5*C włącznie z stratami przez ściany i dach ... przypomne zeszły rok na CO ~ 5500 kWh

sądzisz że byłbym w stanie zagrzać taką ilość gruntu i jeszcze mieć ciepło w domu przy tej ilości kwh ?

Wszystkiego Dobrego nadchodzącym Nowym 2015 ROKU ide zakupić wódkę na wieczór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w 2015 roku i życzę najlepszego!

 

Do rzeczy. Są w Recair dostępne wymienniki entalpiczne o bardzo ciekawej zasadzie działania. Wyglądają jak zwykłe RS-y tylko z zamienialnym kierunkiem przepływu powietrza.

 

http://www.recair.com.pl/pl/recair_enthalpy-for-different-climates.php

 

http://www.recair.com.pl/upload/fck/file/REC%2014020%20Factsheet%20Enthalpy%20PO.pdf

 

W stosunku do zwykłych RS-ów i innych przeciwprądowych wyróżniają się sprawnością ponad 120% (wiem, głupie to, ale to jak z tymi kotłami kondensacyjnymi), nie zamarzają i odzyskują wilgoć.

 

Miał ktoś styczność? Bo zastanawiam się nad tym w swoim rekuperatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...