Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Należy gubica spytać o częstotliwość defrostu i jaki to procentowo czas pracy pompy.

A teoria jest potrzebna by sprawdzić czy działanie ma sens. W przypadku PC powietrznej,dostarczanie do DZ wilgoci jest bez sensu.

 

Co by nie mówić, to rzeczywiście najlepiej gdy temp. na zewnątrz jest na tyle wysoka, że nie dojdzie do zamrożenia, tylko do samej kondensacji. Idealne warunki bedą wtedy, gdy powietrze po przejściu przez lamele bedzie miało w okolicy 0oC, a wyrzucana z wentylacji jak najwyższa przy której nie dochodzi jeszcze do kondensacji (przy typowej temp. wewn. 22oC i 40% wilgotności będzie to coś ok. 8oC). Stąd najlepsze do tego celu pompy to pompy do CWU typu aristonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypomnij kto to chciał zasilać PC mieszaniną zewnętrznego i tego z GWC?;)

 

 

 

Przy jego potrzebach zapewnienie mu odp. mieszaniny nie będzie problemem. Dla splita to kompletnie bez sensu.

 

Pomijam sens - nakłady a zyski, ale gwc nie zwiększa wilgotności bezwzględnej a względna spada, . Powietrze z reku zimą ma 100% wilgotność względną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy gubica spytać o częstotliwość defrostu i jaki to procentowo czas pracy pompy.

A teoria jest potrzebna by sprawdzić czy działanie ma sens. W przypadku PC powietrznej,dostarczanie do DZ wilgoci jest bez sensu.

 

ogólnie defrosty zabierają wiele czasu pracy pompy. tu nie chodzi o sam moment defrostu tylko o całkowity czas przed defrostem w którym pompa "chodzi" ale ciepła to z tego jest niewiele.

jeśli pompa jest na styk dobrana a ma słaby algorytm defrostu to długo "męczy" zanim nastąpi oczyszczenie wymiennika z lodu.

na przykładzie pompy która mam wygląda to następująco w okolicy 0*C:

chodzi 15 minut na pełnej mocy po czym wymiennik się zaladza i tutaj zamiast zrobić szybki defrost to pompa dalej działa na słabych parametrach gdzie praktycznie nie daje ciepła bo wymiennik jest całkowicie "zabity" i jednocześnie coraz bardziej się zaladza. i w takim stanie może "ciągnąc" nawet pół godziny.po czym następuje defrost około 5 minut i pompa wchodzi na obroty i osiąga pełną moc po kilku minutach.

z tego widać,że pełną mocą pracuje kilkanaście minut na godzinę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie defrosty zabierają wiele czasu pracy pompy. tu nie chodzi o sam moment defrostu tylko o całkowity czas przed defrostem w którym pompa "chodzi" ale ciepła to z tego jest niewiele.

jeśli pompa jest na styk dobrana a ma słaby algorytm defrostu to długo "męczy" zanim nastąpi oczyszczenie wymiennika z lodu.

na przykładzie pompy która mam wygląda to następująco w okolicy 0*C:

chodzi 15 minut na pełnej mocy po czym wymiennik się zaladza i tutaj zamiast zrobić szybki defrost to pompa dalej działa na słabych parametrach gdzie praktycznie nie daje ciepła bo wymiennik jest całkowicie "zabity" i jednocześnie coraz bardziej się zaladza. i w takim stanie może "ciągnąc" nawet pół godziny.po czym następuje defrost około 5 minut i pompa wchodzi na obroty i osiąga pełną moc po kilku minutach.

z tego widać,że pełną mocą pracuje kilkanaście minut na godzinę pracy.

Czyli wystarczyłoby zmienić algorytm. Mimo wszystko myślę, że twoja Jula nie zawodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczyłoby zmienić algorytm. Mimo wszystko myślę, że twoja Jula nie zawodzi.

 

chińczycy w swojej prostocie nawet chyba to przewidzieli ponieważ jest tam opcja zmiany algorytmu na stały defrost co jakiś czas ale szczerze mówiąc nie miałem okazji go włączać i nie wiem jak to wpływa na pracę pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja obserwuję i p-p i p-w :yes:

jest spora różnica związana z przepływem powietrza p-p ma 850 m3/h a p-w już 1750 m3/h.

to właśnie robi sporą różnicę i częste defrosty

 

Jednostki zewnętrzne mają taki sam przepływ. Nie ma znaczenia czy to p-w czy p-p. Te 850m3/h, które podajesz to zapewne jednostka wewnętrzna pc p-p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostki zewnętrzne mają taki sam przepływ. Nie ma znaczenia czy to p-w czy p-p. Te 850m3/h, które podajesz to zapewne jednostka wewnętrzna pc p-p.

 

pewnie masz na myśli sam wymiennik. podejrzewam, że jego konstrukcja ma duży wpływ na częstotliwość defrostów. nie wiem może ciut szersze lamele. gdybym sam robił PC to odwróciłbym przepływ tak żeby można było wymiennik skierować na południe a jednostkę przy ścianie . jednak jak wyjdzie słoneczko to dosyć nagrzewa tą kupę blachy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by się rozmrażała.

 

Nie zauważył Pan,czy jest pewny? Oczywiste ,że defrost w mrozy będzie minimalny,bo wilgoci jest nic . Dzisiaj powietrze można wykręcić z wody i każda pompa będzie się obladzała. W mrozy ma pan 75-80% a przy dużym masowym przepływie powietrza ilość zamarzających skroplin taka jak Pan pisze ,raz dwa razy defrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...