Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tyle, że trzeba chyba w każdym domu indywidualnie sprawdzić czy to potrzebne. Jeśli mam zimą wilgotność 40-60% to taki diabeł by mi ją jeszcze niepotrzebnie podnosił.

 

A ja się chyba skuszę.

 

Piszą, że wykonany z polistyrenu. Jakim cudem ma wilgoć przez folię polistyrenową przejść ?

 

I co? Fajne, nie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kiedyś toto było relatywnie drogie i potrzebuje dodatkowego sterowania klapkami.

 

Drogie jest dalej jak cholera - 460E. Ale to jest zwykły RS za 90E obudowany tymi zaworami. Na dobrą sprawę wystarczy wyciąć kilka blaszek na laserze i przestawiać je jednym silnikiem od bypassu. Może i bypass się da ogarnąć przy okazji, ale jeszcze nie mam wizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem i nie potrzebuję tego wiedzieć, oczekuję tylko odp. efektów, tak jak przy ogrzewaniu, chłodzeniu, jeździe na tempomacie itp. itd.

....

Ponieważ?

Aby uzyskać wilgotność powietrza za GWC zbliżoną do 100% przy dużych mrozach musisz tej wody lać sporo.

Koszt zużytej do nawilżania wody, to konkretny koszt eksploatacji.

No ale jeśli interesuje Cię tylko odp. efekt, to nie ma sprawy.

Nie doradzaj tylko innym takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak człowiek pomyśli, co widać łatwe nie jest, to skojarzy na czym polega destylacja i nie będzie takich bzdur pisał:D

 

 

 

Ano jak masz zamiar się przy nim pobawić bo sądzisz, że wyjdzie taniej to dlaczego nie.

 

Ty dziwny jesteś bo jak krytykujesz WW to piszesz o syfie zawartym w domowym powietrzu . Tu piszesz,że to krystaliczne jest. A co jest to widać na starych skrzynkowych okna jak są myte. Tam kondensuje się para wodna z całym inwentarzem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać wilgotność powietrza za GWC zbliżoną do 100% przy dużych mrozach musisz tej wody lać sporo.

Koszt zużytej do nawilżania wody, to konkretny koszt eksploatacji.

No ale jeśli interesuje Cię tylko odp. efekt, to nie ma sprawy.

Nie doradzaj tylko innym takich rozwiązań.

 

A powiedz,czy wlewanie pod fundament beczek wody ma wpływ na nośność gruntu? Może coś się wypłukać? Jakieś drobniejsze frakcje piachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo to znaczy ile rocznie? Kubik? Bo bez tego to tylko akademickie dywagacje.

Jeżeli się na takie rozwiązanie zdecydowałeś, to znaczy, że masz dobrze przepuszczalny grunt pod GWC. A to może oznczać nie kubik, ale wiele kubików w ciągu roku.

Masz rację, trudno posądzać Cię o doradzanie. Nawet ten post o automatycznym sterowaniu tym nawilżaniem usunąłeś (znalazłem go w Googlach).

Tylko po co podajesz jako wiarygodne parametry pracy rekuperatora :

To kolego wzorek, policz dla takich moich realnych parametrów:

- w duże mrozy z GWC 6*C i RH100%,

- wyciąg z domu 22*C i RH50%,

- nawiew do domu 19*C i RH45%.

Parametry lekko przybliżone, mogą się nieznacznie wahać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz,czy wlewanie pod fundament beczek wody ma wpływ na nośność gruntu? Może coś się wypłukać? Jakieś drobniejsze frakcje piachu?
Wszystko zależy od gruntu i sposobu nawadniania. W każdym razie nawadnianie gruntu pod domem nie jest najmądrzejsze (żeby nie określić tego dosadniej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie nawadniam gruntu pod domem jedynie max-y na nim leżące i to do momentu osiągnięcia pożądanej wilgotności powietrza na WM.
Cuda, Panie, Cuda :).

To nie ty przypadkiem pisałeś ?

Z tego co widzę to maxy leżą na foli na ubitym piachu.

 

Nie, to byłby niedopuszczalny błąd!

To jest geo/agrowłóknina przepuszczalna dla wody i wilgoci.

Ciekawe jak Ci się udaje nawodnić max-y bez nawodnienia gruntu pod nimi.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców czujników. Jaki sensor temperatury, wilgotności i ciśnienia zastosować w reku?

 

Ten DS18B20 od temperatury wydaje się dobry, wytrzymały i tani, ale jest taki moduł DHT22, który ogarnia temperaturę i wilgotność na raz. Kosztuje 3,44$ z przesyłką i wydaje się fajny, ale boję się o wytrzymałość. Nie znam się niestety na czujnikach i nie wiem czego użyć zamiast tego, w cenie najwyżej kilkadziesiąt złotych.

 

No i już zupełnie nie mam pojęcia o czujnikach ciśnienia. Jest tani BMP180 za 1,66$, ale sprawa jest podobna.

 

Co się stosuje w profesjonalnych reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłbyś co masz w swoim sprzęcie.

 

Nie chcę zarabiać, tylko zrobić tak, żeby później z lutownicą nie ganiać. Tym bardziej, że do takich małych dupereli ręki nie mam i ogarnie mi to kumpel, a ja najwyżej popracuję przy sofcie. Nie chcę więc go później naciągać, żeby mi gówniany czujnik podmieniał.

 

Myślałem o wykorzystaniu jakiś czujników samochodowych:

 

http://allegro.pl/czujnik-wilgotnosci-powietrza-audi-a8-4e-4e0907637-i4888182632.html

 

http://allegro.pl/czujnik-cisnienia-atmosferycznego-smd500-bosch-i4948045229.html

 

modułu WIFI:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=dht22&_sop=15&LH_BIN=1&_from=R40|R40|R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XESP8266&_nkw=ESP8266&_sacat=0

 

ekranu TFT:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_sop=15&_nkw=3.2%22+tft+touch+screen&_frs=1

 

i samorobnej PCB z AtmegaCOŚTAM.

 

Ten Controllino za 99E już mi się nie mieści w koncepcji, więc odpuszczam. Dostałem maila od pana Marco Riedesser (CEO) , gdzie na zapytanie:

 

Hello,

 

I’m trying to build my home ventilation system on my own and save some money, as market devices with satisfying parameters are terribly expensive. Therefore I try to collect good quality parts for it in affordable prices, and currently I have almost all necessary components except of control system. I have almost no idea about PLCs, but watched lots of videos about arduino, and it seems pretty simple.

I hope that Controllino is quite simmiliar in programing, but suitable for more demanding applications. I would like to buy a piece, but your webpage doesn’t offer any manuals or other technical specification – at least I couldn’t find them. Is there a connection cable in set? What is/are this connectors in the middle of the cover for?

Please sent any technical data you have, and offer me best price for a piece of Mini and Maxi unit with shipping to Poland and VAT.

 

Pozdrawiam / Best Regards

Przemysław Kardyś,

tel: +48-xxx-xxx-xxx

 

odpowiedział mi:

 

Hello,

 

 

Thanks for the interest in our product.

 

There is no manual because you don’t need one. You can program it like a ARDUINO board.

There are some technical specifications … but you are right … there must be more … and we will provide them soon.

We are currently working on that.

 

No there is no connection cable … everybody has an USB cable at home or in office. You need a simple USB Type-A == Type-B Cable.

The connectors are for connecting the processor directly. You can connect there like at the connectors of an ARDUINO board.

 

You can order directly in the online shop.

 

 

Regards

Marco Riedesser

(CEO)

 

To wersja niemowlęca, zatem niech ktoś bogatszy za nią zapłaci i wyłapie błędy. Żadnej bonifikaty dla testera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od gruntu i sposobu nawadniania. W każdym razie nawadnianie gruntu pod domem nie jest najmądrzejsze (żeby nie określić tego dosadniej).

 

Nie określaj, albo zawęż określanie do konkretnych GWC.

Mam żwirowca (trochę nietypowego) pod połową domu na -1,40m (80cm poniżej ław). Nie sądzę, że jego nawilżanie będzie miało jakiekolwiek negatywne skutki, oprócz wyższego rachunku za wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Nie chcę zarabiać, tylko zrobić tak, żeby później z lutownicą nie ganiać. Tym bardziej, że do takich małych dupereli ręki nie mam i ogarnie mi to kumpel, a ja najwyżej popracuję przy sofcie. Nie chcę więc go później naciągać, żeby mi gówniany czujnik podmieniał.

...

 

 

Przemek, a po co Ci w ogóle takie sterowanie i ekran ? Nie wystarczy gałkowy regulator obrotów ?

 

PS. Ten DHT22 to wypasiona wersja. Niemalże pomiar laboratoryjny. Tańszą jest DHT11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie GWC pod domem to błąd. Możemy się sprzeczać, bo nie ma jednoznacznych dowodów na za lub przeciw, ale to jednak zwiększanie delty zimą, co skutkuje wyższymi kosztami. Dzień pracy koparki to 600-800zł, więc oszczędności są marginalne, a zwiększanie strat, żeby je potem PRAWIE W CAŁOŚCI odzyskać to droga na około.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie GWC pod domem to błąd. Możemy się sprzeczać, bo nie ma jednoznacznych dowodów na za lub przeciw, ale to jednak zwiększanie delty zimą, co skutkuje wyższymi kosztami. Dzień pracy koparki to 600-800zł, więc oszczędności są marginalne, a zwiększanie strat, żeby je potem PRAWIE W CAŁOŚCI odzyskać to droga na około.

 

GWC w moim wykonaniu, czyli kopanie poniżej ław to rzeczywiście mało opłacalny interes. Miało być na poziomie ław, ale mnie poniosło.

Ale już mam i na pewno podzielę się pomiarami z takiego GWC pod domem. Zaaplikuje kilka czujników w grunt.

 

Co do tego czy wychładza, czy jednak zyskuje, bo ładuje ciepło przez całe lato to sprawa dyskusyjna. A czy błąd - może masz na myśli konstrukcyjny ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, a po co Ci w ogóle takie sterowanie i ekran ? Nie wystarczy gałkowy regulator obrotów ?

 

PS. Ten DHT22 to wypasiona wersja. Niemalże pomiar laboratoryjny. Tańszą jest DHT11.

 

Gałka? Zastanawiam się nad domem inteligentnym z kontrolą przez WIFI, automatycznym gaszeniem oświetlenia i wyłączaniem poszczególnych obwodów elektrycznych, inteligentnym oświetleniem nocnym, kontrolą wilgotności i temperatury, raportowaniem zużycia energii na serwer zewnętrzny, kontrolą ruchu i dostosowaniem temperatury wewnętrznej, zamkiem drzwiowym na odcisk palca, monitorowaniem wilgotności trawnika i sterowaniem nawadniaczami, monitorowaniem i sterowaniem POŚ, kontrolą warunków wzrostu roślin, monitorowaniem i zgłaszaniem otwarcia zamków zewnętrznych na noc i alarmem dyskretnym i głośnym, a Ty mi tu takie coś. Gałka...

 

DHT11 to zabawka - pomiar niedokładny, a skala pomiarowa zbyt wąska. DHT22 ma odpowiednie parametry na papierze, ale co z jakością? Może jednak być niezły, bo nie znalazłem żadnej alternatywy w nieco wyższej cenie, a i czujniki samochodowe dla dobrych marek wydają się tylko obudowaną wersją tego modułu.

 

A czy błąd - może masz na myśli konstrukcyjny ?

 

Poczekam na wnioski. Zdrowia, szczęścia i pieniędzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC w moim wykonaniu, czyli kopanie poniżej ław to rzeczywiście mało opłacalny interes. Miało być na poziomie ław, ale mnie poniosło.

Ale już mam i na pewno podzielę się pomiarami z takiego GWC pod domem. Zaaplikuje kilka czujników w grunt.

 

Co do tego czy wychładza, czy jednak zyskuje, bo ładuje ciepło przez całe lato to sprawa dyskusyjna. A czy błąd - może masz na myśli konstrukcyjny ?

 

Twoje wykonanie pod względem konstrukcyjnym jest na pewno lepsze-bezpieczniejsze od maxowca. Tylko nie nawilżaj:no:. Bo ono samo będzie się nawilżało poprzez przepływ pary wodnej z otaczającego gruntu.

Co do sensu energetycznego mam identyczne zdanie jak Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...