Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Co do sensu energetycznego mam identyczne zdanie jak Przemek.

 

Można było się czepić w sytuacji gdy GWC leży zaraz pod izolacją podłogi. U mnie jest to poniżej strefy oddziaływania takiego GWC (pół metra). Ale jeśli nawet przyjmujecie, że GWC wychładza, to w drugą stronę również, czyli akumuluje. Ładowany GWC latem i pozostawiony bez użycia powinien zatem działać na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gałka? Zastanawiam się nad domem inteligentnym z kontrolą przez WIFI, automatycznym gaszeniem oświetlenia i wyłączaniem poszczególnych obwodów elektrycznych, inteligentnym oświetleniem nocnym, kontrolą wilgotności i temperatury, raportowaniem zużycia energii na serwer zewnętrzny, kontrolą ruchu i dostosowaniem temperatury wewnętrznej, zamkiem drzwiowym na odcisk palca, monitorowaniem wilgotności trawnika i sterowaniem nawadniaczami, monitorowaniem i sterowaniem POŚ, kontrolą warunków wzrostu roślin, monitorowaniem i zgłaszaniem otwarcia zamków zewnętrznych na noc i alarmem dyskretnym i głośnym, a Ty mi tu takie coś. Gałka...

 

Czyżby cała robota jaką będziesz w domu wykonywał zamyka się w sypialni ? :) Reszta ma samo działać ?

 

A tak na serio, to pchanie tego wszystkiego w jeden sysatem nie ma sensu. Większość z nich nie musi być od siebie zależne, jak np. oświetlenie ogrodowe możesz zamknąć w jednej czujce zmierzchowej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Zmierzysz - będziesz wiedział. Może się nawet podzielisz wiedzą. Ja nie robię GWC - pierdolę. Za 2 tyś za marnego rurowca z PE 200 mam wymiennik entalpiczny, grzałkę i sterowanie.

 

i filtry.

 

Mam nadzieję, że prawdą jest, że wilgotny GWC żwirowy potrafi skutecznie filtrować. Liczę też na to, że będzie nawilżał bez nawadniania. Ot takie elementy, która dla mnie są ważne. Na tyle ważne, że rozpatruję również budowę filtra UV-C. "Markowe" urządzenie klingenburga kosztuje 800 euro !, CureBox z Thessla Green pewnie połowę tego. A same elementy włącznie z lampą wyniosą mnie ze 200zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby cała robota jaką będziesz w domu wykonywał zamyka się w sypialni ? :) Reszta ma samo działać ?

 

E tam, żona też będzie na pilota. :)

 

Tak czytam to wszystko i myślę, że gdzieś chyba uciekł sens budowania domu. Żyć ze świadomością, że być może entalpia mojego reku jest gorsza niż powinna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby cała robota jaką będziesz w domu wykonywał zamyka się w sypialni ? :) Reszta ma samo działać ?

 

Luksus, to luksus. Stać mnie na niego od 19:30 do 06:30 w dni powszednie, od 15:30 do 08:00 w sobotę, a w święta bez ograniczeń. Niech będzie zatem smaczny, a nie jakieś gówno na deser.

 

A tak na serio, to pchanie tego wszystkiego w jeden sysatem nie ma sensu. Większość z nich nie musi być od siebie zależne, jak np. oświetlenie ogrodowe możesz zamknąć w jednej czujce zmierzchowej ...

 

Non stop dobrze radzisz! Mam zamiar użyć modułów ESP8266 i podzielić system na kilka sekcji, komunikujących się po WIFI z dedykowanym hostem obsługującym serwer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, żona też będzie na pilota. :)

 

Taaaa...

 

Tak czytam to wszystko i myślę, że gdzieś chyba uciekł sens budowania domu. Żyć ze świadomością, że być może entalpia mojego reku jest gorsza niż powinna...

 

Entalpia to takie trudne słowo... To wątek dla odważnych - więc odwagi permie! Ludzie wydają kasę i niektórzy chcą wyssać jej potencjał do reszty. Polak gardzi siorbiącym, ale Zachód z siorbiących jest zrobiony. My mamy luz - oni udogodnienia. Co lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Entalpia to takie trudne słowo... To wątek dla odważnych - więc odwagi permie! Ludzie wydają kasę i niektórzy chcą wyssać jej potencjał do reszty. Polak gardzi siorbiącym, ale Zachód z siorbiących jest zrobiony. My mamy luz - oni udogodnienia. Co lepsze?

To generalnie nie jest łatwa dziedzina ale kusi, by zaoszczędzić trochę, zrobić, udowodnić, też sobie, bo komu, że potrafię. Ja jednak od tego uciekam, stwierdziłem w pewnym momencie, że, po pierwsze nie chcę mieć domu laboratorium, po drugie to pogoń za króliczkiem. Trzeba ją lubić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa...

 

 

 

Entalpia to takie trudne słowo... To wątek dla odważnych - więc odwagi permie! Ludzie wydają kasę i niektórzy chcą wyssać jej potencjał do reszty. Polak gardzi siorbiącym, ale Zachód z siorbiących jest zrobiony. My mamy luz - oni udogodnienia. Co lepsze?

 

Udogodnienia. Tiaaa. Rekuperator za X KPLN, i powrót skroplin w formie odparowanej do domu . To nic innego jak cofka z kanałów wentylacyjnych ,ponoć niebezpieczne śmiertelnie. Udogodnieniem jest system o którym od trzech lat nie wiem ,że jest. No ale można tak by wiedzieć,że jest ,ale wydaję się nie być udogodnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie ale zanim do tego dojdziesz (smart home) w sposób w jaki to robisz (zbieranina od przypadku) to dużo wody w smródce za wałem upłynie.

W końcu to wszystko pierd@|niesz w kąt i albo zastąpisz czymś w pełni kompleksowym albo będziesz dobrze żyć z tym przysłowiowym pokrętłem.

 

Ile kosztuje kompleksowe i z czego jest zrobione? Z Chińczyka w Europejskiej obudowie zdaje się. Jak dotąd za złotówki opłacają się przemyślane eksperymenty na oryginalnych (chińskich) podzespołach. Sad but true!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak sądzicie czy warstwa 16cm poliuretanu w dachu załatwi sprawę ciepłego domu?

 

resztę potraktujmy jako 20 styro w podłodze i 20 w ścianach

 

Jeszcze dobre okna i WM z bardzo dobrym odzyskiem i dostarczając ponad 30-35 kWh/m2*rok inwestor będzie miał ciepły dom . TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odparowanie wody destylowanej jest śmiertelnie niebezpieczne! Ciekawe jak producent uzyskał atest na to rozwiązanie!

Przemek, kupuj szybko jak masz zamiar bo zaraz te wymienniki będą znikać z półek sklepowych;)

Toż to to samo co cofka z kanału wentylacyjnego albo innego wymiennika woda-legionella-powietrze! Znani są tu na forum tacy co im niebezpiecznie zaszkodziło... na szczęście (jeszcze?) nie śmiertelnie;)

 

Masz zły dzień dzisiaj . Skropliny z powietrza domowego to nie jest woda destylowana.Powietrze domowe to nie mieszanina z dodatkiem pary wodnej .Powietrze domowe to mieszanina połowy tablicy Mendelejewa, ale ty wiesz lepiej .

Zdrowia życzę z RS160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam dla tego, że pomimo okien połaciowych trójszybowych na ściankach w dole okna następuje kondensacja, WM nie ma.

 

Zbyt duża wilgoć wewnątrz i zbyt niska temperatura okna w tych warunkach. Następuje wychłodzenie pary wodnej do wartości poniżej punktu skraplania, wilgoć znajduje zarodki kondensacji w postaci zarodników grzybów i postępuje na nich przejście fazowe. Należy obniżyć wilgotność względną stosując WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zły dzień dzisiaj . Skropliny z powietrza domowego to nie jest woda destylowana.Powietrze domowe to nie mieszanina z dodatkiem pary wodnej .Powietrze domowe to mieszanina połowy tablicy Mendelejewa, ale ty wiesz lepiej .

Zdrowia życzę z RS160

 

Goście z Holandii zrobili zmyślny wymiennik, dostali atest i certyfikat, czeszą za niego krocie, a ty piszesz że to gówno. O dowód nie proszę, bo się nie doczekam, ale przekonaj mnie, że odpowiedzialny producent kłamie, a nie ryzykujący niczym nydar ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki. Poluzujcie. Nic nie mam do rekuperacji p-p poza tym ,że to mało efektywne rozwiązanie. Z czego składa się powietrze domowe można przeczytać w tab.2 tutaj. http://www.pg.gda.pl/chem/CEEAM/Dokumenty/CEEAM_ksiazka_polska/Rozdzialy/rozdzial_025.pdf

Teraz pytanie,czy zależy nam aby to wracało do domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...