Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

wiem że widzi, ale nie godzina po godzinie.

Bo może się nie zbyt precyzyjnie wyraziłem, a w rachunku wszystko wyjdzie.

To jak na cały sezon bardzo małe różnice, parę dni nad terminowego mrozu czy obiegającego od średniej i robi efekty.

 

no to właśnie od tych założeń odchylenia, powodują nadmiarowe "straty"

No np w Rzeszy temp przyjmowana nie jest 20 st a 19st .

 

Gbybys dokładnie przeanalizował dane meteo wykorzystywane do obliczen zapotrzebowania na ciepło to zobaczałbys jak niewielkie są róznice miedzy poszczegolnymi latami. Statystyka nie kłamie, co nie oznacza ze nie trafiają sezony odbiegajace od srednich wieloletnich (dokładnie to 30 lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Właściciel tego domu może pochwali się jak jest zrobiony ten dom. Jednak nasuwa się pytanie zasadnicze, jak grube powinno być ocieplenie ścian, dachu i podłogi aby dom miał zapotrzebowanie na energię grzewczą poniżej 15 kWh/m2 rocznie? Czy to jest możliwe do osiągnięcia? Jeżeli wiesz to napisz. Samo ocieplenie dachu 60 cm wełny mineralnej,świadczy, że grubiej nie powinno być. Chęci były dobre, a wyszło jak zwykle po polsku. Dzisiaj konstrukcję dachu tworzą łączniki stalowe o wymyślnych kształtach nabijane bezpośrednio w krokwie i legary. Gdzie się da i jak się da. A wynik jest w liczniku prądu. Dom miał być w założeniu pasywny, więc po dokupieniu PC jest "pasywny"
Jeszcze raz napiszę, jeżeli czegoś nie wiesz, to nie pisz bzdur, tylko zapytaj.

Dom korysa jest bardzo mały - 71m2 ogrzewanej powierzchni. W tak małym domu bardzo trudno osiagnąć standard pasywny, chociażby z racji wentylacji. Nie można tu zakładać, że wentylacja będzie na poziomie np. 0,5 wymiany na godzinę, ale musi być określona ilość m3 świeżego powietrza na osobę.

Ta minimalna ilość powietrza będzie potrzebna niezależnie od tego, czy jest to dom o powierzchni 71m2, czy trzy razy większy.

Do tego oczywiście dochodzi niekorzystny stosunek powierzchni przegród zewnętrznych A do kubatury V.

To wystarczy, aby nie było opłacalne dojście do standardu 15kWh/m2 rocznie poprzez poprawę izolacyjności przegród zewnętrznych.

Byłaby to sztuka dla sztuki, a nie optymalna pod względem kosztów budowa.

Dużo prościej było zastosować stosunkowo tani klimatyzator jako źródło ciepła.

Tak wygląda konstrukcja stropu korysa.

Napisz mi, gdzie widzisz "łączniki stalowe o wymyślnych kształtach nabijane bezpośrednio w krokwie i legary", no chyba, że chodzi Ci o gwoździe.

DSCF4985.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gbybys dokładnie przeanalizował dane meteo wykorzystywane do obliczen zapotrzebowania na ciepło to zobaczałbys jak niewielkie są róznice miedzy poszczegolnymi latami. Statystyka nie kłamie, co nie oznacza ze nie trafiają sezony odbiegajace od srednich wieloletnich (dokładnie to 30 lat)
Jasna sprawa, nie kwestionuje średniej, tylko uczula skąd mogą się brać, jak dla mnie drobne różnice.

Chyba najbardziej zależy do właściciela, popuści wodzę fantazji i zacznie hajcować bo mu subiektywnie jest zimno,

My to wiemy.

Niestety spotyka się mało świadome postacie tego faktu i nagle larum grają, każdy winny tylko nie ja .

 

A na tym zdjęciu czasem ścianka kolankowa nie rozdziela izolacji ?

Może jakiś parę mostków termicznych? nie wielkich, ale jednak ?

przy tak małych potrzebach, jeden mostek może i z 50% nagonić strat.

W domciu co jest z cegły ... jakieś 10kWh w tą czy w tamtą stronę nie mają znaczenia

ale tu... bardzo wielkie.

Przecież te straty co ma Kolega, to w budynku z cegły ... kwestia tygodnia ?

A mówimy o całym roku.

 

http://www.yr.no/sted/Russland/Sakha/Verkhoyansk/ na schłodzenie atmosfery :)

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafi policzyć potrzebnej izolacji, czy mocy systemu grzewczego, bo wg niego są to rzeczy niepoliczalne.
Co innego "nie potrafi" a co innego "liczenie OZC to oszustwo ciepłowników"

Liczenie ma na celu tylko zwalczanie izolowania, jest oparte na fałszywych założeniach, że ciepło ucieka proporcjonalnie. Przy domach izolowanych, o których tu mowa, nawet mała nieszczelność może zwiększyć zużycie 2 czy 3 razy.

Pan jest przykładem , Panie Henryku manipulacji "ciepłowników". Wg Pana wyliczeń - można założyć wodne ogrzewania w domu o którym w temacie, a w praktyce nie jest to możliwe - w sensie ekonomicznym i komfortowym.

W domach o których jest w temacie - w grę wchodzi tylko elektryczne ogrzewanie, bezpośrednie, A pompa ciepła jest do poprawienia komfortu latem.

 

Robi mi Pan więc zarzut, ze nie chcę oszukiwać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego "nie potrafi" a co innego "liczenie OZC to oszustwo ciepłowników"

Liczenie ma na celu tylko zwalczanie izolowania, jest oparte na fałszywych założeniach, że ciepło ucieka proporcjonalnie. Przy domach izolowanych, o których tu mowa, nawet mała nieszczelność może zwiększyć zużycie 2 czy 3 razy.

Miał Pan szansę wielokrotnie udowodnić, że Pan potrafi to zrobić. Zamiast tego woli Pan pisać o "oszustwie ciepłowników". Wygodne twierdzenie, bo nie zmusza Pana do najmniejszego wysiłku w celu uzupełnienia swojej skromnej wiedzy.

 

Jest pan w stanie zdać ten test ?

Urządzasz sobie przypuszczające wywody !

szybki test jakie U będzie miała "ściana" z blachy grubości 1mm ?

Może to za trudne dla Pana zadanie.

Zmodyfikuje je nieco.

Jedno pomieszczenie o temperaturze 5 st. C i drugie o temperaturze 20 st. C oddziela pionowa ścianka z blachy stalowej o grubości 1mm i powierzchni 10m2.

Ile ciepła przenika przez taką ściankę w ciągu godziny?

 

Odpowiedź, że zajmuje się Pan tylko domami izolowanymi będzie świadczyła o tym, że jest Pan kompletnym nieukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na tym zdjęciu czasem ścianka kolankowa nie rozdziela izolacji ?

Może jakiś parę mostków termicznych? nie wielkich, ale jednak ?

przy tak małych potrzebach, jeden mostek może i z 50% nagonić strat.

W domciu co jest z cegły ... jakieś 10kWh w tą czy w tamtą stronę nie mają znaczenia

ale tu... bardzo wielkie.

Od razu widać, że znasz się na rzeczy :).

Jest oczywiście mostek termiczny, przy ścianach kolankowych i przy ścianie szczytowej (przez 60cm gazobetonu).

Czy warto było likwidować ten mostek ? Na pewno znacznie podrożyłoby to inwestycję.

Można było np. całe poddasze wykonać w konstrukcji szkieletowej, ale koszty takiego rozwiązania byłyby znacznie wyższe.

Dodam tylko, że prawie cały dom korys wybudował sam, z niewielką pomocą rodziny. Jedynie do konstrukcji dachowej i jego pokrycia miał wynajętą ekipę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korys ale to i tak świetny wynik ! tym bardziej że to wynik zebrany z rachunków !

I nie koniecznie musi być idealnie wpasowany w OCZ.

Sprawa chyba jest prosta, wystarczy że przeszarżujesz z ogrzewaniem tzn zamiast 20st będzie np 22 -23 bo taki kaprsy nagle domowników :)

OZC troszkę nie widzi takich subtelności, zakłada że ma być równo 20st.

Tak samo jak przyjmuje się w obliczeniach jakąś wartość pracy centrali, a Ty masz kaprys aby chodziła na full i już rachunek poszedł ...

Uważam że absolutnie nie ma się czym przejmować.

 

No nie zupełnie jest tak jak piszesz...

Wynik jest właśnie idealnie zgodny z założeniami.

Najpierw wyliczonymi przeze mnie na etapie projektowania budynku a następnie potwierdzonymi przez świadectwo energetyczne. Osiągnięty wynik 13,01 kWh/m2 jest przy 22 C właśnie ( czego nie zaznaczyłem w stopce ).

Teoretycznie przyjmuje się, że wzrost temperatury o 1 C wymaga dostarczenia 6% energii więcej. Czyli dalej teoretycznie dla 20 C osiągnąłem zapotrzebowanie na poziomie 11,7 kWh/m2/rok.

Tak , że zapewniam cię, " absolutnie się niczym nie przejmuję " biorąc pod uwagę stosunek nakładów na budowę do osiągniętych efektów. :)

( przykład kable , za które zapłaciłem 1450 zł, plus trzy programatory po 15 zł ).

Natomiast mój wpis o plastikowych kotwach w dachu potraktuj trochę humorystycznie, zgodnie z poziomem merytorycznym dyskusji jaka się tu toczy ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , że zapewniam cię, " absolutnie się niczym nie przejmuję " biorąc pod uwagę stosunek nakładów na budowę do osiągniętych efektów. :)

( przykład kable , za które zapłaciłem 1450 zł, plus trzy programatory po 15 zł ).

Jednak w oczach TB straciłeś wyraźnie. Gdybyś kupił u niego kable grzewcze (100W/m2), a d tego kilka sterowników po kilkaset zł każdy, to miałbyś dom izolowany.

Przy okazji dowiedziałeś się że :

Przy dodatnich temperaturach w domach izolowanych nie ma mowy o włączaniu się ogrzewania. A wczoraj temperatury były mocno dodatnie.

Systemy centralnego ogrzewania mają większe straty własne niż 1.5kWh - co to za system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu widać, że znasz się na rzeczy :).

Jest oczywiście mostek termiczny, przy ścianach kolankowych i przy ścianie szczytowej (przez 60cm gazobetonu).

Czy warto było likwidować ten mostek ? Na pewno znacznie podrożyłoby to inwestycję.

Można było np. całe poddasze wykonać w konstrukcji szkieletowej, ale koszty takiego rozwiązania byłyby znacznie wyższe.

 

Oczywiście... jeżeli 60 cm gazobetonu uznamy za mostek termiczny... to OK. niech i tak będzie...

Natomiast konstrukcja jest tak przemyślana, aby piętro można było wykonać w takim samym standardzie energetycznym jak parter.

A tak przy okazji - ja nie uważam założenia kabli jako błąd, co gdzieś wcześniej się przewinęło w Twojej wypowiedzi.

Potrzebuję zapasowe sprawne ogrzewanie na wypadek ewentualnej awarii klimatyzatora w największe mrozy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zupełnie jest tak jak piszesz...

Wynik jest właśnie idealnie zgodny z założeniami.

Najpierw wyliczonymi przeze mnie na etapie projektowania budynku a następnie potwierdzonymi przez świadectwo energetyczne. Osiągnięty wynik 13,01 kWh/m2 jest przy 22 C właśnie ( czego nie zaznaczyłem w stopce ).

 

Nie wiem o jakim potwierdzeniu wyników przez swiadectwo piszesz. Przyjęta metodologia powoduje ze prawie kazdy dom pasywny ogrzewany czystym pradem po przemnozeniu przez wsp. nakładu staje sie ledwie energooszczednym. Na swiadectwie nie podane jest wartosc Eu, ale jest zsumowane zuzycie na cwu co i tak pogarsza ostateczny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim potwierdzeniu wyników przez swiadectwo piszesz. Przyjęta metodologia powoduje ze prawie kazdy dom pasywny ogrzewany czystym pradem po przemnozeniu przez wsp. nakładu staje sie ledwie energooszczednym. Na swiadectwie nie podane jest wartosc Eu, ale jest zsumowane zuzycie na cwu co i tak pogarsza ostateczny wynik.

 

Piszę o takim potwierdzeniu, że najpierw ja liczyłem projektując, później liczył wystawiający świadecwo energetyczne a na końcu liczył licznik z elektrowni...

zawsze wynik był bardzo podobny...

i nie interesują mnie współczynniki : nakładu, wartości Eu itp.

Dla mnie istotne jest że za ogrzewanie prądem za ubiegły sezon zapłaciłem 270 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim potwierdzeniu wyników przez swiadectwo piszesz. Przyjęta metodologia powoduje ze prawie kazdy dom pasywny ogrzewany czystym pradem po przemnozeniu przez wsp. nakładu staje sie ledwie energooszczednym. Na swiadectwie nie podane jest wartosc Eu, ale jest zsumowane zuzycie na cwu co i tak pogarsza ostateczny wynik.

Na świadectwie jest też podana energia użytkowa :

Energia uzytkowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na świadectwie jest też podana energia użytkowa :

 

I to niestety jest jedyna wielkosc ze swiadectwa która ma jakąs wartośc porównawczą

A tak przy okazji moze jakis komentarz od TB na temat zgodnosci obliczen ozc z wynikami rzeczywistymi które i w tym przypadku nastąpiło. Cos czego rzekomo nie da sie policzyc zostało

policzone i to policzone dokładnie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie istotne jest że za ogrzewanie prądem za ubiegły sezon zapłaciłem 270 zł.

Jeśli się nie mylę, to jesteś pod tym względem rekordzistą FM.

I to pomimo tego, że masz:

Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że najtańsze rozwiązanie dla domów izolowanych/pasywnych to właśnie centralne ogrzewanie.

Dodam jeszcze, że ważnym elementem jest osadzenie okien w warstwie ocieplenia na kotwach metalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych montuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Hydrauliczne nawet z pci zużyje więcej kWh . I nic na to Panie Henryku Pan nie poradzi.

Co do ilości kabla i termostatów - jako firma wykonawcza - muszę zrobić termostat w każdym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych montuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Mam Pan całkowitą rację.

Domy izolowane to kategoria domów, która istnieje wyłącznie w Pana wyobraźni, więc ma Pan prawo w nich montować takie ogrzewanie, jakie uzna Pan za stosowne.

A co z tym testem : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6198744&viewfull=1#post6198744 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda konstrukcja stropu korysa.

Napisz mi, gdzie widzisz "łączniki stalowe o wymyślnych kształtach nabijane bezpośrednio w krokwie i legary", no chyba, że chodzi Ci o gwoździe.

Witam. To jest kołowanie. Dom "pasywny" a ściany kolankowe i szczytowe nieocieplone. "Strop" pracochłonny wzięty z kosmosu z ociepleniem 60 cm. Przykład pasywności budowlanej dzięki PC. O czym tu rozmawiać. Wstyd upubliczniać takie zdjęcia budowlane, ale to jest modne i na czasie, bo może ktoś w to wdepnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To jest kołowanie. Dom "pasywny" a ściany kolankowe i szczytowe nieocieplone. "Strop" pracochłonny wzięty z kosmosu z ociepleniem 60 cm. Przykład pasywności budowlanej dzięki PC. O czym tu rozmawiać. Wstyd upubliczniać takie zdjęcia budowlane, ale to jest modne i na czasie, bo może ktoś w to wdepnie.
Z niecierpliwością czekam na zdjęcia z realizacji zbudowanego przez Ciebie domu pasywnego. Mam nadzieję, że zgodnie z tytułem tego wątku będzie on przy okazji tani i komfortowy.

Do czasu pokazania takiej realizacji proponuję abyś wstrzymał się z komentarzami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To jest kołowanie. Dom "pasywny" a ściany kolankowe i szczytowe nieocieplone. "Strop" pracochłonny wzięty z kosmosu z ociepleniem 60 cm. Przykład pasywności budowlanej dzięki PC. O czym tu rozmawiać. Wstyd upubliczniać takie zdjęcia budowlane, ale to jest modne i na czasie, bo może ktoś w to wdepnie.

 

Widzę, że kotwy metalowe działają na Ciebie jak czerwona płachta na byka...

Skąd tyle agresji...?

Może w końcu napisz jaką firmę reprezentujesz z tymi plastikowymi kotwami.

No chyba że chodzi o uniknięcie opłat za reklamy...

Ale jeżeli dobra firma, to chyba warto zapłacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych montuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Hydrauliczne nawet z pci zużyje więcej kWh . I nic na to Panie Henryku Pan nie poradzi.

Co do ilości kabla i termostatów - jako firma wykonawcza - muszę zrobić termostat w każdym pomieszczeniu.

 

Czyli jesteśmy świadkami epokowej chwili:

 

OD DZISIAJ DOMY IZOLOWANE MOGĄ MIEĆ CENTRALNE OGRZEWANIE, NATOMIAST NIE MOGĄ MIEĆ OGRZEWANIA HYDRAULICZNEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...