Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tu chodzi o kontrę wobec TB. Jak z naszą opozycją, nie bo nie i już. Żadnej konstruktywnej krytyki, nic od siebie bo praktyki brakuje.
Oj

tam... się przejmować. Jak napiszę, że majtki zakłada się na d... to będzie je nosić na czymś co fizycznie głowę przypomina.

Prosił, by Go ignorować, to należy to uszanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawdę mówiąc to nawet się nad tym nie zastanawiałem, bo nie po to robiłem GWC z nawilżaniem, żeby później wkładać szmatę do reku. Sądzę, że szmata działa jak filtr, ale tylko dla kurzu, czy mikrozanieczyszczeń. Nie wiem natomiast jakie związki uwalniają się podczas parowania. Dla mnie - ze względu na astmę - najważniejsza grupa zanieczyszczeń biologicznych to ta:

zanieczyszczenia biologiczne.jpg

I można się zastanawiać jedynie nad legionellą, ale z tego co wiem to ta nie pojawia się w temp. w jakiej dochodzi do kondensacji, czyli 5 - 8 oC. Tą część zanieczyszczeń traktowałbym jako nieprzedostające się na stronę pierwotną. Ale dla bojaźliwych można zastosować szmatę z dodatkiem jonów srebra (np. jakiś filtr HEPA itp.) czy lampę UV-C na nawiewie.

 

Nie wiem jednak jak wygląda przenoszenie zanieczyszczeń chemicznych podczas parowania, ale zapewne część może być zawracane.

 

EDIT: Podobno formaldehyd rozpuszcza się w wodzie i paruje wraz z nią, więc teoretycznie ten (groźny) związek potrafiłby przenieść się na stronę pierwotną. Ale może warto zapytać o to jakiegoś biegłego chemika.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]297283[/ATTACH] RS160 w ONYX 200

 

Dzisjaj jest dzień wyjątkowy 3,5oC i tylko 70% wilg. Takich dni w roku można na jednej ręce policzyć . Podając przykład 1oC i 70% Pan nagina rzeczywistość .

Realna średnia temp. w sezonie grzewczym to 5-5,5oC i wilg. +/- 90%. Przy takich parametrach sprawność RS 160 to +/- 50%. Warto cofać te skropliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nawet się nad tym nie zastanawiałem, bo nie po to robiłem GWC z nawilżaniem, żeby później wkładać szmatę do reku. Sądzę, że szmata działa jak filtr, ale tylko dla kurzu, czy mikrozanieczyszczeń. Nie wiem natomiast jakie związki uwalniają się podczas parowania. Dla mnie - ze względu na astmę - najważniejsza grupa zanieczyszczeń biologicznych to ta:

[ATTACH=CONFIG]297340[/ATTACH]

I można się zastanawiać jedynie nad legionellą, ale z tego co wiem to ta nie pojawia się w temp. w jakiej dochodzi do kondensacji, czyli 5 - 8 oC. Tą część zanieczyszczeń traktowałbym jako nieprzedostające się na stronę pierwotną. Ale dla bojaźliwych można zastosować szmatę z dodatkiem jonów srebra (np. jakiś filtr HEPA itp.) czy lampę UV-C na nawiewie.

 

Nie wiem jednak jak wygląda przenoszenie zanieczyszczeń chemicznych podczas parowania, ale zapewne część może być zawracane.

 

EDIT: Podobno formaldehyd rozpuszcza się w wodzie i paruje wraz z nią, więc teoretycznie ten (groźny) związek potrafiłby przenieść się na stronę pierwotną. Ale może warto zapytać o to jakiegoś biegłego chemika.

 

Nie trzeba szmaty bo ten wymiennik zmieniając kierunek przepływu,raz kondensuje,raz odparowuje kondensat do domu.

Większość syfu domowego łączy się z parą wodną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba szmaty bo ten wymiennik zmieniając kierunek przepływu,raz kondensuje,raz odparowuje kondensat do domu.

Większość syfu domowego łączy się z parą wodną .

 

Nie oglądałem tego wymiennika, o którym pisał Przemek. Ja mówię o szmacie wyłożonej na dnie rekuperatora i mocno ściśniętą, tak aby infiltracja powietrza przy suchej szmacie była znikoma, a wilgotna ma przeciągać wodę kapilarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj

tam... się przejmować. Jak napiszę, że majtki zakłada się na d... to będzie je nosić na czymś co fizycznie głowę przypomina.

Prosił, by Go ignorować, to należy to uszanować.

Rozczulający jesteś misiu. Polewkę z ciebie mają wszyscy czytający tylko ty jakoś tego nie zauważasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzić też jest w stanie? Pisze przecież, że jej nie zaczepia.

 

On grzeje w drugiej taryfie. I nie wiem, czy budował dom typowo pasywny, czy bardziej coś ok. NF30 ? Nie wiem czy nastawiał się na zyski słoneczne itp. To wszystko ma wpływ na dobór optymalnej akumulacji. On po prostu grzeje w drugiej taryfie jak mu temperatura spadnie poniżej ustawionej. Nie liczy na zyski i to, że do 16:00 nie ma nikogo w domu, bo i tak nie jest w stanie tak zróżnicować ogrzewania w ciągu dnia. Ma zbyt dużą bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On grzeje w drugiej taryfie. I nie wiem, czy budował dom typowo pasywny, czy bardziej coś ok. NF30 ? Nie wiem czy nastawiał się na zyski słoneczne itp. To wszystko ma wpływ na dobór optymalnej akumulacji. On po prostu grzeje w drugiej taryfie jak mu temperatura spadnie poniżej ustawionej. Nie liczy na zyski i to, że do 16:00 nie ma nikogo w domu, bo i tak nie jest w stanie tak zróżnicować ogrzewania w ciągu dnia. Ma zbyt dużą bezwładność.
Pisze, że zużył koło 28 kWh/m2/rok na ogrzewanie. Ma zbyt dużą bezwładność by zmieniać szybko temperaturę w pomieszczeniach tylko po co to robić? Nawet przy takim domu temperatura waha się cały czas wokół komfortowej. Dzięki akumulacji. Fikcją są zyski z nieogrzewania chwilowego pomieszczeń o czym już pisaliśmy. Może w domu o bardzo dużym zużyciu tak ale w takim już nie, nie mówiąc o lepszych. Masz opinię kogoś kto tej akumulacji ma bardzo dużo. Potwierdza się to co wielokrotnie tu było opisywane. Nie ma potrzeby, by temperaturę dopasowywać do chwilowych potrzeb. Może być stała. Wyjątkiem łazienka ale tam najlepiej zastosować nadmuch, bo najszybciej podwyższa temperaturę powietrza. Nie ma znaczenia ile jest akumulacji (chyba, że jest jej bardzo mało), bo przy każdej jej ilości (możliwej w domu jednorodzinnym) warunki pozostają podobne. Chciałbym przeczytać o kimś kto uważa, że ma akumulacji za dużo, z wyjątkiem osób których celem jest dynamiczna zmiana temperatury w pomieszczeniach, bo w takiej sytuacji oczywiste jest, że akumulacja przeszkadza. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie masz taką temperaturę?

Niedaleko mnie roczna jest niższa.

Najniższa jest w Zakopanem i Suwałkach - + 2,7 st. C - średnia sezonu grzewczego. Mniej nie masz. Inna rzecz to co to znaczy sezon grzewczy dla domu np pasywnego. :) Ile tego będzie, miesiąc, dwa?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się czepiasz nazewnictwa. Ja mam na przykład samochód 13-to letni, który jest w klasie młodościowej:

 

A+ Zostanie wyprodukowany za 5 lat

A Zostanie wyprodukowany w tym roku

B Wiek 0-15 lat

C Wiek 15-30 lat

D Wiek powyżej 30 lat

 

Chyba jest nieźle, choć na pewno ten z klasy A, a szczególnie A+ jest znacznie tańszy.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury. W domach jak w temacie sezon grzewczy nie trwa od 1 września do 30 marca jak to podają w tych tabelkach.

 

Co ma wspólnego sezon grzewczy w domu pasywnym ze średnią miesięczną temp. zewnętrzną i korzystaniem z zalet rekuperatora? Jak chcesz liczyć efektywność rekuperatora? Wg. jakiego klucza? Jeżeli od listopada do końca lutego , to efektywność tego urządzenia - cena ,wyjdzie jeszcze gorzej .

Tu tylko somorubka ma jakikolwiek sens i to taka do 1000PLN.

Cudów z tego nie wyciągniesz ,bo nawet super RS160 zaoszczędzi w sezonie średnio 3,12KWh/dobę. Przy cenie KWh ,w zależności od paliwa 15-55gr/KWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siorbiesz jakieś marne oszczędności, zamiast wyjebać to przez dziurę na poddaszu. W ogóle nie ogarniasz nydarności.

 

Nie wiem Przemuś co ty jebiesz i w jaką dziurę.Twoja dziura,twój problem . Nie doczytałeś sensu wypowiedzi mistrza a może nie zrozumiałeś,zresztą nieważne. Faktem jest,że napisał iż rekuperator zaoszczędzi mu 360PLN/rok .I takie jest od dzisiaj prawo . Chyba,że wykasuje,co możliwe. Tymczasem wentylacja 100m3/h ,22oC i 45% wilg, to 25kWh/dobę .

Przemuś jak ja lubię ten twój duet z mistrzem kszhu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...