Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nic z tego nie rozumiem. Ten rekuperator na peltierach wyjdzie taniej, czy będzie sprawniejszy?

 

Gdyby zrobić wentylację nawiewno-wywiewną per pokój to pelteirem można zastąpić zarówno rekuperator jak i PC. Można zrobić coś takiego:

http://nminusone.com/wp/wp-content/uploads/2013/02/peltier_01.jpg

Jeden radiator w kanale nawiewnym, drugi w wyciągowym. Oba kanały musiałyby w pewnym miejscu przebiegać blisko siebie. Taki układ powoduje, że zamiast sprawności do 90% jak to mają rekuperatory możesz osiągnąć 300 - 400% z modulacją mocy w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Projektując peltiery na maksymalne zapotrzebowanie nie musisz mieć w tych skrajnych warunkach COP=3-4. Wtedy peltier nie musi pracować z wysokim COP'em, czyli na 10 czy 20% mocy lecz na 100% z COP=1 czy 1,5. Problemem jest to, że jeden taki pelteirek to za mało, nawet dla pomieszczenia w domu pasywnym. A kilka to za duży gabaryt...

 

Ale przyznam szczerze, że nie zgłębiałem tematu peltirów. Wiem jak działają, ale nie wnikałem jak z nich wyciągnąć maxa z wysokim COPem. Czekam na publikację nydara, ale nie dyskryminuję ideii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mi się wydaję, że jeśli w wywiewie mam 25kWh/dobę względem 0stC, a w nawiewie mam właśnie te 0stC (nie ważne skąd), to mogę sobie tym peltierkiem przenieść tę energię na drugi kanał kosztem 1/3 (COP=3) lub 1/4 (COP=4) energii przenoszonej. Przy COP 4 wyciągam 25, a wkładam 6,25, czyli netto zyskuję 25-6,25=18,75, co daje mi sprawność 18,75/25= 75%

 

Albo jestem głupszy niż myślałem, albo żeście powariowali z tą nydarnośćią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję, że jeśli w wywiewie mam 25kWh/dobę względem 0stC, a w nawiewie mam właśnie te 0stC (nie ważne skąd), to mogę sobie tym peltierkiem przenieść tę energię na drugi kanał kosztem 1/3 (COP=3) lub 1/4 (COP=4) energii przenoszonej. Przy COP 4 wyciągam 25, a wkładam 6,25, czyli netto zyskuję 25-6,25=18,75, co daje mi sprawność 18,75/25= 75%

 

Albo jestem głupszy niż myślałem, albo żeście powariowali z tą nydarnośćią.

 

Zgadza się. Dlatego do układu nydara z RSŚ'em te peltierki idealnie pasują, bo wyrzut ma 22oC a nawiew 18oC. U siebie mogę jedynie liczyć temp. z GWC czyli zakładam te 8oC.

 

Ideą jest ciągła praca urządzenia na powietrzu wyrzutowym. Obecne pompy inwerterowe albo potrzebują znacznie wyższych strumieni powietrza albo są to pompy on-off, które nie są przeznaczone do pracy ciągłej.

 

EDIT: Może z tym brakiem rekuperatora przesadziłem :) Zaraz coś narysuje i pokaże jak ja widzę wykorzystanie peltierów.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nydara przydałby się rekuperator.

 

A jak ktoś już ma dziadowski rekuperator ze sprawnością 65% i zamiast tracić w sezonie 3750kWh, traci 1300, to dokładając taki układu na peltierach z COP nawet 4 (sprawność 75%) odzyska z tego dodatkowo 1300*0,75= 975kWh. Sam nydar pisał o COP 2-2,5, więc przyjmuję 2,5 (sprawność 60%) i wychodzi 0,6*1300= 780kWh. Grzejąc klimatyzatorem i prądem w II taryfie koszt kWh to jakieś 20gr. Podobnie drewnem, więc oszczędność to 156zł w sezonie.

 

No można, tylko po ilu latach to się zwróci?

 

p.s. Nawet tyle nie będzie, bo ten peltier musiałby być jedną nogą na czerpni przed GWC, a drugą na wyrzutni.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Dlatego do układu nydara z RSŚ'em te peltierki idealnie pasują, bo wyrzut ma 22oC a nawiew 18oC. U siebie mogę jedynie liczyć temp. z GWC czyli zakładam te 8oC.

 

Ideą jest ciągła praca urządzenia na powietrzu wyrzutowym. Obecne pompy inwerterowe albo potrzebują znacznie wyższych strumieni powietrza albo są to pompy on-off, które nie są przeznaczone do pracy ciągłej.

 

EDIT: Może z tym brakiem rekuperatora przesadziłem :) Zaraz coś narysuje i pokaże jak ja widzę wykorzystanie peltierów.

 

Taka właśnie jest idea.

Rekuperatorem nie ogrzeje zimą domu. Wykorzystując powietrze wentylacyjne do ePC , dom ogrzeję .

Biorąc pod uwagę wartości temp. powietrza odpadowego i zasilania podłogówki , należy nastawić się na gradient 20oC i mniej . W zależności od zapotrzebowania domu . Przy max. zapotrzebowaniu gradient 20oC ,da najmniej korzystny COP. Przy tym gradiencie powinien być podany prąd 4A / 6V .Jedno ogniwo przeniesie wtedy ok. 23Wh ze zużytego powietrza + 24Wh ktore zużyje ,dając 47Wh . Ale to przy max. zapotrzebowaniu domu,w największe mrozy . Przy niższym zapotrzebowaniu i prąd mniejszy i gradient mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, choć chłodnica ma jakieś 5stC, więc dodatkowy odzysk mizerny, a koszty i awaryjność większe. Dlatego napisałem "jedną nogą na czerpni przed GWC".

 

Załóżmy, że z GWC mam 8oC. Na wyrzucie z reku mam zatem ok. 10oC, czyli zaraz przed kondensacją. Po stronie nawiewnej po przejściu przez reku mam 20oC. Idealne warunki dla peltiera. Pomińmy narazie awaryjność (i raczej nie peltierów, tylko ich zasilania) . Co o tym sądzicie ?

 

Dodatkowo w lecie wystarczy zaminić bieguny i masz chłodzenie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten peltier to ma w jakim kanale mieć DZ? Bo jak w wyciągu z pomieszczeń to dostępnej tam energii nie rozmnożysz cudownie. Jak za GWC to na requ poda zimniejsze czyli bez sensu energetycznego. Na wyrzucie zużytego za requ już szału nie ma, często na zewnątrz będzie więcej; będziesz się przełączał?

 

Jak na rysunku.

I szał będzie, bo dla dT=10oC ma bardzo dobry COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że z GWC mam 8oC. Na wyrzucie mam zatem ok. 10oC, czyli zaraz przed kondensacją. Po stronie nawiewnej po przejściu przez reku mam 10oC. Idealne warunki dla peltiera. Pomińmy narazie awaryjność (i raczej nie peltierów, tylko ich zasilania) . Co o tym sądzicie ?

 

Dodatkowo w lecie wystarczy zaminić bieguny i masz chłodzenie.

 

Nie rozumiem. Weź to narysuj i opisz proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem złą temp. na nawiewie. Powinno być 20oC.

 

Możesz peltierem jedynie przenieść NADMIAR energii z wyrzutni ponad wejście. Jeśli wejście ma 8st, a wyrzutnia 10st, to ile masz tego nadmiaru? Ile to jest warte? Przy COP 5 taki układ na peltierach ma 80% sprawności i tylko te 80%*NADMIAR to Twój zysk! Dlatego ta noga musiałaby być przed GWC - bo tam jest 0st, a nie +8, więc nadmiaru jest więcej.

 

Nie wspomnę o kosztach i awaryjności.

 

Czyli mając dostępne te przykładowe 20kWh/dobę to dobrym requ 90% "tylko" odzyskujemy 18kWh/dobę a taką najgorszą PC COP=2 już 40kWh/dobę! Cudowne rozmnożenie!:D

 

Brutalnie prawdziwe.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz peltierem jedynie przenieść NADMIAR energii z wyrzutni ponad wejście. Jeśli wejście ma 8st, a wyrzutnia 10st, to ile masz tego nadmiaru? Ile to jest warte? Przy COP 5 taki układ na peltierach ma 80% sprawności i tylko te 80%*NADMIAR to Twój zysk! Dlatego ta noga musiałaby być przed GWC - bo tam jest 0st, a nie +8, więc nadmiaru jest więcej.

 

Nie wspomnę o kosztach i awaryjności.

 

 

 

Brutalnie prawdziwe.

 

Brutalnie prawdziwe to jest to,że koledzy nie odróżniają temp. od energii ,sprawności temperaturowej od entalpicznej . Stąd wychodzi wam co wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...