Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Możesz peltierem jedynie przenieść NADMIAR energii z wyrzutni ponad wejście. Jeśli wejście ma 8st, a wyrzutnia 10st, to ile masz tego nadmiaru? Ile to jest warte? Przy COP 5 taki układ na peltierach ma 80% sprawności i tylko te 80%*NADMIAR to Twój zysk! Dlatego ta noga musiałaby być przed GWC - bo tam jest 0st, a nie +8, więc nadmiaru jest więcej.

 

Popatrz na ten większy rysunek.

COP oznacza mnożnik energii włożonej. Faktem jest, że błędnie wkomponowałem w to reku.

Energii w powietrzu wyrzucanym o temp. 10oC i 95% wilgotności jest jakieś 14kWh/dobę. Przenieść to na stronę nawiewną z COPem nawet 3 to dużo. W miejscu którym przedstawiłem można zapakować wiele peltierów, a zasilać je można tym samym prądem łącząc szeregowo. Nie potrzeba dużych prądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Brutalna prawda to taka, że jeżeli chcesz coś odzyskać, to musisz to coś najpierw mieć, a potem stracić. Nie da się odzyskać więcej - uwierz na słowo.

 

W takim razie wracamy do początku . Jaki twoim zdaniem jest potencjał w 100m3/h powietrza o temp. 22oC i 45% wilg. ?

Uważam,że 25kWh i nic poza tą wartość nie chcę odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z - wymiennik nie moduł!

Te grzebienie to sedno sprawy a nie płyteczka za naście zł.

 

Grzebienie to np. Mugen4 - radiator od procesora który pokazywał Przemek. 10 takich peltierów coś tam odda. A 10 sztuk taki radiatorów spokojnie zmieszczę na długości wymiennika w rekuperatorze. Tylko wolałbym, żeby nydar podzielić się praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, podpowiedz jak działa peltier. Załóżmy, że mamy model TEC1-12710 o mocy Qmax=89W. Dla osiągnięcia COP na poziomie 3 zasilamy go prądem o wartości 20% pradu znamionowego. 20% z 89W to ok. 18W x COP=3 = 53W ciepła. Przy 10peltierach będę dostarczał 530W mocy grzewczej ?

 

Jeżeli uda ci się założone parametry uzyskać to ze 180W energii elektrycznej uzyskasz 530W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na ten większy rysunek.

COP oznacza mnożnik energii włożonej. Faktem jest, że błędnie wkomponowałem w to reku.

Energii w powietrzu wyrzucanym o temp. 10oC i 95% wilgotności jest jakieś 14kWh/dobę. Przenieść to na stronę nawiewną z COPem nawet 3 to dużo. W miejscu którym przedstawiłem można zapakować wiele peltierów, a zasilać je można tym samym prądem łącząc szeregowo. Nie potrzeba dużych prądów.

 

 

Jeszcze raz piszę, że nie jesteś w stanie odzyskać więcej niż masz. Jeśli masz poziom odniesienia na 8stC, 40%RH, entalpia 14,7kJ/kg, bo takie powietrze wciągasz do domu, to niechbyś nawet odzyskał 100%, to nie zejdziesz poniżej tego poziomu. W domu 20stC i 50%RH to entalpia 38,6kJ/kg. Rekuperator temperaturowy, ale i entalpiczny ma w tych warunkach sprawność entalpiczną około 50%, więc na wyrzutnie idzie coś o entalpii około 26,65kJ/kg. Odzyskać możesz więc dodatkowo maksymalnie 26,65-14,7=11,95kJ/kg, co przy COP 2,5 oznacza 7,17 kJ/kg. Łącznie wychodzi na to, że strata to 38,6-14,7-11,95-7,17= 4,78kJ/kg

 

W średnich warunkach sezonu grzewczego bez GWC powietrze ma 0stC, RH 70% i entalpię 6,6kJ/kg. Rekuperator z wymiennikiem temperaturowym ma w tych warunkach sprawność entalpiczną 62%, a entalpicznym nawet 85%. Zakładam entalpiczny, więc mam odzysk (38,6-6,6)*0,85=27,2kJ/kg. Zatem strata to 38,6-6,6-27,2=4,8kJ/kg

 

Gdzie zatem jest sens GWC i peltierów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz piszę, że nie jesteś w stanie odzyskać więcej niż masz. Jeśli masz poziom odniesienia na 8stC, 40%RH, entalpia 14,7kJ/kg, bo takie powietrze wciągasz do domu, to niechbyś nawet odzyskał 100%, to nie zejdziesz poniżej tego poziomu. W domu 20stC i 50%RH to entalpia 38,6kJ/kg. Rekuperator temperaturowy, ale i entalpiczny ma w tych warunkach sprawność entalpiczną około 50%, więc na wyrzutnie idzie coś o entalpii około 26,65kJ/kg. Odzyskać możesz więc dodatkowo maksymalnie 26,65-14,7=11,95kJ/kg, co przy COP 2,5 oznacza 7,17 kJ/kg. Łącznie wychodzi na to, że strata to 38,6-14,7-11,95-7,17= 4,78kJ/kg

 

W średnich warunkach sezonu grzewczego bez GWC powietrze ma 0stC, RH 70% i entalpię 6,6kJ/kg. Rekuperator z wymiennikiem temperaturowym ma w tych warunkach sprawność entalpiczną 62%, a entalpicznym nawet 85%. Zakładam entalpiczny, więc mam odzysk (38,6-6,6)*0,85=27,2kJ/kg. Zatem strata to 38,6-6,6-27,2=4,8kJ/kg

 

Gdzie zatem jest sens GWC i peltierów?

 

GWC już mam.

A dlaczego liczysz entlapię dla 8oC i 40%RH a nie 100%RH ? Przecież powietrze wyrzucane z reku jest blisko punktu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego. Żadna pompa ciepła nie ma sensu na wywiewanym powietrzu bo od tego jest o wiele wydajniejszy i o niebo tańszy rekuperator.

Dlatego odpowiedzi na pytanie po co jakakolwiek pompa na wywiewanym od fantasty nie uzyskamy.

Każda teoria zarządzania projektami każe rozważyć na samym początku projektu jego sensowność i natychmiast odrzucić te bezsensowne, zwłaszcza jeśli "obok" jest coś bardziej obiecującego.

 

kszhu, problem w zastosowaniu pomp ciepła w obecnych reku jest ich moc. Są po prostu za duże i wymagają dużego strumienia powietrza. Wyjątkiem jest aristonek. Ale gdyby wziąć np. taką markową pompę: http://www.pro-vent.pl/obrazki/max/provent_mistral_max.pdf i zamiast sprężarkowej pompy ciepła wsadzić peltiery ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego. Żadna pompa ciepła nie ma sensu na wywiewanym powietrzu bo od tego jest o wiele wydajniejszy i o niebo tańszy rekuperator.

Dlatego odpowiedzi na pytanie po co jakakolwiek pompa na wywiewanym od fantasty nie uzyskamy.

Każda teoria zarządzania projektami każe rozważyć na samym początku projektu jego sensowność i natychmiast odrzucić te bezsensowne, zwłaszcza jeśli "obok" jest coś bardziej obiecującego.

 

Walczysz o jak najmniejsze zużycie styropianem,oknami,szczelnością domu a ignorujesz 25KWh/dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Odzyskać możesz więc dodatkowo maksymalnie 26,65-14,7=11,95kJ/kg,"

Powinno być 26,65- 9,46kJ/kg = 17,19kJ/kg I całość jest do odebrania .

 

Chłopaki, jak wy liczycie?

 

Entlapia powietrza wyrzucanego z reku o temp. 8oC i 100% wilgotności to ok. 21kJ/kg. I to dorzucamy do powietrza nawiewanego po przejściu przez reku, czyli o temp. 20oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu. Nie mam nic przeciwko wszystkim urządzeniom które Pan wymienił. Zwłaszcza nic przeciwko PC .

Nie zgadzam się jedynie z koncepcją kilkunastu KW w podłodze, PC do dogrzewania, PC do CWU. No i uważam ,że o ile dom jak w temacie to jakie chłodzenie ,skoro GWC wystarczy. Dla mnie buduje Pan obcy świat w pudle styropianowym . Co do reszty to jesteśmy zgodni . Należy izolować i to sowicie.

 

Ilość kW zależy od powierzchni domu. Nie znam producenta produkującego ogrzewanie elektryczne poniżej 70W/m2 a większość produkuje ponad 100W/m2. Może Pan wskazać takiego co robi mniej? Wie Pan dlaczego? Przy ogrzewaniu niecentralnym, im większa moc na m2 tym mniejsze zużycie i większy komfort.

Co do gwc - zastąpiłem je pompą ciepła bo jest mniej efektywne i droższe od pompy ciepła. Poza tym nie ma sterowania w pokojach.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytanie o cel - po co chcesz to robić?

Odzysk tych marnych kW z wyrzucanego za requ powietrza nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego bo wokół domu są nieograniczone pokłady łatwo dostępnej energii. Popatrz na panasa, którego planujesz albo głupiego splita 5kW - ile to kosztuje a co potrafi pobrać z nieograniczonego źródła jakim jest otaczające powietrze.

Nie budujesz domu na Alasce aby szukać tych kW jak złota nomen omen;)

 

Nie wiem jeszcze po co chcę to zrobić i czy w ogóle zrobię. Lubię dociekać sedna sprawy. Mam jeszcze kilka uwag. Choćby te radiatory. Ten mugen kosztuje 200zł/szt. a potrzebuję 10szt. na stronę ciepłą i 10szt. na stronę zimną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...