Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ile z tego chcesz odebrać i w jaki sposób (wymiennik) oraz za ile? Tylko nie pisz, że matematycznie wyliczyłeś tyle a tyle bo do odzysku tej ilości jeszcze droga daleka.

Mogę się założyć o co chcesz, że to co zrobisz ja wystawię na zewnątrz i większym przepływem powietrza średnio-sezonowo więcej pozyskam:D

 

Chętnie się założę. Czym,za ile inwestycyjnie, za ile eksploatacyjnie, tak powiedzmy przy dzisiejszej temp. -8oC,coby nie szukać -20oC.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile z tego chcesz odebrać i w jaki sposób (wymiennik) oraz za ile? Tylko nie pisz, że matematycznie wyliczyłeś tyle a tyle bo do odzysku tej ilości jeszcze droga daleka.

Mogę się założyć o co chcesz, że to co zrobisz ja wystawię na zewnątrz i większym przepływem powietrza średnio-sezonowo więcej pozyskam:D

 

Nie wiem jak obliczyć radiator dla tych peltierów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mataczysz, że aż się czytać nie chce.

Nie potrafisz nic podać to nie zmyślaj bzdur i nie odwracaj kota ogonem.

Oto cała nydarność - zapytać typa o konkret to będzie się wił jak żmija aby tylko uniknąć prostej odp.

 

Nie dostrzegam mataczenia,tylko układ . Ja ci powiem i ty mi powiesz. Gdzie ty widzisz w tym mataczenie.

 

ps. Godzinę temu miałeś coś koło 1300 postów. Teraz 1037.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź ty się naucz czytać a później pisz bo coraz bardziej się tylko ośmieszasz. Pisałem o średnio-sezonowym bo nie obchodzi mnie ile zużywam prądu na grzanie przy sporadycznych -10 ani ile przy +10 tylko CAŁY ROK. Ale to trzeba mieć ciut oleju w głowie aby coś myśleć...

 

Tu się zgadzam . Znaczy z olejem . Jedni mają olej inni mózg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że odp. HenoKowi więc czytaj oryginał.

Szanowny Pan Henryk jest zapewne ciepłownikiem, czyli z definicji osobą, której wiele razy trzeba tłumaczyć a i tak nie zrozumie. Po prawie 3000 postów w tym temacie i tłumaczeniu na innych forach zapytał:

To może Pan odpowie na pytanie - dlaczego w domu, w którym jest wydajne, ekonomiczne źródło ciepła (klimatyzator z funkcją grzania) stosować dodatkowo kable grzewcze o mocy kilkukrotnie przewyższającej potrzeby ?

odpowiedziałem

Ja bym nie zastosował.

Wszyscy poza ciepłownikami, zrozumieli, więc ciepłownikom wyjaśnię jeszcze raz (zapewne nie ostatni)

Powietrzną pompę ciepła stosuję zamiast gwc ponieważ jest tańsza od gwc i znacznie efektywniejsza w chłodzeniu.

Ogrzewanie realizuję kablami w podłodze z termostatami w pokoju. , bo jest najbardziej komfortowe i najtańsze.

Ponieważ klimatyzacja dogrzewa powietrze dając średnio w okresie grzewczym z 2kWh 3 a droższa 4 kWh a z drugiej strony kabli jest 40 cm styropianu - to taki system zużywa na ogrzewanie mniej kWh i niż rurki w podłodze zasilane pompą ciepła.

Ogrzewanie tylko klimatyzacją nie jest wydajne w 100% .

 

Jeszcze raz Panie Henryku I V...

dlaczego w domu, w którym jest wydajne, ekonomiczne źródło ciepła (klimatyzator z funkcją grzania)
gdyby grzanie klimatyzacją było wydajne w całym zakresie temperatur (bywa w Polsce i poniżej -30 ) oraz można nim było regulować temperaturę podłogi w pomieszczeniach, nie stosował bym kabli.

kable grzewcze o mocy kilkukrotnie przewyższającej potrzeby ?
W ogrzewaniu elektrycznym nie ma zapotrzebowania, dlatego producenci nie produkują zestawów mniejszych jak 70W/m2 a przeważ nie 100W/m2 z więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatny post dla nowych inwestorow....

 

Co sie stalo z ta PC co grzeje do -36 i ma COP > 6, przeciez wystarczy obnizyc cisnienie...:wave:

 

Teraz wystarczy zainstalowac ogrzewanie elektryczne i dom nie bedzie mial zapotrzebowania na cieplo....

 

Teraz.... potrzeba 70W/m2 ( w tym roku zmalalo, jedna ze zmian widac ) czy jednak lepiej 100 lub 200W/m2 aby byc pewnym ze zapotrzebowania nie bedzie?

 

:popcorn:

 

Jak bajtlocyc i zmyslac to moze przynajmniej jakos konsekwentnie? Przynajmniej dla nowych czytelnikow jakies pozory wiarygodnosci zachowac....

 

A ja moze przypomne ze sa takie urzadzenia jak PC P/W.

Grzeja podloge, potrafia chlodzic... a i CWU przygotuja.

 

Oczywiscie mamy tych co preferuja grzanie sufitu zamiast podlogi... ale tu kazdy robi jak chce. :)

 

Te urzadzenia, o malej mocy zuzywaja praktycznie tyle pradu co "klimatyzatory" znane tez jako PC P/P... Powinny sie swietnei sprawdzic w domkach z dobra izolacja.

I dzialaja swietnie bez bufora...

Nie zaczepiaj pana, bo zaraz piesek zacznie ujadać w obronie swojego dobroczyńcy.

 

Miał tu być porządek. Gdzie jest moderacja? Znowu jakieś dziecinne przepychanki między kszhu a nydarem. Ile moża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peltiera cd.

 

Dobra, poczytałem co nieco, więc przejdźmy już do konkretów.

 

Mamy sobie oto taki wykres:

http://s3.electronics-cooling.com/legacy_images/2005/08/2005_August_A2_Figure02.jpg

 

Załóżmy, że mam na wyrzucie z reku temp. 10oC, 95%wilg. i nawiew 20oC, 40% wilg. Chcę wyssać te 10oC i przekazać je na nawiew. Wówczas różnica temp. dT=30oC przy założeniu, że sprawność przekazywania energii przez radiatory będzie 100% (!), co jest nierealne. Zatem niech będzie, że strona ciepła będzie miała temp. 40oC, co spowoduje, że dT rośnie do 40oC co i tak jest optymistyczną wartością !

 

Odczytując teraz COP dla tych warunków muszę ustawić prąd na min. 40% wartości prądu znamonionowego. COP Wtedy wychodzi 0,6. Ale to jest dla strony zimnej, więc dla ciepłej będę miał COP=1,6. Zgodnie z poniższą zasadą:

 

http://www.memmert.com/uploads/pics/technologien_temperierkonzept_peltier_system_heizen_en.jpg

 

 

Taki układ można zmontować za jakieś 500zł. Niech każdy sam sobie odpowie, czy to jest opłacalne i czy w ogóle ma sens.

 

Chyba, że popełniłem jakiś błąd w rozumowaniu ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd jest tylko jeden - błędne rozpoznanie.

 

Wymiennik, który wyssie całą energię i nie zamarznie/oszroni się i musi zajmować całą średnicę kanału (bo 100%) nie zmieści się w tych pieniądzach. Za requ temp. się wahają więc musisz mieć bardzo dobre sterowanie aby przy spadku temp. wyrzucanej nie zaszronić wymiennika i nie zatrzymać wentylacji a przy wzroście temp. odzyskiwać te swoje 100%. Nie masz rozmrażania. Sterowanie nie zmieści się w tych pieniądzach.

Jeśli masz przepływ 1:1 (nawiew:wywiew) to aby na jednej stronie uzyskać wyższą temp. musisz mieć mniejszy po tej stronie wymiennik więc różnica oporów więc regulacja obrotami wentylatorów - dodatkowe czujniki ciśnienia, elektronika, algorytmy. Kasa.

 

To akurat jest bardzo proste. Nic się nie zaszroni. Wystarczy np. lankontroler i czujka temp. na powietrzu wyrzucanym po przejściu przez radiator strony chłodnej peltiera. Projektując układ zakładam min. temp. jaką osiągnę na wyrzucie z reku, czyli te 10oC i maksymalnie tyle chcę wyssać.

 

Nadal wysysasz jedynie tyle ile masz dostępne za requ. Ja wystawiam to na zewnątrz, daję większy, niczym nie ograniczony przepływ i pozyskuję więcej. Albo lepiej - stawiam na rurę wentylacyjną z POŚ (min 12*C), dmucham z 200m3/h i mam o wiele więcej o wiele prościej oraz dodatkowo lepiej natleniony POŚ.

 

Akurat wychładzanie POŚ nie jest dobrym pomysłem. Przestanie ci działać i zrobisz z niego zwykłe szambo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej więc GWC jeszcze nie potrzebne. Mam ustawione przełączanie na GWC już teraz na -10*C i obserwuję.

W ubiegłym roku miałem na 0*C, tubofleksa do wyrzutni z wiadrami wody bo wystarczyła kropla aby wokół niej zaczęło robić się bagno, potem poradziłem jakoś ale znów sople z wyrzutni do ziemi, potem przeszedłem na GWC od -5*C i było lepiej a teraz praktycznie nie działa i jest całkiem dobrze.

No a na nawiewach nadal ta sama temp. i wilgotność w domu koło 50%. Co mi więcej potrzeba?

 

U siebie będę miał nieco lepszy wymiennik, który przy 100m3/h da sprawność ok. 90%. To powoduje, że zamarzać może już przy -3oC. Po drugie GWC daje wyższą temperaturę nawiewu (po przejściu przez reku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelteir cd.

 

Idealnym dla peltiera wydaje się odzysk ciepła z wody szarej do wody wodociągowej. Tam można uzyskać wysokie COPy. Woda zrzutowa o temp. 30oC podawana na stronę zimną i woda wodociągowa o temp. 8oC podawana na stronę ciepłą jak i same medium jakim jest woda, w znacznie lepszy sposób odbierają energię z płytki. W takim układzie można spokojnie uzyskać dT=0oC, więc realny staje się COP na poziomie 5 i wyżej ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! I tytaj mógłbyś popracować. Warunek - sterowanie i cena całości.

Jeśli planujesz PC do CWU i odzysk to zostaje baaardzo mało kasy z której można jeszcze coś szarpnąć.

 

Narazie zostawmy to czy będę miał PC czy nie. Sterowanie polega tylko na tym, żeby w momencie uruchomienia kurka z ciepłą wodą załączał się układ z peltierami. Tutaj nie trzeba nic więcej.

Pytanie tylko jak zbudować stonę zimną takiego wymiennika. Tam nie można zastosować żadnych radiatorów, bo zaraz zatka się przepływ. Może po prostu odcinek rury zrzutowej zrobić z jakiegoś kwasiaka i do niego przykleić parę płytek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia w zabawy z takimi kotrolerkami. Zmienne warunki, algorytm, awaryjność itp. itd.

Jeśli założysz max temp. a ta spadnie, zmieni się wilgotność lub przepływ bo zwiększysz/zmniejszysz wydajność centrali i się zaszronisz to zaczniesz biegać i korygować bo wentylacja się skończy. Jedną zimą masz z głowy;)

 

Odpowiedz mi PO CO? Dlaczego nie to co natura daje obok, którego jest nieskończenie więcej? Dlaczego skupiasz się na pikach a nie średniej z sezonu?

 

Mam na myśli ustawienie dla skrajnie niskich warunków. Przy moim GWC na wylocie nie będę miał mniej jak 8oC/100%. Projektując dla takich danych nigdy nie zamrożę wymienika.

 

A jak chcesz te metry3 wody zakopane na ~2m w ziemi wychłodzić lichą strugą wstępnie podgrzanego powietrza? Przed nim mam kanały w ziemi, przez nie wpierw leci powietrze i tam już się dostatecznie ogrzewa. Dzisiaj leci na grawitacji zewnętrzną rurą fi100 i dmucha jak cholera to wentylatorkiem nie wiele zmienię.

 

Racja. Przecież tam wentylacja działa grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko robisz to bardzo od d... strony;)

 

Podstawowe pytanie - co wybierasz? Ograniczone czy nieograniczone DZ? Droższe odzyskiwanie czy tańsze pozyskiwanie?

 

Wiem kszhu o co chodzi, ale póki co na temat peltierów nie było konkretów. Ja wolę jednak wiedzieć o czym piszę nydar i niestety muszę przyznać, że trzeba spełnić pewne założenia, żeby te peltierki miały COP'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...