Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czyli jak będziesz miał 10*C to 2*C za wymiennikiem czyli już nie 100% odzysk.

 

Nie wiem o co chodzi w tym zdaniu. Jakie 100% ? Rekuperatora ???

 

Wracając do sedna, popatrz za okno. Nie wiem jak w Świdnicy ale we Wro świeci tak, że ogrzewanie mi się znów nie włączy a na poddaszu gdzie ma stać jednostka zewn. jest już ponad 5*C. W takich warunkach sklepowa jedn. zewn. do popołudnia przemłóci o wiele więcej powietrza i odzyska o wiele więcej energii niż cokolwiek innego z ochłapów za requ.

Zatem co do zasady, dom jako skrajnie ograniczone DZ nie ma kompletnie sensu. Wolę łatwo pobierać niż skomplikowanie odzyskiwać.

 

Jednostka zewnętrzna na poddaszu to głupi pomysł. Zamiast trzymać tam bąbel ciepła, to bedziesz schładzał do niższych temperatur niż masz na zewnątrz. dT przegordy rośnie. O ile w przypadku wychładzania gruntu pod domem to jest jakiś promil strat to już poddasze nie jest dobrym pomysłem.

 

Weź te peltiery, daj im sensowne DZ (otaczające powietrze, grunt przez zbiornik jak chciał witastwosz czy w końcu przez rurę z glikolem w ziemi) i się baw. Po co się ograniczać DZ?

 

Nic co jest na zewnątrz nie nadaje się jako dz dla peltierów. Mają za niską temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dla mnie to jakikolwiek sens zastosowania peltierów to z wody do powietrza.

 

Zakładamy, że mamy wodę o temperaturze 20stC w pokoju o tej samej temperaturze. Wrzucamy dolne żródło peltiera do wody, włączamy prąd i w związku z zerową deltą grzejemy pokój z dużym COP, ochładzając wodę. Woda ma jednak znacznie większą pojemność cieplną od powietrza, więc stygnie wolno i długo można mieć małą deltę. Kiedy temperatura wody spadnie do jakiś 10stC trzeba ją podgrzać na ognisku darmowymi szyszkami.

 

Sens wprawdzie ograniczony, ale może da się to jakoś wykorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy o wyssaniu 100% tego co za requ. Czyli od 8*C do 0*C. Jak ustalisz na sztywno w sofcie deltę 8 to przy 10*C za requ będziesz miał 2*C za wymiennikiem czyli już nie odzyskujesz 100% z resztek za requ.

 

Jeśli na wyrzucie z reku bedę miał wyższą temperaturę to oznaczać bedzie, że na zewn. jest cieplej i nie potrzebuję aż tyle grzać. Ustawienie granicy 8oC jest bezpieczne i optymalne.

 

A jaki bąbel ciepła na nieogrzewanym strychu, na którym wiatr hula? To tak jak płaski dach przykryty tylko dachówkami zabezpieczającymi przed opadami. A, że się grzeją od słońca to dlaczego nie korzystać. Wyrzut z jednostki i tak na zewnątrz ale można dać i czerpnię lub wręcz jednostkę całkiem na zewnątrz jak będą jakiekolwiek straty.

 

Aż tak nie hula. Zapewne masz wyższą temperaturę niż na zewnątrz. Dzięki niej ogrzaniczasz straty przez sufit.

Tak samo nie montuj jednostki zewnętrznej od strony południowej, bo w upalny dzień nie będzie chłodzić. Maksymalne temperatury jakie slity wytrzumują to do chyba 45oC. Na poddaszu w upalny dzień może być więcej.

 

Co ma za niską temp.? Puść na nie odpowiedni strumień powietrza czy glikolu i tyle.

 

bo Peltier ma dobry COP przy małej dT.

 

Jak dla mnie to jakikolwiek sens zastosowania peltierów to z wody do powietrza.

 

Zakładamy, że mamy wodę o temperaturze 20stC w pokoju o tej samej temperaturze. Wrzucamy dolne żródło peltiera do wody, włączamy prąd i w związku z zerową deltą grzejemy pokój z dużym COP, ochładzając wodę. Woda ma jednak znacznie większą pojemność cieplną od powietrza, więc stygnie wolno i długo można mieć małą deltę. Kiedy temperatura wody spadnie do jakiś 10stC trzeba ją podgrzać na ognisku darmowymi szyszkami.

 

Sens wprawdzie ograniczony, ale może da się to jakoś wykorzystać?

 

W zasobniku będę miał 60litrów wody szarej o temp. ok. 20oC. A gdy nie zastosuję odzysku do wody wodociągowej to nawet więcej. Co więcej, zasobnik znajduje się pod rekuperatorem, więc łatwo przekazać energię do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej odzyskiwać za darmo a nie urządzeniem na prąd? I wrzucać możesz do powietrza tylko jak temp. GZ wyższa od tej między requ a pomieszczeniami no bo jak zechcesz przed requ to sprawność jego spadnie.

 

Mogę wykorzystać tą wężownicę w zasobniku do grawitacyjnego przekazywania ciepła na nagrzewnicę kanałową pomiędzy GWC a reku. Jeśli podniosę temperaturę powietrza w tym miejsu, to na wyrzucie z reku będę miał wyższą dla peltierów ;)

Ale taki układ będzie działał tylko w okresie grzewczym no i tracę możliwość wstępnego ogrzewanie wody wodociągowej...

 

Ciężko coś rozsądnego dla peltierów wymyślić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dla odmiany górne źródło wrzucić do wiadra z wodą i klimatyzować pokój, a jak woda się zagrzeje, to chlust ją do kibla (zabijesz zarazki) i do studni po nową porcję. Ale lepiej klimatyzatorem sprężarkowym - taniej wyjdzie, lepiej i wygodniej, a i wilgoć reguluje.

 

Możesz dać w kanale nawiewnym baniak z wodą i z tej wody peltierkiem przenosić do powietrza. Wodę grzałbyś w II taryfie. Niska temperatura wody to brak konieczności stosowania grubej izolacji, a i pompki nie trzeba, bo sam peltier robi za pompkę. Jednak cena modułu ze sterowaniem wyjdzie pewnie drożej od pompki, nie mówiąc już o grzałce.

 

Czyli chyba nic z tego. Hmmm... A co jeśli nie mogę zastosować konwencjonalnego klimatyzatora, bo nie mam na niego miejsca? Albo gdybym chciał mieć lekką lodówkę kempingową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dla odmiany górne źródło wrzucić do wiadra z wodą i klimatyzować pokój, a jak woda się zagrzeje, to chlust ją do kibla (zabijesz zarazki) i do studni po nową porcję. Ale lepiej klimatyzatorem sprężarkowym - taniej wyjdzie, lepiej i wygodniej, a i wilgoć reguluje.

 

Możesz dać w kanale nawiewnym baniak z wodą i z tej wody peltierkiem przenosić do powietrza. Wodę grzałbyś w II taryfie. Niska temperatura wody to brak konieczności stosowania grubej izolacji, a i pompki nie trzeba, bo sam peltier robi za pompkę. Jednak cena modułu ze sterowaniem wyjdzie pewnie drożej od pompki, nie mówiąc już o grzałce.

 

Czyli chyba nic z tego. Hmmm... A co jeśli nie mogę zastosować konwencjonalnego klimatyzatora, bo nie mam na niego miejsca? Albo gdybym chciał mieć lekką lodówkę kempingową?

 

Szukałem prostego rozwiązania dla peltierków. Próbowałem troszkę stanąć po stronie nydara i wyciągnąć z tego to, o czym on do tej pory nie pisał. W sumie nawet liczyłem, że będzie to na zasadzie: ja podaję plusy, wy minusy. No niestety ... Okazuje się, że w moim przypadku peltier ma słabego COP'a. W sumie i tak lepszego niż zwykła grzałka, ale inwestycja dość wątpliwa.

Wydaje się, że jednak, że ten rysunek z rekuperatorem i w nim ulokowanymi peltierami z radiatorami wydaje się najprostszy. COP 1,6, może nawet i 2. Dla niektórych może być przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Barth3z

 

A co z pomyslem na ta mala PC P? Odpusciles czy nadal rozwazasz?

 

Którą? Tego Aristonka do CWU ? To rozwiązanie, mimo 3tys. podłączone do wyrzutu z reku wydaje się nawet bardziej rozsądne niż peltiery. Ale jak zakupię Panasa, to nie bedę bawił się w osobną pompkę dla CWU. Monoblock ogarnie mi wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest problem jak się na siłę szuka uzasadnienia dla jakiegoś rozwiązania a nie optymalnego rozwiązania dla określonego celu.

 

Żeby się o tym przekonać musiałem zgłębić wiedzę. Byłem optymistycznie nastawiony na te COP'y. Gdyby układ z pelteirami w reku dał COP'a na poziomie 3 to już bym zamwiał te radiatory za 20zł i płytki po 3$/szt. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię, że podchodzisz od d... strony bo nie masz celu.

 

Cel jest/był. Dogrzewać powietrze wentylacyjne. To samo co split, ale tutaj taniej i prościej. Tylko te COPy ...

 

Gdybyś miał prosty cel, np. najtańsze dostarczenie do domu energii do ogrzewania to poszukałbyś rozwiązania - czy taniej z zewnątrz czy odzyskiwać swoje. A potem czym i za ile - kupić PC czy ją zmontować a jak zmontować to na znanych podzespołach czy nieznanych jak te peltiery i wymienniki, które do tej pory nikt nie wie jakie powinny być i ile potrafią odzyskać.

 

No ale żeby to rozstrzygnąć musiałem poznać co tak naprawdę te peltiery potrafią. Gdyby potrafiły odzyskać te Waty o których pisze nydar to warto byłoby taką konstrukcję wykonać i zmieścić się 500-600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że celem był odzysk z tego co wyrzuca dom. Ale niech będzie, że dogrzewanie wentylacyjnego z dowolnego źródła.

Zatem peltierami tak źle i tak nie dobrze ponieważ:

- jak stwierdziłeś, na DZ zewnętrzne COP za lichy,

- na DZ wewnętrzne jakiby COP nie był to i tak nie odzyskasz więcej niż pozwoli wymiennik a przy requ ~90% walka o pozostałe 10% sensu wielkiego nie ma.

 

No niestety, brutalna rzeczywistość sprowadziła mnie na ziemie ;)

Ale... Nie możesz mówić o "pozostałych 10%", bo to nie jest 10% a znacznie więcej. Mam z GWC powietrze o temp. 8oC i przy 90% reku mam 9oC. Odzyskując te 9oC i przerzucając przez reku tych procentów będzie znacznie więcej.

 

Aby potrafiły w takiej gigantycznej ilości to nie ma szans abyś się w tej kwocie zmieścił.

 

Gdyby nie ten niski COP to zapewne sprawdziłbym sprawność tych radiatorów za 19zł. Niestety, na ok nie jestem w stanie sprawdzić w ilu % są w stanie przekazać ciepło z płytki do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom produkuje 100% energii (ileś tam kWh/dobę). Entalpiczny requ na który czai się Przemek odzyskuje z tych 100% około 9/10. Ile zostaje do odzyskania?

 

Adam MK kiedyś wpominał o budowie pompy pp do dogrzewania powietrza ze sprężarki lodówki.

Co się dzieje w tym temacie?

 

 

 

 

Już jest ale oczywiście nie w tym chlewie.

Daj linka, może być na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można, to tylko kwestia kasy lub czasu.
Są już prototypy bardzo solidnie wykonanych polskich pomp odwracalnych (najwyższa półka) . Będą od 5kW. Już się nie mogę doczekać.

Robimy już najlepsze ogrzewanie, wentylację, jak dojdą pompy, nie będę musiał nic zagranicznego proponować.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o pracy pod GWC do domu bez requ.

 

Tak się chyba nie da. Obecne pompy ciepła (splity) potrzebują strumienia ok. 1500m3/h żeby przenieść odpowiednią moc. Nawet 500m3/h przeciągane przez GWC spowoduje, że taki GWC będzie musiał być potężny (zarówno powierzchniowo jak i cenowo ;) )

Popatrz na pompę ciepła do CWU Aristona. Ona potrafi pracować na powietrzu wentylacyjnym z przedziału 100-200m3/h i z 250W mocy elektrycznej potrafi dostarczyć 850W mocy grzewczej. To nawet dla prawdziwego pasywniaka jest za mało. Taki układ w skrajnych warunkach zewnętrznych musi być wspomagany grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defrost - odmrażanie, Skoro mówimy defrost czyli odmrażanie , to jego powodem musiało być zamrożenie,rozumiane jako zamrożenie,oblodzenie,oszronienie, utrudniające pracę wentylatora jednostki zewnętrznej . W konsekwencji ograniczenie możliwości parowania czynnika chłodniczego .

Jasnym i czytelnym językiem :http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...