Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

,,To nadal sprawne urzadzenia warte uwagi... nie maja COP 4 przy -20*C tak jak niektorzy staraja sie ludza wmowic....

Ale nadal oddaja wiecej anizeli pobieraja."

 

Też tak uważam, choć niektórzy starają się ludziom wmówić ,że w niskich temp. nie zamarzają. Mimo tej wady oddają więcej niż pobierają,

Może Panu wyjaśnię, jest spora różnica pomiędzy COP 4 przy - 20 a sredniozimowym COP4. Jest mróz !jest pompa grzejąca sklep, zapraszam na kawę, Jak przez 10h odmrażanie włączy się 4 razy i potrwa dłużej niż 8 minut. stawiam dożą wódkę i wracam do GWC.

 

Specjalnie patrzyłem przy -8.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale zamiast napisać, że PC ma defrost, o czym wszyscy wiedzą, trwa krótko i jest uwzględniony w COP to pisze, że PC <4*C zamarzają.

Ja piję alkohol. Taki jeden na "mojej parafii" też. Ja od święta, ten z parafii nigdy nie jest trzeźwy. Czy to to samo? Dla jednych tak...

 

Ze względu na rozmrażanie, oraz możliwość spadków temperatury na zewnątrz poniżej 30 st. nie stosuję klimatyzacji jako ogrzewania. Za komfortową temperaturę odpowiada system ogrzewania: termostat w pokoju i kable w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem chłopaki o czym Wy piszecie, ale defrost nie zależy od urządzenia. Że niby im lepsze/markowe pompy tym mniej defrostów ??? Bzdura. Defrosty zależą od wilgotności przepływającego powietrza przez jednostkę zewn. W np. Ustce te samo urządzenie będzie znacznie częściej się obladzać niż we Wrocku, bo mają powietrze -5oC i 95% zamiast -5oC i 80%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Panu wyjaśnię, jest spora różnica pomiędzy COP 4 przy - 20 a sredniozimowym COP4. Jest mróz !jest pompa grzejąca sklep, zapraszam na kawę, Jak przez 10h odmrażanie włączy się 4 razy i potrwa dłużej niż 8 minut. stawiam dożą wódkę i wracam do GWC.

 

Specjalnie patrzyłem przy -8.

Popatrz na trzeźwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopałem stary post z temperaturami mojego GWC. Trochę niżej jest temperatura wody w studni.

Wiem że mierzyłem wtedy także wodę z wodociągu. Teraz nie wiem czy podawałem, czy nie.

To tak krótko na temat psikusów przyrody :p

Nawiew realizowany wtedy brzęczkiem łazienkowym 90m3/h

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=5175748&viewfull=1#post5175748

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie kszu... w tym wszystkim jest tak naprawdę tylko kwestia zastąpienia chłodzenia pasywnego przez gwc klimatyzacją. Chłodzenie pasywne realizowane przez wentylację jest nieskuteczne, bo działa na wszystkie pokoje jednakowo i w miernym stopniu. Klimatyzacja jest tańsza i można ją pokierować.

I teraz jak już mamy klimatyzację, która po odwróceniu pięknie ogrzewa powietrze, to nie ma sensu montować kolejnej pompy ciepła i rurek na 20 cm styropianu, taniej wyjdą kable i 40 cm styropianu. Cwu w każdym przypadku robi się oddzielnie.

 

Kable grzewcze na 40 cm styropianu od spodu i dogrzewanym powietrzem z pompy ciepła, są tańsze niż rurki z pompą ciepłą na 20 cm styropianu i zużywają mniej kWh ( łącznie z ppc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopałem stary post z temperaturami mojego GWC. Trochę niżej jest temperatura wody w studni.

Wiem że mierzyłem wtedy także wodę z wodociągu. Teraz nie wiem czy podawałem, czy nie.

To tak krótko na temat psikusów przyrody :p

Nawiew realizowany wtedy brzęczkiem łazienkowym 90m3/h

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=5175748&viewfull=1#post5175748

 

Sugerujesz, że nie wyciągnę 8oC z GWC w zimie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile teraz wyciągasz?

 

Nie wiem, nie mierzyłem. Ale temp. mam już dodatnie na zewnątrz, więc teraz pomiar nic nie powie.

 

Poza tym GWC leży ok. 80cm pod piachem i niczym nie jest od góry izolowany. To dopiero zacznie poprawnie działać w następną zimę. Teraz maksymalnie go przedmuchuje (pewnie ponad 300m3/h leci), aby wysuszyć i odsmrodzić. Ale w lecie mam zamiar go solidnie "naładować".

A porównując mój GWC do twojego (takie luźne porównanie, bo to nie te same GWC), to moja powierzchnia oddziaływania to ok. 75m2 (w tym 6 nitek samego żwiru o powierzchni 36m2) przykryte 30cm warstwą grafitowego styro i nad tym chałupa :) . Do tego "rozbiegówka" 30mb fi 200 na docelowej głębokości ok. 2m (teraz jest ok. 1,5 a dojdzie jeszcze 0,5m humusu). Sądzę, że będę miał nawiew o temp. bliskiej temp. gruntu. Oby tylko temperatura gruntu nie okazała się tak niska jak u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytales ten blog co Nydar podal. Jest roznica. Sa PC ktore maja regularne defrosty wedlug stalych ustawien. A sa te ( drozsze PC )

ktore maja algorytm wedlug ktorego nastepuje gdzie kilka warunkow musi byc spelnionych. a wiec ilosc defrostow moze sie roznic pomiedzy

urzadzeniami.

 

Ale ja o czym innym. Chodzi o to, że jeśli do defrostu nie dochodzi to są zaimplemontowane mechanizmy - podgrzewanie, odwracanie działania pompy pompy itp., które wpływają na pogorszenie COP'a. Defrost się pojawi wówczas jeśli są ku temu warunki pogodowe.

 

A jak juz patrzy to niech nam opowie w jaki sposob mierzy COP w PC P/P z Inverterem, i.e modulacja mocy i tym samym zmiennym poborem pradu...

 

W kanałówce bardzo prosto to zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak i nie.... przy ujemnych temp ... tania "prosta" PC moze wlonczyc funkcje defrostu w momencie gdy bardziej inteligetna PC by tego jeszcze nie zrobila. A wiec w takiej PC bedzie wiekszy wplyw na pogorszenie COP.

 

albo zrobiła później. Jedno i drugie wpływa na pogorszenie COP'u.

 

Do defrostu nie dochodzi poprzez odwracanie dzialania pompy..... :o

Do defrostu zawsze dojdzie w - temp... odwracanie trybu pracy to wlasnie defrost...

 

???

Chodzi mi chwilowe puszczenie wyższej temp. na wymiennik jednostki zewnętrznej poprzez włączenie trybu "pseudo chłodzenia".

 

2. Pewnie mozna.... a powiesz jak prosto to zrobic w warunkach domowych?

Masz podlicznik pradu... OK ( tez mam ) i co dalej?

 

Mierzysz strumień powietrza, powietrzchnię kanału i temp. powietrza nawiewanego. Te dane wystarczą Ci do określenia ile kWh wdmuchujesz. Póxniej sprawdzasz licznik, dzielisz i masz COP.

 

A tak na marginesie.... dane tu przedstawiane nie pochodzily z kanalowki tylko z PC balkonowej... ;)

 

W takiej to dość ciężko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że nie wyciągnę 8oC z GWC w zimie ?

 

Ten wpis Klaudiusza jest dowodem na to, że GWC maxowe,żwirowe, rurowe czy inne wychładza grunt pod domem .Pomijając brzęczyk łazienkowy 90m3/h,bo na pewno ten wentylatorek po oporach GWC i instalacji nie przepchnął 90m3/h ,a znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wpis Klaudiusza jest dowodem na to, że GWC maxowe,żwirowe, rurowe czy inne wychładza grunt pod domem .

 

Nie odpuszczasz :D

 

OK, sprawdzę zatem przy najbliższej okazji ile jest u mnie, ale nie spodziewam się wysokich temperatur, bo GWC było budowane jak było już chłodno. Poza tym cały czas pracuje z maksymalnym strumieniem powietrza jakie mogą dać wentylatory DV6224 firmy ebmpapst. No i zasypana rozbiegówka jest dopiero od kilku dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpuszczasz :D

 

.

 

Dobra. Byłem i zmierzyłem.

Termometr wpuściłem do czerpni na sam dół.

W piwnicy wentylator na nadmuch, czerpnia zamieniona na wyrzutnie.

GWC wyłączony od 2 czy 3 tygodni. Czasem wietrze go grawitacyjnie.

Temperatura w piwnicy, napiszę później.

Co obstawiacie?

Zwykły wentylator kanałowy 280m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...