Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W zimie nic Ci nie kondensuje. Zimne powietrze podgrzewane jest w GWC co tym samym zwiększa się jego pojemność na parę wodną. Dlatego w zimie GWC osusza się.

 

Jestem przekonany, że w pobliżu GWC musi następować zjawisko kondensacji i parowania. W gruncie masz 100% wilgotności powietrza między ziarnami piachu . W takich warunkach,zmiana temp. o ułamek stopnia to kondensacja i parowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście? ;)

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/przewodnosc_cieplna_gruntu/236-3-pol-PL/przewodnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

 

A jak zatrzymasz tę wodę w piasku ? Budowałeś dom na glinie , potem dałeś żwir i piasek i masz staw pod domem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzką podgrzewasz.

 

Z tym 3*C to może przesadził, ale nie jestem pewien co będzie w marcu.

 

Podeślijcie mi swój termometr kto.

Bo pomalutku zaczynam dawać wiarę TB z tymi 3 stopniami :p

To kwestia pomiaru nie wiary.

Podałem + 3 przy 50 cm styropianu o jakich pisał pytający. W normalne zimy jest +3 przy 30 cm styropianu. Im cieńszy styropian tym bardziej grzejemy grunt.

Przy 40 cm styropianu stosuje się opaskę przeciw wysadzeniową, czyli projektanci obawiają się nawet ujemnej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podawałem temperaturę pod domem izolowanym, nie pod każdym. Płyta fundamentowa nie ma znaczenia a IZOLACJA. Brak izolacji powoduje, że grzejemy grunt.

A ja jeszcze raz panu p. Tomaszu odpowiadam - w moim domu nigdy i nigdzie w żadnym miejscu posadzka ani żadne pomieszczenie nie było ogrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zatrzymasz tę wodę w piasku ? Budowałeś dom na glinie , potem dałeś żwir i piasek i masz staw pod domem ?

 

Otóż to. Różnica pomiędzy piaskiem a gliną polega na tym, że glina potrafi podciągać kapilarnie wodę nawet z głębokości kilku metrów. Piasek, maksymalnie do pół metra. Stąd ta różnica. Ale jeśli masz płytko wody gruntowe, to, jak widać na wykresie, piasek (a raczej woda zgromadzona między ziarenkami) może dostarczy więcej energii.

 

Chciałem powiedzieć, że nie ma za dużej różnicy czy żwirowiec jest metr pod domem, czy 2 metry obok. Jak adam_mk twierdzi, żyjemy w hydrosferze, i wilgotna gleba po deszczu transportuje wilgoć nie tylko "po nitce" w dół, w głąb gleby, ale również w poziomie. Ten GWC pod domem również dostanie coś dla siebie.

Tak czy inaczej, w zimie pracujący GWC bardzo solidnie się wysusza. Warto go wówczas nasączyć, dzięki czemu zyskujemy bardziej wilgotne powietrze na nawiewie, jak również szybszą regenerację złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...