Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tak się zastanawiam, bo na uzupełnienie zimą wilgoci w powietrzu, potrzeba szklankę wody na godzinę aby podnieść z 30 do 45% przy wentylacji ok. 100m3/h. Wydaje się, ,że 6L/dobę z akwarium ,to sporo chyba .

 

O ile powietrze w danym pomieszczeniu nie jest wentylowane. Nie wiem ile tych litrów dziennie odparuje. Nie chce mi się nawet szacować. Co będzie to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy więcej bym miał, gdybym żwirowca wybudował obok domu ?

 

Może nie więcej , ale na pewno to co z gruntu a nie domu . Moim zdaniem to trochę takie oszukiwanie samego siebie. Z jednej strony się cieszysz,że +8oC lub więcej , z drugiej strony świadomość ,że Klaudiusz ma tam 4oC ,ale poza domem.Z czego to 8 czy więcej?

No i odwieczny problem. Przewodzenie izolacji to grubość,lambda i różnica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie więcej , ale na pewno to co z gruntu a nie domu . Moim zdaniem to trochę takie oszukiwanie samego siebie. Z jednej strony się cieszysz,że +8oC lub więcej , z drugiej strony świadomość ,że Klaudiusz ma tam 4oC ,ale poza domem.Z czego to 8 czy więcej?

No i odwieczny problem. Przewodzenie izolacji to grubość,lambda i różnica temperatur.

 

Widziałeś symulacje w antherm? Rozumiesz skąd ta wyższa temperatura pod domem ? Nawet nieogrzewanego jak w przypadku plusfoto?

 

Po drugie moje GWC jest pod pół metrową grubością pospółki. Sądzisz, że straty z budynku zasilają te GWC ? I kolejna rzecz. Mam solidną rozbiegówkę. Znacznie większą niż twój cały GWC. Powietrze wchodzące pod mój budynek już jest znacznie podgrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale my rozmawiamy o całym roku a nie o jednym dniu - Barth nie buduje się na Saharze . Uważam że w jego warunkach glebowych - piaski, wilgotność żwirowca pod domem będzie niższa ( bez nawadniania ) niż gdyby GWC był poza domem.

 

Patrząc na to z drugiej strony im niższa wilgotność GWC tym mniejsza lambda pospółki, która staje się izolatorem. Prawda nydar ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz Barth zdecyduj się to twój GWC pod domem ma izolować czy nagrzewać zimą a chłodzić latem :rolleyes:

 

nydar twierdzi, że jak pospółka sucha to izoluje, więc nawilżanie zwiększa przewodność i straty z budynku do GWC. Oczywiście mowa o zawilgoceniu pospółki "nad" GWC. Jeśli zawilżysz sam GWC lub "pod" to zaciągnie energię z głębszych pokładów gruntu. Dobrze prawie nydar ?

 

Sorki ale poniżej 45- 40% to już mało komfortowo.

 

Ja do 30% nie czuję, że jest sucho. Żona bardziej wrażliwa, ale przy 38% narazie nic nie mówi ;) Poniżej 30% włączam nawilżacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to z drugiej strony im niższa wilgotność GWC tym mniejsza lambda pospółki, która staje się izolatorem. Prawda nydar ? :)

 

Prawda Barth. Tyle,że ochładzając powodujesz kondensację,więc nawilżasz. Nic za darmo . Nie długo karolek zrobi odwierty pod swoją płytą .Stan surowy otwarty( Panie Tomku ,bez ogrzewania. ).

ps. A ogólnie to fajnie,że ludzie sami badają takie rzeczy. Upadają mity o +1 pod izolacją posadzki. Upadają mity o 40,a nawet ostatnio 50cm pod posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda Barth. Tyle,że ochładzając powodujesz kondensację,więc nawilżasz. Nic za darmo .

 

Nie wiem o co Ci chodzi z tą kondensacją ... Faktem jest, że zimniejsze powietrze w zderzeniu z cieplejszym wilgotnym powoduje jego kondensację. Ale tylko wtedy, gdy bariera jest paroszczelna. W GWC żwirowym powietrze przeciągane przez GWC ogrzewa się i zwiększa swoją pojemność dla wilgoci. Tam nie dochodzi do kondensacji. Tym bardziej przy zastosowaniu "rozbiegówki". W takim GWC raczej jest problem z wysuszaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar twierdzi, że jak pospółka sucha to izoluje, więc nawilżanie zwiększa przewodność i straty z budynku do GWC. Oczywiście mowa o zawilgoceniu pospółki "nad" GWC. Jeśli zawilżysz sam GWC lub "pod" to zaciągnie energię z głębszych pokładów gruntu. Dobrze prawie nydar ?

 

 

 

Ja do 30% nie czuję, że jest sucho. Żona bardziej wrażliwa, ale przy 38% narazie nic nie mówi ;) Poniżej 30% włączam nawilżacz.

Przy 30 nie czujesz że sucho ??? Musisz się nieźle nawilżać :jawdrop:

 

PS. bez urazy :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbiegówka pewnie zniweluje problem .Ale wysysanie ciepła pozostanie;)

Zresztą o czym dyskutować. Opomiarujesz i porównamy z kimś kto ma taką samą izolację od gruntu . Będą liczby,będzie fakt.

 

Czujnik temp. bedzie zarówno nad GWC jak i w części domu w której GWC nie ma. Będzie ewidentny dowód na to czy GWC wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w pewnej książce, że średnia temperatura gruntu jest o 1,5*C wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza.

Nie mam windowsa, nie jestem w stanie sobie poinstalować programów którymi się posiłkujecie.

Słońce nie ogrzewa powietrza tylko grunt, powietrze nagrzewa się od gruntu, więc normalnym jest, że będzie on cieplejszy.

Gdy grunt przykryjemy styropianem, zmniejszamy absorpcję, dlatego pod styropianem grunt będzie chłodniejszy. Ponieważ ograniczamy też parowanie, to nawet suchy ( w momencie kładzenia) piach pod styropianem, będzie z czasem mokry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...