Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok, ale czy zrobisz z nich szczelny dach?

 

Nie. Prawdopodobnie dach zrobie normalnie, czyli w pełni pokryję blachodachówką.

Można się zastanawiać nad systemem zastępującym dachówkę, ale to raczej za drogie. Tutaj masz prezentację i dane firmy, która taką instalację zrobiła jako pierwsza w Polsce:

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/9353/pierwszy-taki-system-bipv-na-terenie-kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :), bo ta poprzednia :

 

nie bardzo wyjaśniała cokolwiek :(.

Nadal, podobnie jak to było w 2009 r. (http://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&showtopic=6728&view=findpost&p=54017, czy http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?p=72462#72462 ), kiedy zacząłem z Panem dyskusję, uważam, że należy budować w sposób ekonomiczny.

Ekonomia polega w tym wypadku na osiągnięciu określonego efektu (domu o założonym komforcie użytkowania) za jak najmniejsze pieniądze (koszty inwestycyjne + koszty eksploatacji w założonym okresie użytkowania).

Efekt ten, IMHO, można osiągnąć wieloma sposobami.

Jeżeli zagadnienie ograniczymy do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, to oczywiście podstawą obniżenie strat ciepła, obniżenie zużycia ciepłej wody i ilości energii potrzebnej na jej przygotowanie.

To jednak tylko jedna "strona medalu", bo podobne efekty ekonomiczne możemy uzyskać stosując znacznie bardziej ekonomiczne (to znowu koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) źródło ciepła.

Mogłoby się wydawać, że gdy zastosujemy obie metody naraz, to osiągniemy najlepszy efekt. Przeważnie jednak jest zupełnie inaczej.

Musimy szukać optymalnego połączenia obu metod.

 

Błędem jest zastosowanie do domu o bardzo małych stratach energetycznych (poniżej 20 kWh/m2 rocznie) kilku źródeł ciepła (kable grzewcze, pompa ciepła do chłodzenia i ogrzewania i pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody), podczas gdy można podobny efekt uzyskać za pomocą znacznie prostszych rozwiązań.

Przykładem takiego prostego rozwiązania jest dom budowlanego_laika, w którym do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wykorzystywana jest "czysta" energia elektryczna. Inwestor przeanalizował inne alternatywne rozwiązania : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM! , i doszedł do wniosku, że takie rozwiązanie w jego domu jest optymalne.

Jakie koszty eksploatacji ponosi ?

 

Do tego dojdzie jeszcze koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dodam tylko, że dom jest bardzo dobrze zaizolowany, brak w nim praktycznie mostków cieplnych, a stosunkowo duże zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (ok. 35 kWh/m2 rocznie) wynika z jego kształty (parterówka) i wyższej niż normowa temperatura w domu.

 

Inny dom, w którego budowie uczestniczyłem wygląda pod względem kosztów tak :

 

Powierzchnia użytkowa obu domów jest zbliżona (ok. 110 m2), ale w tym drugim źródłem ciepła jest gruntowa pompa ciepła.

W obu domach jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz glikolowy GWC.

Jak widać w drugim przypadku koszty eksploatacyjne pomimo nieco gorszej izolacji domu, są znacznie niższe.

Komfort użytkowania obu domów jest podobny (nie licząc schodów w drugim przypadku).

 

Oczywiście nie ma nic za darmo. Porównanie kosztów inwestycyjnych w obu domach jest dosyć trudne. W domu z pompą ciepła jest nieco mniej izolacji (20 cm zwykłego styropianu - zamiast 30cm styropianu grafitowego, 25 cm wełny mineralnej - zamiast 45 cm, 20cm izolacji pod płytą fundamentową - zamiast 30cm, na oknach nie ma rolet zewnętrznych). Za to sama instalacja grzewcza była droższa - pompa ciepła z dolnym źródłem i podgrzewaczem ciepłej wody, zamiast kotła elektrycznego i bojlera elektrycznego.

W efekcie końcowym koszty rozwiązań energooszczędnych (w porównaniu do "standardowych" domów) w obu przypadkach są podobne, a koszty eksploatacyjne przemawiają za rozwiązaniem z pompą ciepła.

 

Czy dla rozwiązań, które Pan proponuje (najlepiej na przykładzie konkretnych, wybudowanych domów), jest Pan w stanie przeprowadzić taka analizę ?

 

Szach i mat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo wyjaśniała cokolwiek
Zdaj e sobie sprawę, że ciepłownicy nie bardzo rozumieją. Przecież inaczej, nie byliby ciepłownikami.

A wiec jeszcze raz:

kiedy zacząłem z Panem dyskusję, uważam, że należy budować w sposób ekonomiczny.
Jest ekonomia ciepłownika i inwestora.

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ciepłowników. Dla ekonomii inwestora są oni zbędni.

Błędem jest zastosowanie do domu o bardzo małych stratach energetycznych (poniżej 20 kWh/m2 rocznie) kilku źródeł ciepła (kable grzewcze, pompa ciepła do chłodzenia i ogrzewania i pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody),
Najważniejsze to jest decentralizacja ogrzewania. Jedno źródło to coś nie do przyjęcia. Chłodzenie, ogrzewanie pomieszczeń i wody - wymaga innych parametrów odbywa się w innym czasie, dlatego łączenie tych funkcji jest drogie i źle dział a przy małych potrzebach.

W obu domach jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz glikolowy GWC.
Przez 20 lat robiłem gwc do wentylacji, Dziś to jak pisanie o wyższości telefonu z tarczą na smartfonem. GWC jest droższe od klimatyzacji i mnie skuteczne przy chłodzeniu. Nie posiada też "bonusa" w postaci dogrzewania powietrza dając średnio zimą 4kWh z1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywna wentylacja zimą to rura fi 160 i rekuperator szarych ścieków .W sezonie grzewczym może pracować bez udziału wentylatorów. Na czystej darmowej grawitacji . Czy aby porównanie do tarczowego telefonu było trafne? Wszak z tego ma Pan przy 20-30m3/osobę temp. świeżego powietrza min. + 15oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaj e sobie sprawę, że ciepłownicy nie bardzo rozumieją. Przecież inaczej, nie byliby ciepłownikami.

A wiec jeszcze raz:

Jest ekonomia ciepłownika i inwestora.

Świetnie Pan to ujął. Jak pokazałem na tych dwóch przykładach decyzję o wyborze rozwiązania pozostawiam inwestorowi, który dokonuje najlepszego dla siebie wyboru.

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ciepłowników. Dla ekonomii inwestora są oni zbędni.

Najważniejsze to jest decentralizacja ogrzewania. Jedno źródło to coś nie do przyjęcia. Chłodzenie, ogrzewanie pomieszczeń i wody - wymaga innych parametrów odbywa się w innym czasie, dlatego łączenie tych funkcji jest drogie i źle dział a przy małych potrzebach.

Przez 20 lat robiłem gwc do wentylacji, Dziś to jak pisanie o wyższości telefonu z tarczą na smartfonem. GWC jest droższe od klimatyzacji i mnie skuteczne przy chłodzeniu. Nie posiada też "bonusa" w postaci dogrzewania powietrza dając średnio zimą 4kWh z1

Ma pan rację, z punktu widzenia sprzedawcy, zastosowanie w domu tylko jednego źródła ciepła to ewidentna strata finansowa.

Jednak jeżeli inwestora skutecznie odizoluje się od rzetelnych informacji, można mu wcisnąć każdy "kit", nawet taki, że trzy źródła ciepła są dla niego lepszym rozwiązaniem niż jedno.

Ja pokazałem przykłady zrealizowanych z moją pomocą energooszczędnych domów, a Pan, czym może się pochwalić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywne... to bez udziału elektroniki i elektryki... Pasywna wentylacja, pasywne ogrzewanie, pasywne chłodzenie, to utopia.

Mimo wszystko widzę postęp w Pana poglądach.

Jeszcze nie tak dawno twierdził Pan, że pompa ciepła została wymyślona do budynków zabytkowych, a dzisiaj proponuje Pan w jednym domu aż dwie pompy ciepła.

Również niedawno proponował Pan latem wyjazd na urlop (w "domu izolowanym" trudno wytrzymać latem bez chłodzenia), a dzisiaj proponuje Pan zastosowanie klimatyzacji.

Jest też światełko w tunelu, jeśli chodzi o realne budynki, bo przez poprzednie lata pokazywał Pan tylko wirtualne obiekty, wyimaginowanych inwestorów.

Ciekawe co zostanie z Pana poglądów za kilka lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko widzę postęp w Pana poglądach.

Jeszcze nie tak dawno twierdził Pan, że pompa ciepła została wymyślona do budynków zabytkowych, a dzisiaj proponuje Pan w jednym domu aż dwie pompy ciepła.

Również niedawno proponował Pan latem wyjazd na urlop (w "domu izolowanym" trudno wytrzymać latem bez chłodzenia), a dzisiaj proponuje Pan zastosowanie klimatyzacji.

Jest też światełko w tunelu, jeśli chodzi o realne budynki, bo przez poprzednie lata pokazywał Pan tylko wirtualne obiekty, wyimaginowanych inwestorów.

Ciekawe co zostanie z Pana poglądów za kilka lat ?

 

Panie Henryku. Pan dopuszcza stosowanie pośrednich systemów ogrzewania, Pan dopuszcza zasilanie z pompy ciepła rurki w podłodze i Pan poucza?

Aż tak zblokowali Panu myślenie na politechnice?

Zawsze ciepłownictwo, kojarzyło mi brakiem rozumu, z praniem mózgu, ale aż tak? Pan naprawdę nic nie zrozumiał?

 

Dalej twierdzę, że ogrzewanie pompą ciepła ma sens tylko przy ogromnych potrzebach ciepła, do domów nieizolowanych !! Zabytki w to wchodzą. I dalej nikomu nie polecę ogrzewania domu izolowanego pompą ciepła. To może polecić tylko ktoś kto się na instalacja nie zna.

 

Kiedyś chłodziłem GWC - pomp ciepłą powietrze powietrze z COP 5 czy 6 w latach 90-tych nie było, a jak gdzieś były, to były droższe od gwc.

Dziś nie można robić gwc z materiałów nieatestowanych a 5-6kW klimatyzacja kosztuje poniżej 4000zł.

Podobnie z grzaniem wody. Nie było w zeszłym wieku zasobników z pompą ciepła, to jak miałem je stosować.

Wie Pa dlaczego nie łączy się ogrzewania wody i pomieszczeń? Czy tego też Pan nie wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...