Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Panie Tomaszu, niech Pan wreszcie wyjdzie sprzed tego lustra.

To co Pan pisze to przecież Pana obraz.

Nie zauważył Pan tego ?

 

A Pan nie zauważył, że walczy z postępem?

Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system grzewczy.

To rok 1990 i słowa prof. Krzysztofa Żmijewskiego, wiceministra budownictwa do spraw efektywności energetycznej.

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania! Widać jasno sprzeczność interesów ciepłowników i inwestorów. Ciepłownicy nie mogą dopuścić do stosowania skutecznej izolacji, zaś inwestor nie jest merytorycznie przygotowany, by się im przeciwstawić. Walka, więc jest nierówna.

Co to jest ekonomiczna izolacja i jak klasyfikujemy jej działanie.

D-dom nieizolowany – zużycie ponad 30kWh/m2

C-dom izolowany - zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2

B-dom dobrze izolowany – zużycie 0-15kWh/m2

A-dom autonomiczny – samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2

A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)

 

Pośrednie centralne systemy ogrzewania, mają bardzo małą sprawność przy bardzo małych potrzebach, dlatego zrezygnowano z ogrzewania pośredniego we współczesnych domach izolowanych.

- Jak więc najtaniej zbudować komfortowy dom a przy tym jak najmniej lub wcale nie płacić? Recepta jest banalnie prosta, sprawdzona, bo stosowane od ćwierć wieku.

 

Minimum 0.1W/m2 x K od gruntu. W latach 90-tych stosowało się 30 cm styropianu dziś 40 i więcej. Na tym płyta fundamentowa lub wylewka. Na wylewce kable grzewcze z termostatami podłogowymi w każdym pomieszczeniu. Stosowane do 2010 roku chłodzenie gruntowym wymiennikiem ciepła, zastąpiliśmy, tańszą i dużo bardziej skuteczną klimatyzacją kanałową, zasilaną z inwertorowej (odwracalnej) pompy ciepła powietrze powietrze. Takie pompy w okresie grzewczym, bardzo skutecznie i z dużą efektywnością, dogrzewają powietrze, dzięki takiemu „bonusowi” ( średnio zimą z 1kWh dają 4) znakomicie skraca się czas pracy kabli w podłodze. Ich straty ciepła do gruntu prze 40 cm styropianu, są znikome a tanio dogrzane powietrze, też niewiele od podłogi ciepła odbiera.

Do ciepłej wody użytkowej, przy dużym jej zużyciu, najlepiej sprawdza się zasobnik zintegrowany z pompą ciepła powietrze woda. W okresie letnim, przepustnicą, chłodne powietrze można skierować na dom, obniży to koszty chłodzenia.

Całość instalacji zapina wentylacja z odzyskiem ciepła. Współczesne centrale mają ponad 90 % odzysku ciepła i pobierają poniżej 20W!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te rurki nazywają się - maty kapilarne. Pogooglaj i zobaczysz jak to wygląda. Tylko na cenę nie patrz ;)

 

Jednak popatrzyłem - 173zł/m2. U mnie wyszłoby 22 tyś., a dodatkowo PC P-W, rozdzielacze i coś do CWU. Razem z 40-45 tyś bez robocizny, czyli chyba w sam raz do taniego domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak popatrzyłem - 173zł/m2. U mnie wyszłoby 22 tyś., a dodatkowo PC P-W, rozdzielacze i coś do CWU. Razem z 40-45 tyś bez robocizny, czyli chyba w sam raz do taniego domku.

 

Taka jest cena nowoczesnosci, zacofanie to bieda domek, cóz z tego, ze tani jak posiada rozwiazania z XX wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są maty kapilarne![ATTACH=CONFIG]299065[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]299066[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]299067[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]299068[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]299069[/ATTACH]

Niczym się to nie różni. Ogrzewanie powierzchni podłogi podczerwienią jest efektywniejsze niż grzanie wylewki .

 

Czyli jednak centralne i na dodatek posrednie, jakie jest zródło ciepła dla ogrzania wody przepływajacej w rurkach? czy nie pompa ciepła lub grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak centralne i na dodatek posrednie, jakie jest zródło ciepła dla ogrzania wody przepływajacej w rurkach? czy nie pompa ciepła lub grzałki?

 

Ja tego nie polecam (żebyśmy się dobrze zrozumieli) . Napisałem Szanowny Panie Andrzeju, że jak już koniecznie ktoś chce do ogrzewania pompę ciepła, to rurki umieszcza na suficie. Można wtedy pompę ciepła właściwie wykorzystać, efektywniej grzeje i bardzo dobrze chłodzi. Poza tym, nie ma znaczenie jak jest wykończona podłoga, mogą być nawet grube wykładziny.

Do cwu jest i tak oddzielna pompa, bo temperatura wody jest wyższa i inny czas pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas, choć dom pasywny, to mamy grzanie o właściwościach wodnej podłogówki. Nie rozumiem, czemu rurki miałyby być be. Są to kable elektryczne, ale o mocy nie przekraczającej 30W/m2, bliżej 20 kilku. Na powierzchnię 185m2 wyszły 3kW.

No ale my nie mamy domu izolowanego:). Ogólnie to się coraz zabawniej czyta wypowiedzi TB, ale by to forum było merytoryczne, to powinno się zakazać takich wypowiedzi. Zupełnie poważnie myślę, że oprócz tego, że te głupoty generują dyskusję, to jednak są szkodliwe- dla osób które zaglądają tu sporadycznie.

 

A dwie pompy ciepła w domu o niskim zapotrzebowaniu na ogrzanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dwie pompy ciepła w domu o niskim zapotrzebowaniu na ogrzanie....
Ogrzewanie jest elektryczne podłogowe. Zasobnik do ciepłej wody stanowi z pc całość . Pompa ciepłą zastąpiła grzałkę i nie będę jej usuwał. Domy o małym zapotrzebowaniu na ogrzewanie, potrzebują też być chłodzone. Przy sporych przeszkleniach ( dla komfortu ) klimatyzacja jest efektywniejsza i tańsza od gwc. Dlatego po 20 latach stosowania gwc od 5 lat zastąpiłem je pompą ciepła. Co tu nie można zrozumieć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak popatrzyłem - 173zł/m2. U mnie wyszłoby 22 tyś., a dodatkowo PC P-W, rozdzielacze i coś do CWU. Razem z 40-45 tyś bez robocizny, czyli chyba w sam raz do taniego domku.

 

A pamiętasz łazienkowy grzejnik elektryczny, który TB promuje do domu jak w temacie ? 2700zł :)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas, choć dom pasywny, to mamy grzanie o właściwościach wodnej podłogówki. Nie rozumiem, czemu rurki miałyby być be. Są to kable elektryczne, ale o mocy nie przekraczającej 30W/m2, bliżej 20 kilku. Na powierzchnię 185m2 wyszły 3kW. .
Wie Pan dlaczego wszyscy producenci ( nie tylko polscy, szwedzcy, norwescy, francuscy duńscy... ) ogrzewania podłogowego robią go "na gotowo" 100 lub 160W//2?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie Pan dlaczego wszyscy producenci ( nie tylko polscy, szwedzcy, norwescy, francuscy duńscy... ) ogrzewania podłogowego robią go "na gotowo" 100 lub 160W//2?

 

Ponieważ produkują kable od wielu lat, a wiele lat temu nie było domów pasywnych .

Ot co ;)

 

Jeśli czegoś jeszcze Pan nie wie, to proszę pytać,

Postaramy się wspólnie pomóc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ produkują kable od wielu lat, a wiele lat temu nie było domów pasywnych .

Ot co ;)

 

Zauważcie, że on sprzedaje maty, a nie kable. Przy kablach można sobie ułożyć 20-30W /m2.

Maty mają już określoną moc i tutaj po prostu jest zarobek.

 

domyślam się :). wie Pan, czemu pompy ciepła mają moce od około 7kW? A takiej 3-5kW nie uświadczysz...

 

Nie strasz mnie, bo ja będę zamiawał aquarea 3 lub 5kW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...