Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego efektywniej jest obiżać ciśnienie niż podgrzewać.

Przecież nie chodzi t temperaturę a o samo wrzenie. Mniej energii potrzeba by doprowadzić np. wodę do wrzenia podgrzewając ją do 6.7st. C przu 0.1at. niż grzejąc do 100st. C w 1 at.

Poza tym, sprężarki w układzie Carnota i tak są.

 

Pan zna PC pracujące na 0,1at.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Karolka domem jest 10oC ,mimo,że stan surowy otwarty i częściowa tylko izolacja, 16cm XPS

 

no i pięknie .....

zrobiłem wykres z roku pomiarów pod domem na minus 50cm pod dom i dwa metry od ścian zewnętrznych

minimum wypadł pod koniec marca +14,5*C

maximum wypadł początkiem września +18,7*C

 

ten rok pod domem wychodzi cieplejszy od poprzedniego ~ +0,25*C

dla przypomnienia mam tylko 10cm izolacji od gruntu, a największe spustoszenie robi wiatr (czyli szczelność domu jest do du...)

 

Edit:

do wykresu wziąłem po jednym pomiarze z połowy miesiąca (bo było ich dużo więcej) u mnie grunt to glina nie piasek może to jest przyczyną wyższych temperatur, woda pod domem się niema jak przedostać i wytargać zgromadzonej energii.

temp_rok.jpg

glina.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko...:D

stoi sobie na środku chałupy baniak stalowy napełniony 700 L wody podgrzanej do temp. 50*, w chałupie jest 22*...

jaką moc grzewczą ma przy takich temperaturach i ile czasu będzie stygł do temp. pokojowej...( zbiornik nie ma żadnej izolacji...)

jak to policzyć ...?, wiem że mam w nim te ok. 23kWh energii jeżeli chcieć go wystudzić do temp. pokojowej , co dalej...?

 

pomożecie ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomożecie ...?

moim zdaniem (a jestem kiepski jeśli chodzi o takie liczenie)

gdyby przyjąć zewnętrzną temp +8*C wew +22*C

to taki baniak starczy na 1 dzień

przy ~ -4*C juz tylko energii na 12 godzin .....

ale wszytko zależy od wielu czynników: grubość izolacji, dT, powierzchnia ścian ...

to chyba cieżko tak jednoznacznie policzyć i określić.

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem (a jestem kiepski jeśli chodzi o takie liczenie)

gdyby przyjąć zewnętrzną temp +8*C wew +22*C

to taki baniak starczy na 1 dzień

przy ~ -4*C juz tylko energii na 12 godzin .....

ale wszytko zależy od wielu czynników: grubość izolacji, dT, powierzchnia ścian ...

to chyba cieżko tak jednoznacznie policzyć i określić.

 

to chyba trochę o co innego mi chodzi....

tak bardziej obrazowo...

mamy sobie na środku podwórka 700 L beczkę z woda podgrzaną do 50* a na zewnątrz jest cały czas 22* , ile czasu ta beczka będzie stygła..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba trochę o co innego mi chodzi....

tak bardziej obrazowo...

mamy sobie na środku podwórka 700 L beczkę z woda podgrzaną do 50* a na zewnątrz jest cały czas 22* , ile czasu ta beczka będzie stygła..?

 

no to Ci nie pomoge :)

bo pytałeś "stoi sobie na środku chałupy baniak stalowy napełniony 700 L wody"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to Ci nie pomoge :)

bo pytałeś "stoi sobie na środku chałupy baniak stalowy napełniony 700 L wody"

 

ale zjawisko fizyczne takie samo...

co za różnica czy na środku 22* chałupy czy na zewnątrz gdzie też jest 22*...

wiadomo że taka bania będzie na początku szybciej oddawała ciepło bo jest większa różnica pomiędzy otoczeniem a czym bardziej będzie stygła to ten proces będzie się wydłużał...

chodzi mi tylko o to ile straci np. po godzinie, dwóch, trzech...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica baniaka,prędkość wiatru i kupa innych danych .Na poziomie tego forum nie do policzenia.

Ale o co chodzi?:D

 

mamy sobie baniak ( sześcian...) o wymiarach 0,4 x 0,8 x 2,2m który stoi sobie w pomieszczeniu o temp. 22*...

ładujemy go kolektorem słonecznym do 50* i czekamy aż wystygnie...

 

trzeba mi zobrazować jak działa taki bufor - grzejnik w jednym bo mam pewien pomysł ale muszę najpierw obadać co nieco ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy sobie baniak ( sześcian...) o wymiarach 0,4 x 0,8 x 2,2m który stoi sobie w pomieszczeniu o temp. 22*...

ładujemy go kolektorem słonecznym do 50* i czekamy aż wystygnie...

 

trzeba mi zobrazować jak działa taki bufor - grzejnik w jednym bo mam pewien pomysł ale muszę najpierw obadać co nieco ...

 

Wlej ciepłą wodę do szklanki i badaj.

Wlej ciepłą wodę do garnka z pokrywką i badaj.

Wlej tyle samo ciepłej wody do foremki do ciasta i badaj.

Wlej wodę do wanny i badaj.

 

Z obliczeń wychodzą głupoty, bo woda oddaje wolniej niż stal przewodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy sobie baniak ( sześcian...) o wymiarach 0,4 x 0,8 x 2,2m który stoi sobie w pomieszczeniu o temp. 22*...

ładujemy go kolektorem słonecznym do 50* i czekamy aż wystygnie...

 

trzeba mi zobrazować jak działa taki bufor - grzejnik w jednym bo mam pewien pomysł ale muszę najpierw obadać co nieco ...

 

w teorii czas będzie dążył do nieskończoności, bo wraz ze spadkiem różnicy temperatur w baniaku i pomieszczeniu będzie spadać moc strat baniaka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z obliczeń wychodzą głupoty, bo woda oddaje wolniej niż stal przewodzi.

he he...

wszyscy tacy mądrzy a tu nagle doopa ...:D

a wystarczy dać jakaś izolację o określonym parametrze i już wszyscy ochoczo liczą straty postojowe ...:p

 

no dobra ...

to może niech ktoś mi powie jaka moc grzewczą będzie miał ten baniak jeżeli będzie miał te 50* a ile jak będzie w nim 30*...

pomijamy uwarstwienie się zładu i tym podobne, po prostu policzyć taj jak grzejnik ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy sobie baniak ( sześcian...) o wymiarach 0,4 x 0,8 x 2,2m który stoi sobie w pomieszczeniu o temp. 22*...

ładujemy go kolektorem słonecznym do 50* i czekamy aż wystygnie...

 

trzeba mi zobrazować jak działa taki bufor - grzejnik w jednym bo mam pewien pomysł ale muszę najpierw obadać co nieco ...

Przy tej delcie i takiej powierzchni będzie tracił około 1 kWh czyli ochłodzi się w ciągu godziny o jakiś 1 st. Potem tempo wychładzania będzie spadało do zera, jak już napisano ale w tym pierwszym okresie można przyjąć, że o 10 K wychłodzi się w ciągu 12 - 15 godzin. Myślę, że można takie dane przyjąć choć dokładniejsze wyliczenie nie jest możliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej delcie i takiej powierzchni będzie tracił około 1 kWh czyli ochłodzi się w ciągu godziny o jakiś 1 st. Potem tempo wychładzania będzie spadało do zera, jak już napisano ale w tym pierwszym okresie można przyjąć, że o 10 K wychłodzi się w ciągu 12 - 15 godzin. Myślę, że można takie dane przyjąć choć dokładniejsze wyliczenie nie jest możliwe.

 

czyli przez te kilkanaście godzin wytraci / odda do pomieszczenia ok. 8 kWh...

jeżeli tak będzie w rzeczywistości to ma to pewien sens bo można naładować "to to" w kilka godzin a potem będzie służyło jako grzejnik przez następne kilkanaście czyli do następnego dnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli przez te kilkanaście godzin wytraci / odda do pomieszczenia ok. 8 kWh...

jeżeli tak będzie w rzeczywistości to ma to pewien sens bo można naładować "to to" w kilka godzin a potem będzie służyło jako grzejnik przez następne kilkanaście czyli do następnego dnia...

Chcesz mieć grzejnik w postaci baniaka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć grzejnik w postaci baniaka?

 

coś w tym guście...

wyglądało by jak fragment konstrukcji pomieszczenia i dogrzewało je przy okazji a że miało by dużą pojemność to nie powodowało by nagłego wzrostu temperatury pomimo ze ładowane by było przez dość dużą baterię kolektorów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...