Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

he he...

wszyscy tacy mądrzy a tu nagle doopa ...:D

a wystarczy dać jakaś izolację o określonym parametrze i już wszyscy ochoczo liczą straty postojowe ...:p

 

no dobra ...

to może niech ktoś mi powie jaka moc grzewczą będzie miał ten baniak jeżeli będzie miał te 50* a ile jak będzie w nim 30*...

pomijamy uwarstwienie się zładu i tym podobne, po prostu policzyć taj jak grzejnik ...

 

Jak jest izolacja, to straty są małe i limitowane przez tę izolację. Policzenie wtedy przenikania przez izolację to równocześnie określenie strat zbiornika.

 

W przypadku zbiornika o pow. 6m2, ze stali grubości 3mm i średniej dT=14K mamy moc strat 1624kW, więc rozładowanie 23kWh tam siedzących trwałoby 51 sekund... gdyby tyle woda potrafiła oddać, a powietrze przyjąć.

 

Więc ja potrafię przeliczyć przenikalność i w przypadku ścian to wystarczy. Teraz poszukaj speca od termodynamiki wody i powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no i pięknie .....

zrobiłem wykres z roku pomiarów pod domem na minus 50cm pod dom i dwa metry od ścian zewnętrznych

minimum wypadł pod koniec marca +14,5*C

maximum wypadł początkiem września +18,7*C

 

Amplituda 4,2stC odpowiada z grubsza różnicy temperatur w domu pomiędzy zimą i latem.

 

Jak nałożysz swój wykres na ten wykres:

 

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_large.jpg

 

to amplituda i maksima odpowiadają głębokości 4m, a temperatury są przesunięte o 8stopni w górę.

 

Przy idealnej izolacji nie byłoby tych dodatkowych 8stC, bo niby skąd? Nie wiem ile potrzeba mocy, żeby ten stan utrzymać przez sezon, ale wolałbym żeby tam było jednak mniej, bo to oznaczałoby, że mój dom tego gruntu nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś w tym guście...

wyglądało by jak fragment konstrukcji pomieszczenia i dogrzewało je przy okazji a że miało by dużą pojemność to nie powodowało by nagłego wzrostu temperatury pomimo ze ładowane by było przez dość dużą baterię kolektorów ...

 

W domku letniskowym mam kozę i jak chłodno to grzeję. Ustawiam na niej baniak 10L i podgrzewam wieczorem do ok. 90oC . Rana ma jakieś 35oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituda 4,2stC odpowiada z grubsza różnicy temperatur w domu pomiędzy zimą i latem.

 

.....

to amplituda i maksima odpowiadają głębokości 4m, a temperatury są przesunięte o 8stopni w górę.

Przy idealnej izolacji nie byłoby tych dodatkowych 8stC, bo niby skąd? Nie wiem ile potrzeba mocy, żeby ten stan utrzymać przez sezon, ale wolałbym żeby tam było jednak mniej, bo to oznaczałoby, że mój dom tego gruntu nie grzeje.

zrobiłbym chętnie jeszcze jeden odwiert dla czujnika ale nie mam gdzie, jedyne miejsce jakie mi zostało to prawie na środku chałupy pod kominkiem .... ale tu też troche du... bo tam na 1m x 1m wogole niema izolacji tylko wylewka łączy sie z chudziakiem .... stojąc tam gołą noga pomimo tego nigdy nie odczułem tak jakiegoś chłodu (oczywiście bez palenia w kominku, po paleniu miejsce to jest ciepłe ~ 16 godzin) a co do wykresu zgada sie .... pokrywa sie z głębokością -4m.

 

Nydar podzielam Twoje zdanie miłej nocki wszystkim

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata przez posadzkę wydaje się oczywista . Tak jak przez ściany i dach . Ale absurdem jest twierdzenie ,że jest większa jak przez pozostałe przegrody .

Uważam podobnie jak ty ,że max. grubość izolacji pod posadzką to 20cm . Uważam też,że należy traktować poważnie izolację pionową na ścianach fundamentowych ,a jak jest płyta to izolację pionową,zatrzymującą ciepło pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod domem karolka ,SSO bez okien i z częściową izolacją (16cm pod plytą) jest teraz 10oC. Jeżeli w domu zamieszkałym,ogrzewanym jest mniej ,to coś nie halo.

 

ps. 16cm izolacji i temperatury,oznaczają,że cały czas jest przepływ energii z dołu do góry.

 

Ciekawe ile byłoby oC przy 30cm grafitowego. Pewnie min. 12 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile byłoby oC przy 30cm grafitowego. Pewnie min. 12 oC.

 

Nie sądzę,że tak może być bez doładowania z nadmiaru kolektora czy RSŚ.

Faktem jest natomiast,że stratę przez posadzkę należy liczyć do +/- 10oC a nie niższej jak twierdzi TB.

Należy się wtedy zastanowić nad 30cm izolacji i konsekwencjami wynikającymi z tej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę,że tak może być bez doładowania z nadmiaru kolektora czy RSŚ.

Faktem jest natomiast,że stratę przez posadzkę należy liczyć do +/- 10oC a nie niższej jak twierdzi TB.

Należy się wtedy zastanowić nad 30cm izolacji i konsekwencjami wynikającymi z tej grubości.

 

Mimo płyty fundamentowej i 16cm XPS'a grunt pod nim cały czas traci ciepło (można to wyliczyć). Jeśli U podłogi zwiększysz dwukrotnie to tego ciepła będzie tracił adekwatnie mniej, więc temp. gruntu powinna być wyższa. Możliwe, że w tym przypadku większy wpływ miałyby wówczas tzw. straty brzegowe (nie wiem jak dużą ma płytę i czy ma już opaskę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i czy w takim razie czy warto wrzucić resztki XPS i EPS hydrofobowego nad rurę GWC? przy żwirowcach tak się robi, to może to dobre rozwiązanie?

 

Na jakiej szerokości ? Opaska po bokach? Co to będzie za izolacja z resztek? Izolacja powinna być ciągła i sucha.Z resztek tego nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie że są to dane amplitudy temperatury pod płytą fundamentową. A czy dysponuje ktoś danymi dotyczącymi temperatury gruntu pod chudziakiem, przy czym jest to ograniczone fundamentem ocieplonym z zewnątrz (powiedzmy na metr głęboko) i jaki ma to wpływ na rozkład temperatur?

 

Krzysiek BB podaje co jakiś czas temp. Teraz ma 15,3 wobec budynku nie ogrzewanego na płycie 10oC. Ta różnica może wynikać z faktu,że coś energii dostarcza do gruntu-straty, coś z faktu,że część gruntu pod domem wyschła i jest izolacją. Proporcje ? Kto to wie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i czy w takim razie czy warto wrzucić resztki XPS i EPS hydrofobowego nad rurę GWC? przy żwirowcach tak się robi, to może to dobre rozwiązanie?

 

Jeśli rurowca zrobisz w układzie tichelmmana i całą powierzchnię przykryjesz styropianem to jest szansa, że uzyskać niższe temperatury latem i wyższe zimą. Jeśli masz na myśli wrzucenie styro do wykopu na szerokość rury to raczej nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek BB podaje co jakiś czas temp. Teraz ma 15,3 wobec budynku nie ogrzewanego na płycie 10oC. Ta różnica może wynikać z faktu,że coś energii dostarcza do gruntu-straty, coś z faktu,że część gruntu pod domem wyschła i jest izolacją. Proporcje ? Kto to wie:D

 

Niech wsadzi tam czujkę wilgotności, bo tak będziemy gdybać w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek BB podaje co jakiś czas temp. Teraz ma 15,3 wobec budynku nie ogrzewanego na płycie 10oC. Ta różnica może wynikać z faktu,że coś energii dostarcza do gruntu-straty, coś z faktu,że część gruntu pod domem wyschła i jest izolacją. Proporcje ? Kto to wie:D

U mnie ostatni odczyt z 15.02 to 7,4 a 8.02 było 7,8. Najwyższa jaką zanotowałem to było bodajże coś około 12. Nie mam tu notatek to nie bardzo mam jak sprawdzić.

 

P.S. Dotarłem do pomiarów z początku pażdziernika

A przy okazji temperatury z czujników z 05.10.2014 godz. 09.00

Pod płytą fundamentową - 12,3

Na zewnątrz - 5,2

Przy licznikach wody - 11,1

wewnątrz budynku - 10,2

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek BB podaje co jakiś czas temp. Teraz ma 15,3 wobec budynku nie ogrzewanego na płycie 10oC. Ta różnica może wynikać z faktu,że coś energii dostarcza do gruntu-straty, coś z faktu,że część gruntu pod domem wyschła i jest izolacją. Proporcje ? Kto to wie:D

Chodziło mi o to jaki wpływ na temperature pod chudziakiem,ma izolacja na fundamencie w pionie w stosunku do opaski przeciw wysadzeniowej w płycie.

Ale masz racje to zapewne trudno ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatni odczyt z 15.02 to 7,4 a 8.02 było 7,8. Najwyższa jaką zanotowałem to było bodajże coś około 12. Nie mam tu notatek to nie bardzo mam jak sprawdzić.

 

P.S. Dotarłem do pomiarów z początku pażdziernika

A przy okazji temperatury z czujników z 05.10.2014 godz. 09.00

Pod płytą fundamentową - 12,3

Na zewnątrz - 5,2

Przy licznikach wody - 11,1

wewnątrz budynku - 10,2

 

Ciekawe będą moim zdaniem również pomiary w lecie i tempo "regeneracji" temperatury. Uprasza się więc również o kontynuacje publikacji tychże w późniejszych miesiącach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to jaki wpływ na temperature pod chudziakiem,ma izolacja na fundamencie w pionie w stosunku do opaski przeciw wysadzeniowej w płycie.

Ale masz racje to zapewne trudno ocenić.

Opaska pionowa w stosunku do poziomej (niezależnie od tego czy na fundamencie czy nie) jest bardziej skuteczna, biorąc pod uwagę jej długość i grubość. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w domach izolowanych konieczna jest klimatyzacja?

 

Domy nieizolowane mają często styropian przyklejony za mostkiem termicznym do gruntu, to nie jest izolacja.jpg. Taki system generuje duże straty zimą ( ogrzewanie może przekroczyć nawet 30kWh/m2 ) ale i latem. Styropian na ścianie, zabiera zyski słoneczne zimą, ale i latem.

Dom tak "ocieplony" drogi był w eksploatacji zimą, ale latem nie wymagał chłodzenia. Przy odizolowaniu od gruntu 62583758g.jpg i temperaturze na zewnątrz ponad 25 st.C oraz zyskach słonecznych, nie ma gdzie odprowadzić zysków bytowych z domu.

Dlatego konieczna jest klimatyzacja. Jest ona równie ważna jak ogrzewanie.

W czasach gdy klimatyzacja była droga i dość energochłonna, rolę tę pełnił GWC. Miał on jednak swoje wady:

- zbyt mała moc

-brak regulacji

-równo na wszystkie pokoje

Dlatego był tak mało skuteczny.

Gdy ceny klimatyzacji "zjechały w dół" i można już się pokusić o dobre 3kW (praktycznie nieosiągalne z gwc) za niecałe 3000zł, a efektywność znacznie wzrosła, gwc poszły do lamusa.

Niebagatelną zaletą klimatyzacji, jest też to, że są to urządzenia odwracalne, dające zimą ciepłe powietrze, ogrzane "najtańszą kWh"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...