Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nikt Ci nie zamontuje ściennego klimatyzatora do współpracy z kanałami, a już na pewno nie Samsunga. W Samsungu serwis pokrywa tylko koszt części, a robociznę robi instalator za darmo. Nie wiem jak to jest u innych producentów.

 

Do jednostki ściennej trzeba dołożyć wentylator, który będzie trochę kosztował jeśli ma być cichy i energooszczędny. Poza tym trzeba go jakoś sterować, bo nie puścisz na maksa, ani nie będziesz osobno ustawiał nawiewu w zależności od wydajności. Można zrobić czujnik prądu na zasilaniu klimatyzatora i na podstawie tego robić proporcjonalny sygnał na sterowanie wentylatorem, ale to już rzeźbienie, na które żaden instalator nie ma czasu, a i gwarancji na to nie da.

 

Co do doboru jednostki, to uważam że trochę przesadzasz. Urządzenia o podobnej mocy nie mogą znacznie różnić się przepływem powietrza po stronie jednostki wewnętrznej. Dodatkowo im większy dom i potrzebna moc, tym więcej pomieszczeń i rur nawiewnych, więc ich średnica może pozostać taka sama w każdym przypadku.

 

Wiem, że Tomek często naciąga, ale akurat tutaj się z nim zgodzę. Gdybym był instalatorem też montowałbym jednostki kanałowe i to im radził. Jak chcesz podłubać, to zrób to, ale to już rozwiązanie dla zapaleńców.

 

Ależ ja też z chęcią zainstalowałbym kanałówkę. I właśnie o to pytam Tomasza, żeby podesłał jakiś model dla domu jak w temacie i pow. 140-150m2. UB18H jest zdecydowanie za duże.

 

A Samsung do własnej zabudowy jest tani i bardzo łatwo to zrobić. Nie wiem czy widziałeś moją koncepcję:

kanały w styro - ogrzewanie nadmuchowe.jpg

Kanał jest tak duży, że nie będzie stanowił praktycznie żadnego oporu do wentylatora. Nawet ten wbudowany w jednostkę wewn. powinien być wystarczający. Inaczej nie ma sensu bawić się w dodatkowe wentylatory, dodatkowe sterowanie itp.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są i mniejsze kanałówki w cenie poniżej 4 tyś. Dla tak małego zużycia (około 2000kWh), nie ma wielkiego znaczenia czy SCOP będzie 3 czy 4, bo to może 160zł rocznie. Można więc kupić coś tańszego i wymienić za kilka lat.

 

Co do zabudowy Samsunga, to będziesz czuł styropian w pokojach, w korytarzu przy dolocie będzie dość spory ruch powietrza, a kratka nawiewna przy suficie jest mało efektywna, bo ciepło masz pod sufitem, a nie na dole. Przy normalnym montażu wentylator dmucha w dół, ale tutaj tego nie będzie, a przepływ wyjdzie za mały, żeby efektywnie zastosować jakiś anemostat kierunkowy. Trzeba dać kratki przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja też z chęcią zainstalowałbym kanałówkę. I właśnie o to pytam Tomasza, żeby podesłał jakiś model dla domu jak w temacie i pow. 140-150m2. UB18H jest zdecydowanie za duże.

Pan przeczyta, UB18H jest na dom z 1990 r o powierzchni 280m2

Na 150 m2 podałem mitsubishi 3.5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i mniejsze kanałówki w cenie poniżej 4 tyś. Dla tak małego zużycia (około 2000kWh), nie ma wielkiego znaczenia czy SCOP będzie 3 czy 4, bo to może 160zł rocznie. Można więc kupić coś tańszego i wymienić za kilka lat.

 

Słusznie.

Chodzi mi tylko, żeby dobrać odpowiednie urządzenie, żeby COP był bliski temu z karty. Jeśli inwerter nie będzie pracował w warunkach nominalnych to COP spadnie z 3 na 2. Przy takim COPie nie ma sensu w ogóle budować kanałówki.

 

Co do zabudowy Samsunga, to będziesz czuł styropian w pokojach,

 

Ciekawe ...

 

w korytarzu przy dolocie będzie dość spory ruch powietrza, a kratka nawiewna przy suficie jest mało efektywna, bo ciepło masz pod sufitem, a nie na dole. Przy normalnym montażu wentylator dmucha w dół, ale tutaj tego nie będzie, a przepływ wyjdzie za mały, żeby efektywnie zastosować jakiś anemostat kierunkowy. Trzeba dać kratki przy podłodze.

 

Ruch powietrza jaki wygeneruje klima + WM spowoduje, że ciepło rozejdzie się w miarę równomiernie po pokoju. Myślę, że tutaj nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dać kratki przy podłodze.
Niekoniecznie. Nawiew jest tak mały, że wentylacja sobie to rozprowadzi. W życiu, nie pomyślałbym, ze tak będzie dobrze, gdyby nie przypadek.

W domu z 2000 r roku dokładamy klimatyzację kanałową. Do sypialni na górze jest tylko dojście za szaflami w korytarzu WP_20140630_003.jpg i jedyna możliwość to anemostat przy samych drzwiach IMG_20141230_010039.jpg i... bardzo ładnie grzeje i chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, tu masz idealną kanałówkę do domu:

http://www.hvacr.pl/sterowanie-strefowe-i-wifi-w-nowych-klimatyzatorach-kanalowych-firmy-samsung-4104

 

Kilka istotnych cech:

"Dzięki funkcji automatycznej regulacji sprężu (od 0 do 150 Pa), wentylator dostosowuje swoją charakterystykę do rzeczywistych strat ciśnienia w kanale wentylacyjnym, zachowując wydajność nominalną. Oznacza to, że niezależnie od warunków panujących w instalacji oraz od stopnia zabrudzenia filtrów, nowe klimatyzatory CAC zapewniają niezmienny poziom ogrzewania lub chłodzenia."

 

"Jako jedyne urządzenie tego typu na rynku, klimatyzator kanałowy serii CAC umożliwia indywidualną regulację temperatury nawet dla 8 różnych stref. Sterownik, współpracując z przepustnicami, zapewnia automatyczną regulację wydatku powietrza dla każdej strefy, zależnie od aktualnego zapotrzebowania cieplnego. "

 

"Zakres pracy urządzeń wynosi od -20 do +50°C."

 

Powyższe funkcje są bardzo istotne dla kanałówki domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już wiesz jakie funkcje powinna spełniać ;)

 

Dalej nie zapewni 26-28 st w łazience w porach kąpielowych, komfortu ciepłej podłogi i ogrzewania przy skrajnych warunkach ( choć tego nie wiem, bo moja toshiba, która miała pracować do -15 , pracowała przy -23 w lutym 2012, bez najmniejszych problemów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Do kanałówki trzeba instalować kable/farelkę. Albo dorzucić elektryczną nagrzewnicę kanałową ?

 

Nie mniej jednak powyższe funkcje kanałówki samsunga dają lepszy komfort bez uruchamiania kabli.

 

Poza tym ja dalej nie wiem jak zgrać kable z "tanią" kanałówką ? Gdzie należy ulokować czujnik temperatury dla kanałówki, a gdzie od podłogówki ? Rozumiem, że kanałówka ma pracować w trybie ciągłym, a braki ciepła uzupełnią kable w podłodze. Tylko jak to ustawić, żeby działało samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Do kanałówki trzeba instalować kable/farelkę. Albo dorzucić elektryczną nagrzewnicę kanałową ?

 

Nie mniej jednak powyższe funkcje kanałówki samsunga dają lepszy komfort bez uruchamiania kabli.

 

Poza tym ja dalej nie wiem jak zgrać kable z "tanią" kanałówką ? Gdzie należy ulokować czujnik temperatury dla kanałówki, a gdzie od podłogówki ? Rozumiem, że kanałówka ma pracować w trybie ciągłym, a braki ciepła uzupełnią kable w podłodze. Tylko jak to ustawić, żeby działało samo ?

 

Bez systemu ogrzewania w naszym klimacie będzie ciężko. Nie można zakładać, że będą już zawsze takie zimy jak ostatnie dwie. A jak będzie taka jak w 1995-1996?

Co do farelek i grzałek w kanałach... ciepłe powietrze nie ogrzeje podłogi, a dużo ludzi chce mieć na podłodze kamień . Poza tym kasa. Precyzyjnie zrobiona podłogówka z małą kanałówką, to rozwiązanie

- najtańsze

-najbardziej komfortowe

-w razie awarii pompy, nie ma problemu z czekaniem na serwis.

-wszystko można zrobić we własnym zakresie.

 

Poza tym ja dalej nie wiem jak zgrać kable z "tanią" kanałówką ? Gdzie należy ulokować czujnik temperatury dla kanałówki, a gdzie od podłogówki ?

Najlepiej nie zgrywać.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez systemu ogrzewania w naszym klimacie będzie ciężko. Nie można zakładać, że będą już zawsze takie zimy jak ostatnie dwie. A jak będzie taka jak w 1995-1996?

Co do farelek i grzałek w kanałach... ciepłe powietrze nie ogrzeje podłogi, a dużo ludzi chce mieć na podłodze kamień . Poza tym kasa. Precyzyjnie zrobiona podłogówka z małą kanałówką, to rozwiązanie

- najtańsze

-najbardziej komfortowe

-w razie awarii pompy, nie ma problemu z czekaniem na serwis.

-wszystko można zrobić we własnym zakresie.

 

 

Najlepiej nie zgrywać.

 

To jak ustawić jedno i drugie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ustawić jedno i drugie ?

 

Ma Pan ogrzewanie podłogowe w czujnikami o histerezie poniżej 0,5st.C w każdym pomieszczeniu. Ustawia Pan Sonie komfortową temperaturę,( ja np. mam 23 st.C. ) Klimatyzację zimą mam na 22 st.C latem 24-25)

Od dołu (zakładam) jest skuteczna izolacja, od góry... jakby na zewnątrz było 22stC. Nie ma czym się przejmować, podłoga będzie miała 23 - nie będzie pobierać prądu. będzie miała mniej, na chwilę się włączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...