Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

zgadzam się z Barthem.
Pan naprawdę zapozna się z fizyką, wpływ na przewodność piasku ma woda nie para. Wilgotność piasku to zawartość wody a nie wilgotność względna powietrza między ziarenkami.

 

Liczę też na Bartha ,że zamontuje wilgotnościomierz pod chałupą
Pan naprawdę się nie pogrąża. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pan naprawdę zapozna się z fizyką, wpływ na przewodność piasku ma woda nie para. Wilgotność piasku to zawartość wody a nie wilgotność względna powietrza między ziarenkami.

 

Pan naprawdę się nie pogrąża.

 

Jeśli dojdzie do kondensacji w piasku, to piasek będzie mokry i jego wilgotność będzie = 100%. Woda pomiędzy ziarenkami piasku jest trudna do usunięcia, ze względu na lepkość. Zobaczymy czy u mnie (poprzez GWC żwirowe pod domem) będę mógł tą wodę "usunąć".

Będę podawał co jakiś czas wyniki pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat ścian z betonu komórkowego stojących w "skarpetach ze styropianu". Otóż jak dam od zewnątrz 30cm styropianu grafitowego, a od środka ocieplę podłogę 30-35cm białego, to ściany będę miał opatulone z obydwu stron. Ideał to nie jest, bo na dole jest otwarty mostek cieplny do chudziaka, a ten chudziak może być zimny.

 

Czy w związku z ryzykiem skraplania się pary wodnej należałoby zrobić jakąś wentylację tej przestrzeni? Na przykład dać wełnę na zewnątrz na tej wysokości, czy lepiej liczyć na to, że wilgoć stamtąd wyparuję do góry? Czy robić tynki gipsowe i pomalować to farbą paroszczelną, czy wręcz przeciwnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan naprawdę zapozna się z fizyką, wpływ na przewodność piasku ma woda nie para. Wilgotność piasku to zawartość wody a nie wilgotność względna powietrza między ziarenkami.

 

Pan naprawdę się nie pogrąża.

 

Jest taka zależność Panie Tomaszu. Z racji,że piasek jest w praktyce traktowany jako nie nasiąkliwy ,wyznacznikiem ,czy jest tam woda w stanie ciekłym ,jest wilgotność powietrza między ziarnami. Każda wilgotność niższa od 100% świadczy o braku wody w stanie ciekłym.

U Bartha jest teraz 100 czy 99,9% bo następuje kondensacja w zimnym podłożu (7oC) powietrza o znacznie wyższej temp. i wilgotności 60-90%.

Jeżeli temp. nie spadnie poniżej temp. gruntu poza budynkiem to nie ma możliwości aby tam było wilgotno . Może być wilgotność powietrza bliska 100% ale nie będzie wody w postaci ciekłej .Chyba,że dom stawiamy na bagienku .Wtedy faktycznie o suchym gruncie pod budynkiem nie ma co myśleć.

Czy ja się pogrążam czy Pan ? Czas pokaże.

Myślę jednak,że pomiary Krzyśka pokazują wyraźnie,że spadek temp. o kilka stopnia w warstwie 50cm są jednoznaczne i pokazują właściwości izolacyjne suchego gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod połową domu mam GWC żwirowe, więc w okresie zimowym powietrze przepływające przez ten obszar wysusza otoczenie. Stąd teoria o tym, że może się udać wysuszyć pospółkę znajdjącą się pod posadzką a nad GWC.

 

Ale przychodzi wiosna i zimny grunt ssie wilgoć jak gąbka. Odparowując zimą pochłania przeszło 0,6kWh/kg odparowanej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat ścian z betonu komórkowego stojących w "skarpetach ze styropianu". Otóż jak dam od zewnątrz 30cm styropianu grafitowego, a od środka ocieplę podłogę 30-35cm białego, to ściany będę miał opatulone z obydwu stron. Ideał to nie jest, bo na dole jest otwarty mostek cieplny do chudziaka, a ten chudziak może być zimny.

 

Czy w związku z ryzykiem skraplania się pary wodnej należałoby zrobić jakąś wentylację tej przestrzeni? Na przykład dać wełnę na zewnątrz na tej wysokości, czy lepiej liczyć na to, że wilgoć stamtąd wyparuję do góry? Czy robić tynki gipsowe i pomalować to farbą paroszczelną, czy wręcz przeciwnie?

Dla temp. 22oC i 40%wig, pkt.rosy to 7,8oC . Będzie cieplej ,nie będzie kondensacji . Wbrew pozorom zbyt gruba izolacja od gruntu to nie jest dobra izolacja. Na ścianach jest trochę inaczej bo jest szansa na odparowanie kondensatu na wiosnę czy w lecie. Choć ciekawie zapowiada się na ścianie typowo północnej . Może to jest przyczyna powiedzenia,że ściana północna to zimna? A może po prostu bardziej wilgotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka zależność Panie Tomaszu. Z racji,że piasek jest w praktyce traktowany jako nie nasiąkliwy ,wyznacznikiem ,czy jest tam woda w stanie ciekłym ,jest wilgotność powietrza między ziarnami. Każda wilgotność niższa od 100% świadczy o braku wody w stanie ciekłym.

U Bartha jest teraz 100 czy 99,9% bo następuje kondensacja w zimnym podłożu (7oC) powietrza o znacznie wyższej temp. i wilgotności 60-90%.

Jeżeli temp. nie spadnie poniżej temp. gruntu poza budynkiem to nie ma możliwości aby tam było wilgotno . Może być wilgotność powietrza bliska 100% ale nie będzie wody w postaci ciekłej .Chyba,że dom stawiamy na bagienku .Wtedy faktycznie o suchym gruncie pod budynkiem nie ma co myśleć.

Czy ja się pogrążam czy Pan ? Czas pokaże.

Myślę jednak,że pomiary Krzyśka pokazują wyraźnie,że spadek temp. o kilka stopnia w warstwie 50cm są jednoznaczne i pokazują właściwości izolacyjne suchego gruntu.

 

Naprawdę Pan nie zna nawet podstaw fizyki. Przyznam, że nie wiedziałem, że jest aż tak źle. Myślałem, że tylko po "ogrzewnictwie" są tak źle wykształceni ludzie.

Pan już nie "cięgnie" wilgotności względnej piasku i izolacji od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej opisywany dom 280m2 w którym zamontowaliśmy kanałówkę LG ( inwerter pobierający maksymalnie 2kWDSCN5258.JPG ) i drugą pompę ciepła ON/OFF z zasobnikiem 300l (0.9kW VIVIVERTI) ma od roku na dachu fotovoltaikę. getjpeg.jpg

Załatwia ona kwestię ogrzewania, chłodzenia i cwu. Mało tego, latem są nadwyżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załatwia ona kwestię ogrzewania, chłodzenia i cwu. Mało tego, latem są nadwyżki.

No nareszcie po miesiącach stagnacji znów rewelacja.

Nie co wcześniej na innym tak chętnie odwiedzanym forum przeczytałem rewelkę naszego miszcza:

W domu z280m2 z 1990 roku (ogrzewany gazem),[/b] zamiast termomodernizacji wykonaliśmy taniej

- wentylację z odzyskiem ciepłą

-klimatyzację kanałową na bazie inwertora LG pobierającego do 2kW

-zasobnik 300 l z pompą ciepła ON/OFF do cwu

To wszystko zasilane z ogniw PV na dachu.

Za darmo, grzeje pomieszczenia i wodę, chłodzi i wentyluje.

Najbardziej ujęło mnie to, że za darmo grzeje wodę, pomieszczenia i jeszcze będzie chłodzić.

Pomny tych samych zalet dzisiaj wziąłem się do roboty i zakładam baterie słoneczne. Wcześniej już je miałem razem ze stojakami i owoc dzisiejszej pracy:

Oczywiście będzie ich dziesięć sztuk. bo inwerter też już od 2 lat czeka na zainstalowanie.

Będę chyba pierwszym leszczem, który dał się nabrać Brzęczkowskiemu.

Mam chałupę o połowę mniejszą niż tam gdzie on to zainstalował no ale będę miał za darmo ogrzewanie i chłodzenie i jeszcze pewnie w zimie będę miał nadwyżki z tego prądu.a to się liczy.

Te 12 mocnych próżniówek o sprawności 89% które mam nie dają sobie rady w zimie a tych z baterii, które to są sprawne na 18% będę jeszcze całą zimę grzał.

A nie dawno jeszcze nasz miszcz pisał, ż badał baterie słoneczne i nadają się tylko do zasilania kalkulatora. A tu jaka metamorfoza - ogrzewają zimą chałupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę Pan nie zna nawet podstaw fizyki. Przyznam, że nie wiedziałem, że jest aż tak źle. Myślałem, że tylko po "ogrzewnictwie" są tak źle wykształceni ludzie.

Pan już nie "cięgnie" wilgotności względnej piasku i izolacji od gruntu.

 

Trudno nie odpowiadać Panu . Szanowny Pan naciąga ludzi na zbędne wydatki w postaci przewymiarowanej izolacji od gruntu ,nie wspominając o konsekwencjach wynikających z wilgotnego styropianu 40cm pod domem .

Nie zauważyłem by Pan coś pisał o technologii pozbycia się wilgoci z izolacji pod posadzką czy płytą, Wiem że świadomość suchej izolacji póki co u Pana jest tak jak i wilgotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naciągam? Nigdy nikomu nie zaproponowałem rurek w podłodze. Bym się ze wstydu spalił! I izolację... ta jest w projekcie, na który niewielki mam wpływ.

 

Wydaje się,że Pan błądzi . Z jednej strony namawia na izolację od gruntu 40cm i dom bardzo energooszczędny ,z drugiej ignoruje rurki . Taki dom potrzebuje temp. posadzki 23oC nawet w mrozy by powietrze miało 22oC. Konia z rzędem kto napisze dla czego nie rurki.

Jako znawca i propagator izolacji 40cm pod posadzką może Pan wyjaśni jak to ma funkcjonować by po latach w tej izolacji nie było wiader wody? Bo,że na projekt Pan nie ma wpływu to wiem ,ale jak uchronić tak grubą izolację przed wilgocią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się,że Pan błądzi . Z jednej strony namawia na izolację od gruntu 40cm i dom bardzo energooszczędny ,z drugiej ignoruje rurki . Taki dom potrzebuje temp. posadzki 23oC nawet w mrozy by powietrze miało 22oC. Konia z rzędem kto napisze dla czego nie rurki.

Jako znawca i propagator izolacji 40cm pod posadzką może Pan wyjaśni jak to ma funkcjonować by po latach w tej izolacji nie było wiader wody? Bo,że na projekt Pan nie ma wpływu to wiem ,ale jak uchronić tak grubą izolację przed wilgocią?

 

Nie ignoruje rurek, tylko tych co nie wiedzą jak się rurki montuje.

Pompa ciepła to urządzenie transportujące ciepło z wartości niższych do wyższych. Zimą pompuje się ciepło do a latem z, domu czy mieszkania. Do tego urządzenia podłączona jest instalacja kanałowa lub hydrauliczna.

Ktoś kto się nie orientuje w termodynamice, może zainstalować w wersji hydrauliczne rurki w podłodze. Taki układ generuje większe zużycie kWh zimą, ogranicza materiały wykończeniowe podłogi i fatalnie odbiera ciepło latem.

Uważam tylko, że instalator powinien znać podstawy termodynamiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ignoruje rurek, tylko tych co nie wiedzą jak się rurki montuje.

Pompa ciepła to urządzenie transportujące ciepło z wartości niższych do wyższych. Zimą pompuje się ciepło do a latem z, domu czy mieszkania. Do tego urządzenia podłączona jest instalacja kanałowa lub hydrauliczna.

Ktoś kto się nie orientuje w termodynamice, może zainstalować w wersji hydrauliczne rurki w podłodze. Taki układ generuje większe zużycie kWh zimą, ogranicza materiały wykończeniowe podłogi i fatalnie odbiera ciepło latem.

Uważam tylko, że instalator powinien znać podstawy termodynamiki.

 

Panu się ciut miesza. Rurki czy kable ,funkcja ta sama. Z tym,że rurki pozwalają na kilka możliwości zasilania ,od PC po ekogroszek czy kominek . Kable mają ograniczone możliwości. Nowoczesne materiały wykończeniowe nie stanowią problemu dla ogrzewania podłogowego . Pomysł na kable czy rurki w suficie to pomysł paranoika . Grzać o kilka stopni więcej ,tracąc na COP-ie by uzyskać to samo co z podłogowego jest absurdem.

Pan wybaczy ale o termodynamice z Szanownym Panem trudno rozmawiać. Do tego należy ogarnąć wiedzę ze szkoły podstawowej .

Co do chłodzenia domu przez rurki w suficie, Pan wybuduje choć jeden dom energooszczędny z pasywnym zabezpieczeniem przed słońcem a problemu nie będzie .Średnia temp. z lipca to 20-22oC. Co Pan chce chłodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie może być w takim dniu jak dzisiaj . Chłodnie i wietrznie ale ze sporymi przebłyskami słońca. Wystawa południowa bez pasywnego zabezpieczenia przed słońcem to wzrost i spadek temp. spowodowany oknami . Raz kabelki by się uruchamiały , raz chłodzenie. Totalny absurd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...