Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

 

Ramki,rameczki itd.wiem co czujesz.Są obiekty takie jak dom,gdzie przeszklenie jest najważniejszym "efektem wizualnym" przestrzeni.Zobacz,Tobie przeszkadzają ramki (jaki to % okna :) )-a inni dla pasywności stracili rachubę i zminimalizowali przeszklenia prawie do zera.

Jak można zrezygnować ze światła naturalnego?Jak można projektować domy praktycznie bez okien?Ale tak to jest,jak się wmawia inwestorowi ,że dobry architekt jest niepotrzebny,wystarczy tylko czytać FM.

Nie mozna myslec o pasywnosci minimalizując ilosc przeszklen, ci którzy tak zrobili nie robili tego dla pasywnosci, minimalizacja przeszklen jest taką troche slepa uliczką raczej dla minimalizacji kosztów inwestycyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Widziałem dom Imrahila (co prawda na planach) bo go liczyłem.

Projektowanie czy tez załozenia wytyczne to sztuka kompromisów, albo niskie zapotrzebowanie, albo piekne widoki i wieksze zapotrzebowanie, albo mały dom albo duzy. Wyborów jest wiele, nie zawsze jednak mozemy miec to co sobie zamarzymy, rzeczywistosc jest brutalna.

Moim zdaniem,wszystko to można połączyć.Problem jest taki,że nie każdy sam to potrafi.

Trudno się przyznać,że się na tym nie znamy.Jeszcze trudniej,że potrzebujemy wtedy pomocy.Wtedy wychodzi tak,jak napisał Barth3z.

Gościu napisał tutaj niedawno coś w sensie,że korytarza doświetlać naturalnie nie trzeba.Można zapalić żarówkę.

Żółta elewacja i czerwona dachówka (bo tak chciał MPZP) ,albo bez okien (bo teraz trzeba pasywnie i trendy).Jak to w Polsce.

Przepraszam.Już się zamykam.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka burza mózgów jak tutaj na forum,to coś pięknego-ale tylko dla takich osób co znają umiar i potrafią odcedzić plewy.

Nie wiem jaki będzie mój dom,ładny czy brzydki.Wiem natomiast jedno.jeśli uda mi się go wybudować,będzie dla mnie i dla mojej rodziny.Tak jak sobie to wymarzyliśmy.A pasywniaki,niech tam sobie budują inni.

 

Jedno nie wyklucza drugiego.

Trochę stereotypowo myślisz o domach pasywnych. Chyba uległeś marketingowym bredniom.

 

Dom pasywny da się zbudować tanio. Prosta bryła, brak okien dachowych, kominów, wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej, pakiety szybowe zamiast okien itp. Zaś sama grubość izolacji determinuje późniejszy zakup źródła ciepła. Dołożenie kolejnych centymetrów może być nieopłacalne jeśli przeliczymy to tylko na koszty eksploatacyjne, ale jeśli doliczysz różnice w zakupie źródłe ciepła to zaczyna być to opłacalne (np. zmiast 9kW T-CAP'a za 23tys. kupisz mniejszą, np. 5kW za 15tys.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście nie podobają się domy piętrowe ze względu na dyskomfort chodzenia po schodach, ale inni o takim marzą widząc w nich coś luksusowego w stosunku do domu rodzinnego. Balkon niby fajna rzecz, ale ja mam i wolę dom z którego łatwiej wyjść na zewnątrz.

Domy bez okapów też kojarzą mi się bardziej ze starymi parterówkami z lat 50 i 60 niż z nowoczesną architekturą. Podłogi ze szlifowanego betonu i wnętrza które żeby dobrze wyglądały trzeba zatrudnić sprzątaczkę, bo wszystko musi być poskładane w kosteczkę i na wszystkim widać odbite paluszki dzieci. A może nowoczesna minimalistyczna architektura nie uwzględnia czynnika ludzkiego, a szczególnie dziecięcego. To by pasowało do par architektów bez dzieci, ale zwykła rodzina nie będzie dobrze się w tym czuła.

 

O gustach szkoda dyskutować. Każdy ma swój, który jest wynikiem jego genów i historii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

O gustach szkoda dyskutować. Każdy ma swój, który jest wynikiem jego genów i historii.

Właśnie i nie o gusta tu chodzi.

Chodzi o połączenie sprawdzonych architektonicznych rozwiązań,z nowatorstwem w architekturze.Chodzi o to,że dom to część krajobrazu,działki i część rodziny.Tak należy do tego podchodzić.Miałem takie go prof.Wawrzyniaka z Wrocławia.Wyprzedzał epokę swymi przemyśleniami w architekturze,ale nie przeszkadzało mu to w projektowaniu kościołów tak aby wyglądały na "wiekowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jedno nie wyklucza drugiego.

Trochę stereotypowo myślisz o domach pasywnych. Chyba uległeś marketingowym bredniom.

Mam wrażenie,że marketingowym bredniom uległo zbyt wielu,którzy zdecydowali się na budowanie domu pasywnego dla dotacji ,mody i trendu..Teraz ,są niewolnikami całej masy idiotycznych kryteriów i zasad-by otrzymać dotację.A jak ją otrzymają,będą niewolnikami tego co wybudowali.

 

Do tego co poniżej,daruj -ale się nie odniosę.Za cienki w uszach jestem :) Nie posiadam takiej wiedzy w tym temacie jak Ty.Wpadłem tutaj by podyskutować i się czegoś ciekawego dowiedzieć-ale nie po to by mówić o tym ,na czym się nie znam.

Choć może jedno słowo.Patrzysz na to nieco inaczej.Budujesz prawie sam.

Dom pasywny da się zbudować tanio. Prosta bryła, brak okien dachowych, kominów, wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej, pakiety szybowe zamiast okien itp. Zaś sama grubość izolacji determinuje późniejszy zakup źródła ciepła. Dołożenie kolejnych centymetrów może być nieopłacalne jeśli przeliczymy to tylko na koszty eksploatacyjne, ale jeśli doliczysz różnice w zakupie źródłe ciepła to zaczyna być to opłacalne (np. zmiast 9kW T-CAP'a za 23tys. kupisz mniejszą, np. 5kW za 15tys.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domowych warunkach nie da się porównać. W każdym domu jest inna temperatura, inne zyski... Pomiary były w 100m2 sklepach wykonanych z płyty warstwowej stojących obok siebie z tą samą temperaturą i czasem pracy.

Ale Pan przecież jest za liczeniem! Jest program symulacyjny dr Strzeszewskiego Audytor ECO

Tam widać bardzo wyraźnie jak przy małych potrzebach spada efektywność pompy. Przy 44kWh/m2 jest 1.8 do kabli przy 30 1.0 a przy "jak w temacie" kable zużywają mniej.

 

Witam

 

Pytani jak moga zuzyc mniej, jak Pan proponuje nawet 200W/mkw to w moim domu 220mkw instalacja kabli w podlodze pobierac bedzie 44.000W, to przez godzine instalacja ta wysiorpie 44KWx0,60=26,40zl. Jak to sie bedzie mialo do tego domu o zapotrzebowaniu 15-20KW/mkw/rok?

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytani jak moga zuzyc mniej, jak Pan proponuje nawet 200W/mkw to w moim domu 220mkw instalacja kabli w podlodze pobierac bedzie 44.000W, to przez godzine instalacja ta wysiorpie 44KWx0,60=26,40zl. Jak to sie bedzie mialo do tego domu o zapotrzebowaniu 15-20KW/mkw/rok?

 

Dziekuje

 

TB proponuje dlatego takiego duze moce poniewaz im wieksza moc tym wieksze oszczednosci (rzekomo, bo nigdy tego nie udowodnił). Prawda jest banalna, jest to zwykłe naciaganie klientów, a przy okazji działanie na korzysc dystrybutora energii elektrycznej gdyz za wiekszy przydział mocy trzeba wiecej zapłacic. Oficjalnie Pan Tomasz jest przeciwko koncernom energetycznym a tak po cichu ich wspiera, chciałbym wierzyc ze jest to działalnosc nonprofit.

Ten koszt przez godzinę to tylko w przypadku grzania całkowicie wychłodzonego budynku, przy normalnym uzytkowaniu kable załaczą sie sie tylko chwilowo zgodnie z regulatorem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju powiedz mi jak trzeba zrobić instalację aby takie pykanie 40kW powiedzmy co 5 min na minutę czy dwie nie powodowało widocznego dla oka spadku napięcia.? W niektórych domach często można zobaczyć jak ktoś czajnik włączy. Oczywiście nie mówię że tam z instalacją jest wszystko OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie uwazacie, ze od klabli w podlodze-wylewce lepsze beda elektryczne maty na podczerwien w suficie? Sa dostepne plyty g-k (mozna sciagnac z zagranicy, w Polsce nie spotkalem jeszcze) z folia aluminiowa do montazu na ruszt z tym, ze w tym przypadku montujemy je do dolu folia, czyli odwrotnie, folia-aluminium patrzy na posadzke i kolejny krok przykrecamy dystance tak azeby przykrecic finalne plyty g-k. Pomiedzy dystance montujemy pasy mat grzejnych na podczerwien, nastepnie finalne plyty g-k ale juz bez folii aluminiowej, tylko zwykla. Nie ma strat do gruntu, grzeja przyjmnie ogrzewaja cale otoczenie, a takze co spominal Pan TB grzeja podloge i mamy super komfort. Co Wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju powiedz mi jak trzeba zrobić instalację aby takie pykanie 40kW powiedzmy co 5 min na minutę czy dwie nie powodowało widocznego dla oka spadku napięcia.? W niektórych domach często można zobaczyć jak ktoś czajnik włączy. Oczywiście nie mówię że tam z instalacją jest wszystko OK.

 

Przy niecentralnym nie będzie sie załaczało jednoczesnie 40 kW, ta moc bedzie podzielona na kilka kilknascie obwodów, niektóre z nich faktycznie bedą miały moce 4-5 kW. Jak to zrobić? zastosowac odpowiednie przekroje przewodów tak aby spadki napiecia nie były zauwazalne oraz styczniki do obwodów z njawiekszą mocą. Czyli do tych zwiekszonych mocy trzeba dodac wiekszy koszt instalacji elektrycznej tylko po to aby było rzekomo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niecentralnym nie będzie sie załaczało jednoczesnie 40 kW, ta moc bedzie podzielona na kilka kilknascie obwodów, niektóre z nich faktycznie bedą miały moce 4-5 kW. Jak to zrobić? zastosowac odpowiednie przekroje przewodów tak aby spadki napiecia nie były zauwazalne oraz styczniki do obwodów z njawiekszą mocą. Czyli do tych zwiekszonych mocy trzeba dodac wiekszy koszt instalacji elektrycznej tylko po to aby było rzekomo taniej.

 

Rozumiem to, ze nie bedzie cala moc pracowac na raz, ale przyjmijmy, ze w posadzce o grubosci 10cm betonu sa te kable i nie wyobrazam sobie, ze nawet przy malym zapotrzebowaniu instalacja i jej efekt grzejny szybko bedzie reagowa na zmiany wew. domu. Co innego ogrzewanie sufitowe. Szybka reakcja, a nie czekanie zanim posadzka sie nagrzeje przekaze temperature do powietrza, no chyba, ze czujniki temp w posadzce i twedy regulowac temp posadzki, czyli instalacja odpowiedznio wczesnie by sie wylaczala. Nie wiem, czy ja to dobrze rozumuje:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużą moc na mm2 montuje się zadaniowo, np. w łazienkach z programatorem czasowym. Chodzi o to, by wykonać zadanie np. 30 st.C miedzy 7 a 7.30 rano, zużywając jak najmniej kWh. W przypadku braku programowania, czyli stałej temperatury, moc może być zdecydowanie mniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużą moc na mm2 montuje się zadaniowo, np. w łazienkach z programatorem czasowym. Chodzi o to, by wykonać zadanie np. 30 st.C miedzy 7 a 7.30 rano, zużywając jak najmniej kWh. W przypadku braku programowania, czyli stałej temperatury, moc może być zdecydowanie mniejsza.

 

Witam

 

To jakiej mocy trzeba na pokoje i salon przy domu 15-20KWh/mkw/rok, zeby utrzymac komfort posiadajac jednoczesnie klime kanalowke split dajmy na to sterowanie kablami w kazdym pokoju? Ile to zezre pradu. Pod plyta fundamentowa 30cm 0,035 i na plycie fundamentowej sztywna plyta PIR z aluminium 10cm i wylewka andryhydowa 5-6cm. Lepiej nie trzeba juz dla kabli jak mysle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To jakiej mocy trzeba na pokoje i salon przy domu 15-20KWh/mkw/rok, zeby utrzymac komfort posiadajac jednoczesnie klime kanalowke split dajmy na to sterowanie kablami w kazdym pokoju? Ile to zezre pradu. Pod plyta fundamentowa 30cm 0,035 i na plycie fundamentowej sztywna plyta PIR z aluminium 10cm i wylewka andryhydowa 5-6cm. Lepiej nie trzeba juz dla kabli jak mysle.

Pozdrawiam

 

Firmy które się na ogrzewaniu znają - podają to w instrukcji, lub sprzedają gotowce.

Ile prądu... trudno powiedzieć. Fatalnie zaizolowane domy zużywają nawet 30kWh/m2 na samo ogrzewanie. Ale na ogół to jest między 10 a 20kWh /m2.

W "styropianowcach Jerzego Zajdlera schodzi się poniżej 15kWh/m2 na ogrzewanie/chłodzenia i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy które się na ogrzewaniu znają - podają to w instrukcji, lub sprzedają gotowce.

Ile prądu... trudno powiedzieć. Fatalnie zaizolowane domy zużywają nawet 30kWh/m2 na samo ogrzewanie. Ale na ogół to jest między 10 a 20kWh /m2.

W "styropianowcach Jerzego Zajdlera schodzi się poniżej 15kWh/m2 na ogrzewanie/chłodzenia i cwu.

 

Na pewno sie znaja i w instrukcji jest napisane. Ale wiedziec trzeba przed zakupem czy wogole w to wchodzic. Stronke odwiedzilem. Jesto ok i pomysl przemawia. Niemniej jednak co wybrac? Kanalowka-kable=tanio zakup i montaz, ok. Czy moze kapilarne pod sufit z invertorowa ppc? Drozej zakup montaz, ale pewne, ze nie nawali KWh. Nie wierzez w OZE wotowoltanika. Jak skorzystac z tej produkcji? Latem, kiedy zapotrzebowanie male na prad, to istalacja produkuje na maksa i trzeba to do sieci wpuscic, mysle tu o 10KW instalacji. Zima, kiedy wode bym chcial grzac pradem (nie kupowalbym pompy do podgrzewu wody), podloge kablami to i tak od nich-ZE musze wziac te nadprodukcje i zaplacic za kazdy przeslany do mnie KWh za przesyl czyli okolo 25g/KWh. Jak zyc Panie TB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno sie znaja i w instrukcji jest napisane. Ale wiedziec trzeba przed zakupem czy wogole w to wchodzic. Stronke odwiedzilem. Jesto ok i pomysl przemawia. Niemniej jednak co wybrac? Kanalowka-kable=tanio zakup i montaz, ok. Czy moze kapilarne pod sufit z invertorowa ppc? Drozej zakup montaz, ale pewne, ze nie nawali KWh. Nie wierzez w OZE wotowoltanika. Jak skorzystac z tej produkcji? Latem, kiedy zapotrzebowanie male na prad, to istalacja produkuje na maksa i trzeba to do sieci wpuscic, mysle tu o 10KW instalacji. Zima, kiedy wode bym chcial grzac pradem (nie kupowalbym pompy do podgrzewu wody), podloge kablami to i tak od nich-ZE musze wziac te nadprodukcje i zaplacic za kazdy przeslany do mnie KWh za przesyl czyli okolo 25g/KWh. Jak zyc Panie TB?

 

Od 5 sezonów kable nie włączyły się ani razu. Nie ma więc co się tak nimi przejmować.

A ciepła woda... jak jest wanna i ma być użytkowana, to 300 l z pompą ciepła - polskie są bardzo dobre i mają 25m miedzianej wężownicy wewnątrz, można więc kolektorek własnej roboty podłaczyć.

Co do PV zakładamy... jak ktoś chce. Ale praktyka jest taka, że jak przyjdą rachunki za sezon koło 1000zł to się wszystkim odechciewa "dekorować" dach i elewacje. Proszę zobaczyć dom, atakującego mnie tu kolektora1 http://www.forumbudowlane.pl/vt/57339/0/sam-buduje-instalacje-fotowoltaiczna

Wyobraża Pan Sobie taką dekorację nawet za darmo, dla zmniejszenia rachunków o 1000zł rocznie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 5 sezonów kable nie włączyły się ani razu. Nie ma więc co się tak nimi przejmować.

A ciepła woda... jak jest wanna i ma być użytkowana, to 300 l z pompą ciepła - polskie są bardzo dobre i mają 25m miedzianej wężownicy wewnątrz, można więc kolektorek własnej roboty podłaczyć.

Co do PV zakładamy... jak ktoś chce. Ale praktyka jest taka, że jak przyjdą rachunki za sezon koło 1000zł to się wszystkim odechciewa "dekorować" dach i elewacje. Proszę zobaczyć dom, atakującego mnie tu kolektora1 http://www.forumbudowlane.pl/vt/57339/0/sam-buduje-instalacje-fotowoltaiczna

Wyobraża Pan Sobie taką dekorację nawet za darmo, dla zmniejszenia rachunków o 1000zł rocznie ??

 

Racja. Ani razu sie nie wlaczyly? czy mam rozumiec, ze kanalowka zabezpiecza grzanie. Nie pamietam jaki ma Pan dom, jaka kubature? Jakiej mocy i marki jest ta kanalowka u Pana i za ile moge to wziac, jakiej mocy do domu 200mkw i kubaturze 600m3? Dwie panskie kanalowki moze na parter i poddasze osobno? Ile to u Pana by bylo? Mozna tu o takich sprawach cena itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Ani razu sie nie wlaczyly? czy mam rozumiec, ze kanalowka zabezpiecza grzanie. Nie pamietam jaki ma Pan dom, jaka kubature? Jakiej mocy i marki jest ta kanalowka u Pana i za ile moge to wziac, jakiej mocy do domu 200mkw i kubaturze 600m3? Dwie panskie kanalowki moze na parter i poddasze osobno? Ile to u Pana by bylo? Mozna tu o takich sprawach cena itd?

 

Tu nie chodzi o mnie a o klientów. Takie było 5 ostatnich zim.

Najlepiej jak kanałówka chodzi na 20-50% - Przy małym obciążeniu silniki DC dają z kW dożo więcej niż przy maksimum ( w ON/OFF zawsze jest maksimum) .

200m2 przy nawet słabej izolacji i odzysku ciepła z wentylacji zużywa do 6000kWh . Dając kanałówkę 5 kW. Gdyby pracowała średnio na 2kW a sezon grzewczy był 160 dni. mamy 7680kWh - jak Pan widzi pokryje w 100% - czasami dogrzewanie grzejnikiem z nadmuchem w łazienkach na czas kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...