Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to chyba mieszkasz w takim terenie :)

 

http://www.geografia_liceum.republika.pl/zmarzlina3.jpg

 

:) taki żarcik .... poczekajmy klika sezonów

 

Tmp 13oC z kawałkiem,to książkowa temp. z trzech metrów .Zaizolowany sarkofag ,pozbawiony,słońca i deszczu podciągnął tą temp .Zgodnie z wykresem tej głębokości od sierpnia będzie temp. spadała. Ciekawe ile wyjdzie w marcu ?

Obstawiam na 5-6oC:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że eksperyment w postaci GWC w układzie Tichelmanna i dodatkowo ulokowany metr pod domem zdaje egzamin.

 

Cena ok. 3000zł. Tanio nie jest, bo dałem 30 metrów rury fi 200 jako rozbiegówka. Okazuje się, że nie potrzebnie, bo główną robotę odwala GWC pod domem.

 

Byćmoże przez taki układ GWC wciągnąłeś max dużą powierzchnię do współpracy (masz w miarę wąskie te kanały ze żwirem). Dodatkowo nie wentylujesz non stop i nie masz zysków słonecznych (co w lato na pewno jest na +). Obstawiam, że te 3 rzeczy złożyły się na taką skuteczność. W zimę na pewno będzie mniej efektywnie, pytanie tylko ile. Z niecierpliwością czekam co pokaże pierwsza zima.

Jeśli 3000 to cena całości z rozbiegówką i robotami ziemnymi to rewelka

 

Bomba z opóźnionym zapłonem .

Na metrze ,na zachód od Wisły temp. gruntu dochodzi pod 19oC. Tu mamy 13,2oC .Zostaje sierpień i podejrzenie,że nie wzrośnie znacznie powyżej 14oC ,bo nie pozwoli na to średnia dobowa. Zatem Barth sezon grzewczy rozpocznie ze znacznie niższą temp. pod domem .Co będzie zimą?Myślę,że przy ciągłej eksploatacji dla prawidłowej wentylacji ,będzie poniżej 8oC. Zatem delta i straty od 8oC. Czy aby na pewno warto dla kilkunastu dni upałów w porównaniu do 160dni chłodu ?Wątpię ,ocierając się o pewność. Ładowanie pod domem GWC jest absurdem energetycznym .

 

Choć jakby popatrzyć z innej strony. Kiedy ten GWC będzie bardziej potrzebny. Jak mamy reku jak u Bart3z'a to nie bardzo nas boli zima bo reku i tak wyrzuci zbliżoną temperaturę niezależnie czy dostanie parę stopni mnie czy więcej. W lato te parę stopni może być znaczące. Może to jest właśnie klucz do sukcesu. Myślałem podobnie jak Ty Nydar, teraz sam już nie wiem.

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o temp. pod domem a nie nędzne 80-100m3/h powietrza dla domu.

Raz, potencjalne zagrożenie kondensacją i degradacja izolacji pod posadzką.

Dwa, zwiększony gradient i straty przez izolację posadzki, mimo 30cm styro.

 

Ale ja nie mam GWC bezpośrednio pod izolacją podłogi, jak ma j-j, czy kszhu. Tam jest jeszcze prawie metr pospółki i dopiero żwir. O coś takiego:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=292136&d=1417445597

 

Czy 120m3/h powietrza przepływającego przez takie GWC jest w stanie zmienić temp. tej masy ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszak na Blaszak na Bartyckiej 35m2 z czarną Papą na dachu, 24 st.C bez wyłączeń i obniżek - Oświetlenie LED WM ekspres i dwa laptopy

23-06-2015 do 24-07-2015 71 kWh

Silniki DC są rewelacyjne jak pracują non stop a nie ON/OFF

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam GWC bezpośrednio pod izolacją podłogi, jak ma j-j, czy kszhu. Tam jest jeszcze prawie metr pospółki i dopiero żwir. O coś takiego:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=292136&d=1417445597

 

Czy 120m3/h powietrza przepływającego przez takie GWC jest w stanie zmienić temp. tej masy ?

 

Myślę,że tak, skoro masz tam 13,5oC a obok poza domem 18oC na -100cm. Zresztą wystarczy policzyć entalpię powietrza i sprawdzić,ile to kWh.

Wydaje się,że zbudowałeś całkiem sprawny magazyn chłodu. Tylko czy aby na pewno o to chodziło? W naszym klimacie stawiał bym na magazyn ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że tak, skoro masz tam 13,5oC a obok poza domem 18oC na -100cm.

 

Sądzisz, że gdyby nie było tam GWC to miałbym jeszcze niższą temperaturę ?!

 

Wydaje się,że zbudowałeś całkiem sprawny magazyn chłodu. Tylko czy aby na pewno o to chodziło? W naszym klimacie stawiał bym na magazyn ciepła.

 

A jakim to niby sposobem wybudowałem magazyn chłodu ? :) Skąd miałbym wziąć chłód, który tam rzekomo zgromadziłem ?

Ja po prostu osadziłem GWC w miejscu które wg mnie idealnie do tego się nadaje. 30 cm styropianu pod podłogą i solidna opaska powoduje, że nie przenika tam zbyt wiele ciepła - ani z domu, ani ze słońca.

 

Mam nadzieję, że to samo będzie zimą, czyli mróz nie wpłynie zbytnio na obniżenie temperatury pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz ciekawe wyniki pomiarów:

 

Przypomnę rozkład czujników pod moim domem:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=311183&d=1427923568

 

Czujniki temperatury DS18B20:

1 - na styku pospółka/EPS

2 - na głębokości - 1m licząc od styrku pospółka/EPS

3 - na głębokości ok. 0,80m ułożony na geowłókninie oddzielającej GWC od pospółki

4 - na styku pospółka/EPS ulokowany w pasie pomiędzy nitkami żwirowego GWC

5 - na głębokości ok. 0,80m w pasie o szerokości ok. 0,5m pomiędzy nitkami żwirowego GWC

6 - na wlocie do żwirowego GWC pod domem, a na końcu 30m "rozbiegówki", czyli rurowego GWC.

 

Wyniki pomiarów:

1 - 11,2 oC

2 - 11,1 oC

3 - 13,3 oC

4 - 13,4 oC

5 - 13,3 oC

6 - 19,2 oC

 

I pomiar temp. na wyrzucie z GWC - 13,5 oC mierzone DHT22 i DS18.B20 (wcześniej DS podawał wyższe temp. bo dotykał ścinkę rury).

 

Jak widać, temp. gruntu wokół GWC jst o ok. 2 oC wyższa niż temp. gruntu w tej części domu gdzie nie ma GWC. Zatem powietrze przelatujące przez GWC potrafi jednak schłodzić/ogrzać grunt pod domem ? ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym miałem robiony test szczelności. Domek jest jeszcze bez ocieplenia a w łazienkach mam gołe bloczki silikatowe jeszcze wiec tylko zamykanie spoin od zewnątrz buduje szczelność. Wynik średni dla podciśnienia i nadciśnienia to 0,39.

Jestem zadowolony :)

 

My też.:D

Opisz w prostych żołnierskich słowach jak to osiągnąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na http://www.infiltec.pl/infiltec-w-polsce/spb/ można przeczytać :

– budynki z wentylacją grawitacyjną: n50 ≤ 3,0,

– budynki z wentylacją mechaniczną: n50 ≤ 1,5,

– budynki pasywne, energooszczędne: n50 ≤ 0,6.

i oni prowadzą szkolenia!!!

 

Nie mając zielonego pojęcia o badaniu!! Straszne. Kanały wentylacyjne się szczelnie zamyka, nie ma więc wpływu na wynik rodzaj wentylacji. Poza tym, przy wentylacji grawitacyjnej czy w ogóle bez odzysku ciepła badanie jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...