Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro znów temp. pod domem to:

Na forum budowlanym zadałem takie o to pytanie.

W te ostatnie dni słoneczne grunt pod domem udało mi się rozgrzać do temp. 35 stopni. Mam 10 cm styropianu w podłodze A więc jaka jest temp. posadzki w domu?

W myśl zasady "Jeżeli chodzi o przewodzenie, to ciepło w ciele stałym dąży do wyrównania temperatur, a wyrównanie temperatury gruntu z domem jest dość drogie."(cyt. Brzęczkowski)

 

Oczywiście największe mądrale jak i ten pierwszy z tego forum nie wiedzą, może wy?

 

OK. 1 oC wyższa od temp. powietrza w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadaj ile bo :mad:

 

Powiem tak.

Jest taka jak obecnie temperatura w domu, i nie jest temperatura posadzki większa niż ta temperatura w domu.

Po części Nydar jednak miałeś rację. Jednak ja nie zauważyłem, żeby posadzka miała większą temperaturę niż temp. w pomieszczeniu.

OK. 1 oC wyższa od temp. powietrza w domu.

Można to przyjąć jako błąd pomiaru, gratuluję trafnej diagnozy.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mniej jednak chcę obalić lub potwierdzić fakt ładowania GWC powietrzem. Jaki będzie bilans roczny temperatury pod domem, jeśli w ciągu lata ładuję tam wyższą temperaturę strumieniem ok. 300m3/h a w zimie ciągnę przez niego strumień 120m3/h w stosunku do domu, który takiego GWC nie posiada?

 

Średniodobowe temp. z wyjątkiem lipca i sierpnia są nędzne. Naładować bez wspomagania słońcem czy ściekami jest problematyczne. Rozładować ,szybciej bo większość roku to niskie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

Jest taka jak obecnie temperatura w domu, i nie jest temperatura posadzki większa niż ta temperatura w domu.

Po części Nydar jednak miałeś rację. Jednak ja nie zauważyłem, żeby posadzka miała większą temperaturę niż temp. w pomieszczeniu.

 

Można to przyjąć jako błąd pomiaru, gratuluję trafnej diagnozy.

 

Zakładałem ,że masz w domu +/- 23oC. Wszak u was nie ma upałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średniodobowe temp. z wyjątkiem lipca i sierpnia są nędzne. Naładować bez wspomagania słońcem czy ściekami jest problematyczne. Rozładować ,szybciej bo większość roku to niskie temperatury.

 

Jak pamietasz, GWC mam pod połową domu. Pod drugą częścią domu odnotowuję temp. gruntu 11,3oC. Te same pomiary będę mógł zrobić w zimie. Ciekawe ile będzie.

 

PS. Mam zamiar non stop pracować na GWC. Żadnego bypassu.

 

EDIT: Z rozładowaniem też będzie problem, bo mam rozbiegówkę, która nie wpuści pod dom ujemnych temperatur.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem jesteś dowodem ,że TB łże. By nie obrażając ,,jak pies". Pytanie? W jakim celu? Po kiego? Skąd pomysł,że pod domem jest 0oC?

 

TB jest niezłym marketingowcem, wszystko co powtarza to "prawdy wyrwane z kontekstu" .

TB nie promuje domów zużywających 0 kWh/m2 rocznie, bo to nie napędzi mu klienteli na kabelki i inne chłodnice połączone z podgrzewaczami.

Ideałem domu wg TB jest taki, którego użytkownik do szczęścia potrzebuje to co aktualnie jest w sklepie TB i na czym TB ma dobrą marżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego GWC rurowego 2x24m/160 plus ok 10m/200, zakopany trochę za płytko, mam 19 stopni juz na wylocie z kratki na poddaszu. Rury w pomieszczeniu tech. ok 1.5m nieocieplane. Dalej po domu termkontrol w posadzce kombinowany z sonodec w otulinie z wełny. Dmuchane Vents TT160 na biegu 520m3/h. Ale nie znam oporów swojej instalacji. W domu bez elewacji, silka 18 cm dzisiaj jest 22o. Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego GWC rurowego 2x24m/160 plus ok 10m/200, zakopany trochę za płytko, mam 19 stopni juz na wylocie z kratki na poddaszu. Rury w pomieszczeniu tech. ok 1.5m nieocieplane. Dalej po domu termkontrol w posadzce kombinowany z sonodec w otulinie z wełny. Dmuchane Vents TT160 na biegu 520m3/h. Ale nie znam oporów swojej instalacji. W domu bez elewacji, silka 18 cm dzisiaj jest 22o.

 

Trochę się zmieni jak ściany ocieplisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wpływu na tą temperaturę. Taką zastałem i z niej korzystam. Zobaczymy we wrześniu do jakich temperatur uda się dobić, i później jaką temperaturę będę potrafił utrzymać przez zimę. Póki co widać, że powietrzem nie jestem zbytnio w stanie naładować GWC pod domem.

Rozumiem, że tobie chodzi bardziej o to, aby w lecie, przy mniejszej izolacji podłogi naładować grunt do wyższych temperatur i w zimie poprzez ogrzewanie podłogowe tą temperaturę utrzymywać ?

 

To jest temperatura, która panuje w GWC czy mierzyłeś temp. strugi powietrza przy danej wydajności?

 

Niektóre rekuperatory mają starty pomiędzy czerpnią, a nawiewem nawet po 5,5 stopnia !!

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest temperatura, która panuje w GWC czy mierzyłeś temp. strugi powietrza przy danej wydajności?

 

I jedno i drugie. Temp. nawiewu z GWC ma wartość praktycznie taką jak temp. gruntu dookoła GWC (to też mierzę). Nawet na największych obrotach.

 

Niektóre rekuperatory mają starty pomiędzy czerpnią, a nawiewem nawet po 5,5 stopnia !!

 

Rozumiem, że chodzi o bypass ? Ja robię reku samodzielnie, dzięki czemu bypass będzie poza obudową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zmieni jak ściany ocieplisz.

 

Korekta: temperatury ktore podalem 19 nawiew / 22 wewnatrz to na poddaszu uzytkowym.

Jak sie zmienia ? W porownaniu do plusfoto mam juz ocieplony dach, ale roznica jest ogromna.

 

Jutro lub w srode sprawdze temperatury na strychu i parterze, ale przyzwyczajenie ekipy od wykonczeniowki do otwierania okien moze zmienic sytuacje o 180 stopni.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...