Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zacisnę pasa i dam radę.

Konkretnie,co mam do tego dokupić. Na aledrogo są dziesiątki tyle,że nic mi to nie mówi.

 

Np. taki: http://allegro.pl/avt735-regulator-impulsowy-dc-i5574456341.html

Do tego potrzebne będą Ci zasilacze 24V, np. takie: http://allegro.pl/zasilacz-24v-3a-model-tr70a24-warto-luknac-i5575059810.html

 

Ja kupiłem sobie jeden zasilacz buforowy, czyli taki, do którego podłączam baterię i przy zaniku prądu wentylacja będzie działać dalej. O taki mam: http://allegro.pl/zasilacz-buforowy-mean-well-ad-155b-24v-5a-155w-i5583796901.html, choć tak niska cena na tej aukcji jest mocno podejrzana.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. taki: http://allegro.pl/avt735-regulator-impulsowy-dc-i5574456341.html

Do tego potrzebne będą Ci zasilacze 24V, np. takie: http://allegro.pl/zasilacz-24v-3a-model-tr70a24-warto-luknac-i5575059810.html

 

Ja kupiłem sobie jeden zasilacz buforowy, czyli taki, do którego podłączam baterię i przy zaniku prądu wentylacja będzie działać dalej. O taki mam: http://allegro.pl/zasilacz-buforowy-mean-well-ad-155b-24v-5a-155w-i5583796901.html, choć tak niska cena na tej aukcji jest mocno podejrzana.

 

Zasilacz ok. Ale regulator chcą abym poskładał z części . Toć wyjdzie mi z tego czajnik z gwizdkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, bo Twój Bartek GWC jest ogromny. Masz dłuższą rozbiegówkę niż ja cały wymiennik, a do tego jeszcze te tony żwiru. Żeby to tylko nie zapleśniało i będzie spokojnie działać, a w wersji z panelem PV i kawałkiem akumulatora masz praktycznie darmowe utrzymanie wentylacji ze spłaszczeniem amplitudy temperatur.

Nie wierzę jednak, że obejdzie się bez dogrzewania powietrza nawiewnego zimą, ale to można załatwić samorobnym pasywnym rekuperatorem za maksymalnie 1000zł. Co do chłodzenia, to wydaje mi się, że bez okapów ani rolet nie jest możliwe utrzymanie komfortu cieplnego latem. Zobaczysz jak się wprowadzisz, bo ludzie i sprzęty generują dużo ciepła, a poza tym się gotuje (i to często w południe), a w taki czas jak teraz, przy ostrym promieniowaniu i braku możliwości zrobienia w domu przeciągu, może w kuchni być grubo ponad 30stC.

I co wtedy? Trzeba kupić klimatyzator i już ten GWC staje się mało atrakcyjny inwestycyjnie. Można też zwiększyć przepływ powietrza, ale będzie mocno słychać wentylatory. Klimatyzator dmucha powietrzem 15stC, a przepływ jest nawet do 1200m3/h, tylko że wentylator do niego to już ponad 1000zł.

 

W sumie więc niezła rzecz taki GWC, ale:

- nie załatwi chłodzenia - szczególnie w "normalnym" domu,

- trudno na nim zarobić.

 

Dlatego też handlarz proponuje klimatyzator - co jest zrozumiałe i w tym kontekście całkiem uczciwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, bo Twój Bartek GWC jest ogromny. Masz dłuższą rozbiegówkę niż ja cały wymiennik, a do tego jeszcze te tony żwiru. Żeby to tylko nie zapleśniało i będzie spokojnie działać, a w wersji z panelem PV i kawałkiem akumulatora masz praktycznie darmowe utrzymanie wentylacji ze spłaszczeniem amplitudy temperatur.

 

Mój GWC nie jest ogromy. Bardziej pasuje słowo rozległy i dzięki temu tak efektywny. Do swojego żwirowca dałem 25 ton żwiru przez co wyszła mi wysokość nitki ok. 40cm, a spokojnie można zrobić 30cm - będzie taniej. Za to rozbiegówka rzeczywiście wyszła mi dość solidna, ale tylko dlatego, że chciałem mieć czerpnie na rogu działki. Dziś mogę potwierdzić, że rurowiec poza budynkiem jest mało efektywny i nie trzeba aż tak długiej rozbiegówki.

 

Co do chłodzenia, to wydaje mi się, że bez okapów ani rolet nie jest możliwe utrzymanie komfortu cieplnego latem. Zobaczysz jak się wprowadzisz, bo ludzie i sprzęty generują dużo ciepła, a poza tym się gotuje (i to często w południe), a w taki czas jak teraz, przy ostrym promieniowaniu i braku możliwości zrobienia w domu przeciągu, może w kuchni być grubo ponad 30stC.

 

Sprawdzę.

Póki co mogę stwierdzić, że 1,5-metrowy okap bardzo skutecznie zatrzymuje słońce poza domem przez większość dnia. Bardzo polecam.

 

I co wtedy? Trzeba kupić klimatyzator i już ten GWC staje się mało atrakcyjny inwestycyjnie. Można też zwiększyć przepływ powietrza, ale będzie mocno słychać wentylatory. Klimatyzator dmucha powietrzem 15stC, a przepływ jest nawet do 1200m3/h, tylko że wentylator do niego to już ponad 1000zł.

 

W sumie więc niezła rzecz taki GWC, ale:

- nie załatwi chłodzenia - szczególnie w "normalnym" domu,

- trudno na nim zarobić.

 

Dlatego też handlarz proponuje klimatyzator - co jest zrozumiałe i w tym kontekście całkiem uczciwe.

 

Jak dla mnie GWC to inne urządzenie i nie można porównywać z klimatyzatorem.

 

GWC potrafi nawilżać (w sumie klima też, ale to kosztuje ciężkie pieniądze), potrafi skutecznie filtrować powietrze - j-j opisuje że filtry w centrali i nawiewniki ma praktycznie czyste. GWC powoduje też to, że masz nieco łatwiejszą budowę rekuperatora - brak grzałki i jej sterowania. No i działa na całą chałupę - jak kanałówka.

 

PS. Przeniosłem wentylator na czerpnię. W domu nastała błoga cisza. Nie słychać nawet szumu powietrza. Jednak ten wentylator bez efektywnego wyciszenia jest za głośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się ... Mój GWC się wyczerpał :)

Jeszcze w weekend utrzymywała się temperatura nawiewu na poziomie 13,5 oC. W poniedziałek było to już 14,2 oC, a wczoraj 14,8 oC. Czyżby GWC wysechł i przez to nie może czerpać z niższych pokładów gruntu ? Mógłbym go podlać i sprawdzić czy naciągnie, ale wolę sprawdzić jak będzie dalej. Problemem może być to, że od ponad dwóch tygodni nie spadła ani jedna kropla deszczu ...

 

Co ciekawe, temp. gruntu w części domu gdzie nie ma GWC utrzymuje się na poziomie 11,8 o C

 

EDIT: Środa, temp.: 15,2 oC

 

EDIT2: Piątek - temp. 15,8 oC

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego GWC rurowego 2x24m/160 plus ok 10m/200, zakopany trochę za płytko, mam 19 stopni juz na wylocie z kratki na poddaszu. Rury w pomieszczeniu tech. ok 1.5m nieocieplane. Dalej po domu termkontrol w posadzce kombinowany z sonodec w otulinie z wełny. Dmuchane Vents TT160 na biegu 520m3/h. Ale nie znam oporów swojej instalacji. W domu bez elewacji, silka 18 cm dzisiaj jest 22o.

 

Podane 22o to efekt termometru ustawionego zbyt blisko nadmuchu. Po odsunięciu było 25, ale okna otwarte. Rurowiec daje obecnie 19,7.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...