Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kilkanaście dni upałów i wzrost sporej masy o 5oC .Sporo .

Myślę,że będziesz miał podobne parametry zimą jak j-j, czyli 3-5oC na plusie .

Deszcze o tej porze roku to raczej powodują podniesienie temp. głębszych warstw a nie odwrotnie.

 

Może tak być... Choć nie sądzę, że aż tak nisko. Mam przecież solidną rozbiegówkę.

 

Wczoraj popadało. Dość mocno, bo z 300m2 dachu zebrałem ponad pół zbiornika na deszczówkę wody. Dziś podjechałem i sprawdziłem GWC. Temp. wywiewanego powietrza wzrosła do 16,4 oC !

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęły 3 dni - już ni upalne - i temp. nawiewu z GWC z 16,5oC (to była maksymalna temperatura jaką odnotowałem) spadła do 15,7oC. GWC regeneruje :) Pech chciał, że z pierwszym sezonem letnim trafiłem na najbardziej upalny sierpień od kilku/kilkunastu lat. :)

 

EDIT: Dziś (20.08.2015) mam już tylko 14,8 oC !

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobry temat, ale czy ktoś wie jak obliczyć zysk uzyskany po dociepleniu z m2? zysk w złotówkach.Znam współczynnik przepuszczalności cieplnej danej ściany.

Chciałbym policzyć czas zwrotu inwestycji/docieplenia.

Będę wdzięczny za pomoc lub skierowanie do kogoś kto mógłby mi pomóc w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobry temat, ale czy ktoś wie jak obliczyć zysk uzyskany po dociepleniu z m2? zysk w złotówkach.Znam współczynnik przepuszczalności cieplnej danej ściany.

 

Jeśli U = 0,2-0,3, to bezpiecznie możesz przyjąć 17 zł/m2 bez koloru, 25zł/m2 z kolorem.

 

Chciałbym policzyć czas zwrotu inwestycji/docieplenia.

Będę wdzięczny za pomoc lub skierowanie do kogoś kto mógłby mi pomóc w tym temacie.

 

To tak jakbyś zapytał o ile spadnie zużycie energii lodówki z otwartymi drzwiami, jeśli do ścianek dokleisz styropian, albo o ile będzie Ci cieplej w dwóch sfetrach niż w jednym podczas stania na bosaka na lodzie. To nie ma żadnego znaczenia, bo musisz najpierw zadbać o inne parametry i przyjąć jakiś stabilny punkt odniesienia.

 

Zatem potrzebujesz: pow. podłogi, okien, użytkową, U wszystkich przegród, sposób wentylacji (przepływ, stopień rekuperacji), ilość osób w domu, lokalizację domu i jego orientację, zacienienie, ilość energii dostarczanej przez urządzenia domowe, jakość wykonania izolacji i wielkość mostków cieplnych, itp. Te wytłuszczone dane są absolutnie kluczowe. Wtedy zakładasz dla tych ustalonych parametrów U ścian przed izolacją i po niej i liczysz zyski. Jakby coś, to pisz na priwa i pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobry temat, ale czy ktoś wie jak obliczyć zysk uzyskany po dociepleniu z m2? zysk w złotówkach.Znam współczynnik przepuszczalności cieplnej danej ściany.

Chciałbym policzyć czas zwrotu inwestycji/docieplenia.

Będę wdzięczny za pomoc lub skierowanie do kogoś kto mógłby mi pomóc w tym temacie.

 

Największe straty przy identycznych izolacjach są do gruntu, potem jest wentylacja i dach. Przyklejenie styropianu na zewnątrz, nie "zatrzyma ciepła" , bo te będzie odprowadzane przez fundament do gruntu, ale zatrzyma zyski słoneczne i wilgoć w ścianie.

Kolejna sprawa to, czy system ogrzewania "uwzględni" zmniejszenie potrzeb. Np. mała kotłownia na ekogroszek w sezonie (160 dni ) zużyje minimum 15000kWh . Jeżeli teraz dom ma np. 150m2 - to jego straty przez przegrody wynoszą około 4000-5000kWh przez dziury do wentylacji grawitacyjnej drugie tyle, więc czy będzie ocieplenie czy nie, kocioł mniej nie spali.

Izolację domu, należy traktować jak termos. Albo wszystko robimy, a jak nie można (np. zaizolować podłogi) to taniej jest poszukać tańszej kWh w ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Największe straty przy identycznych izolacjach są do gruntu, potem jest wentylacja i dach. Przyklejenie styropianu na zewnątrz, nie "zatrzyma ciepła" , bo te będzie odprowadzane przez fundament do gruntu, ale zatrzyma zyski słoneczne i wilgoć w ścianie.

Kolejna sprawa to, czy system ogrzewania "uwzględni" zmniejszenie potrzeb. Np. mała kotłownia na ekogroszek w sezonie (160 dni ) zużyje minimum 15000kWh . Jeżeli teraz dom ma np. 150m2 - to jego straty przez przegrody wynoszą około 4000-5000kWh przez dziury do wentylacji grawitacyjnej drugie tyle, więc czy będzie ocieplenie czy nie, kocioł mniej nie spali.

Izolację domu, należy traktować jak termos. Albo wszystko robimy, a jak nie można (np. zaizolować podłogi) to taniej jest poszukać tańszej kWh w ogrzewaniu.

 

I to by bylo tyle w temacie obliczania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe straty przy identycznych izolacjach są do gruntu, potem jest wentylacja i dach.

 

Jakim cudem straty przez dach do powietrza o temp. -10oC będą niższe od strat do gruntu o temp. +10oC ?

 

I Pan kiedyś podstawy fizyki zrozumie. Odróżni fizykę od komercji.

 

Mogłeś wybrać kierunek szkoły z przedmiotami ścisłymi. Tam jest fizyka. A nie kierunek humanistyczny o specjalizacji wierszoklectwo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja potrzebuję zysk po dociepleniu jedynie w przypadku 1m2.

Pisze pracę na ten temat ,rozważam tylko straty i zyski po i przed dociepleniem dla 1m2 ściany w różnych wariantach ,różne rodzaje ścian,+różne rodzaje dociepleń+różne grubości .

Potrzebuję dojść do tego jak obliczyć efektywnie te zyski,straty i czas zwrotu inwestycji przy załóżeniu że koszt inwestycji za metr wynosi np: 150zł materiał+robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja potrzebuję zysk po dociepleniu jedynie w przypadku 1m2.

Pisze pracę na ten temat ,rozważam tylko straty i zyski po i przed dociepleniem dla 1m2 ściany w różnych wariantach ,różne rodzaje ścian,+różne rodzaje dociepleń+różne grubości .

Potrzebuję dojść do tego jak obliczyć efektywnie te zyski,straty i czas zwrotu inwestycji przy załóżeniu że koszt inwestycji za metr wynosi np: 150zł materiał+robocizna.

 

Obliczyłem już współczynnik przepuszczalności cieplnej dla każdego wariantu, obliczyłem roczną stratę ciepła przez przegrodę przy różnych wariantach ogrzewania oraz koszty rob.+mat. dla każdego wariantu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja potrzebuję zysk po dociepleniu jedynie w przypadku 1m2.

Pisze pracę na ten temat ,rozważam tylko straty i zyski po i przed dociepleniem dla 1m2 ściany w różnych wariantach ,różne rodzaje ścian,+różne rodzaje dociepleń+różne grubości .

Potrzebuję dojść do tego jak obliczyć efektywnie te zyski,straty i czas zwrotu inwestycji przy załóżeniu że koszt inwestycji za metr wynosi np: 150zł materiał+robocizna.

Hmmm... A ta praca to jakieś technikum budowlane? Chyba nie bardzo zdajesz sobie sprawę co wpływa na zużycie energii przez dom. Ocieplenie to tylko jeden z czynników. Jeżeli jednak interesuje cię tylko R przegród to jest taki prosty program online U-wert możesz tam sobie przetestować co i jak wpływa na R ściany. Jak nie znasz niemieckiego to możesz sobie ustawić angielski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od twojego pytania zastanawiam się komu i do czego tego typu opracowanie mogło by być przydatne. Tylko kompletny ignorant (mam nadzieję że nie ty) mógł coś takiego wymyślić. Przecież na ścianie wystarczy jedno okno mniej lub więcej i całe te dywagacje dla 1m2 przegrody będzie można o kant 4 liter potłuc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...