Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Uszczelnienie i zastosowanie odzysku nie zmieni faktu, że ciepło będzie uciekać przez przegrody. Na pewno nie będą to straty na poziomie 30kWh/m2/rok czy jeszcze mniej jak twierdzi Brzęczkowski. Dałeś się złapać w pułapkę p.t: zamykasz szczelnie dom bez ocieplenia i bez mieszkańców. Do podtrzymania we wnętrzu temperatury powiedzmy 20oC wystarczy dostarczenie 30kWh/m2/rok bez względu na to czy dom ma jakąkolwiek izolację czy nie. To oznacza, że dla podtrzymania takiej temperatury w nieocieplonym! domu wystarczy, wg Brzeczkowskiego system grzewczy o mocy 0.75 kW na cały 100m2 dom. Jedna ściana zewnętrzna z cegły bez ocieplenia o U = 2,0 w pokoju generuje zbliżone straty przy średniej temp. w sezonie grzewczym.

mam przed sobą zeszyty z czterech lat obserwacji swojego domu ( mieszkam 10...), wszystko na prąd i monitorowane na bieżąco, robione przeróżne eksperymenty na przestrzeni tego czasu i jak na razie jestem skłonny bardziej przyznać rację ( a przynajmniej po części...) Brzęczkowskiemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam przed sobą zeszyty z czterech lat obserwacji swojego domu ( mieszkam 10...), wszystko na prąd i monitorowane na bieżąco, robione przeróżne eksperymenty na przestrzeni tego czasu i jak na razie jestem skłonny bardziej przyznać rację ( a przynajmniej po części...) Brzęczkowskiemu...
Nie masz izolacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli izolacji nie potrzebowałeś. Trzeba było zrobić gołe ściany i zadbać tylko o uszczelnienie i rekuperację...

skleciłem sobie przyrząd pomiarowy do badania różnicy ciśnień i zaczynam powoli brać się za poprawianie szczelności, mam pomiary zużycia energii z kilku lat więc wiec wiosenne porównania wykażą to i owo ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skleciłem sobie przyrząd pomiarowy do badania różnicy ciśnień i zaczynam powoli brać się za poprawianie szczelności, mam pomiary zużycia energii z kilku lat więc wiec wiosenne porównania wykażą to i owo ...:)
No ale co ci pokażą? Masz dom ocieplony i to dobrze. Jakiekolwiek straty masz to tylko ewentualnie przez wentylację lub okna. Twoje pomiary nijak się mają do twierdzeń Brzeczkowskiego o zbędności izolacji przegród, bo do tego się sprowadzają. Chyba wiem do czego zmierzasz. U przegród a więc i oszczędności z tego tytułu nie wzrastają proporcjonalnie do grubości izolacji ale to fakt powszechnie znany. Inwestycja w dom pasywny raczej nie jest opłacalna licząc stopę zwrotu w stosunku do nakładów. Pisaliśmy już o tym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny ma moc grzewczą 10W/m2 podłogi, czyli 750-800 W dla domu wielkości ceglaka o którym debatujemy. Nie znam na tym forum nikogo, komu by się to udało. Nawet Bart3z ze swoim styropianem od środka, tonami proszku od pigeona i pakietami szybowymi ma około 15W/m2.

 

30 kWh/m2*rok * 80m2 = 2400kWh, co w sezonie grzewczym oznacza moc ciągłą 666W, a dla temperatury -20stC będzie 1332W, czyli 16,65W/m2.

 

Przecież to są bzdury piramidalne. Tomek już się tak zamotał, że sam nawet nie wie co pisze, ale ubaw jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Tu się akurat nie dziwię. Rekuperator wielkich oszczędności nie daje wbrew temu co się powszechnie uważa.

 

To wg ciebie gdzie te kWh z różnicy pomiędzy 9oC a 20oC trafiają ? W okresie zimowym może to być z 1000kWh, a może i więcej. To będzie kilka stówek dla grzejących czystym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny ma moc grzewczą 10W/m2 podłogi, czyli 750-800 W dla domu wielkości ceglaka o którym debatujemy. Nie znam na tym forum nikogo, komu by się to udało. Nawet Bart3z ze swoim styropianem od środka, tonami proszku od pigeona i pakietami szybowymi ma około 15W/m2.

 

30 kWh/m2*rok * 80m2 = 2400kWh, co w sezonie grzewczym oznacza moc ciągłą 666W, a dla temperatury -20stC będzie 1332W, czyli 16,65W/m2.

 

Przecież to są bzdury piramidalne. Tomek już się tak zamotał, że sam nawet nie wie co pisze, ale ubaw jest dobry.

 

Nie można mieszać obciążenia cieplnego i zapotrzebowania. Nie da się wyliczyć obciążenia z zapotrzebowania.

Moje zapotrzebowanie to 10kWh/m2/rok, a obciążenie 17,5W/m2. Wg pierwszego mam pasywny, wg drugiego nie. j-j spełnił niby oba warunki mając 15kWh/m2/rok przy obciążeniu 6,4W/m2. Coś te jego obciążenie jest bardzo niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg ciebie gdzie te kWh z różnicy pomiędzy 9oC a 20oC trafiają ? W okresie zimowym może to być z 1000kWh, a może i więcej. To będzie kilka stówek dla grzejących czystym prądem.
Rzeczywista sprawność rekuperatora nijak mająca się do deklarowanej? Jak to podzielisz na miesiące grzewcze, to można się rozczarować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mieszać obciążenia cieplnego i zapotrzebowania. Nie da się wyliczyć obciążenia z zapotrzebowania.

Moje zapotrzebowanie to 10kWh/m2/rok, a obciążenie 17,5W/m2. Wg pierwszego mam pasywny, wg drugiego nie. j-j spełnił niby oba warunki mając 15kWh/m2/rok przy obciążeniu 6,4W/m2. Coś te jego obciążenie jest bardzo niskie.

Masz rację Barth ale Przemek odnosi się do bajek Brzęczkowskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim zaś wątku jasiek pisze, że rekuperator, który podbija z 9oC (GWC) do 20oC w żaden sposób nie przekłada się na mniejsze zużycie kWh :)

ale co w tym takiego dziwnego...?

szczelność chałupy jest na tak nędznym poziomie że te kWh odzyskane przez centralę wentylacyjna są tylko ułamkiem całości więc ciężko jest cokolwiek zauważyć...

aby się bawić w rekuperację to najpierw trzeba zacząć od szczelności, zupełnie co innego to GWC gdzie zwiększając siłę nawiewu powodujemy ze zaczynamy ograniczać migrację powietrza przez nieszczelności...

taki zabieg zrobiony przy rekuperatorze spowoduje że znacznie spadać sprawność odzysku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg ciebie gdzie te kWh z różnicy pomiędzy 9oC a 20oC trafiają ? W okresie zimowym może to być z 1000kWh, a może i więcej. To będzie kilka stówek dla grzejących czystym prądem.

weź sobie pod uwagę ze taka różnica jest tylko pod koniec sezonu grzewczego, średnia z całej zimy jest znacznie mniejsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co ci pokażą? Masz dom ocieplony i to dobrze. Jakiekolwiek straty masz to tylko ewentualnie przez wentylację lub okna. Twoje pomiary nijak się mają do twierdzeń Brzeczkowskiego o zbędności izolacji przegród, bo do tego się sprowadzają. Chyba wiem do czego zmierzasz. U przegród a więc i oszczędności z tego tytułu nie wzrastają proporcjonalnie do grubości izolacji ale to fakt powszechnie znany. Inwestycja w dom pasywny raczej nie jest opłacalna licząc stopę zwrotu w stosunku do nakładów. Pisaliśmy już o tym.

U przegrody ma być na takim poziomie aby nie przekraczać punktu rosy , im lepiej wentylowany dom ( jednocześnie maksymalnie szczelny...) i jak największy odzysk z powietrza wentylacyjnego to tym niższa wilgotność wewnątrz chałupy co się przekłada na obniżenie temperatury dla punktu rosy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...