Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

1) będzie WM z rekuperatorem,

2) brak grzejników konwekcyjnych

3) zmniejszyłem izolację dachu i teraz mam mniej niż na gruncie

4) brak bufora

5) mam grzejniki drabinkowe w łazience ale zakręcone

6) brak termostatów

 

Czekam teraz z niecierpliwością na nowy sezon grzewczy i zużycie poniżej 30kWh/m2

 

Dziękuję za porady TB.

 

Ogrzewanie podłogowe jest bardziej komfortowe, zawsze takie polecałem, generuje ono spore straty, gdy brak jest izolacji w podłodze.

Wtedy mniej zużywają grzejniki (oczywiście na ścianach działowych) . Pisząc o projektach gdzie mniej jest izolacji w podłodze niż w dachu, nie chodziło mi o zmniejszenie w dachu, z zwiększenie w podłodze, tam gdzie są największe straty, gdy jest ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dalej, dalej prosze wklejac ten tekst w kazdym mozliwym wątku i w kazdym mozliwym forum (do czasu zbanowania). Ciemny naród łaknie tej wiedzy jak wedrowiec wody na pustyni.

 

Pan się uważa na naród? Proszę merytorycznie, bo widzę, że ma Pan braki nie tylko w fizyce ale i erystyce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan się uważa na naród? Proszę merytorycznie, bo widzę, że ma Pan braki nie tylko w fizyce ale i erystyce!

 

Niech Pan nie bedzie taki skromny, niby porady te są skierowane do mnie ale tak faktycznie do wszystkich czytających to forum. Pan by nie był sobą gdyby nie chciał przekazac swoich wizji/fantazji szerszemu audytorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy wziąc jeszcze pod uwagę kotły atmosferyczne w starszych domach, to wywołuje olbrzymi ciąg i znacznie większą wymianę. Często zmiana kotła z atmosferycznego na zamknięta komorę spalania powoduję duże problemy z wilgocią ( spadek wymiany powietrza ). Śmiem twierdzić że przy kotle atmosferycznym wszelkie normy wentylacji grawitacyjnej są spełniane wielokrotnie (to samo tyczy sie gotowania w kuchni).

Pozdrawiam

 

W ogóle podawać normy, przedstawiać wyliczenia, wystawiać świadectwa... w aspekcie wentylacji grawitacyjnej, jest świadectwem, że się nie zna fizyki i wentylacji grawitacyjnej. A jeżeli ktoś nie zna fizyki, to jego świadectwem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) będzie WM z rekuperatorem,

2) brak grzejników konwekcyjnych

3) zmniejszyłem izolację dachu i teraz mam mniej niż na gruncie

4) brak bufora

5) mam grzejniki drabinkowe w łazience ale zakręcone

6) brak termostatów

 

Czekam teraz z niecierpliwością na nowy sezon grzewczy i zużycie poniżej 30kWh/m2

 

Dziękuję za porady TB.

 

A masz 30 cm styro w podłodze, a w zasadzie 50 cm bo taki teraz jest juz standart który wyznaczył TB, jezeli nie masz nawet tych 30 cm to zapomnij o 30 kWh/m3. TB musie miec zawsze wyjscie awaryjne, zeby ktos nie zarzucił mu nieprawdy. Nie napisałes czy masz grzanie połaczone z przygotowaniem cwu, tak tez sie nie robi. Tak samo jak nie powinno byc centralnego ogrzewania hydraulicznego. Jezeli tak masz to zapomnij o 30 kWh

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kabaret uprawiac to kazdy potrafi drogi panie handlarzu.

....

Kabaret trwa.

 

Nie obrazaj TB takimi okresleniami, jest to przecież niekwestionowany autorytet w dziedzinie termodynamiki i fizyki budowli, profesorowie w tych dziedzinach moga mu buty czyscic, bo nie dosc ze sie na tym nie znają (niektórzy z nich są zwykłymi nieukami, niektórzy szkodnikami), to jeszcze co gorsza są częscią spisku ciepłowników i są tajnymi agentami koncernów energetycznych. TB to wszystko wykrył i upublicznił. Kazdy sprzeciw traktuje jako potwierdzenie swoich wiekopomnych odkryć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 30cm to PODSTAWA..... bez tego sie nie da miec domu izolowanego.... ale od jakiegos czasu nie ma ponoc problemu....

wystarczy uszczelnic i zastosowac reku wraz z kablami.... bez docieplania etc. aby osiagnac <30kWh/m2

Ktos pyta o docieplenie a handlarz radzi kable w starym domu.... lub grzejniki elektryczne.... jak jakis "cieplownik" normalnie :D

 

Czlowiek tak klamie ze sam sie juz gubi.

Zapewnia Brzęczkowski stałą porcję rozrywki. Stara się jak może. Jego "rewelacje" wprawdzie bardziej nadają się do Hyde Cegła parku a nie tu. Tam pasowałby do Włodka. "Chemistrail" i obok "Tanie i komfortowe..." Włodek i Brzęczkowski - dwóch orędowników świata, którego nikt poza nimi nie widzi. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz 30 cm styro w podłodze, a w zasadzie 50 cm bo taki teraz jest juz standart który wyznaczył TB, jezeli nie masz nawet tych 30 cm to zapomnij o 30 kWh/m3. TB musie miec zawsze wyjscie awaryjne, zeby ktos nie zarzucił mu nieprawdy. Nie napisałes czy masz grzanie połaczone z przygotowaniem cwu, tak tez sie nie robi. Tak samo jak nie powinno byc centralnego ogrzewania hydraulicznego. Jezeli tak masz to zapomnij o 30 kWh

 

Szanowny Panie, po co to przekręcanie. To, ogrzewanie hydrauliczne jest nieporozumieniem, to oczywiste, zużywa zawsze więcej niż potrzeba, dlatego mógł go "wymyślić" tylko sprzedawca energii. W temacie ogrzewania podłogowego, napisałem dość jasno, błędem jest montowanie podłogowego zamiast grzejników przy izolacji 20cm czy mniejszej. Można montować, ale za błędy się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie, po co to przekręcanie. To, ogrzewanie hydrauliczne jest nieporozumieniem, to oczywiste, zużywa zawsze więcej niż potrzeba, dlatego mógł go "wymyślić" tylko sprzedawca energii. W temacie ogrzewania podłogowego, napisałem dość jasno, błędem jest montowanie podłogowego zamiast grzejników przy izolacji 20cm czy mniejszej. Można montować, ale za błędy się płaci.

 

Dlaczego tylko 20 cm, przeciez na poczatku lat 90 minimalna grubosc to było 30 cm, czyzby klimat sie ocieplił i temperatura gruntu wzrosła? Mylą sie Panu te cm, co rok to inna wartosc, to jest to przekrecanie o którym Pan wspomina, Pan jasno nigdy nie pisze, co post to inne rewelacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynierowie projektują instalacje, maszyny i urządzenia opierając się na wynikach badań prowadzonych w laboratoriach. Badacze wcześniej obmyślają stanowiska pomiarowe, a na nich badają materiały przypisując im współczynniki przydatne inżynierom. Potem na podstawie prac jednych i drugich budowane są urządzenia, których działanie wcześniej z dość dobrym skutkiem przewiduje się dzięki właśnie tym współczynnikom. Są to zarówno domy, jak i samochody, łodzie podwodne oraz promy kosmiczne.

 

A potem zjawia się ktoś twierdzący, że te wszystkie współczynniki można sobie wsadzić bo są nic niewarte i zamiast tego trzeba robić tak, jak on radzi. Przy tym nie podaje żadnych dowodów, a jedynie mgliste przesłanki wskazujące na to, że to co jest w laboratorium to nie to samo co w domu. Nie jest tak jak mówią ciepłownicy, to jak jest? Konkretnie, precyzyjnie, z dowodami proszę.

 

Takiego typa powinno się traktować jak wioskowego głupka - pogada, rozśmieszy, czasem nawet głośno powie to o czym każdy wie, albo przeczuwa i boi się mówić, ale ogólnie to dużo by chciał, tylko mało może. Towarzysz przy piwku na festynie, albo śmieszek przy stoliku na dożynkach.

 

To, że tu w ogóle toczone są z nim dyskusje świadczy o tym, że bardziej lubimy debatować niż myśleć. Taka specyfika narodowa - pogadać, pogadać, ponarzekać i znów do roboty. I tak do usranej śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tylko 20 cm, przeciez na poczatku lat 90 minimalna grubosc to było 30 cm, czyzby klimat sie ocieplił i temperatura gruntu wzrosła? Mylą sie Panu te cm, co rok to inna wartosc, to jest to przekrecanie o którym Pan wspomina, Pan jasno nigdy nie pisze, co post to inne rewelacje.

 

Gdzie Pan wyczytał, że napisałem "20 cm jest OK? "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego typa powinno się traktować jak wioskowego głupka - pogada,
Kto Panu broni? Dlaczego Pan tego nie robi? Ja np. z głupkami nie wdaję się w dyskusję. Sprzedaż energii to biznes. Laboratoria są utrzymywane przez monopolistę w sprzedaży energii.

Napisałem konkretnie gdzie są błędy instalacyjne generujące straty powyżej 30kWh/m2. Robię instalacje niecentralne ( bez strat własnych ) i rekueprację z wentylacji od 25 lat, więc mam trochę danych licznikowych.

 

Inżynierowie projektują instalacje,
Prof. Krzysztof Żmijewski

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania, ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.

Nie mogą, więc na jedne uczelni funkcjonować wydziały ogrzewania i izolowania.

 

Proszę i nie funkcjonują!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co Pan odpowiada na ich posty?,.
Gdzie odpowiadam na posty głupków?

Może czasem na początku, ale skąd od razu wiadomo, że ktoś jest na tyle głupi, że nie zrozumie prostej fizyki.

Jakby Pan się zapoznał z Erystyką Schopenhauera - wiedziałby Pan, że głupka z adwersarza stara się zrobić ktoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy i argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prof. Krzysztof Żmijewski

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania, ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.

Nie mogą, więc na jedne uczelni funkcjonować wydziały ogrzewania i izolowania.

 

 

Profesor wiedział ze ze takie bedą konsekwencje jego słow?, dlaczego nie doprowadził do powstania chociaz jednego wydziału izolowania, dlaczego Pan mu nie poddał tego pomyslu, Pan jako wielki reformator wyzszego szkolnictwa zawodowego w Polsce. gdzie Pan wtedy był, profesor tez człowiek i doradcy tez by sie przydali. Łatwo teraz krytykowac, trzeba było załapac sie do zespołu doradców (to nic ze tylko po liceum, bywały jeszcze wieksze kariery) ministra i wydziałow izolowania by nam nie brakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie odpowiadam na posty głupków?

Może czasem na początku, ale skąd od razu wiadomo, że ktoś jest na tyle głupi, że nie zrozumie prostej fizyki.

Jakby Pan się zapoznał z Erystyką Schopenhauera - wiedziałby Pan, że głupka z adwersarza stara się zrobić ktoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy i argumentów.

 

To jednak nie jestem głupkiem, na moje posty Pan odpowiada, od razu mam lepszy humor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prof. Krzysztof Żmijewski

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania, ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.

 

A ten profesor to widział izolację tylko w budynkach? Jaka jest ekonomiczna izolacja lodówki, albo kabiny do wypalania lakierów proszkowych? Tak jakoś piece lakiernicze są na gaz, albo olej opałowy, choć kabiny są szczelne i przez blachę nie ma przedmuchów. Może tam powinny być elektryczne grzałki niecentralne?

 

Profesor nawąchał się koksu i wygłosił śmiałą tezę. Jakieś dowody? Obliczenia? Za to jest naśladowca ze wstrętem do nauki.

 

http://z1.demoty.pl/e34da1f43a337b1842c044a94443ff6f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co w tym takiego dziwnego...?

szczelność chałupy jest na tak nędznym poziomie że te kWh odzyskane przez centralę wentylacyjna są tylko ułamkiem całości więc ciężko jest cokolwiek zauważyć...

aby się bawić w rekuperację to najpierw trzeba zacząć od szczelności, zupełnie co innego to GWC gdzie zwiększając siłę nawiewu powodujemy ze zaczynamy ograniczać migrację powietrza przez nieszczelności...

taki zabieg zrobiony przy rekuperatorze spowoduje że znacznie spadać sprawność odzysku ...

 

Dokladnie takie same mam obserwacje u siebie.

 

Mialem Brinka przez prawie 2 zimy, teraz nie mam zadnego firmowego reku, tylko "karmie" nawiew centralny cieplem ze strychu i nijak nie widze, zeby mi rachunki za CO wzrosly...

 

Tam gdzie mamy do czynienia z bardzo szczelnym budynkiem, wtedy jes duza szansa, ze reku bedzie odzyskiwal przynajmniej wieksza czesc strat na wentylacje.

 

Tylko skoro sprawnosc entalpiczna to jest 50-60% z tego, co reku wychwyci ( miedzy 30 a 70% traconego powietrza) to tylko w hiper mega zaizolowanym domu ta roznica moze bys zauwazona.

 

Ci co grzeja pradem lepiej zeby zamiast reku wstawili sobie ognivwa mocy 1 kWp, przynajmniej wentylator ich wentylacji i lodowka poleca czasem za free :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...