Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie można utrzymać ciepła pod domem do zimy. Tym bardziej w domu jaki ma Krzysiek, w którym zapewne ogrzewanie włącza już jesienią. A to już generuje straty i ogrzewa grunt pod domem.
Ale poziom tych strat nie jest jakiś dramatyczny. Inwestycja w ocieplenie od gruntu powyżej 20 cm, moim zdaniem nie ma sensu finansowego nawet biorąc pod uwagę grzanie czystym prądem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale poziom tych strat nie jest jakiś dramatyczny. Inwestycja w ocieplenie od gruntu powyżej 20 cm, moim zdaniem nie ma sensu finansowego nawet biorąc pod uwagę grzanie czystym prądem.

 

To prawda, patrząc na samą eksploatację. Ale jeśli dołożenie do tych 20cm kolejnych 10cm spowoduje, że kupisz tańsze źródło ciepła to się opłaca. No i dodatkowe 10cm izolacji to jedna wywrotka pospółki wraz z kosztami jej rozgarnięcia i ubicia mniej ;)

 

Ja chcę jedynie zwrócić uwagę na to co kiedyś mówił nydar, że przy 20cm ma on niższe straty niż gdyby miał 30cm. Tłumaczy to tym, że straty które utrzymuje się aż do okresu grzewczego i dzięki temu ma mniejsze straty. To tak nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja chcę jedynie zwrócić uwagę na to co kiedyś mówił nydar, że przy 20cm ma on niższe straty niż gdyby miał 30cm. Tłumaczy to tym, że straty które utrzymuje się aż do okresu grzewczego i dzięki temu ma mniejsze straty. To tak nie działa.

Wiem o co mu chodzi.Podwyższona temperatura pod domem ogranicza straty. Tylko pozornie jednak. R projektowe dla podłogi na gruncie lub płyty fundamentowej uwzględnia opór cieplny gruntu a więc i podwyższenie jego temperatury. Dlatego jest projektowe a nie wynikające tylko z sumy R warstw i oporu przejmowania ciepła jak w innych przegrodach.

 

Jest jednak jedna rzecz nad którą się zastanawiam a która powoduje, że być może Nydar ma rację. U Krzyśka pod domem występuje zjawisko zmian temperatury zgodnie z porami roku. Powinno też następować opóźnienie zmian temperatury, podobnie jak to ma miejsce w gruncie bez osłony. Najwyższa jest w listopadzie, najniższa w maju. Oznacza to, że temperatura gruntu w grudniu i styczniu jest jeszcze (zakładam) wystarczająco wysoka, by nie generować duzych strat a minimum przypada w okresie gdy ogrzewanie nie jest już potrzebne. Trochę to skomplikowane do przeanalizowania ale... Nydar może mieć rację. :) Izolacja pod domem w znacznym stopniu ogranicza te zjawisko.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, patrząc na samą eksploatację. Ale jeśli dołożenie do tych 20cm kolejnych 10cm spowoduje, że kupisz tańsze źródło ciepła to się opłaca. No i dodatkowe 10cm izolacji to jedna wywrotka pospółki wraz z kosztami jej rozgarnięcia i ubicia mniej

 

Ja chcę jedynie zwrócić uwagę na to co kiedyś mówił nydar, że przy 20cm ma on niższe straty niż gdyby miał 30cm. Tłumaczy to tym, że straty które utrzymuje się aż do okresu grzewczego i dzięki temu ma mniejsze straty. To tak nie działa.

Przy dogrzewanie powietrza z pompy ciepła, utrzymanie kablami komfortowej temperatury podłogi musi się zmieścić w 7kWh/m2 by całość z chłodzeniem i cwu (200l dziennie ) zmieściło się w "temacie" 20kWh/m2 . Przy 20 cm styropianu, nie jest to możliwe, więc albo trzeba przekroczyć 20 albo zrezygnować z komfortu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dogrzewanie powietrza z pompy ciepła, utrzymanie kablami komfortowej temperatury podłogi musi się zmieścić w 7kWh/m2 by całość z chłodzeniem i cwu (200l dziennie ) zmieściło się w "temacie" 20kWh/m2 . Przy 20 cm styropianu, nie jest to możliwe, więc albo trzeba przekroczyć 20 albo zrezygnować z komfortu.
Tak ci powiedzieli w maglu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co mu chodzi.Podwyższona temperatura pod domem ogranicza straty. Tylko pozornie jednak. R projektowe dla podłogi na gruncie lub płyty fundamentowej uwzględnia opór cieplny gruntu a więc i podwyższenie jego temperatury. Dlatego jest projektowe a nie wynikające tylko z sumy R warstw i oporu przejmowania ciepła jak w innych przegrodach.

 

Jest jednak jedna rzecz nad którą się zastanawiam a która powoduje, że być może Nydar ma rację. U Krzyśka pod domem występuje zjawisko zmian temperatury zgodnie z porami roku. Powinno też następować opóźnienie zmian temperatury, podobnie jak to ma miejsce w gruncie bez osłony. Najwyższa jest w listopadzie, najniższa w maju. Oznacza to, że temperatura gruntu w grudniu i styczniu jest jeszcze (zakładam) wystarczająco wysoka, by nie generować duzych strat a minimum przypada w okresie gdy ogrzewanie nie jest już potrzebne. Trochę to skomplikowane do przeanalizowania ale... Nydar może mieć rację. :) Izolacja pod domem w znacznym stopniu ogranicza te zjawisko.

 

Tu masz rozkład temperatur w gruncie pod domem (dom z ogrzewaniem podłogowym, 10cm izolacji na ścinach i 6cm izolacji od gruntu):

Jak można zauważyć, w okresie zimowym ciepło z pod domu rozpraszane jest w gruncie i dąży do wyrównania z temp. gruntu na niższych pokładach i jest to temp. około 12oC. Oczywiście, że jest coś takiego jak bezwładność w przyjmowaniu i oddawaniu ciepła z tego gruntu, ale ta bezwładność powinna być liczona w dniach lub może tygodniach, ale nie miesiącach.

 

Zapytaj kolektora przez jaki czas udało mu się utrzymać ciepło pod domem z ładowania solarnego. Pierwsze miesiące jesieni i już było po ciepełku.

 

Podobnie u mnie. Na początku sierpnia miałem temp. nawiewu z GWC na poziomie 13,5oC. Po dwóch tygodniach upałów wzrosła do 16,5oC. A wystarczył tydzień, aby temperatura wróciła do 13,8oC. Grunt ma dość dużą lambdę (przewodność cieplna) i to ona określa prędkość rozchodzenia się ciepła. Nie wspominając już o podchodzących wodach gruntowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy izolowane nie maja Pomp ciepla.... skup sie bo sam sobie zaprzeczasz.
Chłopina stracił już rozeznanie co ma pisać a co nie. Przypomina mi się stary kawał:

"Trener w czasie przerwy mówi do boksera: dobrze, bardzo dobrze, idziesz jak burza tylko nie bij tego faceta w białych gaciach, bo to sędzia". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rozkład temperatur w gruncie pod domem (dom z ogrzewaniem podłogowym, 10cm izolacji na ścinach i 6cm izolacji od gruntu):

https://www.youtube.com/watch?v=dfUOFWFseAM

Jak można zauważyć, w okresie zimowym ciepło z pod domu rozpraszane jest w gruncie i dąży do wyrównania z temp. gruntu na niższych pokładach i jest to temp. około 12oC. Oczywiście, że jest coś takiego jak bezwładność w przyjmowaniu i oddawaniu ciepła z tego gruntu, ale ta bezwładność powinna być liczona w dniach lub może tygodniach, ale nie miesiącach.

 

Zapytaj kolektora przez jaki czas udało mu się utrzymać ciepło pod domem z ładowania solarnego. Pierwsze miesiące jesieni i już było po ciepełku.

 

Podobnie u mnie. Na początku sierpnia miałem temp. nawiewu z GWC na poziomie 13,5oC. Po dwóch tygodniach upałów wzrosła do 16,5oC. A wystarczył tydzień, aby temperatura wróciła do 13,8oC. Grunt ma dość dużą lambdę (przewodność cieplna) i to ona określa prędkość rozchodzenia się ciepła. Nie wspominając już o podchodzących wodach gruntowych ...

Noo tak i jest ale cień nadziei pozostaje. :) To nie jest takie proste. Jak znajdę czas na podstawie danych Krzyśka policzę straty. Najwyżej się pośmiejemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo tak i jest ale cień nadziei pozostaje. :) To nie jest takie proste. Jak znajdę czas na podstawie danych Krzyśka policzę straty. Najwyżej się pośmiejemy.

 

Chcę się śmiać razem z Wami .... potrzebujesz danych to pisz w jakim formacie i jakich.

Mi mój układ pasuje .... a podaje fakty jakie mogę zaobserwować

i zanotować.

 

coś widzę z prognozy że jest opcja że temp jeszcze podskoczy lub przez jakiś czas nie spadnie

http://meteomodel.pl/index.php/prognoza-pogody

do_01-09-2015.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam kłopot. Zaraz oszaleje.

Jak obliczyć koszt straty energii cieplnej z 1m2 ściany z płyty żelbetowej?

Dane :

płyta żelbetowa 250mm + 15mm tynku =współczynnik przenikania ciepła wynosi 2,96[W/m2*K]

ogrzewanie to kocioł tradycyjny ,cena za 1kWh=0,27gr.

Potrzebuję tego do obliczenia po ilu latach zwróci się inwestycja docieplenia = 110zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam kłopot. Zaraz oszaleje.

Jak obliczyć koszt straty energii cieplnej z 1m2 ściany z płyty żelbetowej?

Dane :

płyta żelbetowa 250mm + 15mm tynku =współczynnik przenikania ciepła wynosi 2,96[W/m2*K]

ogrzewanie to kocioł tradycyjny ,cena za 1kWh=0,27gr.

Potrzebuję tego do obliczenia po ilu latach zwróci się inwestycja docieplenia = 110zł/m2

Ale w czym problem? Załóż sobie deltę T dla sezonu grzewczego 20K. Masz tam wzorek (W/m2xK). Pomnóż przez deltę w K i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem to tak:

Zelbet bez docieplenia:

płyta żelbetowa 250mm - współczynnik przenikania ciepła =2,96[W/m2*K]

koszt 1kWh energii dla kotła tradycyjnego = 0,27zł

Policzyłem to w ten sposób:

(2,96 *(16,7*24h*222dni grzewcze))/1000 = 263KWh/m2 na rok - ilość

traconej energii przez ścianę

263kWh*0,27zł = 71,01zł - koszt traconej energii przez ścianę

 

Zelbet z dociepleniem:

płyta żelbetowa 250mm + styrop graf 200mm - współczynnik przenikania

ciepła = 0,152[W/m2*K]

koszt 1kWh energii dla kotła tradycyjnego = 0,27zł

Policzyłem to w ten sposób:

(0,152 *(16,7*24h*222dni grzewcze))/1000 = 13,52kWh

13,52kWh* 0,27zł = 3,65zł

 

Czy oszczędność wynosi?

koszt energii traconej przez ścianę bez ocieplenia -(minus) koszt energii

traconej przez ścianę z dociepleniem.

71,01zł - 3,65zł=67,36zł?

 

koszt docieplenia w wysokości 110zł zwróci się teoretycznie w ciągu

2lat? 2x67 = 134zł?

 

Gdzieś popełniłem bład bo róznice są olbrzymie,ale gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem to tak:

Zelbet bez docieplenia:

płyta żelbetowa 250mm - współczynnik przenikania ciepła =2,96[W/m2*K]

koszt 1kWh energii dla kotła tradycyjnego = 0,27zł

Policzyłem to w ten sposób:

(2,96 *(16,7*24h*222dni grzewcze))/1000 = 263KWh/m2 na rok - ilość

traconej energii przez ścianę

263kWh*0,27zł = 71,01zł - koszt traconej energii przez ścianę

 

Zelbet z dociepleniem:

płyta żelbetowa 250mm + styrop graf 200mm - współczynnik przenikania

ciepła = 0,152[W/m2*K]

koszt 1kWh energii dla kotła tradycyjnego = 0,27zł

Policzyłem to w ten sposób:

(0,152 *(16,7*24h*222dni grzewcze))/1000 = 13,52kWh

13,52kWh* 0,27zł = 3,65zł

 

Czy oszczędność wynosi?

koszt energii traconej przez ścianę bez ocieplenia -(minus) koszt energii

traconej przez ścianę z dociepleniem.

71,01zł - 3,65zł=67,36zł?

 

koszt docieplenia w wysokości 110zł zwróci się teoretycznie w ciągu

2lat? 2x67 = 134zł?

 

Gdzieś popełniłem bład bo róznice są olbrzymie,ale gdzie?

Te 16,7 to co to jest?

W Polsce przyjmuje się sezon grzewczy 160 - 170 dni.

Liczby nie kłamią. Zobacz na lambdę. Pierwsza jest prawie dwadzieścia razy większa od drugiej. Taki też jest wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rozkład temperatur w gruncie pod domem (dom z ogrzewaniem podłogowym, 10cm izolacji na ścinach i 6cm izolacji od gruntu):

Jak można zauważyć, w okresie zimowym ciepło z pod domu rozpraszane jest w gruncie i dąży do wyrównania z temp. gruntu na niższych pokładach i jest to temp. około 12oC. Oczywiście, że jest coś takiego jak bezwładność w przyjmowaniu i oddawaniu ciepła z tego gruntu, ale ta bezwładność powinna być liczona w dniach lub może tygodniach, ale nie miesiącach.

 

Zapytaj kolektora przez jaki czas udało mu się utrzymać ciepło pod domem z ładowania solarnego. Pierwsze miesiące jesieni i już było po ciepełku.

 

Podobnie u mnie. Na początku sierpnia miałem temp. nawiewu z GWC na poziomie 13,5oC. Po dwóch tygodniach upałów wzrosła do 16,5oC. A wystarczył tydzień, aby temperatura wróciła do 13,8oC. Grunt ma dość dużą lambdę (przewodność cieplna) i to ona określa prędkość rozchodzenia się ciepła. Nie wspominając już o podchodzących wodach gruntowych ...

 

To zła symulacja. Ktoś opracował grafikę wg swoich wyobrażeń. Wystarczy pomierzyć lub znać fizykę. Izotermy zimą są rozkładają się bardzo poziomo. Ciepło w ciele stałym idzie tam gdzie jest niższa temperatura, a nie "rozkłada się proporcjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 16,7 to co to jest?

W Polsce przyjmuje się sezon grzewczy 160 - 170 dni.

Liczby nie kłamią. Zobacz na lambdę. Pierwsza jest prawie dwadzieścia razy większa od drugiej. Taki też jest wynik.

 

16,7[K} to sr. roznica temp.

222to ilość dni grzewczych dla mojego założonego obszaru.

 

W każdym razie zmieniając wyżej wymienione dane dalej otrzymam proporcjonalnie taki wynik.

Czy jest możliwe aby przez żelbet uciekało tak wiele ciepła?

 

Czas zwrotu inwestycji docieplenia ściany żelbetowej zwróciłby się w tym wypadku w ciągu dwóch lat, czy dobrze rozumuje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
To zła symulacja.

Ano właśnie, jak tam pomiary z wiaderkiami i piaskiem. Co wykazały pomiary jedynie słuszne i prawidłwo wykonane. Nie doczekałem się analizy. Choć może przegapiłem bo nie śledzę dyskusji wszystkowiedzących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam kłopot. Zaraz oszaleje.

Jak obliczyć koszt straty energii cieplnej z 1m2 ściany z płyty żelbetowej?

Dane :

płyta żelbetowa 250mm + 15mm tynku =współczynnik przenikania ciepła wynosi 2,96[W/m2*K]

ogrzewanie to kocioł tradycyjny ,cena za 1kWh=0,27gr.

Potrzebuję tego do obliczenia po ilu latach zwróci się inwestycja docieplenia = 110zł/m2

 

Nie policzy Pan.

Po pierwsze, nie zna Pan współczynnika przenikania ciepła betonu, te 2.96, to lambda, badana w warunkach stabilnych( delta T 1 st. nieruchome powietrze po obu stronach, ciepło płynie prostopadle i materiał jest idealnie suchy. Przy innej wilgotności, delcie T , innej różnicy ciśnień nie będzie 2.96.

Po drugie. Koszt kWh liczony jest do czystego gazu i kotła przy optymalnych warunkach pracy. Sprawność kotła to nie to samo co sprawność instalacji .

Im mniej odbieramy ciepła poniżej tego optimum , tym sprawność systemu spada. Nie wie Pan więc ile po ociepleniu wzrośnie koszt kWh.

Kolejna sprawa to błędy instalacyjne generujące straty kWh, np nie znający termodynamiki fachowcy, mogą umieścić grzejniki na ścianie szczytowej a nawet pod oknem, co zwiększa zużycie co najmniej 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16,7[K} to sr. roznica temp.

222to ilość dni grzewczych dla mojego założonego obszaru.

 

W każdym razie zmieniając wyżej wymienione dane dalej otrzymam proporcjonalnie taki wynik.

Czy jest możliwe aby przez żelbet uciekało tak wiele ciepła?

 

Czas zwrotu inwestycji docieplenia ściany żelbetowej zwróciłby się w tym wypadku w ciągu dwóch lat, czy dobrze rozumuje???

 

Najlepszym odbiornikiem ciepła jest grunt, topem wentylacja, dach, okna... ściana na końcu. Od zewnątrz ocieplanie jest bez sensu, styropian nie zatrzyma ciepłą z wewnątrz, bo to będzie odprowadzane do gruntu, a zatrzyma wodę w ścianie i zyski z akumulacji ciepłą słonecznego zimą.

PN-EN 13370 wyklucza coś takiego jak przyklejanie styropianu na zewnątrz. To nie jest izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
A jak jest różnica, czy Pan śledzi czy nie?

 

Zawsze to samo. Zapytany o konkrety robi z siebie błazna by tylko zniechęcić do zadawania mu pytań. Pewnie dlatego nie skończył żadnej uczelni i tu leczy kompleksy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...