Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Noo tak i jest ale cień nadziei pozostaje. :) To nie jest takie proste. Jak znajdę czas na podstawie danych Krzyśka policzę straty. Najwyżej się pośmiejemy.

 

Musisz wziąć pod uwagę, że Krzysiek odpala swój system grzewczy wcześniej niż Ci z 30cm izolacji. Temperaturę gruntu ma wyższą i już go ładuje. Kolejna rzecz to temp. podłogówki. U Krzyśka bedzie wyższa, niż u tego z lepszą izolacją.

 

Nie wyliczysz tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16,7[K} to sr. roznica temp.

222to ilość dni grzewczych dla mojego założonego obszaru.

 

W każdym razie zmieniając wyżej wymienione dane dalej otrzymam proporcjonalnie taki wynik.

Czy jest możliwe aby przez żelbet uciekało tak wiele ciepła?

 

Czas zwrotu inwestycji docieplenia ściany żelbetowej zwróciłby się w tym wypadku w ciągu dwóch lat, czy dobrze rozumuje???

 

Brakuje uwzględnienia oporu przejmowania ciepła przez powietrze. Powietrze za ścianą nie przyjmuje całej energii jaką potrafi wypromieniować ściana żelbetowa.

 

Nie policzy Pan.

Po pierwsze, nie zna Pan współczynnika przenikania ciepła betonu, te 2.96, to lambda, badana w warunkach stabilnych( delta T 1 st. nieruchome powietrze po obu stronach, ciepło płynie prostopadle i materiał jest idealnie suchy. Przy innej wilgotności, delcie T , innej różnicy ciśnień nie będzie 2.96.

 

A ile z skrajnych warunkach będzie ? 3,06 ?

Jego obliczenia będą mieścić się w granicach błędu, nawet jeśli będzie to 5-10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chodzi mi tylko o obliczenia przenikania samej ściany przy podanych lambdach.

Nie rozważam gruntu,dachu ,okien,sprawności instalacji ani nawet całego domu. Tylko kawałek ściany o pow 1m2 czysto teoretyczny rodzaj pracy mam.

Proszę o pomoc lub sprawdzenie moich obliczeń .

 

Czysto teoretycznie, Nie da się policzyć.

- Bo ciepło nie popłynie prostopadle, po dołożeniu styropianu bez paroizolacji, wzrośnie wilgotność, odpadną zyski słoneczne. W ogóle termomodenizaja durszlaka (dom z wentylacją grawitacyjną) jest jak doklejanie styropianu do niezamkniętej lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie zebym sie wtracal w wasza dyskusje... ale ok.... zaczyna grzac wczesniej.... wyzsza temp gdyz wieksze straty bo mniej izolacji w podlodze....

Ale na koniec sezonu kto bedzie mial wieksze zuzycie na ogrzewanie ( czy tam utrzymanie komfortowej temp )

ten z tymi 30cm co pozniej zaczol grzac i bez izolacji scian ( maja maly udzial w stratach wedlug teori ) i mniej izolacji od strony dachu anizeli od gruntu czy ten co ma 20cm od gruntu ale 25cm na scianach i 40cm na stropie na przyklad.

 

I wtedy jakim cudem dom z lat 60' stanie sie izolowany tylko po uszczelnieniu, wrzuceniu kabli i WG....:confused:

 

Daj spokój z teoriami Brzęczka, bo szkoda czasu po raz setny to tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie, Nie da się policzyć.

- Bo ciepło nie popłynie prostopadle, po dołożeniu styropianu bez paroizolacji, wzrośnie wilgotność, odpadną zyski słoneczne. W ogóle termomodenizaja durszlaka (dom z wentylacją grawitacyjną) jest jak doklejanie styropianu do niezamkniętej lodówki.

 

A jaki wpływ ma wilgotność na lambdę żelbetu ? Przecież to nie BK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struggler, policzyłeś dobrze, dołożenie 20cm styropianu da zmniejszy Ci wsp. U z 2.96 do 0.15 ( mi wyszedł 0.138, ale Twój jest też dobrym przybliżeniem), co powoduje, zmniejszasz tylko straty przez ten "jeden" m2 prawie 20 krotnie na każdy kelwin różnicy temperatur pomiędzy przegrodami. Nie odnosi się to do całego domu tylko do tej konkretnej ściany którą ocieplasz, tylko jej straty zmniejszasz Edytowane przez michal_ccc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile z skrajnych warunkach będzie ? 3,06 ?

Jego obliczenia będą mieścić się w granicach błędu, nawet jeśli będzie to 5-10%.

6,3 może więcej. Co za różnica?

Fizyka:

Współczynnik przewodzenia ciepła podaje się:

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

Punk 3 - chodzi o termos. U ściany podaje tylko ktoś kto nie zna fizyki. Tylko termos ma nieskończoną izolację i prostopadły przepływ ciepła.

Poza tym, ogrzewanie centralne nie jest wprostproporcjonalne do zapotrzebowanie. Przy spadku zapotrzebowania o 1/2 zużycie nie spada o 1/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym odbiornikiem ciepła jest grunt, topem wentylacja, dach, okna... ściana na końcu. Od zewnątrz ocieplanie jest bez sensu, styropian nie zatrzyma ciepłą z wewnątrz, bo to będzie odprowadzane do gruntu, a zatrzyma wodę w ścianie i zyski z akumulacji ciepłą słonecznego zimą.

PN-EN 13370 wyklucza coś takiego jak przyklejanie styropianu na zewnątrz. To nie jest izolacja.

Brawo! Ułożyłeś misiu całkiem zgrabne zdania. Szkoda, że nie maja większego sensu ale to i tak sukces. Ktoś nowy, bardziej wygadany trafił do źródła twojej wiedzy - twojego ulubionego magla?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16,7[K} to sr. roznica temp.

222to ilość dni grzewczych dla mojego założonego obszaru.

 

W każdym razie zmieniając wyżej wymienione dane dalej otrzymam proporcjonalnie taki wynik.

Czy jest możliwe aby przez żelbet uciekało tak wiele ciepła?

 

Czas zwrotu inwestycji docieplenia ściany żelbetowej zwróciłby się w tym wypadku w ciągu dwóch lat, czy dobrze rozumuje???

Tak mniej więcej. :) Warto ocieplać. Pamiętaj jednak, że to tylko ściana. Straty przez nią to koło 10 - 20% strat dla całego domu. Weź też pod uwagę. że grubość izolacji nie przekłada się proporcjonalnie na R przegrody. Dla 40 cm izolacji vs 20 cm stosunek nakładów inwestycyjnych do oszczędności będzie już dużo gorszy. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki wpływ ma wilgotność na lambdę żelbetu ? Przecież to nie BK.

 

Szanowny Panie Barth3z... podałem beton przykładowo, bo o tym pisał pytający. Zajmowanie się U betonu przy 20 cm styropianu jest nieporozumieniem. To chodziło o przykład. Przecież woda będzie w styropianie nie w betonie.

Poza tym, zajmowanie się liczeniem ściany, jest nieporozumieniem! Jakie znaczenie to ma w durszlaku(WG)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struggler, policzyłeś dobrze, ...

 

Nie policzył dobrze. Jeśli zamiast żelbetu przyjmie 1mm blachy stalowej to wyjdzie mu, że wybudowanie takiego domu i ocieplenie 20cm styropianu da mu oszczędności roczne na poziomie setek tysięcy złotych. A tak nie bedzie, że względu na opór przejmowania ciepła powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć pod uwagę, że Krzysiek odpala swój system grzewczy wcześniej niż Ci z 30cm izolacji. Temperaturę gruntu ma wyższą i już go ładuje. Kolejna rzecz to temp. podłogówki. U Krzyśka bedzie wyższa, niż u tego z lepszą izolacją.

 

Nie wyliczysz tego.

Też, niestety tak myślę. Można jednak spróbować porównując spadki temperatury w funkcji czasu i temperatury zewnętrznej. Strasznie dużo danych trzeba. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,3 może więcej. Co za różnica?

 

żelbet leżący na dnie moża nie bedzie miał takiej lambdy. Człowieku, zejdź na ziemię i nie wymyślaj warunków, które na ziemi nie istnieją.

 

 

Szanowny Panie Barth3z... podałem beton przykładowo, bo o tym pisał pytający. Zajmowanie się U betonu przy 20 cm styropianu jest nieporozumieniem. To chodziło o przykład. Przecież woda będzie w styropianie nie w betonie.

 

A skąd tam wodą ? Z kondensacji ? Podaj mi dni jakie były w Polsce, które spowodowałyby kondensację w przegordzie z żelbetem i 20cm styro na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie policzył dobrze. Jeśli zamiast żelbetu przyjmie 1mm blachy stalowej to wyjdzie mu, że wybudowanie takiego domu i ocieplenie 20cm styropianu da mu oszczędności roczne na poziomie setek tysięcy złotych. A tak nie bedzie, że względu na opór przejmowania ciepła powietrza.
Domu z 1mm blachy stalowej nie wybuduje. :) Zauważ, że on porównuje taką samą ścianę z ociepleniem i bez. Dla blachy stalowej ten stosunek będzie taki sam. Masz jednak rację, że obliczanie oszczędności w stosunku do kosztów budowy całej ściany jest bez sensu. Nie wiem kto to wymyślił. Ściana żelbetowa x m2. A co z kosztem mocniejszego, np w stosunku do ściany szkieletowej fundamentu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też, niestety tak myślę. Można jednak spróbować porównując spadki temperatury w funkcji czasu i temperatury zewnętrznej. Strasznie dużo danych trzeba. :(

 

W tym przypadku należałoby zrobić badania. Dwa identyczne domy różniące się izolacją podłogi (10cm i 30cm), oddalone od siebie o tyle, żeby nie oddziaływały na siebie. Ustawić system grzewczy na te 20-22oC i zostawić na 5 lat obserwując liczniki i rozkład temperatury pod domem.

 

Przy okazji byłaby to cenna praca doktorsko-profesorska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żelbet leżący na dnie moża nie bedzie miał takiej lambdy. Człowieku, zejdź na ziemię i nie wymyślaj warunków, które na ziemi nie istnieją.
Lambda, nie jest na dnie oceanu. Lambda to współczynnik przewodzenia ciepłą w ściśle określonych warunkach stabilnych, BEZ WODY, BEZ RÓŻNICY CIŚNIEŃ I przy delta T 1st.

Myli Pan cały czas lambdę z U.

 

A skąd tam wodą ? Z kondensacji ? Podaj mi dni jakie były w Polsce, które spowodowałyby kondensację w przegordzie z żelbetem i 20cm styro na zewnątrz.

Tu są wykresy Pana Zembrowskiego. Który zajmuję się przemianami wilgotnościowo temperaturowymi w przegrodach. Dla mnie to zbędna a wręcz chora wiedza, bo nie ma prawa być wilgoci w przegrodzi ( rola paroizolacji) ale skoro Pyta się Szanowny Pan skąd woda?...

 

http://www.bdb.com.pl/zdjecia/salon/20100101021801347658.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie policzył dobrze. Jeśli zamiast żelbetu przyjmie 1mm blachy stalowej to wyjdzie mu, że wybudowanie takiego domu i ocieplenie 20cm styropianu da mu oszczędności roczne na poziomie setek tysięcy złotych. A tak nie bedzie, że względu na opór przejmowania ciepła powietrza.

 

Rsi i Rse liczyłem przy okazji liczenia współczynnika przenikania ciepła dla każdej przegrody, dla żelbetu również.

 

 

Chodzi mi o czysto teoretyczne obliczenie szybkości zwrotu inwestycji ocieplenia np: sześcianu zbudowanego z płyt żelbetowych 250mm przy danych rodzajach ogrzewania. Do tego potrzebuję koszt straconej energii ściany bez docieplenia ,z dociepleniem i oszczedność.Wszystko w skali roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...