Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ to zero nie zostało do końca określone, przynajmniej ja nic nie wiem o tym.

Z tego błąkania się po całym świecie aby dość do Pacanowa.

O kWh z gotowaniem i ciepłą wodą zadanie ary trudne pominiemy ? pomniemy :)

 

Bierzemy się za zakres samego ogrzewania:

czy przeciętny inwestor jest w stanie robić w dobrych pieniądzach dom pasywny ? :no:

Pierwsze by trzeba było popracować nad pewnymi zachowaniami pominiemy.

Myślę że dom około 2 litrowy - 3 litrowy to poziom osiągalny.

Na pierwszy ogień robierał bym wentylację:

Nie robię sprawy życia i śmierci że wentylacja z odzyskiem ciepłą to dogmat domów wysoce energooszczędnych.

Tego (jej) działanie trzeba świadomie ograniczać w takim okresie kiedy odzysk ciepłą jest na granicy.

Wypada mieć klapy, ponieważ tańsze będą jak okna otwierane, wypada do tego mieć coś wysoko położone

np właz dachowy czy coś ku temu zaprojektowane okno, cokolwiek.

Czemu ? lekko licząc ciągłą wymiana powietrza to około 800 kWh prądu ! 2x 60 wat przez cały rok .

 

Myślę że całość sprowadza się do konkretnego przypadku danego inwestora.

 

Budowa domu pod Warszawą, to nie jest budowa domu na podkarpaciu.

Zostaw bodaj łopatę pod domem ... to ci zaimają ...

nie raz zostawiłem u siebie coś, ponieważ styrany byłem kopaniem drenażu .

Dostęp do taniego drewna opałowego ... można mnożyć.

Czy nie rozważam użycia drewna ?

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak powrót do tematu? Dom 0kW to fizycznie niemożliwe więc może coś konkretnego bliżej tej drugiej granicy - 20kW?

 

Zatem..

czy dom 20kW, to taki w którym:

- odzyskuje 90% ciepła z powietrza do powietrza rekuperatorem "tymi ręcami" napędzany grawitacyjne/konwekcją/różnicą ciśnień - bezwentylatorów

- odzyskuję 90% ciepła ze ścieków (wody szarej) do CWU grawitacyjne/przeciwprądowo/konwekcją - bez pompek obiegowych

- stosuję perlatory i urzadzenia z niskim poborem wody i energii

- zamiast okien mam pakiety szybowe w ramach z XPS'a

- zamiast wełny/ekofibru/styro mam proszek PUR

 

czy taki w którym nie masz powyższych, (wszystko grzejemy "czystym" prądem), ale liczymy izolację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0kW jest nierealne, 15kW jest trudne ale 30kW już dla standardowego forumowicza powinno być do osiągnięcia.

Chce Ci się pisać całymi dniami, ale na dokończenie prawidłowo jednostki, by było to zrozumiałe dla każdego, to już szkoda klepać w klawiaturę? Jeśli masz na myśli 30 kWh/m2*rok, to popraw swoje posty, proszę. Przecież ponoć "diabeł tkwi w szczegółach", prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie osobiście modeluję taki idealny domek. 0kW jest nierealne, 15kW jest trudne ale 30kW już dla standardowego forumowicza powinno być do osiągnięcia. Drogie to nie jest ale też nie jest tańsze od standardu. Podstawową kwestią jest wg mnie zmiana przyzwyczajeń i to jest to na czym TB chyba tak najbardziej zależy.

Witam. !5 kWh/m2 rocznie jest trudne do wykonania? Tak jeżeli się buduje dom izolowany oparty o stalowe mostki termiczne. Wówczas nie osiągnie się nawet 30 kWh/m2 strat ciepła rocznie. Prosty dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 to dom parterowy (prosty w ociepleniu i w wykonaniu) strop całkowicie drewniany z minimalną ilością łączników stalowych leżących tylko poziomo, okna w warstwie ocieplenia osadzone na elementach z tworzywa, rozsądna ilość okien, bez przeszkleń sięgających podłogi. Przeszklenia do podłogi nic nie dają: zimą przynoszą straty ciepła a latem zyski ciepła ponad miarę z którym nie wiadomo co robić. Piękne widoki w dolnej części szyby to tylko wybrukowany taras, dopiero jak się podniesie głowę to widać ogród. Oczywiście Reku i GWC. Grzanie bezpośrednio prądem, dlatego należy się trzymać zużycia 15 kWh/m2 za wszelką wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. !5 kWh/m2 rocznie jest trudne do wykonania? Tak jeżeli się buduje dom izolowany oparty o stalowe mostki termiczne. Wówczas nie osiągnie się nawet 30 kWh/m2 strat ciepła rocznie. Prosty dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 to dom parterowy (prosty w ociepleniu i w wykonaniu) strop całkowicie drewniany z minimalną ilością łączników stalowych leżących tylko poziomo, okna w warstwie ocieplenia osadzone na elementach z tworzywa, rozsądna ilość okien, bez przeszkleń sięgających podłogi. Przeszklenia do podłogi nic nie dają: zimą przynoszą straty ciepła a latem zyski ciepła ponad miarę z którym nie wiadomo co robić. Piękne widoki w dolnej części szyby to tylko wybrukowany taras, dopiero jak się podniesie głowę to widać ogród. Oczywiście Reku i GWC. Grzanie bezpośrednio prądem, dlatego należy się trzymać zużycia 15 kWh/m2 za wszelką wiedzę.
Czy już taki dom wybudowałeś? Dział, w którym piszesz ma tytuł "Wymiana doświadczeń". Czy Twoje wypowiedzi wynikają z doświadczenia, czy to tylko kolejna hipoteza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna w warstwie ocieplenia osadzone na elementach z tworzywa, rozsądna ilość okien, bez przeszkleń sięgających podłogi. Przeszklenia do podłogi nic nie dają: zimą przynoszą straty ciepła a latem zyski ciepła ponad miarę z którym nie wiadomo co robić. Piękne widoki w dolnej części szyby to tylko wybrukowany taras, dopiero jak się podniesie głowę to widać ogród. Oczywiście Reku i GWC. Grzanie bezpośrednio prądem, dlatego należy się trzymać zużycia 15 kWh/m2 za wszelką wiedzę.

 

Hmm ... a co gdy ktoś buduje na płycie fundamentowej (to niejako "obowiązek" dla domku energooszczędnego)?

Chyba montaż okna od podłogi nie będzie się różnił niczym od montażu w ścianie. I tu i to wykorzystujemy styropianowe ocieplenie (ściany lub fundamentu). Przecież w jednym i drugim wypadku to montaż w warstwie ocieplenia.

 

No i druga sprawa ... co ma rodzaj ogrzewania (prądem czy czym innym) do rocznego zapotrzebowania na energię cieplną? 15l domek to 15l domek.

Sposób ogrzewania przecież tego nie zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 to dom parterowy (prosty w ociepleniu i w wykonaniu)

 

Nieprawda.

 

rozsądna ilość okien

 

Ja bym napisał,że rozsądek we wszystkim, nie tylko w ilości okien, ale również w m2 przeszkleń i miejsca szklenia. Rozsądek w izolowaniu, rozsądek w doborze systemu grzewczego itd.

Taki rozsądek powoduje, że nie opłacalne staje się budowanie domu pasywnego. :p

 

 

, bez przeszkleń sięgających podłogi. Przeszklenia do podłogi nic nie dają: zimą przynoszą straty ciepła a latem zyski ciepła

 

To zależy o jakich szybach mówimy. Są takie których bilans jest na plus.

 

Oczywiście Reku i GWC.

 

To nie takie oczywiste...

 

Jeśli ...

Grzanie bezpośrednio prądem,

 

to niestety ...

... należy się trzymać zużycia 15 kWh/m2 za wszelką wiedzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. !5 kWh/m2 rocznie jest trudne do wykonania? Tak jeżeli się buduje dom izolowany oparty o stalowe mostki termiczne.

 

znowu cię energia rozpiera? brałeś Viagrę wieczorem i jeszcze działa?

może zrób coś z tym i ochłoń bo dom oparty na stalowych mostkach termicznych to tak samo mądra definicja jak dom izolowany by TB,

obaj o tym dużo mówicie, używacie takiej nomenklatury, ale obaj nie potraficie podać żadnych faktów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rozsądek powoduje, że nie opłacalne staje się budowanie domu pasywnego. :p

Jak już ktoś zauważył pojęcie "dom pasywny", to pewien produkt handlowy.

Jako taki ma opłacać się przede wszystkim jego twórcy, czyli instytutowi domów pasywnych i innym instytucjom z nimi współpracującym.

Świadomy inwestor jest w stanie za te same pieniądze co dom pasywny uzyskać lepszy "produkt".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasz spec "policzył" U przegrody z #1mym blachy stalowej :

wedle niego to jest 5800 W/m^2K :lol2: to nie mamy o czym rozmawiać.

Ciekawe ile by mu wyszło, gdyby taką blachę położył na gruncie.

Bo ile by wyszło u TB, mogę się domyślić - 34800W/(m^2*K) ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś zauważył pojęcie "dom pasywny", to pewien produkt handlowy.

Jako taki ma opłacać się przede wszystkim jego twórcy, czyli instytutowi domów pasywnych i innym instytucjom z nimi współpracującym.

Świadomy inwestor jest w stanie za te same pieniądze co dom pasywny uzyskać lepszy "produkt".

 

Pasywne opłacało się robić w czasach, gdzie PC z podłogówką kosztowały po 60-80k.

Przy dzisiejszych cenach pomp ciepła P-W (i tak uważam, że są jeszcze za wysokie), realizacja domu pasywnego narazie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Oczywiście, nie neguję osoby która świadomie będzie realizować takie przedsięwzięcie (np. Ja ;) ) tylko osoby, które nie budują a twierdzą że te domy są tańsze w budowie od standardowych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z rozdzielił bym, opłacalność budowy pasywnego na stan wiedzy inwestora.

-Usłyszał i chce ... nie opłaca się.

-Wie i rozumie o co chodzi w tych klockach pół na pół.

-Sam posiada możliwości zastosowania różnych rozwiązań i wie jak je świadomie zastosować, potrafi budować z każdego materiału itp .

I potrafił by komuś jako zastępca inwestora pomóc w budowie takiego domu.

To jest jak najbardziej opłacalne lecz wiąże się z szeregiem nakładu pracy własnej.

Trzeba mieć parę maszyn.

Trzeba mieć urządzenie co na bieżąco sprawdzimy stan powłoki i szczelności budynku, do puki nie osiągnie się tego wysokiego parametru.

Tu trzeba mieć kogoś kto pomoże zrobić jako elektronik takie urządzenie, które nie będzie ruiną kosztową a zadziała.

Właśnie na tym opiera się sens budowania takich domów ... na świadomych inwestorach z wiedzą.

Inaczej proponuję nie robić otoczki kosztów 2x takich domów... tylko zabrać się za 3 litrowce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkava takich jak ty nie ma wielu na świecie ;) Ja mam na myśli przeciętnego inwestora.

 

Nie mniej trzymam kciuki za realizację twojego domku. Jeśli to jeszcze opiszesz wraz ze zdjęciami to będzie rewelacja. Obawiam się, że mimo tego, mało będzie inwestorów, którzy będą potrafili kroczyć twoim przetartym szlakiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pracę ogrganiczą trzeba zacząć od tych

"projektantów" dla mnie to jest rokoko budowlane, nie wiem czym jest powodowana chęć wymiarowania 2x razy wymiaru wysokości okna 140?

Ja wiem że z 1/10 tych wymiarów rys wyglądał by dla leśnego dziadka jakoś nie takoś :mad:

No sorry jako robi się kraszanki zamiast rys ... to nie zabierajmy się za budownictwo pasywne.

Tu nie wiem co chciał projektant osiągnąć izolując ścianę szczytową (temat jest w podgrupie izolacje)

Takim sposobem :( balkon goły i w ogóle czy taki jest potrzebny, jak ściana szczytowa obustronnie izolowana.

 

Stąd masz całkowitą rację o przeciętnym inwestorze.

Półka wystarczająca to 3-5 litrowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba montaż okna od podłogi nie będzie się różnił niczym od montażu w ścianie. I tu i to wykorzystujemy styropianowe ocieplenie (ściany lub fundamentu). Przecież w jednym i drugim wypadku to montaż w warstwie ocieplenia.

No i druga sprawa ... co ma rodzaj ogrzewania (prądem czy czym innym) do rocznego zapotrzebowania na energię cieplną? 15l domek to 15l domek.

Sposób ogrzewania przecież tego nie zmieni?

Witam. Współczynnik przenikania ciepła dla najcieplejszego okna to U = 0,5 z gwarancją na 5 lat, a potem 0,8 i więcej. Mur pasywny to U = 0,1 z gwarancją na 50 lat i jeszcze dłużej bo dla dzieci. Okna do podłogi wymagają wykonania kanału grzewczego w podłodze, który powinienen być ocieplony dodatkową warstwą? Tak to rozpoczynają się schody, w które pompuje się pieniądze. Taki dom nigdy nie zejdzie poniżej 40 kWh/m2 strat ciepła rocznie. Grzać można różnymi systemami, ale najprostszy jest bezpośredni prądem i i te wielkości strat dotyczą tylko jego bo jest wymierny. Zastosujesz PC, to wchodzisz w koszty i zyski wynikające ze sprawności pompy, ale to nie ma nic wspólnego ze stratami ciepła całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem 0,8 i więcej.
Wiesz co opamiętaj się ! :mad: na jakiej podstawie stwierdzasz że tak będzie ?

chcę wiedzieć !

 

Okna do podłogi wymagają wykonania kanału grzewczego w podłodze, który powinienen być ocieplony dodatkową warstwą?

A kto Ci takich bajek na opowiadał, może sobie kanał Sueski przekop w domu !

 

Grzać można różnymi systemami, ale najprostszy jest bezpośredni prądem i i te wielkości strat dotyczą tylko jego bo jest wymierny.

Weź przestań pouczać, prosty test oblałeś z liczeniem ściany stalowej #1mm i będziesz się wypowiadał! :mad: pouczał

Tworzył równoległy świat!

 

Zastosujesz PC, to wchodzisz w koszty i zyski wynikające ze sprawności pompy, ale to nie ma nic wspólnego ze stratami ciepła całego domu.
No mieszasz niczym kot łapami w piachu .

Zakrzywiasz rzeczywistość jak ci pasuje ! nie chcesz się "oszukiwać" pompą ciepła ...

ale CWU pomijasz ! bo to inna liga, mącisz przez to ! ponieważ pierwsze skrzypce w pasywnym gra właśnie CWU ! cały rok !!!

i wentylacja 50% i więcej strat !! które trzeba ukrócić!

Widać pompa ciepła to wynalazek którego nie rozumiesz, a jest starszy niż kotły C.O w domach !

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co opamiętaj się ! :mad: na jakiej podstawie stwierdzasz że tak będzie ?

chcę wiedzieć !

Witam. Z Tobą jest rozmowa jak gęsi z prosięciem. Jeżeli masz cały czas pianę na ustach, to nie oczekuj ode mnie odpowiedzi. Samemu idź do fabryki gdzie robią zestawy szybowe, zobacz cały proces opróżniania powietrza i napełniania argonem, i dowiedz się dlaczego on uchodzi po latach. Nic nie jest wieczne, tak jak powietrze w oponach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tobą jest rozmowa jak gęsi z prosięciem
ja wybieram gęś :)

 

Jeżeli masz cały czas pianę na ustach, to nie oczekuj ode mnie odpowiedzi.
nie to ty stawiasz pod pręgierzem mnie i innych !

edukujesz nas! tylko nie potrafisz obliczyć U ściany z blachy #1mm ! wiesz czemu się czepiam ? ponieważ to bardzo prosty test który pokazuje

czy rozumiesz, co wpływa na izolacyjność takie przegrody.

Niestety nie rozumiesz ! a chcesz edukować to jak ? :bash:

 

Następny quiz :

Dwie szyby zespolone 4/16/4 jedna powietrze druga argon jakie U ? z powietrzem jakie U z argonem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...